Autor Tema: Moja Bela Ladja :)  (Pročitano 119033 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #390 poslato: 09, 01, 2019, 13:23:30 posle podne »
Čim na proleće spustim čamac u Dunav, dolazi na pivo, iako ne kupiš čamac. Tu su u blizini Zveki, Bakara, i još po neko. Uvek smo za druženje, a kad vidiš nas kako uživamo na čamcima, bićeš ljubomoran, pa ćeš brže i sebi kupiti da nam se pridružiš  kgk  114

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #391 poslato: 09, 01, 2019, 15:39:54 posle podne »
 pa, nije valjda sve i pivu
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #392 poslato: 09, 01, 2019, 16:22:50 posle podne »
Pa sad, ne bi bilo zgoreg oteti joj to pivo i taj javor ukloniti a posle ko se snadje, snašao se :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #393 poslato: 09, 01, 2019, 16:24:42 posle podne »
Ja sam jako vredan i te teške poslove ne odbijam :)

Čim na proleće spustim čamac u Dunav, dolazi na pivo, iako ne kupiš čamac. Tu su u blizini Zveki, Bakara, i još po neko. Uvek smo za druženje, a kad vidiš nas kako uživamo na čamcima, bićeš ljubomoran, pa ćeš brže i sebi kupiti da nam se pridružiš  kgk  114
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #394 poslato: 18, 02, 2019, 17:11:32 posle podne »
Koga nervira molim da zaobidje temu.

Evo me opet, lepo vreme i kreće prodaja brodića :) Dobio sam dobru ponudu za jedan brodić, treba da se farba, ružan je itd.. Nemam pojma zašto mi se vrti u glavi još od jesenas.
Ima jedan problem, uvaženi Zankiki je rekao da to ima jedan "tumor" ima i tema na forumu o tome. Drugi uvaženi član je rekao da to i nije problem sem vadjenja jer treba drugačija prikolica. Treći uvaženi član koji se takodje veoma razume u brodove je rekao da je to ok, ima dobro težište i plovniji je kao i bolje upravljanje. Obrazložio je ali nebih nestručno da ponavljam.
Na slici je nešto što sam mogao da nadjem na netu za tu vrstu broda, svi su u vodi...
Da li je ta "izraslina" ili ne?
Što se gaza tiče, nema V korita bez 70 cm gaza, to je minimum, ako je manje onda je tabanaš. Za ovo bih rekao da čak ima mali gaz prva trećina što je dobro za pristajanje ali svakako ostaje ukupan gaz za plitke vode. Terca reče i u pravu je da se prošla godina neće skoro ponoviti, gledano statistički u pravu je.

 
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #395 poslato: 18, 02, 2019, 18:32:25 posle podne »
Ako dobro vidim, to je ta "izraslina". Sa njom nikako ne moze plovniji, a verovatno moze biti stabilniji. Sigurno da i vadjenje zahteva neku odredjenu tehniku. Evo moj albin ima gaz od 70cm i stvarno ne mogu reci da mi je to bilo gde pravilo problem. Tamo gde ima 0.5m vode, pretpostavlja da nije pametno ni sa tabanasem proci(mislim na vece camce sa kabinom), jer bi verovatno vanbrodski motor bio ugrozen.

Sa tabanasem sigurno mozes pristati na obale kod kojih je plica voda tako da mozes direktno da izadjes na suvo, dok bi se sa V koritom, pramcem zaustavio pre obale sajkaca

Imati bilo kakvu kobilicu je po mom misljenju dobra stvar, jer nema bocnog "proklizavanja", uverio sam se u svrhu kobilice vise puta kad mi duva u bok, ja idem pravo, a camci sa ravnim tabanom idu po dijagonali.

 hi


Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #396 poslato: 18, 02, 2019, 19:42:59 posle podne »
Ako kobilicu nazivaš izraslinom onda je ona neophodna za tu vrstu plovila.
Osim drzanja pravca značajno smanjuje i naginjanje koje na tu širinu plovila može biti značajno, pogotovu ako se 2-3 osobe nadju istovremeno na jednom bočnom prolazu (to se obično dešava kod pristajanja-isplovljavanja).
Bez nje bi plovidba išla cik-cak i tražila bi stalne korekcije kormilom, ili bi dolazilo do zanošenja plovila na jačem bočnom vetru..
To se dešava pogotovu kod plovila sa gliserskim koritom, koje ima blaže V, kada se izvade originalni jaki motori od 200-300ks i ubace vanbrodski od 25+30ks.
Pored ostalog ima i zaštitu propelera kod nasukavanja.
Ukoliko je plovilo sa kobilicom , privezano pramcem u obali, ostalo nasukano (obično se to dešava preko noći ako se ne prati prognoza vodostaja) lakše je to plovilo pomeriti-odsukati manevrom levo-desno krmom unazad, nego tabanaše koji znaju da se "zalepe" za muljevito dno. Oprezni vlasnici tabanaša uvek imaju u opremi auto-gumu koju kod pristajanja podmetnu pod pramac i onda tako "nasade" plovilo (guma se obavezno priveže jačim kanapom za prednje bitve jer ih je , pune blata, ponekada teško izvući pa se vožnjom unazad, ili ti krmom, lako oslobajaju toga, ispiraju kratkom vožnjom i onda lako vraćaju na plovilo. Guma je neophodna i kada je obala šljunkovita ili kamena, štiti od grebanja i dosadnog škripanja tokom noći kada ti je glava u prednjoj kabini na pola metra od pramca.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #397 poslato: 18, 02, 2019, 20:01:45 posle podne »
Dora ne misli samo na kobilicu, vec na onaj slucaj kad je motor u "bunkeru" unutar same kobilice. Nema mnogo primera na netu...
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #398 poslato: 18, 02, 2019, 20:07:25 posle podne »
Mišo,
To nije "normalna" kobilica koju ima svako V korito, manju ili veću. Ovo je (pitam da li je to) proširena kobilica u zadnjem delu u koju je smešten motor, pramčani deo je plitak i sa maim "špicem" kobilice a onda se malo širi i na kraju još više tako da je tek od recimo polovine stvarno V korito.

@ Bakara
Citat
[ 08-feb-2019 20:52 ] Zoran Doroslovac: kako da pitam za ono korito u kome je motor na dnu, ima onu grbu kao onaja ne severu za koga sumnjam da ima?
[ 08-feb-2019 20:53 ] Zoran Doroslovac: kako se to zove na engleskom ili holandskom?
[ 08-feb-2019 20:53 ] Vor 75: Aha, mislis da li motor u kobilici?
[ 08-feb-2019 20:53 ] Zoran Doroslovac: da to
[ 08-feb-2019 20:54 ] Vor 75: odnosno tebi je zbog prikolice bitna sirina kobilice
[ 08-feb-2019 20:54 ] Zoran Doroslovac: i to a verovatno je i gaz veći kao i otpor?
[ 08-feb-2019 20:55 ] Vor 75: Gaz je manji
[ 08-feb-2019 20:55 ] Vor 75: Zato sto kobilica daje uzgon
[ 08-feb-2019 20:55 ] Vor 75: A otpor je isti
[ 08-feb-2019 20:55 ] Vor 75: Jako mala razlika
[ 08-feb-2019 20:55 ] Zoran Doroslovac: pa onda je samo prikolica problem?
[ 08-feb-2019 20:55 ] Vor 75: Dada
[ 08-feb-2019 20:56 ] Zoran Doroslovac: onda i nema problema, ovi ovde se plaše toga kao … (smiley)
[ 08-feb-2019 20:56 ] Vor 75: Otpor najvecim delom zavisi od sirine vodene linine
[ 08-feb-2019 20:56 ] Vor 75: Linije
[ 08-feb-2019 20:56 ] Vor 75: I deplasmana
[ 08-feb-2019 20:56 ] Zoran Doroslovac: jasno...

Mala prepiska, kaže čovek za koga stvarno verujem da zna šta priča... Sad ovaj konkretno ima gaz 80cm ali koliko sam shvatio kad plovi ima manji :) Što je zgodno kad staneš pa bućne dupe dole u mulj  nutss
Ovo je najbolja slika što sam našao na netu, nemam bolje, ako se bolje pogleda vidi se da nije obična kobilica.
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #399 poslato: 19, 02, 2019, 08:53:00 pre podne »
Ta "kutija" ne smeta uopšte... drugar je imao takav brod i motor od 50ks ...
meni više smeta tu ona cev od oplatnog hladjenja u slučaju vađenja prikolicom gde se mora voditi računa da se ne osloni na cev
e sad ono što ja vidim na slici je da je elisa prilično mala ali ako su Holandezi tako proračunali ko smo mi da sumnjamo u bilo šta tu....taj brod sigurno ima 40-tak godina  (koliko mogu da vidim po obliku), tako se tada pravilo ali iz iskustva mog drugara sve je to dobro napravljeno  thumbup
Dunav je moje more.....

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #400 poslato: 19, 02, 2019, 10:11:14 pre podne »
Nije taj brod sa slike, to je jedina slika  koju sam našao da je van  vode ako napišem taj model..  Pretpostavljam da je isti pšto ih je ist tata pravio..

Dužina odgovara, raspored će i tako da se menja kad tad :) Treba farbanje, zato pitam za proces vadjenja na prikolicu.
Mislim  da ću ga kupiti ako ovih dana ne iskrsne nešto bolje...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #401 poslato: 10, 07, 2019, 17:09:03 posle podne »
Gde si Dora, nema te na forumu da se javis?  a0335

Pretpostavljam da si video ovo, ali da podelim:
https://www.kupujemprodajem.com/Plovni-objekti/Brodovi/brod-jahta-78235286-oglas.htm?filter_id=410

Jedino mi je cudno sto se bar mesec dana vrti na oglasima, prati ga 35 ljudi, i niko ga jos nije kupio...Ali informisi se  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #402 poslato: 10, 07, 2019, 18:00:23 posle podne »
Vlasnik kaže da je to marka Shetland.
Ima tu puno posla da bi se dovelo u red.
« Poslednja izmena: 10, 07, 2019, 18:39:49 posle podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #403 poslato: 10, 07, 2019, 18:14:08 posle podne »
Hvala Mišo  thumbup

Ako je zdrav, za te pare mislim da se isplati srediti. Pristojna je to dimenzija plovila..
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #404 poslato: 10, 07, 2019, 18:37:53 posle podne »
zbijen je među drigim čamcima, samo iskusan plastičar može dati procenu radova.
motor je prodat
Današnji dan je početak ostatka moga života....