Autor Tema: Мини хидроелектране - да или не?  (Pročitano 18161 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: 10. Eko regata Tamiš
« Odgovor #30 poslato: 12, 02, 2019, 09:07:55 pre podne »
Moram se donekle sloziti sa Zorterom i drugima... Vec duze vremena na forumu nema nista pametno da se procita. Ajde sto nema pametno, ali nema ni nista vezano sa nautikom... Slikajte reke, pisite o svojim plovidbama, pisite o svojim brodovima, ma bilo sta vezano za nautiku... Bolje da otvorimo novu temu o tome kako cemo da napravimo svoju mapu sa lepim mestima za pristati, sa opisima rukavaca, sa uputstvima kako se gde zavuci, sa marinama i kontakt telefonima... koji program koristiti... a za MHE me zabole bas...
Vepar je u pravu i to je ono sto smo svi primetili, da se slabije pise bas o tim temama koje je naveo, ali za razliku od Zorterovog komentara koji meni zvuci kao provokacija, Radovanov komentar je potpuno konstruktivan. Svako od nas manje vise radi na svom plovilu i priprema ga za ovu sezonu, pa mislim da bismo to trebali podeliti sa ostalima, uostalom, zato smo se i registrovali na forum  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #31 poslato: 12, 02, 2019, 09:18:26 pre podne »
Moram se donekle sloziti sa Zorterom i drugima... Vec duze vremena na forumu nema nista pametno da se procita. Ajde sto nema pametno, ali nema ni nista vezano sa nautikom... Slikajte reke, pisite o svojim plovidbama, pisite o svojim brodovima, ma bilo sta vezano za nautiku... Bolje da otvorimo novu temu o tome kako cemo da napravimo svoju mapu sa lepim mestima za pristati, sa opisima rukavaca, sa uputstvima kako se gde zavuci, sa marinama i kontakt telefonima... koji program koristiti... a za MHE me zabole bas...
Nije bas tako jednostavno Radovane. Velika greska je ako mislimo da je ovaj problem MHE daleko od nas  i da ne moze imate veze sa nama zato sto plovimo rekama i kanalima. Sutra moze nekom "investitoru" pasti na pamet ako vidi mogucnost za zaradu da iz nekih razloga pregradi...isusi...zatvori neki od kanala, zauzme neke od rukavaca sa nekim objektom itd. itd. E onda cemo se i mi češati tamo gde nas sada ne svrbi.

Ovako se nešto već dešavalo, sa nekim rukavcem / dunavcem / ostrvom baš u okolini Beograda, ako nisam nešto pobrkao, mislim da sam baš ovde čitao pre godinu / dve... ??

A slažem se da je Zorterov komentar čista provokacija... On sam odavno ništa nije napisao, ali daje sebo za pravo da komentariše druge...

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #32 poslato: 12, 02, 2019, 15:02:37 posle podne »
 thumbup thumbup thumbup
Ploviti se mora...

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #33 poslato: 12, 02, 2019, 16:15:04 posle podne »
Ono sto se desava nama svima ispred nosa a realno nas ugrozava jeste kanalisanje Dunava... Izgradnja sporova, ispumpavanje plaza, isusivanje rukavaca. E ovo se radi zarad velikih ekonomskih interesa stranih brodarskih kompanija, a na stetu nautike koju mi poznajemo. U jednom momentu ce plovidba Dunavom podsecati na plovidbu veeeliiikim i ultra brzim kanalom. A gustina saobracaja ce podsecati na auto put, a tu nece biti mesta za nase dereglije... Takodje mozemo da zaboravimo netaknutu prirodu, pescane divlje plaze i bezbedno zaklonjene rukavce... U nekoj od tema je Terca lepo objasnio kako to izgleda u zapadnoj evropi. Bolje protiv toga da se borimo nego protiv MHE... Mada to je apsolutno borba protiv vetrenjaca...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #34 poslato: 12, 02, 2019, 16:34:49 posle podne »
Неке ствари заиста не вреди коментарисати па тако ни ја нећу коментарисати Зортерову интервенцију. Други су већ рекли своје мишљење, моје би било сувишно.

Али хтео бих да кажем да мислим да је лепо кад можемо културно да изнесемо своја мишљења, па ја тако кажем да мислим да су МХЕ важна тема, а Радован каже да мисли да нису.
И мада се с Радованом не слажем, морам да кажем да је Радован у праву кад указује и на неке друге проблеме.

Можда он и ја само на различит начин одређујемо приоритете, па ја мислим да је сад време за причу о МХЕ а после о великим радовима који су планирани, а он већ сад то види као проблем.

Заиста, ЕУ је одвојила велику своту за сређување пловног пута до Црног мора. Добар део тога планиран је за наш сектор Дунава. Колико знам већ ове године ће бити значајних сређивања корита код Бешчанско моста. Кажу, после тих радова, ту више никад не ће бити угрожена пловидба, ма колико низак био ниво Дунава.

Али мени се чини да ћемо се сви ми навозати и да ће се неке друге генерације наутичара суочити са густим речним саобраћајем.

Како год било и којом год брзином ишли ти радови, на нама је да пратимо шта се дешава и да реагујемо ако видимо да нешто може да има лоше последице по животну средину. Ту пре свега мислим да треба вршити притисак на власти да се поставе системи за пречишћавање отпадних фекалних и индустријских вода.

На нашу срамоту, чини се да нам Дунав стиже много чистији него што излази из наше земље, при чему је степен њиховог индустријског развоја много изнад овог и поред нашег "златног доба".

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #35 poslato: 12, 02, 2019, 19:58:29 posle podne »
Mislite vi sta hocete, ali morate priznati dve stvari.....ili vise.....
1. Malo sam vas prodrmao da razmislite o cemu raspravljate na NAUTICKOM forumu.
2. MHE u mnogim slucajevima je dobra zamisao i za graditelja i za stanovnistvo i za drzavu
3. Jedino se Radovan odvazio da kaze da shvata poentu mog posta i da ima vaznih stvari o kojima moze da se prica......ali......"pop kad nije imao sta da radi, on je........"

A sto se tice mog javljanja i pisanja......e, pa, osim mene, vi (cast izuzecima) ste oterali mnoge sa ovog foruma.
Pogledajte malo statistiku i trebalo bi da vam bude mnogo jasnije sto je to tako.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #36 poslato: 12, 02, 2019, 20:11:29 posle podne »
@zankiki
Kiki, pogledaj malo od kada sam clan, sta i koliko sam pisao, koje teme sam otvorio a pogledaj malo svoju statistiku.
Uostalom, vas problem. Pisite o cemu hocete, ali bi bar bilo korektno da nebuloze nevezane za nautiku pisete u kafani.
Ko je od svih vas strucan da pise o ekologiji, elektranama i mnogo cemu.
Kafanske price su KAFANSKE a ne za nauticki forum. Vecina vas je lokalnog karaktera. Ne dam moje dvoriste pa i za opste dobro.
Stari clanovi, oterani ovakvim pisanijama, su uvek raspravljali o onome sto zanima nauticare na Savi, Dunavu, Tisi, Moravi......a ne samo kilometar/dva koliko vecina vas i plovi.
Ne razumem sta vas toliko iritira ako govorim istinu, javno? Koga to boli? Koga dotice?
Sad mozete da nastavite da me blatite do mile volje, necu vise komentarisati ovakve postove a za rad dobrih prijatelja koje sam stekao upravo na ovom forumu......na zalost mnogih......NIKAD necu napusiti ovaj forum.
Srecno, mirne vode, bistro svim pravim i istinskim ljubiteljima vode.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #37 poslato: 12, 02, 2019, 20:44:01 posle podne »
U pravu si!  ha ha ha

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #38 poslato: 13, 02, 2019, 13:56:41 posle podne »
Ono sto se desava nama svima ispred nosa a realno nas ugrozava jeste kanalisanje Dunava...

Živa istina, projekat EU, pod akronimom TENT, Trans Europe Network of Transport.
Budzet ogroman, negde sam naleteo na podatak da je samo projektna dokumentacija koštala oko 8milijardi eura.
Nas kači baš u delu koji se odnosi na Dunav, po pitanju plovidbenih dubina, radijusa krivina i čvorišta saobraćaja. Čvorišta su tačke susreta svih vidova transporta u preseku jednog ili više koridora. Inače koridori su iz tog projekta, u Srbiji 10 i 7, 7 je Dunav.
27 lokacija će biti podvrgnuto produbljivanju, i verovatno 3 nove luke.
Ukratko od Dunava prave auto put.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #39 poslato: 13, 02, 2019, 14:56:08 posle podne »
Nadam se da to neće ići brzo...
Dunav je moje more.....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #40 poslato: 13, 02, 2019, 16:23:36 posle podne »
Verujem da kopanje hoće, ali da izgrađeni šporovi naprave svoje će proći dosta...
No, i tu će se praviti neki novi dunavci i ostrva... A samo iskopavanje ne traje dugo, ako se pesak iz nekog razloga tu taložio, taložiće i opet...

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #41 poslato: 14, 02, 2019, 08:30:40 pre podne »
https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1661490


Neko je napisao da MHE vise donprinose nego sto stete. Posle ovog clanka coveka iz struke necete se vise dvoumiti.
I da prijatelji forumasi ovo jeste nauticka tema i treba da.pisemo o tome jer mi smo prvenstveno ljubitelji prirode neko ko treba da se zalaze za  ekologiju i ocuvanje SVIH nasih reka a ne da ih delimo na plovne i na ostale. Meni je ovo veoma vazna tema jer sam duzan da sacuvam nesto i svojoj deci i buducim pokolenjima...ako se ovako nastavi nasa deca gledace Dunav i ostale nase reke i pricati kako se nekad ovde moglo i kupati....
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #42 poslato: 14, 02, 2019, 10:44:54 pre podne »
MHE sigurno koristi ukoliko se sprovedu svi neophodni koraci. Gradnja MHE treba da je projekat koji nece stetiti prirodi u nijednom pogledu, ako se projekat ne ispostuje, ja tu nevidim problem. Za projakat ukljuciti i ekologiju a ne samo ...


Dakle prvo krenuti od projekata, on mora biti takav da je i ekoloski ispravan i mesta za gradnju moraju biti pazljivo odobrana. Problem smo mi, kao drzava! Recimo:
Obično investitor angažuje onoga ko radi studiju. Da bi se napravila validna, verodostojna studija, onaj ko je radi morao bi da obavi prethodna hidrobiološka istraživanja – da na predmetni vodotok, na kome treba da se pravi MHE, izađu hidrobiolozi i da uzorkuju vodu, odnosno, da uzorkuju primerke tog živog sveta iz vodotoka, a da istovremeno sa njima budu specijalisti iz oblasti hidrometrije, koji su kvalifikovani da izmere količinu vode u rečnom koritu. Kasnije treba da se nađe korelacija koja govori šta će ostati u životu u odnosu na količinu vode. Ta istraživanja obično traju dve godine, a kod nas to niko ne radi.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #43 poslato: 14, 02, 2019, 17:52:45 posle podne »
Помињали смо мало раније радове који су планирани за ову годину на Дунаву.

Ево мало више података о томе.

Већ су у току радови, започети крајем прошле године, у висини Футога и очекује се да буду завршени за две-три недеље.
После тога, крећу радови код Сусека, а даље низводно, код Аранкине аде, Чортановаца, Бешке и Прелива.
Сви радови треба да буду готови до краја 2020. године.

По завршетку тих радова, Дунав ће испуњавати све стандарде који важе за међународну пловидбу и не очекују се обуставе пловидбе због ниских водостаја.

За те и друге радове, планирано је више од 200 милиона евра.
У претходне две године, за обнављање лучких капетанија потрошено је око 150.000 евра. Овим новцем купљено је неколико нових чамаца и реконструисане су зграде лучких капетанија.
Обновљене су капетаније у Смедереву и Кладову, а ове године ће то бити урађено и у Великом Градишту и Прахову. За крај године планира се реконструкција капетаније у Београду.

Осим земљаних радова, планирано је постављње безбедносних сигналних уређаја. Починје улагање у информационе сервисе.
Међу њима, помињу се системи хидрометео саница и тзв. ВТЦ центра у капетанији у Београду. Овај центар би требало да омогући управљање у проблематичним ситуацијама.
Србија добија систем са бовама видљивим у свим условима пловидбе, без обзира на временске услове (старе бове биће пренете на Саву). Наводно, у тај систем биће уложено око 2,5 милиона евра.

Требало би да ове године буде реновирана и преводнице Ђердап 1, а планира се и изградња теретног терминала у луци Смедерево. Почиње и израда планова за луку Београд.

Европска Унија је до сада уложила више од 25 милиона евра и колико сам ја обавештен, биће ту још пара јер је Европска Унија озбиљно решила да инвестира у речни саобраћај. Како ћемо се ми у свему томе снаћи и како ће се то одразити на рекреативне наутичаре, тешко је предвидети.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #44 poslato: 25, 02, 2019, 00:07:03 pre podne »
Vrlo zanimljiva prica o el.enirgiji iz obnovljivih izvora a da nije strpaj reku u cevku sjebi kesigu i malog raka  zarad profita eura i maraka...


nikad kravata nikad stalni posao