Autor Tema: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019  (Pročitano 18618 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« poslato: 27, 01, 2019, 23:27:59 posle podne »
Ove godine uskršnji i prvomajski praznici padaju baš dobro pa se sa dva slobodna dana može sklopiti odmor od 10 dana! Planiram da ove praznike provedem sa porodicom u plovidbi, kao i prethodnih godina. Za ovu godinu  sam odabrao Bezdansku prevodnicu kao krajnju destinaciju... Za razliku od prethodnih godina ovaj put igleda nećemo ploviti sami već će nam se pridružiti još jedna posada sa svojim brodom. Naravno ko god je raspoložen za 10-to dnevnu plovidbu od 320km i 6 prevodnica je dobrodošao. Pošto nemam mape kanala (osim onih starih garminovih koje ne prepoznaje open cpn) Napravio sam kompletnu rutu, sa svim interesantnim tačkama i svim mostovima u google earth-u i sačuvao sam je u KMZ formatu. Zatim sam taj fajl preveou GPX format koji može da se učitau Open CPN ili bilo koji drugi navigacioni uređaj. Na žalost ne znam kako da okačim rutu na forum pa da svi mogu da je skinu ili pregledaju. Ako neko zna neka pomogne... A na ovaj način bismo lako sami napravili kompletnu mapu kanala za bilo koji program ili uređaj....
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #1 poslato: 27, 01, 2019, 23:45:59 posle podne »
Plan puta po danima je od prilike sledeći:
Novi Sad-Triangl kod Bačkog Petrovca
Triangl kod Bačkog Petrovca-Bač
Bač-prevodnica Srpski Miletić
prevodnica Srpski Miletić-Sombor
Sombor-Bezdan
Bezdan-Triang kod Prigrevice
Triang kod Prigrevice-Triang kod Karavukova
Triang kod Karavukova-Tikvara
Tikvara-Novi Sad

S obzirom da planiramoda krenemo odmah 25.04. posle posla ostaje nam još dva slobodna dana koja nećemo ploviti već ćemo ih provesti negde gde nam bude baš lepo, najverovatnije u okolini Bezdana i još jedan u Tikvari.

Ako vodostaj bude suviše nizak (Što ne verujem) 2 noći u Tikvari ćemo zameniti sa noćenjem u Bačkom novom selu i sa noćenjem u Bageru u Bačkoj palanci.

Šta vi kažete o ovoj plovidbi, neki saveti sugestije?
Takođe me zanimaju iskustva onih koji su plovili kanalom Bački Petrovac-Karavukovo (Trava, Drezga, Mreže, Sajle...)?
I gde bih na ovom putu mogao razvući 30m creva i dopuniti rezervoar za pijaću vodu?
S obzirom da plovimo sa dvoje male dece starosti 1 godina i 4 godine i sa ženama zanima me da li ima nekog smeštaja na samoj obali negde oko Bezdana gde bismo uzeli sobe na 1 noć da se žene i deca okupaju, operu kosu a i da se naspavamo jednu noć kao ljudi?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #2 poslato: 28, 01, 2019, 11:54:42 pre podne »
Ja cu za 1 maj na Tisu. Sator, i polako do Titela, udjem malo u begej.. bice lepo, samo vreme da bude ok.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #3 poslato: 28, 01, 2019, 12:34:15 posle podne »
mnogo pitanja odjednom, pa da krenemo od mapa: Za to što si počeo da radiš je izmišljen GE2KAP. Zankiki se već igrao sa tim on je najbolji izvor informacija, a pošalji i taj kmz da pregledamo :)

Takođe kad već trošiš OpenCPN i zabadaš u prste u tastaturu, možda je zgodno i da se koristi neki od alata za social networking / data collection... neću sada da gnjavim ali u opencpn je za tu svrhu spravljen squidd.io plugin. (drugi ploteri i poslovni sistemi imaju slične stvari npr Garmin je integrisao Active Captains...) pregledaj pa proceni.

Što se tiče rute do Bezdana tu je tek široka priča... opet Zankiki ima skoro sve informacije, bio je čovek prošle godine... on je najbolji/najsvežiji izvor informacija, a ako treba, sve detalje možemo izmenjati uz čašicu razgovora, jednostavno nije mogće iskucati peljar kanala ovde na forumu (ni na jednom forumu).

