E, ovako treba... > Brodski motori

Kopca na brodskom motoru.

<< < (2/3) > >>

mesechar:
u cizmi vanbrodskog motora se po jamahinom uputstvu menja na 300 sati a to je mnogo ekstremnija sredina i veca mogucnost da vlaga dospe u ulje, KOpce su reduktorske kutije stoje na suvom ne verujem da ulje moze izgubiti tako brzo svojstva da bi se svaki cas menjalo..mislim da treba voditi racuna o nivou da moze to bar pet sezona da miruje...

Terca:

--- Citat: vepar  14, 02, 2019, 08:44:41 pre podne ---Malo mi je to cudno da mora bas svake godine...

--- Kraj citata ---

Pa sad... ništa se ne mora... eto vas dvojica niste menjali po dve godine pa ste živi i zdravi bogu fala...

Sad nastupa onaj momenat u kome će oni koji se razumeju u mehaniku, motore, kopče, menjače i sl. dati svoj sud i bolje savete, a tu ja ne mogu pomoći, ne razumem se dovoljno... ali, ne budi lenj, prilažem sličicu, isečak iz uputstva za upotrebu i održavanje mog motora, koji ima Hurtovu kopču, HBW 50-2L, možda to bude korisno.

Onako laički, ne verujem da iza svega stoji rafinerijski lobi koji nastoji da se obogati na 250 kinti ATF ulja  godišnje, i ja sam spreman da taj iznos platim da ne bih morao da se razumem i u te stvari.

Terca:
a onda još malo da ne budem lenj, nađoh na netu i manual za techniodrive TMC40:
https://allpa.nl/media/manuals/Technodrive/TM/Workshop%20Manual/Workshop%20manual%20TMC%2040P.pdf

pa da zalepimo odgovarajuću informaciju.

Dora:
Ja nemam pojma o tim kopčama ali se ulje u motorima menja jednom godišnje pa makr ne napravio ni kilometar. Dolazi do oksidacije, upijanja vlage iz vazduha  i gubitka kvaliteta. U menjačima se ulje greje a pri tome se i vazduh unutar kućišta greje pa se priliko hladjenja kondenzuje vlaga, to ispari priliko zagrevanja ali eto ga opet prilikom hladjenja. Za hidrailična ulja ATF i ta sorta kod auta se menjaju na 2 godine (to niko naravno ne radi) ali onda kad dodje do fadinga (feding) svi se čude..
Uglavnom, treba se držati preporuke proizvodjača opreme i proizvodjača ulja.
Ima na onom forumu jedan Steva Stalker ili Expendable, čudesan stručnjak za ulja, goriva  i akumulatore. Sve zna :)

Bakara:
Sutra neradan dan, pa koga interesuje, imace vremena da cita....  sajkaca

Link ka clanku koji Dora pominje:
http://motornaulja.blogspot.com/2010/11/menjacka-ulja-uvod-gear-oils.html

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju