Autor Tema: Boravak vlasnika sa plovilom u GR  (Pročitano 4003 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« poslato: 23, 07, 2019, 23:23:01 posle podne »
Konačno sam udomio stan i sada još uvek jurim neku lađu. Ima par komada ali to je sve ostalo ne prodato od prošle godine , pa čekam septembar oktobar da se pojavi nešto novo. Elem sada me muči druga ozbiljnija briga, saznao sam da mogu da boravim u GR samo dva puta po 90 dana pa šest meseci pauza. Sve što sam mogao prelistao sam i naše i grčko ali svega ima i brak i posao i studije , samo se nigde ne pominje kako ja mogu sa svojim brodom ( biće pod USA zastavom ) i redovnim primanjima da budem duže od 6 meseci u GR. Ko god zna nešto molio bih da pomogne . Kolega LSI uzdam se u Vaše umeće. Dobro more

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« Odgovor #1 poslato: 24, 07, 2019, 12:46:47 posle podne »
Sta fali da nadjes neku mladu grkinju zeljnu sarmantnog i iskusnog moreplovca, to je sigurno najbolja opcija. Sto bi brod bio pod us zastavom, mozda ako je gr imas neke beneficije za boravak

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« Odgovor #2 poslato: 24, 07, 2019, 21:42:40 posle podne »
Jasno vam je da su vase drzavljanstvo/pasos i zastava koju vas brod vije dve razlicite stvari.
Na zalost svih nas, pasos nase zemlje nas ogranicava na doravak u zemljama EU koji ste vec pomenuli.
Sto se Grka tice, meni su objasnili da bi duzi boravak mogao da se dozvoli penzioneru sa mesecnim primanjima preko 2000€, e sad...

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« Odgovor #3 poslato: 25, 07, 2019, 20:01:12 posle podne »
e da mi je 2000 ja bih bio na karibima

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« Odgovor #4 poslato: 25, 07, 2019, 20:09:51 posle podne »
Na zalost sa nasim pasosem boravak u Grckoj (kao i u svim clanicama Sengenske zone) je limitiran na 90 dana u zadnjih 180 dana i tu nema izuzetaka! jedini izuzetak je da se kupi nekretnina vrednosti vece od 250,000€ u Grčkoj i time se može dobiti boravisna dozvola.

Što se čamca tiče kako ima registraciju van EU (nebitno da li je USA ili Srpska ili bilo koja druga) mora se odraditi Transit Log u prvoj luci, osiguranje na žalost osiguranja koje izdaju naše kuće nije dovoljno i dobro jer ne sadrži sve stavke (ekologija, ...). Tranzit log važi teoretski 18 meseci i naon toga čamac mora da izađe iz grčkih voda (možda može da se sredi da se ne izlazi nego samo papirološki) ali postoji opcija da se nakon 6 meseci čamac izvadi iz vode, dobije potvrda od marine ili lučke kapetanije (nije baš najjasnije) i da se sa tom potvrdom ode u mesto izdavanja tranzit log-a i da se prekine njegovo važenje, nakon ponovnog spuštanja (recimo posle 6 meseci) ponovo se izvadi pa tako se log produžuje na 3 godine!

Još jedna napomena: svi čamci preko 7m podpadaju pod obavezu plaćanja taksi: https://marinaofagiosnikolaos.gr/blog/2018/11/24/new-greek-cruising-tax-te-pa-h/

 hi

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« Odgovor #5 poslato: 26, 07, 2019, 00:27:38 pre podne »
Zar nema neka fora sa popravkom broda, tipa havarija ili nesto slicno. Negde sam tako nesto cuo ili procitao.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« Odgovor #6 poslato: 26, 07, 2019, 02:38:15 pre podne »
Za Kipar znam da postoji opcija kupovine nekretnine, ali za Grcku nisam siguran. Pomislio sam na to, ali me je bas skoro jedan Grk razuverio.

Druga stvar za koju mislim da nije najjasnija jeste da tranzit log moze da se overi u svakom trenutku (da se brod izvadi iz vode nakon nedelju dana) i na taj nacin teoretskih 18 meseci potraje, tj efektivno koriscenje broda potraje...

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Boravak vlasnika sa plovilom u GR
« Odgovor #7 poslato: 29, 07, 2019, 15:45:13 posle podne »
Ja samdavno izašao iz škole ali neštomije u glavi ono dokje bio Makarios da je Kipar bio nešto kao nezavisna republika u GR , a sada nemaqm pojma kakvo je stanje. To sa nekretninom bi mi odgovaralo samo da ne bude kao u GR da stan mora da vredi najmanje € 250000, a ja sam skontao neko drugo rešenje, buderm u GR ona dva puta po 90 dana u sezoni paonda odoh na kipar ako može ok a ako ne samo pređem kod turci pa još 6meseci. Imam drugara pravi turčin pa će da mi proveri stanje u turskoj