Jer na primer, samo za oko Petrovca ima 3 varijante kako i gde noćiti, u zavisnosti šta optimizuješ i u koje doba godine, U Miletiću uzvodno od prevodnice na desnoj obali (levo kad ideš gore) ima dobar plac za bivak ali ima ovaca, a gde ima njih ima i brabonjaka... pa ako vodite kerove biće i krpelja (decu ćete valjda bolje pregledati  jh ), bolja je opcija selo (a i to nije bogznašta), triangl kod Prigrevice je šupak obični, a preskočio si npr Mali Stapar, do tamo je očišćen kanal prošle godine, mesto je vrh a skretanje sa glavne rute sat ipo... ako baš hoćeš da spavaš "nigde" i samo dva broda idu, onda je od Prigrevice bolje recimo ušće Plazovića, ili ako voda bude topla čarda Monoštorka koja ne radi ali ima "plažu", mol za kupanje...
Najbolja stvar koju možeš napraviti je da spavaš u krugu prevodnice Bezdan, u dvorištu kod kućica, ali ako samo tako odeš neće te pustiti (ove godine čak i rade remont)... a neće te pustiti bez razloga,  iako je to objekat deo plovidbene infrastukture, u Vodama Vojvodine samo kažu "tamo imamo nezgodnog šefa..." , potrebna je brižljiva i dugotrajna akcija da VodeVojvodine objekte nemanjene za plovidbu stave na raspolaganje onima koji plove, tamo je "Luka Laban" još uvek aktivan.

... o temi kao što rekoh može satima.

Ostali kratki odgovori: ne treba nikako da se bojiš suviše niskog vodostaja krajem aprila, ali suviše visok vodostaj treba da planiraš jer reka bude negostoljubiva... nije svaka godina kao 2018.

Mali kanal (BPetrovac- Karavukovo) je odlična stvar jer ako ne budeš tamo prošao uvek će ostati rana na duši... a jednom je sasvim dosta da prođeš. Uzak je i ima trave, ali u aprilu je to sasvim ok, prolaziš bez ikakvih problema. Opet moguće je da ćeš tu i tamo pokupiti neki drek, ako ne promeniš kubotu do tada  sajkaca, i onda ako vidiš da je je loše vreme i pada kiša, bolje je da ne ideš tuda. Od Bača nagore je izmuljvano pre par godina, sve je ok... ali je oko Gajdobre kanal zaista krš. Ustvari baš kod same Gajdobre i nije jer tamo ima ogromantan Deltin jabučar i zalivaju ga a crpka je kod mosta... tu je obala i sređena a rastinja nema, lepo ogledalo vode... video sam to pre nekoliko dana, ali sam bog zna kako je iza prve krivine.

30 m creva je dosta za vodu samo gde imaš kafanče na vodi (nasipi su duži od toga) a kafanče na vodi imaš u Miletiću, u Karavukovu (u tom delu godine verovatno ne radi), kod Sombora...

U Šebešfoku se izdaju vikendice, ima ih i na oglasima, možeš da pitaš i za neku kuću na Korlatošu, skoro sve se izdaju, najbolje za onu što je tačno prekoputa ustave šebešfok, u Bezdanu ima i kamp ali mislim da to nije baš ono što tražiš.
Ima i sobe kod Srećka... nema šta nema tamo.

Uopšteno, ruta je odlična kako god izabrao, nećeš se pokajati,  iako imam malih konceptualnih zamerki (već sledeće godine će otvoriti prevodnicu gore, možda je bole sačekati a ove godine napraviti krug "nadesno" na Bečej... a i ako si zaglavinjao za Bezdan razmisli da malo optimizuješ ovo "čak 4 dana do Sombora a onda tamo gore svega dva dana"... garantujem da ćeš sledećom prilikom raditi suprotno).

