Autor Tema: Protočni el.bojler  (Pročitano 9779 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #15 poslato: 18, 11, 2018, 14:50:59 posle podne »
Postovani Misha -D

Ovaj proizvod nije protocni bojler na struju, i nece grejati vodu sa 300 W jer je to fizicki nemoguce.  sha

Za grejanje vode da se skuva jedna kafa treba sa 300 w nekoliko minuta i to jedva da radi.

Ako treba da cekam 50 minuta da ugrejem samo 5 litara na 40 stepeni i za to ispraznim akumulator ili radi generator 50min., mislim da je bolje da ugrejem u loncu na plinu tih 5 litara vode .

Pozdrav.

Marke   114
Marke

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #16 poslato: 18, 11, 2018, 14:54:34 posle podne »
ode Truma u bankrot na osnovu izjave forumaša, šteta za firmu koja postoji mnogo godina sajkaca
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #17 poslato: 18, 11, 2018, 14:58:03 posle podne »
Ajd sad ako ćeš tako napisao si da treba 10-15 minuta za 40-50 stepeni... Sad će već 15 minuta za 40 stepeni, a 50 minuta za 60 stepeni.
Znači, da podigne temperaturu za 25 stepeni (sa 15 na 40) mu treba 15 minuta, a da za još 20 stepeni (sa 40 na 60) još 35? I dete vidi da tu nema nikakve logike.

Takođe, tamo piše da mu toliko treba za zagrevanje vode koja već ima 15 stepeni, a sa ovakvim vremenom, i ovakvom temperaturom vode u reci (pošto predpotavljam da nam tankovi stoje u koritu) ne verujem da ima više od 10 stepeni...

Ne znam zašto se po svaku cenu trudiš da budeš u pravu... Pogrešio si i reci lepo ta jesi, nije Truma pogrešila nego ti.



Sa druge strane si sada ti počeo da propisuješ šta je obavezan deo nautičarske opreme?? Postoje neka pravila, koja ti propisuješ?
Upravo sam došao sa plovidbe od 7 dana (znači nije vikend) i nemam agregat, kako li sam samo uspeo? A i vratio sam se zbog posla, ne nedostatka struje... I većina ljudi oko mene ga nema, pa ostajemo na reci i po par nedelja, i apsolutno nam ništa ne fali (a ni struje na brodu...)
Smeće skupljam pa odnesem do kontejnera u prvom mestu gde ga ima, ne moram da imam agregat da bi za njega kopao rupu da bi u njoj palio smeće...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #18 poslato: 18, 11, 2018, 15:02:40 posle podne »
-agregat je obavezan deo nautičarske opreme za one čija plovila imaju više potrošača, tj, bogatiju opremu (solarni paneli u jesenjim danima praktično nemaju nikakvu funkciju)
-za duži boravak je neophodno malo bolje opremljeno plovilo (za nekoga je i 3 dana duži boravak, meni taj pojam pokriva 15-30 dana)
-bez tople vode na plovilu u jesenjem periodu boravak na plovilu je više mučenje nego uživanje, ali neko i to voli
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #19 poslato: 18, 11, 2018, 15:07:05 posle podne »
Još ako na sve to dodaš "po mom mišljenju" složićemo se, jer ne možeš da znaš šta je nekom drugom mučenje...

Ja se recimo brčkam u Dunavu (a tu mislim na ostajanje u vodi po 5-10 minuta) sve dok ne padne ispod 13-14 stepeni... I to mi je uživanje. Ali shvatam i one koji su zimogrožljiviji i koji ne ulaze ni leti dok ne predje 20 stepeni. Nismo svi isti, nemamo isti pogled na reku, vreme provedeno na njoj, kao i različite načine na koje provodimo vreme na reci...

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #20 poslato: 18, 11, 2018, 17:39:48 posle podne »
Samo da nesto pojasnimo. Kolicina toplote potrebna da se zagreje odredjena kolicina vode se racuna na sledeci nacin:

Q = 4,2 * V * dT/ 3600 

gde je: Q kolicina tolote u kWh; V zapremina u litrima; dT razlika temperatura na ulazu i izlazu iz zagrejaca (bojlera)

Da bi dobili vreme potrebno da se zagreje ta kolicina vode  potrebno je da Q podelimo sa snagom grejaca u kW i eventualno pomnozimo sa 60 da bi dobili vreme u minutama ili kao formula:

t = 60 * Q / P ; gde je: t vreme u minutama; Q kolicina toplote u kWh a P snaga grejaca u kW.

Ako sve to primenimo na ovaj grejac dobijamo:

t = 60*((4,2*5*(60-15))/3600)/0,3 = 52,5min (ovo je proracun bez gubitaka tako da vreme moze biti i malo duze od ovoga)

Takodje terminoloski gledano ovo je standardni zapreminski grejac (greje odredjenu zapreminu vode) a ne protocni (kontaktni grejac koji prakticno trenutno greje vodu). Iz formula se vidi da je za protocni grejac potrebna velika snaga grejaca da bi uspesno radio a za zapreminski je potrebna daleko manja snaga grejaca ali zato dugo radi (greje).

 hi

Van mreže BataVoja

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • DREEM BOAT
  • Brod tip: GREENLINE 33
  • Marina: Marina YACHTING KLUB
  • Veličina: 10 m
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #21 poslato: 18, 11, 2018, 21:14:00 posle podne »
Ja imam bojler od 30L koji se greje prilikom rada motora. Kad se ugreje motor, ugreje se i voda u bojleru. Topla voda bude i po dva dana ako se mnogo ne troši.
 Drugi način zagrevanja vode je kad sam u marini i priključim se na 220V onda mogu da uključim zagrevanje vode na struju, ali je dosta sporo jer je neki slab grejač. To isto može i sa agregatom, ali ga ja nemam. Kad sam duže na vodi, upalim motor i za 10 minuta imam toplu vodu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Protočni el.bojler
« Odgovor #22 poslato: 18, 11, 2018, 23:23:34 posle podne »
ode Truma u bankrot na osnovu izjave forumaša, šteta za firmu koja postoji mnogo godina sajkaca

Ovo je onda klasican bojler kapaciteta 5l koji vuce 25A ne racunajuci gubitke na inverteru... a ako vec imas agregat i palis ga onda je bolji klasican bojler koji brze zagreje vecu kolicinu vode. Mada ima smisla i ovaj kada radi webasto, a kada ne radi u principu nam bojler ni ne treba. Ja sam cev koja sprovodi vodu na tus prekinuo i spojio sa bojlerom od 30l na krovu. Sunce preko dana toliko zagreje vodu da bude do uvece tople vode, koja bas prija kada zadje sunce. Ovo je po meni najbolje resenje za leto i prelazne periode, a kada nema sunca i kada je hladno nema nikakvu funkciju... plinski protocni bojler mi deluje kao najbolje resenje, jel ima neko iskustva sa ovako necim?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!