Nautika opšta... > OPŠTA DISKUSIJA

Performanse vašeg plovila, brzina, potrošnja...

(1/18) > >>

Bakara:
U drugoj temi smo se dotakli maksimalne brzine plovina, ekonomične brzine i ostalih parametara, pa je najbolje da to sve stavimo u jednu temu.
Došli smo do zaključka da treba znati brzinu uzvodno i brzinu nizvodno na istom potezu, da bi se izračunala srednja brzina, tj brzina plovidbe po stajaćoj vodi.

Predlažem da ovde nastavimo, a ja ću citirati ono što smo pisali ranije:

Shetland 760 - vanbrodski 50hp high trust

--- Citat: mesechar  04, 10, 2019, 21:10:17 posle podne ---
--- Citat: zankiki  03, 10, 2019, 11:43:26 pre podne ---Onda ja negde grdno grešim jer je meni 10kmh uzvodno misaona imenica...

--- Kraj citata ---

i ja imam Yamahu 50 HT i da bi isao deset mora bas da je nagnam a protokomer kad pokaze potrosnju ....a shetland deplasmanac kobilica recno korito

--- Kraj citata ---


Albin 25 - vanbrodski 20hp

--- Citat: Bakara  05, 10, 2019, 09:14:22 pre podne ---Ja sam sa Albinom koji ima 1.5t i Yamahom od 20hp mogao 12kmh uzvodno sa punim gasom, uz Dunav kod Zemuna. Sad kad korito nije baš čisto i ima algi, uhvatim 11kmh na punom gasu, probao prošle nedelje. Inače ga guram uzvodno sa pola gasa, na 2600rpm i brzina je između 7-8kmh,a potrošnja veoma ekonomična.
Svima su nam različiti oblici korita, dužine i težine plovila. Mislim da se ne može generalizovati da je sa deplasmancem sve preko 10kmh skoro pa nedostižno. Da mu treba više snage i da nije ekonomično, to stoji u potpunosti.

--- Kraj citata ---



Passat 735 - brodski Renault 38hp?(Zankiki ispravi ako nije tačno)

--- Citat: zankiki  05, 10, 2019, 09:21:45 pre podne ---Ok, ali hajde kada pričamo o tome da pričamo o brzinama na stajaćoj vodi.
Ja Marissom uzvodno, na istom gasu, negde ide 6, a negde 12.
Pri tome joj je brzina na tom "ekonomičnom" gasu, oko 11kmh na stajaćoj vodi, ali kad negde udje u kontratok onda idem i preko 12 uzvodno  sajkaca

Maksimalna brzina na stajaćoj vodi 16-17, optimalna oko 11.

Uzvodna:
U Đerdapu preko 10
Oko Srebrnog jezera 9-10
Do Beograda 9
Beograd - Belegiš 8-9
Uzvodno do Novog Sada 7-8
Kod Futoga 6
Mohovski prolaz 5

I hajde sada da vidimo ko kako plovi. Nema šanse. Kada postavljate svoje brzine stavljajte na stajaćoj vodi.

--- Kraj citata ---


Windy 24 - brodski Volvo 24hp

--- Citat: flashnbgd  05, 10, 2019, 10:22:17 pre podne ---Moj windy 24 ima brodski motor volvo 24konja sa volvo sail drive-om i ugradjenu kobilicu, u beogradu uz dunav sa novim antialginom ide max 11 pri standardnoj brzini dunava...
Potrošnja pri tom rezimu voznje 3l nafte to je 85% gasa
Poslato sa VTR-L09 pomoću Tapatoka

--- Kraj citata ---


Cranchi Holiday 6m - vanbrodski Honda 25ks 4T

--- Citat: MiletaStamat  05, 10, 2019, 20:21:55 posle podne ---Danas na Dunavu sa tri osobe u Cranchi-ju i dosta prljavštine na koritu uzvodno 11,6 nizvodno 14,1 ispod Pupinovog mosta. Naravno pun gas, na rentabilnom gasu uzvodno 8,5-9 km

--- Kraj citata ---


Ten Broeke 780 AK - brodski 35hp

--- Citat: dell_mare  06, 10, 2019, 00:29:47 pre podne ---To je sve odlično. Mnogo zavisi od otpora na koritu i oko korita.
Moj Holanđanin od 3,5 tone čelika, sa deplasmanskim koritom, postiže 15 km/h nizvodno pod punim gasom a uzvodno 9,5km/h. Relacija Beograd - Višnjica. Kruzing je na oko 12 kmh nizvodno i 7.5 uzvodno.
Motor je BMC Thornycroft 35 ks dizel. Potrošnju na maksimalnoj brzini nisam merio a na kruzingu je cca 1.5 litar.

--- Kraj citata ---

Bakara:
Juče sam isplovio i izmerio sam svoje maksimalne brzine na istom potezu Dunava.

Uzvodno 11.3kmh
Nizvodno 14.7kmh

Prosek = 13kmh. To ispada da je brzina po stajaćoj vodi sa vanbrodskim motorom od 20hp.

vepar:
Celicni tabanas 3x9m oko 5t brodska dizel kubota 24 ks na oko 2000 obrtaja brzina oko 9.5 km/h  uzvodno 6 km/h nizvodno oko13 km/h (okolina Novog Sada srednji vodostaj) potrosnja 1.5 l/h. Nikada nisam probao pun gas, plasim se da ce se matoro djubre raspasti  lol ha lol ha lol ha

Bakara:
 stri

5 tona...eek Dobro ona to tera, a potrošnja smešna  thumbup

vepar:
4.5t su merili na kranu kada sam ga radio. A tada je bio potpuno prazan, bez vode goriva, i dosta stvari... kada ga ful napunim mislim da ima i preko 5t  sajkaca 4mm korito nadogradnja 3mm egija i ojacanja neverovatno puno! Na svakih 30 cm ima neki flah debljine 5mm. Mislim da su preterali svaku meru. Ali se barem osecam sigurno u njemu  thumbup

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju