Autor Tema: Izrada patosa od šper ploče u kabini  (Pročitano 14876 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #15 poslato: 25, 02, 2020, 14:20:50 posle podne »
Pa ti nemoj preko fugni da lakiras, to jest njih malo izbegni pa vidi sta ce da bude. Moze i tako kao sto kazes ali po pravilu fuga bi trebalo da bude malo starija od podloge. Ako si vec zapeo za lakiranje ti prvo sve izlakiraj a onda izvuci fuge kako treba. Fora je da kanal prvo napunis a onda elasticnom spahlom povuces liniju i lepo popunis kanal, visak sklonis. Kad odlepljujes krep traku vuces ravnomerno po recimo 45 stepeni, dok je ona i dalje ne sasusena. Tako se ona pomalo izdigne iznad povrsine. Kad se sutra sve sasysi popravis ono sto si zabrljao. Sam taj rad je vrlo prost, videces i sam.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #16 poslato: 25, 02, 2020, 18:22:22 posle podne »
Nemam pojma kako se to radi, ali i ja bih prvo lakirao pa onda fuge radio em zastitis drvo em mislim da ce lak ispucati na fleksibilnoj fugi...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Na mreži DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #17 poslato: 25, 02, 2020, 19:10:36 posle podne »
Vepar,
Besedis ko da si car zivotinja  114
Pa naravno, lakiras prvo , posle napravis te rupcage, zalepis traku sa strane i filujes....

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #18 poslato: 25, 02, 2020, 22:21:36 posle podne »
Ne, nisi me razumeo... ja bih prvo odradio useke pa onda lakirao pa onda zastitio trakom i uradio siku...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #19 poslato: 26, 02, 2020, 11:53:54 pre podne »
A ja se nešto dvoumim izmedju te 2 opcije.... Vidim da će opet pasti proba na parčetu špera, pre početka....

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #20 poslato: 26, 02, 2020, 12:54:41 posle podne »
Svakako najpametnija opcija! S obzirom da ocigledno to niko ovde nije radio... A inace mrzim da radim sa fc11 svaki put napravim sranje, sve zamazem, ruke mi budu crne ili bele nedeljama, namazem kompletnu garderobu, userem pola broda...  taz taz taz
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #21 poslato: 26, 02, 2020, 14:00:31 posle podne »
Ali se zato ne odlepi!

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #22 poslato: 26, 02, 2020, 22:21:35 posle podne »
Imas dosta videa na sličnu temu...

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #23 poslato: 27, 02, 2020, 01:03:33 pre podne »
Pod kod mene u kabini sam radio iz dva sloja, prvi - noseci od sperploce 14 mm i drugi- gornji sloj od sperploce 8 mm sa zavrsnim egzoticnim furnirom.

u sper od 8 mm sam frezom urezivao kanale (mislim 6 mm sirine i 4 mm dubine. Rad sa frezom zahteva malo iskustva, prethodno iscrtavanje sare  na materijalu,
fiksiranje granicnika duz kojeg se freza krece,podesavanje dubine frezovanja, naslanjanje freze uz granicnik pod vertikalnim uglom u odnosu na materijal, ukljucivanje
motora (on radi na oko 27000 o/m) a zatim lagano ispravljanje u vertikalni polozaj dok se noz freze ne u ukopa u materijal do predvidjene dubine a zatim se freza vodi
duz granicnika. da bi se stekla rutina u radu sa njom najbolje je vezbati na parcetu materijala, spustanje freze u materijal (sper), vodjenje duz granicnika i njeno zaustavljanje
(iskljucivanjem motora). Ne treba stvari mistifikovati. Precizno razmeravanje, sigurna i cvrsta  ruka i to je to.

Probacu da postavim slike, zadnja slika je gotov pod ali se malo vidi od staze.

https://ibb.co/k8j3X6f
https://ibb.co/Yd51xC8
https://ibb.co/n8Vsj0r
https://ibb.co/JKH6RnJ
https://ibb.co/zSj3CdY

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #24 poslato: 28, 02, 2020, 12:25:27 posle podne »
Svaka rec je suvisna, vrhunski rad, vrhunski izgled

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #25 poslato: 28, 02, 2020, 12:34:00 posle podne »
Ovo što je maverick postavio je zanimljivo, ali se uglavnom radi o podovima od tikovine.
Bitna razlika je što se oni ne lakiraju, pa se posle nanošenja sike, ili čega već, bruse dok se sve ne poravna.

Nisam stigao ovih dana, ali probaću oba načina, pa javljam kako je ispalo:

1. Izrada kanala, nanošenje silikona, brušenje, pa lakiranje svega odjednom.
2. Izrada kanala, lakiranje, nanošenje silikona (zbog nemogućnosti brušenja prvo zaštititi sve oko kanala krep trakom, pa ravnanje silikona plastičnom špahlicom).

Prvi način je sigurno jednostavniji, samo je pitanje šta se dobije kad se prelakira silikon.

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #26 poslato: 29, 02, 2020, 02:22:56 pre podne »
Ja sam prvo precizno iscrtavao linije duz kojih sam frezom dubio kanale (linije su bile duz sredine buduceg kanala), zatim sam dubio kanale, potom konpresorom-vazduhom
izduvao zaostalu prasinu i nakon toga nanosio ispunu u kanale. Posle susenja-ocvrscavanja ispune skidao sam visak tako sto sam nozic za skalpel polozio horizontalno na
povrsinu sperploce a normalno na kanal i gurajuci ga pljostimice lagano duz kanala skidao visak ispune, time sam izbegao da nozic slucajno zakopa furnir. Moze i dletom ali
uz maksimalnu paznju. Posle toga sledi smirglanje sa barem tri granulacije smirgli, 180, 240, 320.  obavezno sa rotacionom smirglaricom. Opet otprasivanje sa kompresorom
i na kraju lakiranje pozeljno sa pistoljem i kompresorom. U zavisnosti od zeljenog nivoa zavrsnog izgleda lakiranje se moze ponoviti ali se prethodni sloj laka treba lagano rucno izbrusiti smirglom vrlo sitne granulacije, Zeljeni rezultat ne bi smeo da izostane. Medjutim, treba imati u vidu da je ovako obradjen pod potencijalno klizav.

Postavlja se jedno prakticno pitanje u vezi redosleda  secenje i frezovanja.
Da li sper plocu prvo srezati na zeljenu dimenziju duzine i sirine pa onda dubiti kanale, ili obrnuto. Ako se primenjuje prvi nacin onda ukoliko kanal dolazi do ivice sperploce
(obicno ugaoni pod 45 st) uz komad koji se dubi postaviti parce iste sperploce (fiksirati ga selotejpom da ne "pobegne") na mestu gde ce izaci noz freze. Ovim se postize
da po dolasku do kraja postolje freze koje klizi duz kanala po izlasku ne  "propadne". Isti postupak primenjujem i za smirglanje da disk smirgle ne bi "propadao" preko ivice sperploce i tako skidao vise furnira nego sto je potrebno.

I jos jedno podsecanje, ako se sperploca sece rucnim cirkularom njegov disk testere svojim zupcima sece odozdo na gore pa da bi se izbeglo kidanje vlakana duz linije kojom
ce disk testere izlaziti na gore zalepiti po celoj duzini reza siroku selotejp traku. Tako ce se dobiti cist rez. Disk testere sa sto vecim brojem vidija zubaca i relativno sporo kretanje cirkulara se podrazumeva. Naravno. moze i sperploca da se okrene licem na dole ali to vec trazi precizno razmeravanje.

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #27 poslato: 29, 02, 2020, 02:27:03 pre podne »
Sa tikovinom sam se malo igrao, cisto za svoju dusu.

https://ibb.co/VgSkP8y
https://ibb.co/pwxp9xt
https://ibb.co/cTvXxdR

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #28 poslato: 29, 02, 2020, 09:54:24 pre podne »
bruka kako izgleda
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Izrada patosa od šper ploče u kabini
« Odgovor #29 poslato: 07, 04, 2020, 10:43:55 pre podne »
Pošto niko do sada ovo nije radio, evo rezultata do kojih sam ja došao... Možda je neko drugi sposobniji, pa može i bolje... Ali svakako može da pomogne nekom ko to planira raditi u budućnosti, ili mu dati ideju.....

Ideja 1: izbušiti kanal, napuniti lepkom i skinuti višak špahlom. Usrati mali i drvo okolo. Posle brusiti i skinuti viškove lepka i malo drveta. U praksi se pokazalo da lepak zađe u sitne pore i oštećenja koja ostanu od glodalice, i da brušenje ne može sve da ukloni, a i samo drvo posle brušenja i lakiranja ne bude tako lepo kao kad se ne brusi.

Ideja 2: izbušiti kanal, oblepiti okolo papirnom trakom, posle skinuti i lakirati. Ovo i ne ispada tako loše, sem što mi se čini da na samo klizanje ne bi imalo uticaja, više je estetski.

Ideja 3: izbušiti kanal, lakirati, nakon toga papirna traka. Ovo nije ispadalo loše, ali je tek ispalo odlično kada sam plastičnu špahlicu malo obradio tako da ima luk, i ostavi udubljenje u kanalu. Ovo je definitivno način na koji ću raditi ako se odlučim za siku.

Ideja 4: ovo je drugi način na koji ću možda raditi, izbušiti blaga udubljenja, koja se u ovom slučaju ne bi punila sikom, a služila bi ok protiv klizanja jer pod nije idealno ravan... Razmisliću još izmedju poslednje 2 opcije. Na prvoj slici se vide probe takvih kanala u više dubina, a na drugoj slici pri dnu kako bih eventualno radio....