Autor Tema: Plinske boce na čamcu  (Pročitano 18798 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Plinske boce na čamcu
« poslato: 16, 05, 2019, 17:00:32 posle podne »
Što se tiče plinske boce, imao sam prilike da pročitam da se preko boce prebaci beli frotir koji se nakvasi, i to sprečava zagrevanje boca. Inače, ne znam da li bi im smetalo direktno sunce  sha

Obzirom da na toj boci verovatno nema sigurnosni ventil za prekomerni pritisak ja ne bih nikako savetovao da se rezervoar drži na suncu, naročito ako je pun jer je tada baš opasno. Bela boja pomaže ali nije frižider :)
Ukratko je tabela ispoda u nadugačko su neki mrsomudi terali mak na konac apropo toga ali sa sigurnosnim ventilom ovde... https://cbc.rs/threads/8922-Da-li-je-opasno-nakrcati-rezervoar

Porast pritiska
0°C 5.0 bar
20°C 8.7 bar
40°C 15.5 bar
65°C 25.2 bar
Što znači da će preko 65°C boca početi plastično da se deformiše ako nema sigurnosni ventil ili je on neispravan, a ako u boci ima gasne faze.
Ono što se iz tablice ne vidi je povećanje volumena tečne faze gasa koji uopšte nije zanemarljiv na svakih 10+ stepeni.

Ruka ima temperaturu oko 35 stepeni, kad ja držim sa mojom opanak rukico0m i cvrkućem zubima to je oko 55 stepeni, kod profesora je to manje. Ukratko kad trgneš ruku kao oparen to je preko 60 stepeni.

Ako ikad više i najzad kupim taj brodić, ugradiću mu tank od autogasa sa sigurnosnim ventilom i to naravno u zaklonjenom od sunca prostou.
« Poslednja izmena: 17, 05, 2019, 15:27:28 posle podne Dora »
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #1 poslato: 17, 05, 2019, 08:06:23 pre podne »
Ne znam ali znam da ih prevoze kamionima, na suncu u prikolici. Na suncu ima oko 57-60C leti. Nisam cuo da je neka BOOM.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #2 poslato: 17, 05, 2019, 08:41:03 pre podne »
Dora, kako bi se punio tank od autogasa na camcu? Znam da ove kuhinjske boce mogu da se pune jedna iz druge preko creva i odgovarajucih prikljucaka, ali ne znam za taj sistem
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #3 poslato: 17, 05, 2019, 08:45:35 pre podne »
Постоје пумпе за претакање из стандардних боца у резервоар у аутомобилу.
Ја сам имао такву, ручну, пумпу и њоме сам могао да набијем до три боце у резервоар по било ком времену (кад је топло иде много брже; зими је било потребно да мало загрејем боце).

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #4 poslato: 17, 05, 2019, 12:32:07 posle podne »
Plinska boca moze da stoji na suncu koliko hoces i nema sanse da boom...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #5 poslato: 17, 05, 2019, 15:23:22 posle podne »
Dora, kako bi se punio tank od autogasa na camcu? Znam da ove kuhinjske boce mogu da se pune jedna iz druge preko creva i odgovarajucih prikljucaka, ali ne znam za taj sistem

Može da se pretače pumpom, sad su valjda oko 80 do 90  evra. Može da se pretače bez pimpe, kućna boca ide u 50 litarski rezervoar skoro dve bez pumpe što je tridesetak litara ili se napravi prenosni rezervoar, ja sam planirao onaj od 40 litara jer je gabaritno zgodan za nošenje. Plan je za plinski bojler pa od toga zavisi koliki kapacitet treba, u svakom slučaju može stotka pa se sa 40 donosi hahaha

@Vepar
Ipak ne bih stavio punu bocu na sunce...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #6 poslato: 17, 05, 2019, 15:44:19 posle podne »
Bez problema, tako se transportuju svakako. A i na benzinskim stanicama stoje na suncu... treba loziti vatru pola sata ispod nje da bi se neato desilo... kada peku kestenje drze je na vatri... a ova racunica sa pritiscima ne stoji...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #7 poslato: 17, 05, 2019, 15:54:43 posle podne »
Slažem se sa ovim, sigurno ne prave plinske boce tako da mogu da eksplodiraju u bilo kakvim uslovima.
Kako se nose i gde se sve ostavljaju svaki dan bi grunula neka negde....

U pritiske se ne razumem, ali onda boca to može da izdrži... Pa gume od bickla se duvaju na 4-5-6 bara...

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #8 poslato: 17, 05, 2019, 17:46:29 posle podne »
Jednom poznaniku je izgoreo brod i boca je bila u brodu i nije eksplodirala a brod je potpuno izgoreo, na žalost
Dunav je moje more.....

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #9 poslato: 17, 05, 2019, 18:59:36 posle podne »
Ne bih čoveku više da zagadjujem temu pa neću nastaviti nadalje.  Propisi o atestiranju zahtevaju da boce ne budu na izvoru toplote, udaljenost od auspuha, pregradni termo limovi itd.... Propisi o skladištenju takodje zahtevaju nastrešnice, nadzemni rezervoari zahtevaju vodeno hladjenje itd... Rezervoari su sasvim sigurno dimenzionisani za bar duple pritiske. Ne znam zašto bi sigurnosni ventil puštao na 25 bara ako on nije dostižan ili je to granica opasnosti za tu bocu. Danas montirana metanska boca od 90L težine 93 Kg dok je ista zapremina propana-butana oko 20 kg. Razlika je u pritisku. U emisiji SAT je bila pokazna vežba sigurnosnih ventila gde se vidi mlaz plamena kad poraste pritisak preko mere pa ga sigurnosni ventil ispusti. Kuhinjska boca nema sigurnosni ventil iz "bezbednosnih" razloga jer bi ispuštala višak u zatvoreni prostor što je opasnije nego da će pući. Auto boce imaju odušak u atmosferu.

Svi pozitivni propisi na zapadu od držanja rezervora do upotrebe sasvim sigurno neće preporučiti stavi je na sunce nije joj ništa. Svaki brodić koji sam gledao ako mu je skladište za bocu napolju (na platformi za plivanje) imaju "kutiju" a ona sasvim sigurno ne služi da se boca ne ogrebe nego da zaštiti od sunca i ako pušta da to bude na otvorenom prostoru a ne u kabini.
Što se formula tiče, nisam hemičar, fizičar a ni stručnjak za pritiske ali na onom linku jesu stručnjaci za te stvari.

PoJenta priče je da se ipak boce ne stavljaju na sunce, neće naravno i na sreću pucati kao kokice jer da hoće svaki dan bi bar dvoje taxista odletelo u vazduh ali ne vidim svrhu izazivati...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #10 poslato: 18, 05, 2019, 09:23:00 pre podne »
Ako sigurnosni ventil ispušta na 25 bara, onda boca izdržava bar 70, ili više... Uglavnom se zbog sigurnosti sve pravi i puta 3...
Naravno da ne treba držati bocu na suncu ako ne moraš, ali je poenta da sasvim sigurno može bezbedno tako da stoji...

Ovo me je zainteresovalo, pa sam malo googlo-vao oko toga, eksplozije u vezi plina se dešavaju tako što se gas koji curi nakupi na najnižoj tački prostorije, i ukoliko dodje do varnice eto eksplozije... Nema veze sa bocom... Drugi način je da se zapali gas koji curi iz boce, i opet plamen nema šanse da udje u bocu sve do momenta dok ne bude skoro prazna (izjednači se pritisak u boci sa spoljnim, pa plamen udje u bocu).

Da se boca deformiše i eksplodira samo od stajanja na suncu još nisam našao primer.

Bakara, mogao bi da pročistiš ovo i otvoriš novu temu o plinskim bocama.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #11 poslato: 18, 05, 2019, 09:44:24 pre podne »
U pravu si Zankiki, evo je nova tema. Svakako je poželjno saznati što više o ovoj temi, jer se plinske boce često koriste na čamcu.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #12 poslato: 18, 05, 2019, 09:51:59 pre podne »
Ako nema curenja, plin na brodu (instalacija i potrošači) kao i sama boca su apsolutno bezbedni...posle korišćenja je poželjno zavrnuti ventil na boci a po napuštanju broda obavezno! i onda nema brige...
Dunav je moje more.....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #13 poslato: 18, 05, 2019, 10:05:49 pre podne »
E to i ja radim uvek, i podrzavam takvu praksu. Cak za frizider prvo zavrnem bocu i to malo plina sto je ostalo u instalaciji se potpuno potrosi/sagori. Primetio sam da posle toga sledeci put lakse upali, a zasto, ne bih znao  sha

Inace kuci kod mojih roditelja koristimo plin za kuvanje na dva sporeta, i tako vec bar 30 godina. Instalacija se uvek dobro proveri prilikom zamene boce, spojevi se provere sapunicom, crevo ako je deformisano odsece se kraj pa se opet navuce i stegne selnom. Po potrebi se i crevo menja, mada se to ne radi cesto.
Na osnovu tog iskustva, mogu da pretpostavim da ako se sistem redovno odrzava i proverava, ne bi trebalo da dodje do nepredvidjenih situacija ako je boca u zatvorenom prostoru, ili u nasem slucaju, unutar broda.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Plinske boce na čamcu
« Odgovor #14 poslato: 18, 05, 2019, 10:42:53 pre podne »
Ja sam kod sebe na brodu smislio i ugradio jedan sigurnosni sistem na koji sam veoma ponosan!  grandpa naime na gasnoj instalaciji koja ide od boce ka frizideru, sporetu i nekada grejalici sam ugradio t racvu i u nju uvrnuo manometar u mili barima (tesko ga je naci) svaki put kada odlazim sa broda na duze zavrnem bocu i kada se vratim bacim pogled na manometar, ako igla nije na nuli instalacija dihtuje perfektno. Inace sva creva koja su ispod poda i iza obloga su inox pa plastificirana rebrasta creva a do samog potrosaca idu gumena. Pored ovoga naravno imam i detektor gasa koji radi non stop...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!