Autor Tema: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra  (Pročitano 40915 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #75 poslato: 04, 03, 2020, 17:12:15 posle podne »
Kod mene ne postoji ni jedan pecaroški čamac da koristi bilo koju veličinu danfort sidra, vecinom su to verzije mačak sidra ili nekih takvih teskih predmeta poput papuče od vlaka. Ovo sa slike sam okačio za one koji vise vole da imaju sidro koje funkcionira na vecini mjesta a onako...lijepo je i zanimljivo...a ne izgleda ni lose u čamcu.... thumbup

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #76 poslato: 05, 03, 2020, 07:54:48 pre podne »
jh jh jh

izgleda da som voli samo krš od mosta koji je srušila VJ  ha ostali mostovi koji su srušeni u NS nisu mu interesantni... perskačem rekreativni ribolov, trgovinu i tako to, još me samo interesuje jel znate koji restorani u NS kupuju ribu odatle?

A da se vratimo na temu, jedan od saveta za sidrenje i izbor sidra bi preciznije glasio: na izlivu kanalizacije u NS samo mačak i ništa drugo.

Terca

Krs od zezelja je jos tamo jer je ogromna dubina u pitanju te i nije puno ni cisceno, ostali mostovi su sklonjeni jer je plitka voda.
Tu ribu i svu ribu koja se donese, da li ispod zezelja, ili je ubijena strujom kupuju SVI restorani. Bukvalno SVI.
Sto se tice sidrenja, ne znam da li si sarkastican ili ne, ne radi se o izlivu kanalizacije, vec o jacini vode koja protice tu, tu je otpor ja mislim najveci. Dakle, ako imamo krs dole i ogroman otpor, tu samo macak pomaze. Zakacice se i bilo koje sidro ali ga necemo u vecini slucajeva izvuci napolje a macak se iskrivi.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #77 poslato: 05, 03, 2020, 07:56:16 pre podne »
Kod mene ne postoji ni jedan pecaroški čamac da koristi bilo koju veličinu danfort sidra, vecinom su to verzije mačak sidra ili nekih takvih teskih predmeta poput papuče od vlaka. Ovo sa slike sam okačio za one koji vise vole da imaju sidro koje funkcionira na vecini mjesta a onako...lijepo je i zanimljivo...a ne izgleda ni lose u čamcu.... thumbup
To kada upadne u 2 raslje od starog drveta niko nece izvuci. Meni se ne svidja nikako. Kraci moraju da se savijaju.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #78 poslato: 05, 03, 2020, 08:32:28 pre podne »
Meni deluje sasvim ok, kad privučeš kanap, pa ga vučeš prema gore, a ne nizvodno, alka se pomeri pa i samo sidro vučeš sa druge strane... Svakako zanimljivo rešenje.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #79 poslato: 05, 03, 2020, 09:04:35 pre podne »
@Drivee Apsolutno se slažem sa tobom... dodaću  i da je somozovniji krš na levoj obali, jer na desnoj i nije pao stari Žeželj, a i krš se tamo samoočistio. Zato tamo i nema iskusnih a usidrenih a nema takvih ni na desnoj obali. Evo jedna slika da pokaže.

Nego opet na temu, savet za onoga ko je pitao, Zokiju-NS: pretpostavljam da se nećeš baviti ekstremnim sportom izvlačenja somova kroz kurtončiće, i čini mi se da nije dobra ideja da ti žena i pas sa kojima si stalno na čamcu preskaču napravu od krivljene armature. To ima svojih čari, takvo sidro jeste najbolji izbor za neke ljude i neke situacije ali nije za tebe.

Sa veštinama koje trenutno poseduješ (ili kako ja to već vidim), verovatno je oprimalno da imaš sklopivo četvorokrako sidro, ne smeta puno a možeš da se poigraš kod sprudova, u rakovačkom, na šodrošu... ako je budžet baš jaaako ograničen onda posao radi i bilo koja kandela-lamela i već neki drugi teg.

Kad poželiš da eksperimentišeš (da se ozbiljno baviš nautikom) onda probavaj i mačka a probaj i danfort, onda sve moraš probati.

Mačak je sasvim ok, ali on svakako nije optimizovan da drži nego da uvek može lako da se izvuće (jer na kraju krajeva armatura se ispravi jednom konjskom snagom na konopu), a to je za pecaroše koji su uvek budni i uvek u čamcu a time i na straži sasvim ok.

Ako ikad budeš probavao danfort, nemoj kupovati sidro od naših preduzetnika koji kopriraju morske slike sa interneta bez razmišljanja, nego nabavi modifikovanu verziju u kojoj je struk sidra izmenjen da ima falc po sredini tako da alka može da putuje  skroz do glave (lopata sidra). Za tu verziju ti i ne treba orepina, takvo sidro se lako vadi pokretanjem čamca, ali je svakako vazno da razumeš šta je orepina i čemu služi.  Postoje tehnike za odglavljivanje sidara i bez orepine, spuštanjem alki po sidrenjaku ali su objašnjenja za to predugačka za forum.

Ako budeš nabavio brod onda možemo pričati i šire i duže  jh makar da teoretišemo.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #80 poslato: 05, 03, 2020, 09:14:53 pre podne »
 114 114 114

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #81 poslato: 05, 03, 2020, 19:09:45 posle podne »
Hvala ma iscrpnom odgovoru i pomoci.
Malo si me zbunio, koja je razlika izmedju sklopivog cetvorokrakog sidra i macka ?
Nor na ovom linku ispod je macak i u opisu pise sklopivo, tako da sam mislio da je to isto. Sada iz tvog prethodnog posta malo mi je zbunjujuće posto si razdvojio ta dva...

https://tehnonautika.rs/web-shop/sidro-macak/

Od koliko kg je dovoljno za moj camac?

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #82 poslato: 05, 03, 2020, 19:34:30 posle podne »
Evo gledam i drugo grapnel, isto tip macak ...

http://webshop.grosinox.co.rs/products/198-sidro-grapnel.aspx


Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #83 poslato: 05, 03, 2020, 21:16:52 posle podne »
I ova sidra koja si okacio zovu macak sidro... ali takodje zovu i sidro donekle slicne konstrukcije koje se ne sklapa vec mu je struk izradjen od deblje cevi ili pune sipke na koju su navarena 4 kraka od armature (fi6mm za tebe). E ta home made verzija je kazu dobra za sidrenje u krsu jer jakim potezanjem se ispravi armatura i oslobodi sidro... P.S. Kasnije opet rukom savijes nazad armaturu...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #84 poslato: 06, 03, 2020, 07:48:50 pre podne »
Kod varioca i neka ti to povari za 15 minuta i resio si problem. Kostace te 300 dinara. Kasnije farbaj i ulepsavaj.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #85 poslato: 06, 03, 2020, 07:51:41 pre podne »
Ja bih za tako lep i nov čamac vario - ali od inoxa. Ne košta to puno na kraju... Verujem da može da se napravi za 4000-5000,00

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #86 poslato: 06, 03, 2020, 08:01:58 pre podne »
Mislim da sam video na oglasima za slicne pare.. inox jos bolja varijanta. Slazem se. Samo kraci  da budu tanji kao sto je Vepar rekao da mozes da ih krivis i resio si slucaj.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #87 poslato: 06, 03, 2020, 08:04:39 pre podne »
Naravno, to je glavna poenta... Prvo sidro sam davno napravio sam, ali od armature šestice... Nije dugo trajalo  stri

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #88 poslato: 06, 03, 2020, 09:24:59 pre podne »
Hvala ma iscrpnom odgovoru i pomoci.
Malo si me zbunio, koja je razlika izmedju sklopivog cetvorokrakog sidra i macka ?
Nor na ovom linku ispod je macak i u opisu pise sklopivo, tako da sam mislio da je to isto. Sada iz tvog prethodnog posta malo mi je zbunjujuće posto si razdvojio ta dva...

https://tehnonautika.rs/web-shop/sidro-macak/

Od koliko kg je dovoljno za moj camac?

"Mačak", ili još češće "mačka", je najpre domaći nazv za "kuke za hvatanje", alat koji je sačinjen od nekoliko (3-4) spojenih kuka na konopu (nalik kosturu kišobrana) koji se provlači kroz vodu ili baca sa broda da bi se nešto zakačilo. Koriste ga recimo ribičuvari, vuku ga za čamcem da bi kačili podavljene mreže i alate, nautičari ga koriste da vade stolice i pecaljke koje im vetar obori u vodu itd. Koristi se i na moru, često u marinama, da se dižu sajle i murinzi kad se upetljaju sidra.... itd itd veoma korisna stvar.
Na engleskom se zove "grapnel", a ako hoćeš objašnjenje iz filmova, to je ono što gusari bacaju na brod koji napadaju, privlače se i penju po konopu  4587

Takva sprava, kada je dovoljno velika (najpre teška), može da se koristi i kao sidarce za lake čamce.

Odatle izlazi i domaći nazivi "sklopivo sidro", "sklopivi mačak", "sidro tipa mačak", "fabrički mačak" itd. može da se čuje miliJon vezija.

U Novom Sadu a uobičajeno i na govornom području koje razume šta ja ovde pišem, kada se kaže "mačak" onda je to znači i ručna izvedba sidra od jedne cevi koja predstavlja struk sidra i par unazad povijenih armatura kao krakovi (opet podseća na objašnjenu "mačku"), taj koncept si već shvatio. Koristi se često, ali ISKLJUČIVO kad na dnu ima prepreka, tj zašta da se zakači, relativno lako se pravi ... Kad kažem relativno lako, onda to znači da svako zna da ušvajsuje 4 armature na cev, a takvo sidro ima veoma veoma ograničenu upotrebu na dno od gromada kamenja ili granja na tekućoj vodi, jer takvom konstrukcijom nije lako postići potrebnu težinu a i to sidro se ne ukopava, nema prave krakove i lopate. Zato se često struk (cev) mačka naliva olovom, a to već nije baš tako lako lako napraviti.
Najčešće ga opet koriste pecaroši, jer se oni sidre u kršu, stalno su na straži pa nije katastrofa ni ako sidro pusti,  ali zauzvrat UVEK može da se izvadi lako, ispravljanjem kilavih krakova.

Za drugačije terene, pesak i mulj, za razliku od kolega, za tvoje prvo sidro ipak preporučujem to kupovno sklopivo iz razloga koje sam sad već objasnio, i to sidro svakako nije bogotac među sidrima, daleko od toga, ali bar ima težinu i lopate na kracima. Koja je težina sidra prava je uvek stvar diskusije, jer opet zavisi od tvojih navika i potreba (koja reka, na kom mestu, i zašto se sidriš), a bez udubljivanja da sam na tvom mestu uzeo bih jedno 4-5kg.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Hunter 535 + Honda BF 20 KS - Vidra
« Odgovor #89 poslato: 06, 03, 2020, 09:44:23 pre podne »
Baš tako, ja mačkom zovem i sklopivo kao i ručno pravljeno.... to što ima 3-4-5 krakova...
BTW, imao samo mačku od 5-6 kg, umela je da drži i stari brod bez problema.... Doduše na par sati u toku dana, nikad se nisam usudio spavati na njemu...