Autor Tema: Zagonetan kvar  (Pročitano 9240 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže redhed

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: čamac,limeni
  • Veličina: 5.5 metara
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #15 poslato: 22, 04, 2019, 09:14:21 pre podne »
Štiftovi su originalni ne znam tačno kojg promera ali evo da izvestim.
Možda će nekom da koristi. U pitanju je ljudski faktor,tj,JA. Pentu je sinoć pregledao jedan kolega i kaže da sam ja kada sam imao problema sa paljenjem ručicu menjačao stavio u nekom ,,srednjem položaju,, između uključeno i izbačeno, u kom penta radi i gura ali se javlja veliki ,,luft,, na elisi,motor zatrzava i udara dok ne pukne sigurnosni štift.
Kada se ručica menjača jače gurne,, do kraja,, dolazi u krajnji položaj ,,uključeno,, i tada je slobodan hod elise minimalan pa samim tim neće biti ni ,,udara,,motora  niti lomljenja štifta.
Eto, ja se izvinjavam,ostaje samo da ponovo sve proverim na vodi, ali nadam sam rešio problem.

Van mreže Petra

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #16 poslato: 28, 06, 2021, 14:40:42 posle podne »
Pozdrav,
Imam Tomos 4,8 nepoznatg godišta, do sada je dosta dobro radio. pre par godina bio na servisu. Ove godine (a i prethodnih par) prezimio na čamcu, paljen nekoliko puta preko zime. Proletos isto vožen nekoliko puta normalno.
Međutim za vikend odem Dunavom uzvodno 5-6km normalno je radio do pauze od sat ipo. Posle nikako da upali. Moža presisa? Skinem crevo sa gorivom i uz duže kurblanje jedva da znake života i kao da će povući ali ne. Čistio sam svećicu i ništa. Kad je naizgled i hteo da krene čim mu vratim crevo od rezervoara odma se uguši.
Šaltao brzine, ler i rikverc, ne pomaže. Vratio se kući na veslo.
Sutra kupim novu svećicu i odem do čamca a on upali kao da je sve ok i nisam je zamenio.
Malo se provozao (1km)  sve radi ok. Hlađenje izgleda kao da radi (curi mlaz).
Kako se ustanovi da li je membrana AC pumpe (da li bi ikako radio da ne valja)
A sad kako sam ga gledao vidim da ima velik zazor u čizmi (cele čizma se klima) to nema direktne veze sa radom motora, kako se ona učvrsti? Vidim da spominjete i neki potrošni plastični prsten gde se on nalazi? Možda mi se polomio, pojeo ili istopio?
Dok sam čekao da me prihvatite na forum, ponovo sam bio na čamcu.
Opet je normalno upalio i vozio 5-6km i ovaj put posle pauze upali malo teže ali upali i krene, na pola Dunava opet isto, uguši se i neće da upali. Ovaj put nisam čistio svećicu samo sam skinuo filter vazduha i tako upali stidljivo. Rukom sam mu dozirao vazduh ditrktno na karburatoru. Tako radi. Posle "čišćenja" filtera za vazduh opet normalno radi. Nije se više gasio.
Do duše sada sam primetio da negde na spoju čizme i motora curi još jedan mlazić vruće vode niz čizmu. Mislim da to ne treba tako?

Hvala na svakom odgovoru na ovaj moj esej.

Van mreže igorbos

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 417
  • Pol: Muškarac
  • Mirno more nikada nije stvorilo dobrog mornara.
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #17 poslato: 28, 06, 2021, 15:17:39 posle podne »
Pozdrav!Ajde da krenemo od banalnog.Radi li ti saraf za vazduh na rezervoaru?
Igor

Van mreže Petra

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #18 poslato: 28, 06, 2021, 15:24:49 posle podne »
Pozdrav,
Radi šraf proveravao sam.


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #19 poslato: 29, 06, 2021, 07:23:15 pre podne »
U sustuni, mogu biti dve stvari. Sraf, tj cep ti previse dihtuje kao sto kaze kolega ili su semerinzi na radilici otisli. To je simptom - ladan pali kao mina, vruc nece nikako. Pa posle 45min iz prve upali.

Van mreže Petra

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #20 poslato: 29, 06, 2021, 08:39:56 pre podne »
Pozdrav,
Čep nije sigurno, vazduh prolazi i sa otvorenim rezervoarom se ponašao isto.
Od kako sam skinuo i samo prebrisao filter vazduha radi normalno (vadio sam i one čepove kroz koje idu šrafovi) sad pali i vruć.

Sad me brine problem sa čizmom, mnogo klima i golim okom se vidi da tu nešto fali ali radi. Curi mu i mlaz vode niz čizmu, sa suprotne strane od mlaza hlađenja. Kao da ne izbacuje svu vodu gde treba pa vraća kuda je našla put.
U vožnji se sem mlaza viška ništa ne oseti. Nekad se u maloj brzini motor sam namesti i to je to.
Bojim se da tako ne upropasti nešto od vitalnih delova.

Hvala na brzim odgovorima.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #21 poslato: 02, 07, 2021, 08:35:08 pre podne »
Nekada davno sam na jednoj T4 imao taj problem i u pitanju je bio kondenzator, kad je on zamanjen sve je bilo ok
Dunav je moje more.....