Nautika opšta... > Nautički priručnik

Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")

<< < (2/5) > >>

Terca:
e bravo obojici!
ovo sam objašnjavao bar kvadrilion puta, najčešće bez uspeha, a ovako nacrtano bi i slepcu trebalo da je jasno.

Dora:
Morao sam :)


Shvatio sam funciju saznanja tog broja, još da poradim na proračunu :)

Zoran T:
konkretno ono je "racun"camca sto pravim od virtuale do reale 2...elem da ne bude zabune...froudeov broj je odnos duzine Vl i brzine kretanja...na primer jedrilica duzine 7m na "Vl" ima isti "Fn" kao i korio ravnog tabana koji je na "Vl" iste duzine i moraju naravno da se krecu istom brzinom... zbog oblika korita i manjeg otpora jedrilica ce da trosi tri ili cetri puta manje efektivne konjske snage za isti Fn...
       naravno "mali nauticari"vrlo jednostavno to mogu da koriste ne bi li odredili neku optimalnu brzinu i potrosnju goriva sa teoretskom brzinom korita (recimo kao Bakara sa Albinom Fn mu je oko 3-3.5) mada to odma vide po potrosnji motora...
        gliseri su druga prica kod njih dosta igra recimo i "Rejnoldsov broj" ali preko "Fn" mozes da vidis kad ce da krene u izglisiravanje(Fn 0.45+) i kad ce i dal ce da izglisira(Fn 1.2+)...ako nece dodas jos min 20-30%+ks i to je to...
         poludeplasmanci su po meni losi deplasmanci i jos losiji gliseri ali zbog oblika korita mogu malo brze da plove deplasmanski i mogu da izglisiraju...i za jedno i za drugo im je potrebno nesto vise ks nego prethodnim...od virtuale do reale 4 je cist poludeplasmanac sa yamahom 9.9ks 2t i oko 1400kg ide s lakocom 15 km/h al yami gutne i 5.5-6 l/h...kad si na teoretskoj brzini Fn manje od 0.4 ide 10-11kmh a yami troska 2.5-3l/h...mozda bi izglisirao s nekih 50-75ks ali mu to ipak nije namena... j1...cisto da zbunim Doru sajkaca

Dora:
Nemojte više ko boga vas molim :) Tako sam lepo sve znao o kolima a sad tenkre reši da uči o čamcima.. Glava me više boli od toga šta je plasman a šta deplasman, koji plovi brže, treba mi manji ali ide sporo.. Nikad ne bih rekao da je to bitno i moguće ha
Uglavnom ovo je korisna tema, našao sam dosta kalkulatora na ovu temu po netu a negde spomnju "acceleration of gravity" znam šta je to u padobranstvu i automobilima a ne znam baš u brodarenju šta je to. Obzirom da ne pada a brzina je minorna, nema G sile :)

LSI:
А јел могу ја да додам нешто?
Не бојте се, нећу ништа стручно - то је за мене шпанско село, чак и кад гледам у дијаграм и читам сва та објашњења.


Ево мог доприноса теми:

Име научника који је развио ову теорију је Вилијамс Фруд, па је отуд и назив овог коефицијента: Фрудов број.

Ето, нек се зна и то...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju