Autor Tema: Plinske boce na čamcu  (Pročitano 18811 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #15 poslato: 18, 05, 2019, 11:07:12 pre podne »
Dobar sistem, ne bi mi to palo na pamet.
Detektor gasa je prava stvar, i meni je u planu da nabavim jedan  thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #16 poslato: 18, 05, 2019, 11:28:23 pre podne »
Ako sigurnosni ventil ispušta na 25 bara, onda boca izdržava bar 70, ili više... Uglavnom se zbog sigurnosti sve pravi i puta 3...
Naravno da ne treba držati bocu na suncu ako ne moraš, ali je poenta da sasvim sigurno može bezbedno tako da stoji...

Ovo me je zainteresovalo, pa sam malo googlo-vao oko toga, eksplozije u vezi plina se dešavaju tako što se gas koji curi nakupi na najnižoj tački prostorije, i ukoliko dodje do varnice eto eksplozije... Nema veze sa bocom... Drugi način je da se zapali gas koji curi iz boce, i opet plamen nema šanse da udje u bocu sve do momenta dok ne bude skoro prazna (izjednači se pritisak u boci sa spoljnim, pa plamen udje u bocu).

Da se boca deformiše i eksplodira samo od stajanja na suncu još nisam našao primer.

Bakara, mogao bi da pročistiš ovo i otvoriš novu temu o plinskim bocama.

Razlika je što auto boca ima sigurnosni ventl a kućna nema. Plamen naravno neće ući u bocu dok je pozitivan pritisak ali je problem ako temperatura natera u boci veći pritisak nego što izlazi. Na gasnim aparatima za varenje se montira ventil za sprečavanje povratka plamena a bar dva puta sam lomio crevo da sprečim isticanje a naduva se kao košrkaška lopta tamo gde gori. U autovojvodini su noću eksplodirale boce za gas koje su znatno ozbiljnije napravljene. Krov na hali  su danima popravljali itd... Ima na yutubu nekoliko primera kad eksplodira boca u autu koja nema sigurnosni ventil i kako to izgleda.
U praksi sam imao najmanje 6-7 komada boca koje su imale defektan var i curenje gasa. Pošto ima merkaptan to se oseti ali bi je prekomerni pritisak verovatno razleteo..
Boce se ispituju na 30 bara  a tek svaka 60. ili 100. se ispituje na 60 bara, ta je druge boje kao kontrolna.
Gas je naravno opasniji i to dosta ako procuri. Opasam je u koncentraciji od 3 do 9 posto u zavisnosti od smeše, tada je eksplozivan. Ispod i preko toga nije eksplozivna smeša. Prednost u odnosu na benzin je što trenutno izgori sve što ima pa ko preživi pričaće a kod benzina gori dokle god ima pare a nje ima dok ima tečnosti.

Ne želim da teram mak na konac a naročito da navodim primere, samo sam reagovao kao neko ko ipak ima uvid u materiju, srećem se sa propisima sa kojima se nekad slažem a nekad ne ali iako su nekad glupo prestrogi treba ih poštovati. Tehnika pa i glupi ekser može uvek da zakaže i ako se baš sve uradi da se spreči. To se zove nesreća. Kad se ne uradi sve da se spreči a dogodi se, to se zove nemar.

Sad šta bih ja i šta ću uraditi kad se dokopam plovila. Staviću auto bocu zato što ima veći kapacitet i sigurnosni ventil. Taj deo oko ventila ima nepropusnu kutiju koja mora biti spojena sa atmosferom, dakle izvan broda, najednostavniji način je kutija na zadnjoj platformi, bila bi položena i ne bi puno smetala. Bakarne cevi su odlične za gas dok su nepokretne, nema korozije i dovolno su fleksibilne da izdrže manja pomeranja, Spoj boce i instalacije se rešava fleksibilnim termoplastičnim crevom tako da nigde nema šelni koje mogu propustiti ili popustiti. Tako to mali Perica zamišlja.. :) Jedino što nisam proverio je kapacitet ili propusna moć tih creva za potrošače mada mi odokativno deluje da je unutrašnji prečnik jednak ili tu negd sa ovim gumenim crevima što se za kuću prodaju.

Za kraj, imao sam prilike da vidim bar petnaestak ako ne i više auta koji su izgoreli ili pretrpeli ozbiljnu štetu a imali su gas, samo je jedan zapaljen zbog curenja isparivača, ostali su se upalili zbog benzina.  Sigurno je to sve napravljeno ali ja ipak ne bih držao bocu na suncu a vi kako hoćete :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #17 poslato: 18, 05, 2019, 11:55:24 pre podne »
Nisam siguran da ti treba veći kapacitet boce, ako budeš išao na kompersorski frižider?
Ja imam veliku bocu na brodu, od kada mi je frižider na struju nisam je menjao (mislim da je treća godina)... Sad ću uzeti manju od 5kg jer mi je lakše da je nosam, a svakako mi ne treba...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #18 poslato: 18, 05, 2019, 13:34:57 posle podne »
Ne bih frižeder na plin ako baš ne moram radije bih 220/12 sa panelima kao kod tebe. U svakom slučaju frižider na plin ne bih držao u kabini, morao bi biti napolju. Više mi  treba za bojler, ne znam koliko troši a 30 litara boca je gabarit malo veća od kuhinjske ili tu negde, 40 l. je oko 45cm tako da i nju nije problem staviti negde, ako se puni svake druge godine još bolje :)
Da predupredim dileme, nameravam da imam rezervoar za gorivo i vodu minimum 200 litara a gledaću i više da bude :)
 
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #19 poslato: 18, 05, 2019, 18:58:23 posle podne »
 Bas sam danas menjao regulator na boci, iz nekog razloga mi stari ne pusta plin, verovatno je zapusio, doduse boca je bas stara, ko zna sta sve ima u njoj

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #20 poslato: 18, 05, 2019, 22:11:00 posle podne »
Gde je kod tebe boca, unutra ili napolju? Znam da kuburiš sa mestom... sajkaca
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #21 poslato: 19, 05, 2019, 09:08:55 pre podne »
Gde je kod tebe boca, unutra ili napolju? Znam da kuburiš sa mestom... sajkaca

Stoji pored motora na nekom nosacu, blizu su prozori ali dzabe kada bi procurela sve bi islo dole. I ja sam razmisljao da je napolje izbacim, posebno sto cu da uzmem manju bocu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #22 poslato: 19, 05, 2019, 10:26:16 pre podne »
Nisam pametan po tom pitanju...sigurno da je bolje smanjiti bilo kakav rizik, ali koliki je to zaista rizik drzati bocu unutra? Ok, u unutrasnjosti camca povecavas broj spojeva plinske instalacije koji mogu biti defektni - jedan gde regulator fiksiras za bocu, i drugi gde se crevo fiksira na regulator. Treci spoj u svakom slucaju mora biti u camcu, na samom potrosacu i to ne moze da se izbegne.

Ima li jos nesto opasno tu za sta ja ne znam, npr, da sam ventil pocne da pusta iz nekog razloga?
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #23 poslato: 19, 05, 2019, 12:55:29 posle podne »
Ja na camcu imam onu veliku kuhinjsku bocu...drzim je u kokpitu u cosku iza stolice...nije bas unutar samog camca, mislim na kuhinjski ili spavaci deo ali opet je to unutra. Posle svakog koriscenja bocu zavrnem, uvece pred spavanje proverim opet da li je zavrnuta...kada napustam camac jos jednom. Mislim da neke realne opasnosti od toga da boca stoji unutra nema ako se ispostuje procedura o montazi i ako se prilikom svake zamene boce menja i gumica na spoju regulatora i creva koje vodi ka potrosacu. S vremena na vreme se proveri i da li je to crevo dobro stegnuto za regulator jer vremenom ta gumica izgubi svoju elasticnost pa tu crevo dobije malo lufta.
Misljenja sam da ako dodje do bum usled nekog curenja plina....ta koncentracija plina verovatno treba da bude jako velika a posto je camac ipak mali prostor to bi se valjda osetilo prilikom ulaska u camac. Sigurno da niko normalan ne bi onda uzeo upaljac da zapali cigaru......nepusacima bi verovatno vise vremena onda trebalo dok ne bi doslo do bum.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #24 poslato: 19, 05, 2019, 13:03:58 posle podne »
Da, ni meni ne stoji boca u spavaćem delu već u kokpitu i razmišljam isto po pitanju održavanja instalacije.
Jedini problem vidim u tome ako se desi curenje dok frižider radi, onda će plin u jednom trenutku doći i do gorionika.

