Autor Tema: Stari metalni čamac - Predlozi  (Pročitano 5898 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Stari metalni čamac - Predlozi
« poslato: 20, 02, 2019, 23:10:48 posle podne »
Dupli post.

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #1 poslato: 20, 02, 2019, 23:15:20 posle podne »

Jesenas sam sa Sjeničkog ( Uvačkog ) jezera doterao ćaletov čamac koji je on koristio 30 godina na pomenutom jezeru, pošto je u godinama teško da će više imati priliku da ide gore i kao takav sam preuzeo čamac.  Njegove dimenzije su 4.00m, širina negde oko 1.20, dubina stranice 90cm, napravljen je od pocinkovanog lima debljine 2mm. Imao je  nekoliko vidljivih rupa koje su zavarene sa profesionalnim CO2 aparatom, e sada ostaje onaj nevidljivi deo, koji se golim okom ne vidi, nemam računa da ga teram na peskarenje i sl, jer je njemu pramac loše odrađen, hteo bih da pokušam sa nekim manjim budžetom da ga sredim samo da budem bezbedan u smislu da ga lepo zakrpim da ne propušta vodu i na kraju završi na dnu, a vizuelni izgled i ovaj deo sa pramcem mi nije primaran, znači u suštini mi treba najbolji način da ga sredim odozdo i sa strana, sveobuhvatan plan rada i temeljna zaštita, svaki savet i predlog je više nego dobrodošao,  hvala svima na odgovorima unaped.

Evo slike  ispod :








Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #2 poslato: 21, 02, 2019, 00:21:25 pre podne »
Duzinu noge motora, odnosno visinu zrcala odredjujes tako da kada okacis motor i porines camac u vodu stelujes da kavitaciona ploca bude uronjena oko 5cm u vodu. Ako je preduboko povisujes zrcalo nekim nadogradnjama, a ako je preplitko ili menjas motor ili seces zrcalo ako je moguce. Sto se tice camca nemam dobre vesti... bez peskarenja neces nikada znati u kakvom je stanju. Tek peskarenje otkrije i otvori rupe na trulim delovima. A za ovaj camac nemas nikakvu racunicu bilo sta da ulazes... dobre temeljne zastite nema bez peskarenja. A i kvalitetne farbe premasuju cenu ovog camca... za par stotina evra mozes da uzmes nov metalni camac vece duzine i sa dobrim plovnim karakteristikama. Ne bih da te razocaram ali nautike bez bar malo para nema...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #3 poslato: 21, 02, 2019, 00:23:56 pre podne »
Inace camac je bas bas lose odradjen... da te ne zamaram sa detaljima ali ima brdo gresaka... takodje reparacija onog plasticnog bi daleko prevazisla cenu oba ova camca u zbiru...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #4 poslato: 21, 02, 2019, 08:59:20 pre podne »
Možda će zvučati grubo.... teraj ga na otpad.
Mislim da je jedino ispravno rešenje osim ako nije u pitanju uspomena pa se ne žali novaca da se vrati u život
Dunav je moje more.....

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #5 poslato: 21, 02, 2019, 09:43:02 pre podne »
Nov camac u pancevu ofarban u osnovnu boju je 420 eura, dve komore, camac od 6 metara! nemoj da trosis zivce i novac.

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #6 poslato: 21, 02, 2019, 12:05:56 posle podne »
Ehhh, svega ovoga odnosno Vaših odgovora sam se najviše i plašio, otprilike sam i mogao da predpostavim večinu gore ispisanog, ali ta prokleta nostalgija, na njemu imam slike od kad sam bio beba i puno me vraća u neke lepe dane i nije poenta toliko ni novca, ali sam i sam svestan da je loše odrađen to je i ćale prvi put priznao grešku  jh ali samo nemam snage da se mučim više, jer znam iako ga sredim i uletim pare da će opet to da bude daleko od pravog čamca, a sa druge strane propuštam priliku da napokon kupim dobar i nov čamac i da budem miran. Pogledaću sve iz početka, pa ako se zaista ne isplati ni na jednom polju, ostaviću ga negde u dvorištu da počiva, ali ga neću dati na otpad nema teorije. Beskrajno hvala svima na odgovorima!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #7 poslato: 21, 02, 2019, 12:15:44 posle podne »
Uzmi najjeftiniju irkomovu 3u1 farbu, ofarbaj u zeleno, i napravi ukras negde u dvorištu i nosač za cveće ili slično....

Definitivno se ne isplati ulagati u njega...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #8 poslato: 21, 02, 2019, 12:57:46 posle podne »
Slazem se sa Zankikijem.
Od tog camca se moze napraviti neki lep ukras za dvoriste, ali ne i sigurno plovilo... Da bi se doveo do sto god pristojnog stanja za vodu, kostace ko zna koliko...

Van mreže vlajko45

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #9 poslato: 21, 02, 2019, 14:02:43 posle podne »
Ako baš želiš da ga kako-tako osposobiš uz manju-veću investiciju probaj ovako.

Prekontroliši komore, pod i bokove malo iznad vodene linije. Ako su ozbiljna oštećenja i mala debljina lima menjaj veće segmente/površine novim limom. Ako su manja probaj sa zakrpama. Egije moraju biti zdrave da se za njih vari. Znam čamce koji su krpljeni kovanicama po podu i dan danas plove. Ne izgledaju sjajno ali su funkcionalni.

Isplativost zavisi i da li ćeš sam raditi ili plaćaš ruke. I po kojoj ceni i u kom kvalitetu nabavljaš materijal. Prvo uradi finansijsku kalkulaciju pa uporedi sa željom koliko ti je stalo da ga vratiš na vodu. Srećno 114
« Poslednja izmena: 21, 02, 2019, 14:32:49 posle podne vlajko45 »

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #10 poslato: 21, 02, 2019, 14:34:23 posle podne »
Ako je nostalgija udarila, onda uzmi antirost, premazi ga, sutra ga operi dobro pa ponovo jos jedno pa ga ponovo sutradan dobro operi. Izsmirglaj, farba 3 u 1 i posluzice ti jos neku godinu. Pre svega oseti gde je tanalk lim pa probaj srafciger ugurati, pa te delove pokrpi. Realno, mozes da ga sredis za 150 eura na ovaj nacin da jos malo potraje ali... sve zavisi koliko mesa imas za rad.

Sto se tice dizajna, kakav je takav je, vidjao sam i gore.

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #11 poslato: 22, 02, 2019, 01:37:27 pre podne »
Drugari, tek sada evo u pola 2 čitam vaše poruke podrške i savete koje mi dajete, ja sam do sada radio, jutros sam dosao, seo pored camca zapalio cigaru i poceo da vagam sta cu da radim, gotovo da sam doneo odluku gde cu da mu nadjem mesto za vecni pocinak i onda je u glavi samo bio kvrc i rekao sam ne ne ne, krecemo u akciju! Uzeo sam cicnu cetku, bijaks na koji sam stavio okruglu celicnu cetku  i krenuo sam redom da skidam rdju i svo to ludilo koje je na njemu stajalo 36 godina, zatim sam uzeo komoresor i to sve izduvao, ljudi moji...Pomislio sam da cu zagaditi vazduh u radijusu od 2 kilometra jh  Nakon sto ie camac napokon bio sredjen i cist kao suza, okrenuo sam ga napacke a ispod sam poturio reflektorku zbog koje sam usoeo da primetim i naaaaajmanju rupicu debljine trepavice koju ni pod mikroskopom ne bi uocio i fascinantno je da je camac zdrav samo tako,  jedine rupice gde sam primetio su bile na stranicama tacno na samim krajevima onde gde je u sustini camac u vodi, obelezio sam.sve.to kredom, a statak camca  ofarbao u osnovnu boju tj podlogu i ostavio sam nocas da se susi, sutra zovem lika sa CO2 aparatom za.varenje da ispeglamo te rupe, a nacicu adekvatan materijal tj lom da napravim lajsne duz celog camca po bokovima tj po delu koji treba da stoji u vodu nekih 10-15cm sirine otprilke i to ce da bude dupla zastita i posle toga nema kud, nije vazno sto nece viti povozit ionako nikada nije bio, jer mi je samo zelja da ga vidim na vodi i da budem u njemu sa velikim pivom u ruci  sajkaca Sutra cu vam slikati da vidite kako teku radovi i eventualno da pitam za neato, sad mi je pomoc najpotrebnija kgk živi bili svi, sutra nastavljam a sad se odjavljujem nemam vise snage ni da kucam, 17h rada bez pauze, ali nije mi zao, sta viae ponosan sam! Hvala!

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #12 poslato: 22, 02, 2019, 06:07:52 pre podne »
Срећни ти радови.  114

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #13 poslato: 22, 02, 2019, 07:43:26 pre podne »
Па нека неко онда каже да смо ми наутичари нормални!

Ово није увреда, већ констатација заснована на томе колико смо спремни да учинимо нешто за шта ни сами нисмо сигурни да има смисла.

Срећни вам радови и лепо се навозали у руку својих делу.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari metalni čamac - Predlozi
« Odgovor #14 poslato: 22, 02, 2019, 07:57:26 pre podne »
Ja nisam ni sumnjao koja varijanta ce biti izabrana  sajkaca 114
Nek je sa srecom !