Autor Tema: Ideja za splav/katamaran  (Pročitano 4518 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stef

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
Ideja za splav/katamaran
« poslato: 09, 10, 2018, 21:12:47 posle podne »
Pozdrav drugari, želeo bih da sledeće leto dočekam na sopstvenom splavu, pa sam tragajući za finim idejama, naleteo na nešto ovako:





Više slika može da se pogleda na: https://www.facebook.com/saunaraft/

Voleo bih da čujem Vaša mišljenja vezana za ovo fin(sk)o plovilo, koje je zapravo sauna(?!).

Pozdrav još jednom i vidimo se po forumu.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Ideja za splav/katamaran
« Odgovor #1 poslato: 10, 10, 2018, 09:08:53 pre podne »
Imas ponotone od 6m, PVC, bas za katamarane. Stavis dva, ostalo je masta i ono sto ti treba.
Za sigurno bih ovde stavio ogradu. Imas na forumu i nacrte neke pa pogledaj...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Ideja za splav/katamaran
« Odgovor #2 poslato: 10, 10, 2018, 09:33:09 pre podne »
Ako je stacionarni splav u pitanju, stvar je ukusa-meni licno je ok. Sa druge strane ako je rec o objektu kojim bi plovio e onda budi siguran da bi ga bukvalno posle prvog vetra vadio sa dna a sebe i posadu doveo u ozbiljnu opasnost.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Ideja za splav/katamaran
« Odgovor #3 poslato: 10, 10, 2018, 10:28:50 pre podne »
Potpuno se slazem sa broker975fx.
Par puta sam pomagao oko transporta splavova iz Slankamena u Tisu i ostao neprijatno iznenadjen koliko je tesko vuci/gurati splav po naj manjim talasima ili vetru.

Van mreže stef

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
Odg: Ideja za splav/katamaran
« Odgovor #4 poslato: 12, 11, 2018, 15:23:31 posle podne »
Tako nešto sam i ja mislio, koristiti 2 PVC pontona dužine 7m, Ø800 ili možda Ø1000 za svaki slučaj.

Što se tiče stabilnosti, tj. plovnosti, nisam planirao sa njim da plovim na duže relacije, ali bih voleo da se mogu mrdnuti bar par stotina metara uzvodno/nizvodno, po potrebi (u pitanju je Sava, kod Šapca). Pretpostavio sam da to može biti problem, pa su mi ovakvi saveti od velikog značaja, pogotovo zbog manjka iskustva ;) Naravno, bezbednost je na prvom mestu, tako da ni stacionarna varijanta nije isključena.

Pozdrav i hvala još jednom na komentarima. :)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ideja za splav/katamaran
« Odgovor #5 poslato: 12, 11, 2018, 20:02:59 posle podne »
Komšija, imaš puno primera, kod silosa, splavova koji plove Šabačkom akvatorijumu. Neki redovno učestvuju na regati Sr. Mitrovica - Šabac. Neki plove po svim vremenskim uslovima ali ni jedan nije previše visok. Uzvodno od "Bele ladje" imaš lepih primeraka i veoma povoznih. Savetujem ti da ih pogledaš, popričaš sa vlasnicima o iskustvima i tek onda odlučiš. Mi (šapčani), nemamo česte jake vetrove tako da nećeš imati tih problema. Naši najveći problemi su plićaci, naročito pri vodostaju ispod normale.
Što se tiče plovaka, nikako PVC jer brzo propada na Suncu. Samo polietilen (PE) ako hoćeš plastične. U Osečini imaš čoveka koji radi specijalne plovke za splavove od PE. Mislim, da su prečnika 800 mm a ima i od 600 mm. Naravno, možeš naručiti po želji, koji prečnik želiš. Svi su ispunjeni pur-pen penom a ovi od 800mm mislim da su 100€ dužni metar.