I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #4 poslato: 28, 01, 2019, 12:35:31 posle podne »
Šta ćeš tamo, skroz je bezveze  sajkaca sajkaca sajkaca

Razmišljao sam i da ti se priključim, nije nemoguće... Uzeo sam i ja slobodno u tom periodu, ali imam jednu zanimljivu ideju za plovidbu, koju ću možda tada da realizujem.....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #5 poslato: 28, 01, 2019, 12:38:11 posle podne »
Uopšteno, ruta je odlična kako god izabrao, nećeš se pokajati,  iako imam malih konceptualnih zamerki (već sledeće godine će otvoriti prevodnicu gore, možda je bole sačekati a ove godine napraviti krug "nadesno" na Bečej... a i ako si zaglavinjao za Bezdan razmisli da malo optimizuješ ovo "čak 4 dana do Sombora a onda tamo gore svega dva dana"... garantujem da ćeš sledećom prilikom raditi suprotno).

Bolje do Sombora u 2-3 dana, pa više dana gore, definitivno......

I samo da dodam, aposlutno ti na ovoj turi ne treba open cpn, ja ga nisam ni koristio... U kanalima nema šporova ni plićaka u koje bi mogao nasesti, a ako ti treba orjentir, više nego dovoljan je google maps na mobilnom...

Takođe, ako vodostaj Novi Sad bude 400 ili više, računaj da na Dunavu nema ade koja je iznad vode...

Ja bih naravno Tikvaru obišao, a proveo par dana više u divljini, ali to je jeste čar što svako radi onako kako voli...

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #6 poslato: 02, 02, 2019, 22:31:16 posle podne »
Terca sto se tice raznih softverskih resenja, to me bas zanima pa bismo to mogli razglabati jedan dan na pivu na Jedru, naravno zovemo i Zokija da cujemo njegova iskustva i misljenja. A dobar je i u pivu! 😂 Mislim da bi jedna takva mapa koju svi punimo informacijama bila odlicna stvar! Ovu rutu bih rado okacio, ali  kao sto vec rekoh, ne znam kako.

Sto se tice sugestija na rutu i nije bas 4 dana do Sombora, s obzirom da 1. Dan necemo isploviti pre 4-5 zbog
posla. Necu ni Bac da propustim, mislim da je bas interesantno mesto za obici. Takodje mi je jako puno da plovim od Baca do Sombora sa dve prevodnice u cugu, narocito ako se uzmu u obzir 2 zene i dvoje male dece, doslo bi do pobune na brodu! 😂

Carda Monostorka i usce Plazovica mi nisu ni blizu planiranih nocenj... a mali Stapar je dosta dalje, oko 2.5h skretanje u jednom pravcu... Mada bih bas voleo da vidim tu prevodnicu, gledao sam negde fotografije i odusevio sam se lepotom okoline i samog objekta.

Za detalje i "peljar kanala" sam veoma zainteresovan, ali tu si u pravu, za to je najbolje  114  A na tom  114 cu dobiti i sveze informacije od Zokija.

Namerno sam ove godine odabrao Bezdan, bas iz razloga sto ce prevodnica biti uskoro rekonstruisana i onda to vise nece biti to. Pocece i teretni saobracaj, nagrnuce ljudi i necu videti te kanale ovakve divlje i netaknute kakvi su sada.

Sta je drek?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #7 poslato: 02, 02, 2019, 22:46:23 posle podne »
Uopšteno, ruta je odlična kako god izabrao, nećeš se pokajati,  iako imam malih konceptualnih zamerki (već sledeće godine će otvoriti prevodnicu gore, možda je bole sačekati a ove godine napraviti krug "nadesno" na Bečej... a i ako si zaglavinjao za Bezdan razmisli da malo optimizuješ ovo "čak 4 dana do Sombora a onda tamo gore svega dva dana"... garantujem da ćeš sledećom prilikom raditi suprotno).

Bolje do Sombora u 2-3 dana, pa više dana gore, definitivno......

I samo da dodam, aposlutno ti na ovoj turi ne treba open cpn, ja ga nisam ni koristio... U kanalima nema šporova ni plićaka u koje bi mogao nasesti, a ako ti treba orjentir, više nego dovoljan je google maps na mobilnom...

Takođe, ako vodostaj Novi Sad bude 400 ili više, računaj da na Dunavu nema ade koja je iznad vode...

Ja bih naravno Tikvaru obišao, a proveo par dana više u divljini, ali to je jeste čar što svako radi onako kako voli...

Ma znam kako je u kanalima sto se tice navigacije i plovnosti, prethodne 2 godine sam se bas naplovio i realno nema potrebe za cpn om. Ali i ovako su monotoni i na delovima dosadni, pa jos kada gledam skroz zeleni ekran bez iceg onda mi dodje jos teze. A ovako znam kada je most, kada je koje selo, kada su malobrojne kafane pa mi dodje lakse, nekako imam sta da iscekujem. ha ha ha Ma meni odgovara visok vodostaj, brze cu stici do Tikvare. A Tikvaru toliko volim da je ne bih propustio ni za sta!
Bas bih voleo da podjes i ti sa nama, jebes Tamis  6589

22.03. Idemo na probnu voznju bez zena Baja i ja a icice i Zvonko sa svojim brodom, pa bi bilo super da nam se tu pridruzis! Krecemo petak posle posla i vracamo se u nedelju uvece a ruta nam je NS-Beocin-Tikvara-NS.  Inace zene smo jos pre nekoliko godina ubedili da je prva plovidba u sezoni rizicna i da tu idu samo muskarci kako bismo proverili da li na brodovima sve radi i da li su bezbedni za upotrebu. Sada je to vec toliko prihvaceno da im na pamet ne pada da idu sa nama. Ha ha ha
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #8 poslato: 03, 02, 2019, 09:17:51 pre podne »
... a mali Stapar je dosta dalje, oko 2.5h skretanje u jednom pravcu... Mada bih bas voleo da vidim tu prevodnicu, gledao sam negde fotografije i odusevio sam se lepotom okoline i samog objekta.
...

Радоване, ја сам био тамо и качио сам слике.
Место је као мали рај, као призор из неке бајке, тако сам га ја доживео. Питомина с много сунца и хладовине. На самој обали, до преводнице је стари млин који је конзервиран и изгледа као неки музеј - све је у њему, рекло би се сад ће почети да меље...
Одвојте време и задржите се мало на том месту, уживаћете.

Ако се одлучите, јавите благовремено. Можда могу да организујем да неко буде тамо, да вам откључа млин, да погледате како то изгледа изнутра. Или да вам помогне ако вам треба нешто из радње...

Да напоменем, ове слике су снимљене прошле године у мају.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #9 poslato: 04, 02, 2019, 08:08:59 pre podne »
22.03. Idemo na probnu voznju bez zena Baja i ja a icice i Zvonko sa svojim brodom, pa bi bilo super da nam se tu pridruzis! Krecemo petak posle posla i vracamo se u nedelju uvece a ruta nam je NS-Beocin-Tikvara-NS.  Inace zene smo jos pre nekoliko godina ubedili da je prva plovidba u sezoni rizicna i da tu idu samo muskarci kako bismo proverili da li na brodovima sve radi i da li su bezbedni za upotrebu. Sada je to vec toliko prihvaceno da im na pamet ne pada da idu sa nama. Ha ha ha

Dogovarajte to pivo bilo koji dan posle 17h, pa ćemo popričati i o ovome!  114 114 114

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #10 poslato: 04, 02, 2019, 10:40:58 pre podne »
ok, onda znamo da je Jedro (rekao vepar), znamo da je 18h (rekao zankiki)... pa neka bude sutra, utorak 5.2. (rekao ja).
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #11 poslato: 04, 02, 2019, 10:49:08 pre podne »
jel sastanak zatvorenog tipa ?
Dunav je moje more.....

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #12 poslato: 04, 02, 2019, 11:33:38 pre podne »
Naravno da je otvorenog tipa i bilo bi mi drago da i ti das doprinos svojim mudrostima!  Sutra bas ne mogu. Ali sreda 6.2. U 18h mi savrseno odgovara. Vama?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #13 poslato: 04, 02, 2019, 11:47:06 pre podne »
Ma salim se ja , ne verujem da se mogu uklopiti sa vremenom ali ako uspem mozda se i vidimo...  duga ova zima... pa bar da se malo procaska sa dobrom ekipom
Dunav je moje more.....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi Sad-Bezdan-Novi Sad 1. Maj 2019
« Odgovor #14 poslato: 04, 02, 2019, 13:58:05 posle podne »
Meni odgovara i sutra i u sredu...