Autor Tema: Zagonetan kvar  (Pročitano 9317 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže redhed

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: čamac,limeni
  • Veličina: 5.5 metara
Zagonetan kvar
« poslato: 18, 04, 2019, 10:13:28 pre podne »
Na mojoj penti tomos 4.5 koja je godinama stajala i sada je isprobavam desi se da  se ugasi na punom gasu (nasred Dunava) jednostavno stane.Nema šanse više da upali.Veslam, dođem kući i posle 40 minuta probam i penta upali. Ne znam o čemu se radi.Kažu neki poznanici da je otišla membrana ac pumpe i da je promenim.Kupio sam pa ću to i uraditi.
Svećića je NGK i nova je.
Probao sam:Kada pumpam gorivo ručno počinje da curi benzin negde iz ac pumpe.Ne znam da li je to ispravno (predviđeno zbog prevelike količine goriva) ili ukazuje na ono što sam rekao da je membrana neispravana i da je treba menjati.
Ne znam šta još da pogledam.....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #1 poslato: 18, 04, 2019, 10:24:01 pre podne »
To sto ti curi gorivo sigurno nije dobro, obicno se to desava ako plovak u karburatoru, tj iglica, ne zatvori dovod goriva kad se napuni lonce karburatora.
Inace, paljenje bi trebalo da izgleda ovako, drukas gorivo nekoliko puta dok prajmer/pumpica/kruskica, ne postane tvrda. To znaci da je karburator pun goriva, i da je plovak odradio svoje i zatvorio dalji dovod goriva.

Membrana pumpe hoce da zeza kad se zagreje, proverices da li je do nje tako sto kad krene da gubi snagu, malo nadrukas, ako nastavi lepo da radi to znaci da joj fali goriva i da membrana ne radi dobro.

Treba da proveris i da li hladjenje radi svoj posao. Na Tomosu 4/4.5/4.8, postoji cevcica u auspuhu koja ide skroz do bloka motora i hladi auspuh. Taj sistem radi tako sto elisa kada gura vodu, gura i jedan mali deo vode u tu cevcicu koja hladi auspuh i sprecava pregrevanje motora. Motor kad se pregreva isto tako gubi snagu i gasi se dok se ne ohladi. Takodje, desava se da ta cevcica progori pa izgubi ulogu hladjenja.

Na ovoj slici sa neta je obelezena ta tanka cevcica koja ne sme biti vrela, vec samo vruca ili cak mlaka:


Moj savet, pregledaj gde tacno curi gorivo i resi taj problem, pa vidi sta se onda desava. Takodje, ako ti se opet ugasi, skini svecicu i vidi kakve je boje, da li je crna, zauljena ili je suva i braon boje, pa nam javi.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #2 poslato: 18, 04, 2019, 11:24:48 pre podne »
 Neispravna struja. Proveri kondenzator ili bombinu. Skini svećicu i nabaci ce na lulicu svećice. Kleštima prisloni svećicu uz karburator ili nekibig metalni deo i povuci poteznicu. Trebao bi da vidiš i čuješ varnicu

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #3 poslato: 18, 04, 2019, 11:54:53 pre podne »
Moze biti svasta i nista specijalno, ali od necega moras krenuti  6589
Meni se isto to desavalo na T4, da hladan upali i radi odlicno i kako se zagreva sve vise gubi snagu i ugasi se. Posle provere hladjenja, provere struje, pumpe goriva i karburatora, zakljucio sam da karburator ne dobija dovoljno vazduha...Kad je hladan i odgovara mu bogatija smesa sa vise goriva, ali cim se zagreje to pocne da mu se smeta.Inace, to se vidi i po svecici, bila je crna i mokra. Cim sam povecao dotok vazduha, motor radi kao sat i hladan i vruc.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #4 poslato: 18, 04, 2019, 12:32:29 posle podne »
Kad se setim mog tomosa..eeeee to su bila vremena :) Ja 34 godine u punoj snazi, desni biceps kao kod Rokija. Sve od mog tomosa dragog.

Van mreže redhed

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: čamac,limeni
  • Veličina: 5.5 metara
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #5 poslato: 19, 04, 2019, 07:55:55 pre podne »
Hvala svima probaću sad za vikend i javiću ako nađem o ćemu se radi...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #6 poslato: 19, 04, 2019, 10:28:44 pre podne »
Tomos je dobar za razgibavanje muskulature  stri
Ume da te ostavi kada je najpotrebniji, bez greške.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #7 poslato: 19, 04, 2019, 12:17:08 posle podne »
Dobar deo misticnog ponasanja Tomosa potice od kondenzatora. Nisam bas strucnjak, ali probaj i njega da zamenis...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #8 poslato: 19, 04, 2019, 13:18:59 posle podne »
Ne umete vi da se ponašate prema tomosu, to je problem  sajkaca sajkaca
Mene moja 18-ica nikad nije izdala... Trenutno je konzervirana kao da se neće paliti godinama, jer nema šta da gura, ali kad se ukaže prilika opet će na čamac  114

Siguran sam da je nikada neću prodati

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #9 poslato: 19, 04, 2019, 16:30:07 posle podne »
Dobar deo misticnog ponasanja Tomosa potice od kondenzatora. Nisam bas strucnjak, ali probaj i njega da zamenis...
Da, i ovo zna da ga gasi kad se zagreje.

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže redhed

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: čamac,limeni
  • Veličina: 5.5 metara
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #10 poslato: 19, 04, 2019, 20:29:41 posle podne »
Evo da se javim.Prvo oko elektronike- ja na 4.5 imam neko elektronsko paljenje,znaci neka kutija u kojoj je verovatno sve sto treba.Ne vidim nigde bombinu,platine ili kondezator.
Zamenio membranu ac pumpe iako nisam cini mi se ni morao, i stara je mekana.Ono gorivo koje je curilo ispod ac pumpe kada  pumpam rucno vise ne curi jer sam dotegao sve srafice i stavio nova silikonska creva.
Pali iz prve,ali nakon samo dva minuta ona cevcica na slici je tako vruca da sam se opekao kada sam je pipno.
Vidim da je cevcica izjedna sa auspuhom.
Pitanje je: Kako se cevcica cisti-mehanički ili nekim sprejom, tj. na koji način i drugo- kako se skida auspuh jer su donji šrafovi nedostupni, sta sve treba da skinem da bih ga zajedno sa cevčicom demontirao....

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #11 poslato: 19, 04, 2019, 21:19:34 posle podne »
Prekontroliši ti i Auspuh zna i on da propadne, istrule komore unutra, Na jednoj mojoj četvorki sam morao da ga menjam. Ima na buvljaku tezga negde u predzadnjem redu, prodaju se delovi za Tomosa, mislim da sam ga platio oko 4000 din.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #12 poslato: 20, 04, 2019, 08:09:53 pre podne »
Cevcica ce biti vrela ako radi na malom gasu jer prop ne ubacuje dovoljno vode...preko pola ili pun gas cevcica treba da je samo malo topla...proveri i prikljucak crevo-penta ili izbaci ako nisi onaj alu dodatak pa direktno crevo na pentu...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže redhed

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: čamac,limeni
  • Veličina: 5.5 metara
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #13 poslato: 21, 04, 2019, 21:35:28 posle podne »
Zorane u pravu si u buretu sa manjim gasom vrelo. ali probao na vodi i cev je hladna na punom gasu,tako da ništa nisam morao da skidam.
Danas mi se nije gasio verovatno je sada ok, ali se pojavio drugi problem jer mi je u tri navrata pucao sigurnosni štift na elisi iako nisam udario u bilo šta.
Motor imače u leru perfektno radi ali u vožnji stalno ,,zatrzava,,  bez obzira da li je na pola ili pun gas.
Moj prijatelj koji ima tomos pentu je pogledao i kaže da  nešto nije dobro jer moja elisa ima jako velik slobodan hod (1/4 kruga ) dok je kod njega taj slobodan hod elise mininalan.
Kaže da taj slobodan hod dovodi do udara ,trzaja pente i zatim pucaju štiftovi.
Zna li neko koliki treba da bude slobodan hod elise i da li uopšte treba da ga bude. Ako slobodan hod ne treba da postoji šta je uzrok i šta treba zameniti...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Zagonetan kvar
« Odgovor #14 poslato: 22, 04, 2019, 08:45:29 pre podne »
Koje tacno stiftove koristis, mozda su malo mekaniji..