Što se mene tiče, nabavio bih detektor gasa a bocu bih ostavio tu gde jeste, u jednoj komori unutar čamca.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #25 poslato: 19, 05, 2019, 13:25:17 posle podne »
Da, ni meni ne stoji boca u spavaćem delu već u kokpitu i razmišljam isto po pitanju održavanja instalacije.
[bJedini problem vidim u tome ako se desi curenje dok frižider radi, onda će plin u jednom trenutku doći i do gorionika.

[Što se mene tiče, nabavio bih detektor gasa a bocu bih ostavio tu gde jeste, u jednoj komori unutar čamca.
Sto rece Dora bitno je eliminisati nemar....ako se to uradi ne vidim sto bi doslo do curenja samo od sebe....ako se i desi....onda to vec spada u sudbinu 56568

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #26 poslato: 19, 05, 2019, 17:22:57 posle podne »
Ja nikad nisam video kako izgleda neka brodska instalacija ali mora da se deli na fiksni razvod i priključke na bocu i potrošač. Ovi priključci za bocu i potrošača koštaju kao dve voćne salate, izmeniš svake godine i to je to.. Razvod od cevi je ok dokle god ga neka mehanička sila ne pokrene, pokvari. Pritisak je oko 1 do 1,2 bara što i nije neka sila. Njuškalo za gas mora biti baš za propan-butan to jest da je to sondi primaran cilj pošto reaguje i na ostale gasove, uljne pare isparenaj benzina itd...
 
I to ne znam kako je na brodu regulisano jer ja koristim ove za auto a to treba da približiš spoju za proveru, na 1 metar ćuti kao zaliveno.
Sve u svemu nije to baš tako opasno ali nije ni za zezanje.

Ni moja teorija oko sigurnosne kutioje ne pije vodu sem ako je boca baš natad na platformi jer nema direktan odušak napolje, ima jedan ali drugi nije... Radim na rešavanju tog problema  m4
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #27 poslato: 06, 06, 2019, 08:42:35 pre podne »
Hajde da nastavim u ovoj temi... Hajde prvo da vam objasnim šta sam zamislio pa da vidimo koje je najbolje rešenje.

Ja u Marissi plin koristim jedino za kuvanje. Postojala je ranije instalacija sa bakarnim cevima do 2 frižidera i gorionika, ali sam je posle uvođenja frižidera na 12V izbacio, i imam samo jedno gumeno crevo od boce (na terasi) do gorionika (u kabini).

Visoki vodostaji i nemogućnost izlaska na obalu, mesečarova slika od pre neki dan sa roštiljem na brodu, kao i drugarska prodaja jednog lepog sklapajućeg roštilja na plin su doveli do toga da mi treba još jedan priključak. Pošto se ovo neće koristiti baš svaki dan, koji mi je najlakši način da zakačim na plinsku bocu još par metara creva, iznesem roštilj na terasu, a posle završenog posla i crevo i roštilj spakujem?

Ne bih baš svaki put da odvrćem šelnu, svlačim crevo sa regulatora pritiska...

Pale su mi na pamet one brze spojke koje se koriste za creva vazduha pod pritiskom, ali nisam siguran koliko su sigurne za gas...

Verovatno već postoji gotovo i pismeno rešenje, samo ga ja ne znam....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #29 poslato: 06, 06, 2019, 09:08:31 pre podne »
Zorane,
Za pomenuti rostilj sam koristio plinske boce od 3 l, a crevo za dovod gasa je preseceno i spojeno brzom vezom. Nikada nisam imao problema!