Autor Tema: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")  (Pročitano 8052 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #15 poslato: 15, 10, 2018, 23:11:24 posle podne »
Nema na cemu,

Ovaj mali od 19m je remorker, a kod njega je snaga instalirana da bi se dobila odredjena "bollard pull". Vise sam naveo kao primer jer su mi cifre jos uvek u glavi. Da je neki drugi tip broda onda bi se islo na poludeplasmasnku formu.

Pozzz

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #16 poslato: 16, 10, 2018, 08:10:38 pre podne »
Verujem da svako ko ima brodić godinama zna na kojoj mu je brzini R=4, samo iz prakse... Po ponašanju broda, brzini, potrošnji...

Ja Marissu vozim na oko 11-11,5 km/h, a na vodenoj liniji je oko 8 metara. 11,5 / koren iz 8 = 4,05  sajkaca

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #17 poslato: 16, 10, 2018, 17:44:45 posle podne »
Eee, sad bi bilo dobro da se vratimo tamo kad smo kvarili Bakari temu o njegovom čamcu... sve to što smo pričali je je zapravo potvrđivanje i razumevanje ovog gradiva, a nismo postigli letos da pravimo eksperimente.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #18 poslato: 17, 10, 2018, 10:28:32 pre podne »
Verujem da svako ko ima brodić godinama zna na kojoj mu je brzini R=4, samo iz prakse... Po ponašanju broda, brzini, potrošnji...

Poenta je sto mozes sada da kazes i ovako: Sada mogu za svaki sledeci brodic izracunati za jedan minut koja je brzina pri kojoj mu je R=4 i onda ga godinama koristiti na efikasan nacin (ponasanje, brzina, potrosnja, ...).  114

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #19 poslato: 17, 10, 2018, 10:31:43 pre podne »
Ma naravno, to se podrazumeva... Pogotovo je bitno pri kupovini novog broda, da znamo koju brzinu možemo očekivati....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #20 poslato: 17, 10, 2018, 11:10:31 pre podne »
Eee, sad bi bilo dobro da se vratimo tamo kad smo kvarili Bakari temu o njegovom čamcu... sve to što smo pričali je je zapravo potvrđivanje i razumevanje ovog gradiva, a nismo postigli letos da pravimo eksperimente.

Odobravam  sajkaca
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže popeye

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Popaj
  • Brod tip: Shetland
  • Marina: Sava
  • Veličina: 6,5
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #21 poslato: 17, 10, 2018, 21:46:18 posle podne »
Zanimljiva racunica. Neko moje iskustvo. posto sam menjao motor. Korito glisersko, ali izvadjen brodski motor i skinuta Z noga. Ugradio sam vanbrodsku teretnu yamahu 9.9hp.
U proseku se krecem 10km na cas. Znaci R=10/5,7=4.19
To je na pola gasa, sa potrosnjom 1,2l. Sa dve trecine gasa razvije brzinu od 12km. Tada je potrosnja 2l, i dosta bucnija.
Sve preko 2/3 gasa, nista se ne desava. Predpostavljam da sam stavio motor od 25hp, da bi samo usao u zonu velikog otpora, sa dosta vecom potrosnjom goriva. Ucinak mozda 15km. Neisplativo. Da bi izasao iz te zone trebao bi mi motor bar 75hp. Voleo bih da mogu da razvijam brzinu od 15km, zbog neke dalje plovidbe, ali sa ovakvim koritom bi bio u zoni "oranja". Bar sam se naplovio za male pare.

Van mreže popeye

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Popaj
  • Brod tip: Shetland
  • Marina: Sava
  • Veličina: 6,5
Odg: Froude-ov broj (R) objasnjen dijagramom sa pratecim skicama ("brzina korita")
« Odgovor #22 poslato: 17, 10, 2018, 21:47:55 posle podne »
kroz koren iz 5,7 jh