Autor Tema: HONDA 7,5 Pomoc  (Pročitano 35612 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #75 poslato: 17, 09, 2019, 20:45:18 posle podne »
Da, sporiji jesi ali pod teretom ces ti da ih deres u brzini. Ako si uglavnom sam u camcu, onda ti definitivno treba brza elisa. Predlazem da kontaktiras coveka koji radi elise, on ima neke i za prodaju. Dogovori se sa njim da ti posalje dve tri pa probas, na kraju kupis onu koja ti odgovara. Ima tih elisa dosta.

Recimo, drugar vozi camac, kada je sam, leti a vec sa troje, potone camac i vuce se, motor se pati... Velicina elise moze i da se izracuna ali na to utice brdo parametara, tako da je najbolje da experimentises. Ja sam kupio dve sa aliexpresa...razmisli o toj opiciji, ustedeces 30 eura.

Reci mi, da li ti motor udara u blokadu?

Najveći tereet su u čamcu su mi dva štapa za ribolov i pas  fishhit Kontaktirao bih ja da znam koga, voleo  bih da see čujem sa nekim ko može da mi pomogne pri rrešaavanju problema a daa pritoom nije ološ i bitanga koja samo gleda da uzme pare, jer mi je jedaan rekao negde naa internetu saam ga našao da kupim tu neku elisu kojuu je  on predložio i daa ću ići kao metak, po njegovoj priči sam razumeo da će moj motor na tih 7,5ks dobiti još 20 što sam naravno provalio odmah i prekinuo sam daalju konverzaaciju, zato ako imate nekoga proveerennog od koga bihh mogao da uzmemm par eliisi da isprobam i da pazarim  onu koja mi najviše bude odgovaarala...


Ovo pooslednje pitanje  nisam razuumeo, koja blokadaa, kako udaara ?

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #76 poslato: 18, 09, 2019, 07:49:01 pre podne »
Blokada služi da motor ne može da razvrti više obrtaja od dozvoljenog da ne bi ušao u hiper turažu...obično izbaci jedan cilindar kada uđeš u blokadu.... samo ja mislim da taj motor nema tu funkciju jer se radi o starom tipu motora.
Najbolje je da priključiš obrtomer i vidiš koliko obrtaja postiže motor na punom gasu sa tom elisom i nađi na netu kolika je maksimalni broj obrtaja za taj motor pa uporedi... ako ne postižeš maksimalni br.obrtaja onda ti ne treba brža elisa, onda je do motora...možda je izgubio snagu..izmeri kompresiju..
Dunav je moje more.....

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #77 poslato: 18, 09, 2019, 11:05:35 pre podne »
Ako osetis da motor ne ulazi u maximalne obrtaje onda nije do elise, kao sto je rekao kolega gore...

Vinogradska 11, Stara Pazova
Telefon: 062 315 953
Radno vreme: 08:00-16:00
Subota: 08:00-12:00

nazovi ga, obajsnice ti covek kako i sta i mozda ima neku za prodaju. Ja kada sam experimentisao pomogao mi je dosta...

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #78 poslato: 18, 09, 2019, 17:08:32 posle podne »
Ne, nne ne raddi sse o gubitku snage, kao  sto sam rekao motor ima snagu samo je nekaakok trom ne znam ne uumem da objasnim jednostavno  ne pruža brzinu koju bi realno  trebao. Mislim iz laičkog iskustva daa je sve do elise, pride maloo sam udariioo elisu i sad je kriva, aali ni  raanije niije bilo ništta bolje. Deffinitivno mi treba elisaa,  mislim da ću sa tim dobiti ono što treba...


Evo najboljeg primera :




Recimo ja kad kreneem pun  gas uopšte ne osttaavlja voodu  ovako iza sebe kao što to radi na ovom klipu, jer sve što želim je  da mi motoor  radi kao na ovom klipu, pogledajte kako leti, a idenntičan motor.


E sad pogledajte ovaj klip     i ovakoo oostavlja vodu iza čamca kod mene, samo uporedite razzliku  između ovaa dva klipa i sve će vam biti jasno, a ja tragam za rešenjem kao na prvom klipu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #79 poslato: 18, 09, 2019, 19:36:44 posle podne »
Proveri oznaku na elisi, možda već imaš brzinsku pa ti motor ne ulazi u više obrtaje. Može da se desi da ti čak treba teretnija...!
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #80 poslato: 18, 09, 2019, 20:14:32 posle podne »
Proveri oznaku na elisi, možda već imaš brzinsku pa ti motor ne ulazi u više obrtaje. Može da se desi da ti čak treba teretnija...!

Ne bih rekaao po izgledu jerr izgledda kao standaardna elisa npr najslicnijja tomosu sammo sa 3 kraaka, sad cu pokusatti  da okacim sliku da vidite kakko  izgleda.


elisaaa" border="0


Eto je, slika od  juce...Zna li neko nesto i da li vvidi neko nesto na ovoj elisi sto bi moglo da bude problem ?

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #81 poslato: 18, 09, 2019, 20:17:49 posle podne »
P.s. Ovo sam se jaa nesto mlatio i farbao u zuto da lepse izgleda ne dopadda mi se crvvenna elisaa  sajkaca Ali sada sam napravio jos vecu katastrofu posle 2 izlaska na vodu eto na sta licii sajkaca

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #82 poslato: 18, 09, 2019, 20:55:05 posle podne »
Bitno je naći oznaku, možda se vidi tek kad je skineš sa osovine. Meni deluje da je ova tvoja brza, jer su joj pera prilično zakošena. Teretne elise imaju mali korak, to znači da su im pera manje zakošena i obično imaju veću površinu. Što bi rekao ZoranT, teretne elise imaju pera koje podsećaju na uši Miki Mausa jh
Savet je da skineš elisu i da probaš da nađeš oznaku. Bezveze je da tražiš brzu elisu ako je već imaš..
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Perudja

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • www.mojaladja.com
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #83 poslato: 18, 09, 2019, 23:32:47 posle podne »
Pa kako bih onda išao sa tereetnom ako je ovo  brza jbt ??  no125

Imaam fenomenalan motor, sa njim  bih smeo na sred okeanaa ali  je sve ovo tolikko poočelo da me nervira i da mi oduzima  vreme da je to  strašnno  ii da ću na kraju prodaati motor samo zbog elise..

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #84 poslato: 19, 09, 2019, 07:51:52 pre podne »
Vidi, ono što ti mi pričamo je da prvo moraš znati neke parametre pre nego što zameniš elisu. Teretnija elisa ne znači i manju brzinu, evo pokušaću da ti objasnim ovako.

Kad voziš auto u trećoj brzini na uzbrdici, u nekom trenutku dolaziš do toga da koliko god davao gasa, motor nema snage da dalje ubrza i stoji na određenim obrtajima. Šta onda radiš? Vraćaš u drugu brzinu daješ gas i obrtaji rastu, a ujedno i brzina.

Treća brzina = brza elisa
Druga brzina = teretnija elisa

Da bi dobio rezultat kakav želiš, moraš znati dva parametra za početak:
- oznaku elise(prečnik i korak)
- obrtaje koje motor postiže na punom gasu

Može da se desi da je ta tvoja Hondica nejaka za taj čamac jer ima brzinsku elisu i nagura max 3000 obrtaja na punom gasu. Sa dva broja teretnijom, dobio bi obrtaje i snagu koja ti fali, i dogurao bi recimo na oko 4000 obrtaja. Zato ti preporučujem da skineš elisu, slikaš oznaku i okačiš ovde.

Siguran sam da ni tebi nije u interesu da kupiš elisu i shvatiš da ti ni ona ne odgovara, ili da je situacija još gora...
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #85 poslato: 19, 09, 2019, 07:55:45 pre podne »
Izgrebi farbu, na dva pera su ti oznake. Po oznakama cemo znati velicinu i tada mozemo videti koja je tacno. Sve u svemu, ako ne dobijas maximalne obrtaje, to znaci da ti je elisa brza i da ti treba manja, tj teretnija.

Imas dve:
Diameter   Pitch   Rotation   Mfg Part Number      
9   10   R   2111-090-10P      
9.25   11   R   2111-093-11P

Van mreže Qsha

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 150
  • Pol: Muškarac
  • Mirno more ne stvara dobre mornare...
  • Brod tip: ELAN 402 gt
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #86 poslato: 19, 09, 2019, 17:10:56 posle podne »
Pozdrav svima!!!
Druze gledajuci snimke koje si postavio mogu da konstatujem da ti motor ne postize obrtaje ni blizu onog motora sto si izbacio za poredjenje sa tvojim...ja sam imao slican problem sa postizanjem obrtaja zbog elise...
Zapravo imao sam brzu elisu na motoru koji je sam po sebi bio zdrav kao dren ali nije mogao da izglisira zbog elise (evinrude 30 ks)...imao je brzu elisu pa sam prvo stavio standardnu koja nije dala maximalan rezultat ali je bilo ipak bolje sto se tice obrtaja i brzine!
Ali i dalje nije bilo to to dok nisam stavio jos sporiju (poluteretnu) i na kraju sam dobio i obrtaje i brzinu!tako da sve sto su kolege napisale pre mene je apsolutno ispravno i tacno....ja mogu samo da podelim sad vec neko vreme star snimak kada sam stavio sporiju elisu i resio problem!Nazalost nemam snimak sa starom elisom na youtube-u

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #87 poslato: 19, 09, 2019, 18:49:03 posle podne »
Koliko sam primetio, oba snimka koje je postavio Perudja nisu sa njegovog plovila, vec nadjeni na netu. Drugi snimak jasno pokazuje da je verovatno kavitaciona ploca jako visoko, i da motor ne moze da zahvata vodu ispod camca, vec radi kao u "bunaru"...
Perudja, ako nije problem postavi sliku kako je tebi postavljen motor, gde se jasno vidi gde se nalazi dno camca a gde elisa....

Van mreže Mare

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Marina: Stari Slankamen
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #88 poslato: 19, 09, 2019, 20:37:30 posle podne »
Ja bi da kazem dve reci, ta elisa je kriva i lopata po vodi te nema potisak
« Poslednja izmena: 19, 09, 2019, 21:24:19 posle podne Bakara »

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: HONDA 7,5 Pomoc
« Odgovor #89 poslato: 19, 09, 2019, 21:25:53 posle podne »
Eto, imaš odgovor od čoveka koji se time bavi - remontom elisa.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek