Autor Tema: Мини хидроелектране - да или не?  (Pročitano 18149 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Мини хидроелектране - да или не?
« poslato: 08, 02, 2019, 16:06:25 posle podne »
Писали смо на нашем форуму о проблему који прати изградњу мини хидроелелтрана (МХЕ) у Србији и негативним утицајима које та изградња има на природно окружење.

Наше удружење наутичара "Моја лађа" недавно је разматрала овај проблем и дошло се до тога да више чланова Удружење сматра да је изградња МХЕ штетна по оклину и живи свет и да не би требало дозволити изградњу нових, а мислим да би требало проверити и ситуацију са већ изграђеним.

По овом питању, недавно је у Београду одржан велики протест грађана који су се окупили из разних делова Србије, сви са јединственим захтевом да се забрани градња нових и да се обустави рад изграђених и да се те локације на којима су постављене, врате у првобитно стање из времена пре изградње.

Обзиром да многи још увек не знају много о читавом овом проблему и на веома подељена мишљења, можда би текст до кога можете доћи помоћу овог линка

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2019&mm=01&dd=31&nav_id=1500175

могао да вам помогне да изградите сопствени суд о овом проблему.

Уз овај кратак текст, ево и фотографије са поменутог грађанског протеста против МХЕ. За оне који нису били, да кажем да је учесника било вероватно не више од 1.000-1.102 (по методологији др Неше) или нешто око 8.000 по процени аутора фотографије.
« Poslednja izmena: 08, 02, 2019, 21:08:07 posle podne LSI »

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #1 poslato: 08, 02, 2019, 17:02:23 posle podne »
500% sam protiv MHE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Van mreže Igor 820

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Narval
  • Brod tip: Narval
  • Marina: Galija, Višnjički rukavac
  • Veličina: 8,20 metara
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #2 poslato: 08, 02, 2019, 22:30:23 posle podne »
Ovo je vrlo interesantna tema. Moja profesija je daleko od pitanja MHE, pa ostavljam mogućnost da nešto i ne razumem. Koliko mi obaveze i vreme dozvoljavaju, pročitao sam ponešto na ovu temu, naravno i pogledao nekoliko emisija. Jedna od emisija koja je meni poslužila da osvetlim ovo pitanje  je  i emisija emitovana na RTS-u, "Sasvim prirodno", autora Jovana Memedovića (emisija je dostupna je na internetu). Ono što sam ja zaključio, ako ne grešim, jeste da je ključ je u strogoj kontroli gradnje ovih centrala i što je još bitnije kontroli  rada ovih postrojenja.  Kod MHE je bitno  da se u situaciji niskog vodostaja rad istih mora obustaviti ili svesti na najmanju meru. To se često nepoštuje i tada nastaju problemi. Verujem da ćemo se složiti da svaka proizvodnja električne energije ima svoje "za" i "protiv". Koliko je samo polemike svojevremeno izazvala gradnja Djerdapa. Rad termoelektrana je takođe problematičan zbog zagađenje vazduha. O nuklearnim elektranama ne vredi ni trošiti reči. Sve u svemu, mislim da je kod MHE bitno da odluku o njihovoj gradnji donosi struka, kao i da se strogo kontroliše njihov rad.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #3 poslato: 09, 02, 2019, 09:13:08 pre podne »
Nisam ni strogo za NE, niti strogo za DA, za izgradnju MHE. Što reče Igor struka i posle savest  tu treba da daju zadnju reč- Naravno da sam za očuvanje prirode, tu dileme nema, ali kako sam čuo tu može da s nadje kompromis, da se iskoristi voda za MHE i da ostane dosta prirodi. Iz priča starijih se sećam, da su nekada bile svadje i za odvodjenje vode za seocke vodenice, pa se sada svim silama trudimo da obnovimo vodenice i da sačuvamo taj deo istorije. Verovatno će nekada biti tako i sa MHE. Sve ima svoje zašto i zato, treba samo naći zlatnu sredinu i svi će biti zadovoljni, ukoliko uopšte mi možemo biti zadovoljni ili apriori moramo biti protiv nečega da bi dali sebi na važnosti.

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #4 poslato: 09, 02, 2019, 16:24:25 posle podne »
 @MiletaStamat:
 "Verovatno će nekada biti tako i sa MHE. Sve ima svoje zašto i zato, treba samo naći zlatnu sredinu i svi će biti zadovoljni, ukoliko uopšte mi možemo biti zadovoljni ili apriori moramo biti protiv nečega da bi dali sebi na važnosti."
[/quote]
Pa ni je baš tako, malo treba pročitati priloge i informisati se o temi. Pozadina cele priče je potpuno drugačija od toga kako se stvar predstavlja u provladinim sredstvima informisanja.
Ovaj prilog daje neke odgovore, ali postavlja i brojna pitanja.
https://www.gradnja.rs/kako-izleda-reka-na-staroj-planini-posle-izgradnje-mini-hidroelektrane/
Ploviti se mora...

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #5 poslato: 09, 02, 2019, 19:03:10 posle podne »
Sve ima svoje zasto.
Najgore od svega mi je gledati ove "zelene" zastitnike covekove okoline.
Primer jedan.Da li se iko zapitao zasto je tako velika hajka na dizel automobile u Evropi?
Recimo stariji bracni par koji nigde ne ide vozi manje od 5000 km godisnje ima nekog golfa dizela koji se vise nesme voziti zato sto je ispod standarda EU,
ali za njih taj golf je vise nego dobar da im posluzi za ostatak zivota.
Sad veliko ALI taj par mora prdati ovog Golfa za bednu cifru pa mora kupiti ili novo ili polovno auto sto najvise pogoduje auto industriji.
Pitanje je koliko para auto industrija daje ovakvim "Zelenim" Non for profit organizacijama. ( ovo non for profit je cista glupost zato sto stvarno firma nista nepravi ali zato zaposleni u toj firmi prave od plata itekako dobre pare).
Primer dva. Momentalno sam na izgradnji vetro parka u Massacutsesu.U normali ja bih na brodu imao brodsku posadu i survey posadu.
Ali ne lezi vraze ( sad dolazimo do izraza industrija u industriji) ja na brodu imam 8 "Zelenih" - brinu se o mogucem susretu sa Right finn whales. Desno perajni kit - neznam kako da prevedem.Ti ljudi imaju jedva mesec dana nekog poducavanja i rade za 350 dolara dnevno.
Plus ni jedna firma na vodi nece raditi bez "zelenih" i bez ovih iz zastite na radu.
E sad kako ja da verujem da ovi "zeleni" ne tabaju put da se uvuku i u ove Mini hidroelektrane pa i odatle da skubu dobre plate a nemaju nikakve skole.
I trece gledam u crnoj Gori vec su krenule neke organizacije "Zelenih" protiv istrazivanja gasa u CG.Navode takve gluposti da to nije normalno.

Kako u svoj ovoj prici naci ko je posten i ko direktno ili indirektno nema koristi od ove price i ko ce posteno reci kako i jeste.
Neznam.....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #6 poslato: 09, 02, 2019, 22:48:54 posle podne »
Синиша, могу да разумем ваш револт према неким организацијама које се представљају као "зелене". И сам сам био разочаран кад сам схватио да неке од њих не интересују неки конкретни проблеми јер ту нису видели свој интерес.

Ипак, кад је реч о МХЕ, не ради се о протесту "зелених". Мало је тих НВО које су се оглашавале. Гласнији су били сељаци из крајева где су почели радови. Мука их је натерала.

У читавој овој причи, нико не би имао ништа против МХЕ да су рађене тамо где не би штетиле природи. Али спрега личних интереса учинила је да су неки назови инвеститори добили дозволе и сад машу папирима и кажу да су поступили по закону.

А закон је прекршен онда кад им је неко из власти дозволио радове у заштићеном подручју.

Закон је прекршен и кад су поставили цеви тако да су потпуно прекинули речни ток и онемогућили кретање животиња, ускратили воду биљкама, животњама и мештанима.

Закон је прекршен и кад су повлачили воду не остављајући тзв. количину воде која обезбеђује биолошки минимум.

Ти, назови инвеститори и нису никакви инвеститори. У спрези с онима који су прихватали извештаје по којима популација шарана неће бити угрожена због изградње, искористили су уговоре да добију финансирање из кредита. И мада је у неком тексту могло да се прочита да се инвестиција враћа у року од 12 година, истина је да се враћа у периоду од три до пет и у неким случајевима до осам година, због високе цене коју им држава плаћа за произведену струју. И тако, ма колико воде мало било, ти назови инвеститори веома брзо исплате кредите и настављају да убирају приход који им је загарантован.
А ко то плаћа?

На месту где се налазе МХЕ, то плаћају мештани и биљни и животињски свет. А плаћамо и сви ми остали кроз рачуне за струју.

И да, постављало се питање великих акумулација и раније али оне су исплативе и од њих је друштвена корист велика.
Ове МХЕ су неисплативе без државне и банкарске подршке и од њих користи имају само ти назови инвеститори.

Зато читава та прича није у реду и зато не треба, због НВО, окренути главу од овог проблема.

Ако у овом тренутку има нешто охрабрујуће, онда је то чињеница да су се грађани Србије организовали и да протестују.

Охрабрују и скорашње изјаве минитра Тривана да је лично против тога и да ради на законском решењу којим би се томе стало на пут.

Ја сам одавно престао да верујем било чему што говоре представници власти али спреман сам да му дам времена да докаже то што је рекао. И, веровали или не, искрено се надам да неће бити као са другим обећањима које дају његове колеге из других ресора или председник државе чија обећања сам престао да записујем.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #7 poslato: 09, 02, 2019, 23:07:54 posle podne »
Cao,
Da pojasnim sam sebe.

Ja stvarno nisam dovoljno obrazovan u smislu MHE samo sam hteo da stavim na papir moje vidjenje situacije ovde napolju.
Ne bih da mi neko prodaje macku u dzaku sa jedne starne.
S druge strane ovo je u najmanju ruku nasa pohlepa sakojom se nemozemo izboriti jos od 1300 godine.
Ja nemogu da verujem da je neko dozvolio na recicama malih  vodenih tokova ovako nesto da se dogadja.
I tu mogu da te podrzim bez pardona.
Znaci tamo gde je akumulaciono jezero (uzvodno) tamo ce biti vode a tamo gde je nekad bilo korito reke (nizvodno od MHE) koja je bila ispunjena vodom tamo ce ostati muljevite barice za seljake koji tom vodom prskaju svoje njive, za pririodni svet flore i faune????

Pa sto neko ne predlozi gazdama i politicarima da nepiju vode sledecih 30 dana i da vide nasta ce da lice.
Na isto ce liciti i flora i fauna oko te MHE.

Toliko od mene.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #8 poslato: 09, 02, 2019, 23:54:18 posle podne »
pogledajte sta donose mhe ....
Evropska unija jeste za elektricnu energiju iz obnovljivih izvora ali je trpanje reka u cevi na poslednjem mestu..vetro elektrane solarne elektrane ..
Ali je ulaganje u Mhe najmanje a profit  ovakvog kilovata jedan na prema tri. Investitori uzimaju kredite od banki za izgradnju a kao hipoteku stavljaju reku...zlocin protiv prirode i protiv ljudi. Pogledajte ovaj prilog i sve ce vam biti mnogo jasnije                                       
                                                                                                                                                                               
                   


obratite paznju na 42 minut pa na dalje......stace vam knedla u grlu i shvaticete esenciju problema mhe....samo da znate da je od pre dva dana Albanija stavila ZABRANU na izgradnju mhe!

nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #9 poslato: 10, 02, 2019, 00:22:32 pre podne »
Trebalo bi da o gradnji malih hidroelektrana raspravlja strucna javnost a ne korumpirani mediji i nepismeni novinari. Zato mislim da je ova besmislena prica isfabrikovana kao i mnoge druge, da bi se skrenula paznja sa egzistencijalnih problema zivota u ovoj zemlji.
Naravno da treba protestvovati ako se pokusava graditi bilo sta(ne samo male HE) protivno zakonima i propisima ili ako se investira koruptivni kapital ili je u pitanju bilo kakva korupcija. Ali ovi protesti su cini mi se vestacki i svakako neargumentovani i jako su predimenzionirani pa su se mnogi ,,upecali" i ukljucili u ,,rijaliti".
Po struci sam dipl.gradj.ing. hidrotehnickog smera a ceo radni vek sam proveo u vodoprivredi pa cu izneti svoje strucno misljenje u najkracim crtama, bez namere da namecem svoje misljenje.
Velike brane i akumulacije kao HE DJerdap, Zvornik ili Bajina Basta u velikoj meri degradiraju zivotnu sredinu i pored toga sto se preduzimaju mere
za zastitu zivog sveta, kao sto su izgradnja ribljih staza ili ispustanje vode iz akumulacije kao bioloski minimum. Ali to je cena industriskog i drustvenog razvoja koju smo prihvatili kao i ceo svet.
Za razliku od velikih, mikro akumulacije i male hidro elektrane proizrokuju minimalne stete a visestruke koristi.
Srbija je generalno siromasna sa vodom a raspolozive kolicine vode su prostorno i vremenski nepravilno rasporedjene.(Vodoprivredna osnova Republike Srbije, Institut za vodoprrivredu ,,Jaroslav Cerni" 2001god.). Izgradnjom brana(velikih i malih) u akumulacijama se obezbedjuju potrebne kolicine vode za:
-Vodosnabdevanje  stanovnistva i privrede sa vodom,
-Navodnjavanje poljoprivrednih useva,
-Proizvodnja elektricne energije iz obnovljivog izvora,
-Ribarstvo,
-Rekreacija , turizam i sl.
Osim toga, izgradnjom brana u akumulacijama se zadrzavaju suvisne vode do kojih dolazi usled pojava obilnih padavina. Tako se sprecavaju ili umanjuju posledice poplava na nizvodnom podrucju.
U akumulacijama se talozi i zadrzava nanos i na taj nacin se sprecava ili umanjuje zasipanje nizvodnih recnih tokova.
U okolnom prostoru mikroakumulacija dolazi do porpavke mikro klimata u svakom pogledu i td.
Vise detalja se moze naci u pomenutoj Vodoprovrednoj osnovi na internetu.. To je krovni dokument koji je trebalo da trasira pravce razvoja vodoprivrede. Izradili su ga najbolji strucnjaci ove zamlje. Donela ga je Vlada Republlike Srbije 2001god. u vaznosti zakonskog akta. Nazalost ovaj dokument je davno zaboravljen ili zakopan pa nam je tako kako nam je.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #10 poslato: 10, 02, 2019, 09:08:09 pre podne »
Уз поштовање струке, рекао бих да не говоримо о истој ствари. Свесни смо ми да све што се ради доноси неке користи и прави неке штете. Суштина је у томе шта је веће од та два.

Код великих водозахвата, користи многоструко превазилазе штете и у користима ужива огроман број људи.

У случају МХЕ, углавном се не праве бране које би доприносиле водоснабдевању или заштити од бујичних вода. Једноставно, вода се спроведе у цеви великог пресека и то је то. Нема преводница ни свега осталог.
Штету има природна средина, штету има локално становништво, па тиме и читава заједница, а корист власници МХЕ.

Да ли су протести организовани и да ли су људи жртве манипулација?

Као неко ко је предводио студентске протесте, као неко ко је "шетао" 96/97, као неко ко је на улици био и 5. октобра, као неко чији кандидат никад није изабран на изборима, могу себе да назовем и рођеним опозиционаром, а могу да верујем да и прилично добро видим детаље око себе.

Е, такав ја, био сам на овом протесту и рекао бих да су дошли људи који су то сами одлучили. Видео сам то по људима које сам видео око себе, по неким познаницима које сам срео, по транспарентима који су били ручно исписани на страницама картонских кутија. Није то био организован долазак, нису то били сендвичари доведени плаћеним аутобусима.
Били су то људи који су гласно извиждали и скандирањем против испратили свако помињање министарке Михајловић и председника Вучића, док се није чуо ни један узвик и ни један повик на помињање имена министра Тривана. Негде сам већ написао, као да људи нису били сигурни да ли је он на страни "бизниса" или подржава захтеве протестаната. Нису то били људи страначки обојени. Били су то грађани ове државе који су хтели да покажу шта мисле о једном проблему.

Ово су моји лични погледи и моја лична запажања оног што сам видео. Можда ја и нисам у праву али сваком препоручујем да размисли, да се обавести колико може и да се одреди према проблему.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #11 poslato: 10, 02, 2019, 16:41:11 posle podne »
Hidrelektrane,termoelektrane,nuklearne elektrane izbor je naš-

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #12 poslato: 10, 02, 2019, 20:25:02 posle podne »
Jovo,
spavao si na času... Iz dva priložena priloga može se jasno videti, da to nije izbor ljudi sa tih područja, izbor je NJIHOV. Nas niko ne pita.
Ploviti se mora...

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #13 poslato: 10, 02, 2019, 20:40:30 posle podne »
,,У случају МХЕ, углавном се не праве бране које би доприносиле водоснабдевању или заштити од бујичних вода. Једноставно, вода се спроведе у цеви великог пресека и то је то. Нема преводница ни свега осталог.
Штету има природна средина, штету има локално становништво, па тиме и читава заједница, а корист власници МХЕ."

Postoji nekoliko tipova malih HE. Daleko bi nas odvela diskusija o tome od kojih delova se sastoje, kako se grade i kako koriste male HE. Jedan od tipova je taj koji ti Lazo pominjes, kod koga se voda sprovodi u cev. Duzina te cevi je od mesta ulaska vode u cev (vodozahvat) do lokacije turbine na koju pada voda i zavisi od pada vodotoka. Duzina cevi(dovodnog tunela) kod brdsko-planinskih vodotoka je obicno nekoliko stotina metara. Toliko iznosi duzina vodotoka koji ostaje bez vode. I to je jedina steta od takve male HE jer se voda posle izlaska iz turbine vracau vodotok. Zato se takve male HE grade na odgovarajucim lokacijama a ne grade se na ne odgovarajucim lokacijama. Predlog za izbor lokacije treba donese struka uz potpuni uvid javnosti. Naravno da i tabloidi mogu da se izjasne ali ako tabloidi vode glavnu rec uz podrsku vlasti onda to nije dobro.
Poenta moje price je da je pitanje gradnje malih HE zlonamerno istaknuto u prvi plan i ako je beznacajno u odnosu na sve druge egzistencijalne probleme sa kojima smo suoceni.
Ne mogu se sloziti sa onima koji koji tvrde da male HE ne treba graditi. Mogu se sloziti sa onima koji su protiv gradnje brane koja bi unistila kanjon Tare ili sl.


Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Мини хидроелектране - да или не?
« Odgovor #14 poslato: 10, 02, 2019, 21:24:33 posle podne »
Slažem se markuse sa tobom,nas niko ne pita.Srbiji je hitno potrebna struja,sitem je na maksimumu.Ako hoces razvoj treba energija.Kosovske elektrane su nam oteli, da gradimo elektrane na ugalj ili atome neće nam dozvoliti,da uvozimo onda moramo znatno podici cenu struje.jedino ostaje hidroenergija pa kako god .Sad na Kosovu grade termoelktranu tri puta veću od Obrenovca jeda od ciljnih potrošača je i Srbija pa tako ne verujem da će biti i tih malih hidroelektrana.