Autor Tema: Дунав је још једном наплатио свој данак  (Pročitano 13210 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #30 poslato: 31, 05, 2019, 18:47:55 posle podne »
Ja znam zasto licno shvata jer ce nedaj boze sutra njega tako da optuzuje. Koliko znam a prilicni znam decko pod ova tri slova licno tera upravo slican brod. Ja ga vec dugo jurim da mi sredi kabinu za mene da se malo opustim, nudim mu pare da se dogovorimo mimo kompanije i nece. Nadam se da ce mi skinuti barem jedan radar sa flote ali jbg nije klasican srbin:)

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #31 poslato: 31, 05, 2019, 18:52:25 posle podne »
STG,
Ne znam zbog cega suvise licno primas neke elementarne stvari i diskusije???? Ako nesto bolje znas - objasni. Ne verujem da ce se bilo ko zbog toga ljutiti ili  osecati ponizenim.
Ja sam napisao ono sto sam video na TV. Upravljao brodom nisam a i nemam nameru...
Opusteno, nema smisla za nervozu...
Nije bas da sam
 ovu diskusiju prihvatio licno, ali nisam ni ravnodusan.
Ljudi citaju novine i bombasticne naslove, a malo ko ima sluha za ljude iz struke koji daju sve od sebe da unaprede bezbednost plovidbe, makar i za malo.
Dakle, nema nikakve ljutnje sa moje strane.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #32 poslato: 31, 05, 2019, 19:00:13 posle podne »
STG,
Postujem i zahvalan sam za sve strucne postove koje si postavio.
Evo ja sam jutros gledao TV, pokazali kako izgleda taj veliki brod, kabine , uredjaje, ovo ono... To sam i preneo.. Razumem ja da je to u teoriji jedno u praksi drugo. Razumem da je i tvoj posao tezak i odgovoran...
Ipak, ti si nesto dugo od 90% nas koji smo na ovom forumu.
Mi smo ljubitelji reka, a tebi je posao na rekama...
Ja ti zelim bezbednu plovidbu i kad ti ostane vremena , napisi neku pametnu... Bice nam drago da saznamo nesto od profesionalca...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #33 poslato: 31, 05, 2019, 21:11:51 posle podne »
Čim je skripta Udruženja profesionalnih ladjara o upustvima za bezbednu plovidbu objavljena, pročitao sam je, odštampao i nalazi mi se na čamcu. S vremena na vreme je prelistam, to bih preporučio svima koji plove. Sad biću neskroman pa reći da sam i ja jedan od tih nekoliko koji su bili na sastanku sa predstavnicima profesionalnih ladjara. Imali smo tamo štošta pametnga i korisnog čuti. Hvala Kolibriju i STG na vremenu koje su odvojili za nas ljubitelje plovidbe na reci. Provereno znam da su uvek spemni da daju dobar savet i upute nas u sve tajne koje nam nosi reka i plovidba po njoj.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #34 poslato: 31, 05, 2019, 21:53:40 posle podne »
Ovo sto DuleN kaze je po meni najtacnije i jedini razlog za ovu nesrecu. Bahatost kapetana na ovim kruzerima je cesto vidjena stvar.
Nije tema za nastavljanje rasprave ovog tipa, ali za Vas Zveki imam dva pitanja:
- koliko cesto i u kojim situacijama ste osetili bahatost kapetana i kako ste bas nekakvu reakciju procenili kao bahatu? Predpostavljam da je rec o vasem visegodisnjem stazu u unutrasnjoj plovidbi?

Apsolutno je zakazao ljuski faktor, manje vazno koje strane, na stranu sva elektronika i oprema.
Komande nisu duplirane (osim dva radara, koji nije komanda vec pomocno navigaciono sredstvo, postoje samo druge opcije za slucaj otkazivanja i to je primenljivo samo u nekim slucajevima.
Propele se nalaze kao i na svakom brodu sa sopstvenim pogonom - na krmi, samo su duple, a prednji pogon postoji i koristi se samo u manevrima, sto je poznato i u maloj nautici - bow thruster.
Imajte na umu da se radi o brodovima od 135 metara, nekoliko hiljada tona i ~200 ljudi, pa je neozbiljno ocekivati da takav objekat nema i odgovarajucu opremu, koja kao sto rekoh uvek moze da zakaze.

Na stranu sve tehnikalije i izvestaji i misljenja strucnjaka, prosto pitanje jeste koliko puta ste bili u prilici da ovakvim ili slicnim brodom prodjete kroz Pestu od 20h do 02h?
Rekao bih da ljudi olako iznose netacne cinjenice i tako samo ostale dovode u zabludu...

Samo cu ukratko koliko mogu da odgovorim jer ne bih da se ovo pretvori u neku bezveznu polemiku a povod je jako tuzan. Nebitan je moj staz na vodi, koliki god da je, za profesionalne ladjare sigurno nedovoljan po pitanju iskustva. Svako razlicito karakterise necije ponasanje u bilo kom okruzenju pa tako i na vodi. Da ne zalazim u detalje ali za nekog je uzivanje glisirati pod punim gasom na par metara od obale a za mene koji sam u camcu uz tu obalu to je bahatost....isto kao i prolazak kruzera uzvodno pod punim gasom u delu gde su nacickane marine jedna pored druge....dosta nas zna kako izgleda to iskustvo. Poslednji primer te bahatosti je prolazak kruzera nizvodno pored decije jedrilicarske regate lakih jedrilica proslog vikenda u Zemunu. Hocu da kazem da rec bahatost se nije odnosila konkretno na ovu nesrecu u Budimpesti a ko je kriv istraga ce ako je bude utvrditi mada vidim da je ovde izgleda vec unapred kriv kapetan malog broda.
Kroz Pestu nisam prolazio ako je pitanje bilo upuceno meni ali isto tako bi neki profesionalni vozac posle saobracajne nesrece u kojoj je ucestvovao sleper i auto mogao da me pita da li sam bio u prilici da upravljam sleperom ili slicnim vozilom kroz industrijsku zonu u Solunu u periodu od 12h-16h. Da li guzva opravdava nesrecu na vodi ili drumu. Ili sudar automobila ili motora....da li je poenta da slabiji mora da se uvek sklanja ili svi treba da postuju neke propise. I to ce se videti ako bude istrage.
I trece..ovo sto sam ja rekao ako se opet komentar odnosi na mene....nije cinjenica vec moje misljenje tacno ili netacno kao i vase koje zastupate po pitanju ove nesrece. Ne vidim sta sam ja to izneo u svom stavu a da druge dovodim u zabludu.
Nadam se da ovo nece dalje da se nastavi kroz neku raspravu jer ne zelim da ucestvujem....cenim vase zanimanje i smatram ga zanimljivijim od drugih poslova ali ne puno vise odgovornim od njemu slicnih a u mnogo slucajeva su piloti, soferi, masinovodje bili proglaseni krivim za nesrece koje su se desile tako da sve je moguce...
« Poslednja izmena: 31, 05, 2019, 22:05:36 posle podne Bakara »

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #35 poslato: 31, 05, 2019, 22:53:25 posle podne »
Morate priznati da su kapetani belih ladja izuzetno bahati u nasim vodama! Projure pored naseljenih mesta i marina i po delovima gde je zabrana pravljenja talasa i niko ih ne dira... bas me zanima da li se tako ponasaju i u Becu, iskreno sumnjam da tako ne postuju propise... A jednom prilikom me je jedan gurac bez barzi (mislim da je bio jedan od Mercury-ja) tako pribio uz obalu da sam mislio da cu se nasukati i projurio pored mene praveci tolike talase da kada sam ga kasnije video privezanog u luci Novi Sad da mi je doslo da pristanem na njega, popnem se gore i ispickam kapetana...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #36 poslato: 01, 06, 2019, 23:03:19 posle podne »

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #38 poslato: 02, 06, 2019, 19:25:48 posle podne »
Dobro napisano. Nadam se da će se ipak nešto barem kod nas promeniti na bolje.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #40 poslato: 03, 06, 2019, 18:14:31 posle podne »
http://rs.n1info.com/Vesti/a488910/Ministarstvo-saobracaja-odbacilo-upozorenje-Udruzenja-ladjara.html



ukratko, ma sve je ok.
Sad mi je jasno otkud ono Bog čuva Srbe, jer oni koji bi trebali nisu nešto raspoloženi

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #41 poslato: 03, 06, 2019, 18:28:21 posle podne »
Pa gde nadje da citiras N1... To samo Laza gleda...

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #42 poslato: 03, 06, 2019, 18:35:13 posle podne »
Večera u drugom dnevniku rts a, će biti emitovana izjava Vajde presidente UPLS
A sutra u jutarnjem gostuju Vajda i pom.ministra za vodni saobraćaj, tema je bezbednost plovidbe u Srbiji

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #43 poslato: 03, 06, 2019, 18:37:18 posle podne »
Kolibri druze, salim se ja...
TV skoro i ne gledam, citam na netu ono sto me interesuje...
I evo pre par minuta procitah: nesreca na Dunavu u Hrvatskoj...

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Дунав је још једном наплатио свој данак
« Odgovor #44 poslato: 03, 06, 2019, 18:47:29 posle podne »
https://www.kurir.rs/region/hrvatska/3262165/jos-jedan-kruzer-izazvao-dramu-na-dunavu-potonuo-hrvatski-policijski-brod-sa-migrantima-koje-su-spasili-iz-nabujale-reke-a-onda-su-ponovo-zavrsili-u-vodi-foto



Ovde je jasno, pretovaren čamac, a verovatno su zaboravili ili nisu stigli da daju obaveštenje na 16tom.
Za to je bitan kontrolni centar, a braća hrvati i mi smo baš neodgovorni po tom pitanju