Autor Tema: Moja Bela Ladja :)  (Pročitano 118153 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #105 poslato: 16, 09, 2018, 22:14:21 posle podne »
Novi dizel od 2 litre i novi benzinac od dve litre su nebo i zemlja, naravno na strani dizela... Čim se udostoje da sa benzincima (a počelo je polako) urade isti napredak kao sa dizelima ima dizelaši opet da plaču :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #106 poslato: 16, 09, 2018, 22:54:34 posle podne »
Vezano za ova kormila, jel to za strujno oblikovano nesto ovako kao na sledecem linku (pod rednim brojem 04 - bulge rudder)?

https://boesch.swiss/en/innovation-by-boesch

Pod rednim brojem 05, imaju jos jedan trik, "izvlacivo" pomocno malo pramcano kormilo za manje brzine i voznju krmom.

Naravno i camci su interesantni, svi iskljucivo sa osovinskim vodom i kormilom, a izbor motora je iskljucivo izmedju V-8 benzinca i elektro pogona. E sad, drvo pa jos Mahagoni (a moze i neka druga egzotika po zelji kupca) pa cena... Ipak, interesantna plovila.

Dora, nije bitno da li je benzinac ili dizelas, bitno je da je motor "mali" i ako je mali, onda je i odrzavanje malo i cena odrzavanja i registracije je mala pa shodno tome, dobro je da je i camac sa takvim oblikom korita da lepo ide sa malim motorom i onda imas najbolju kombinaciju ako ti se ne glisira. Naravno, motor mali, ali ipak dovoljno snazan da je bezbedan u svim uslovima plovidbe i to je prava mera onda. Sto se tice vanbrodski ili brodski, ako "planiras" da se zadesis na vodi kad su ozbiljni talasi i nevreme bolji je brodski, a ako "planiras" da vozis samo kad je mirna voda, onda moze i vanbrodski (opet razlicite su skale sta su za nekoga ozbiljni talasi). Cenovna matematika izmedju brodski/vanbrodski je izgleda jedna velika misterija na koju niko nema precizan odgovor, a to i zato sto se to bitno razlikuje za camac koji neko ima decenijama spram nekoga ko ga ima godinama ili za nekoga kome pretezno stoji u marini spram nekoga ko puno plovi, a taj ko puno plovi, opet da li ide na jednodnevne izlete ili ide na visednevna i dalja putovanja. Najbolje da upoznas i porazgovaras od svake opisane fele sa po nekoliko ljudi, razmislis kojoj grupi pripadas i da poslusas njihove savete, jer ce oni biti adekvatni tvojim potrebama. Nikad se ovde nece ljudi sloziti oko toga, jer razlicito koriste svoja plovila. Ajd u zdravlje, udavih...

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #107 poslato: 16, 09, 2018, 23:17:06 posle podne »
  E pa eto i da dodam, kao vlasnik Z noge, ne preporucujem Z nogu jer zahteva malo slozeniji servis (citaj vise vremena), takodje, redovno izvlacenje plovila iz vode radi redovnog servisa jer je to ipak komad aluminijuma sa delovima od nerdjajuceg celika u vodi, a to ima svoje mane i korozija radi svoje, ako nista drugo, a ono po skidanju boje, a farbanje aluminijuma opet ima svoje boljke. Za camce koji se vade na prikolicu nakon koriscenja ili kratke sezone plovidbe, to i nije neki problem, ali ako planiras da boravis u vodi duzi period ili cele godine, onda Z noga nikako nije najbolje resenje. Opet, uz redovan servis, moze da traje jako dugo, ali cinjenica je da je spram osovinskog voda potreban cesci servis koji pri tome i duze traje.

  Evo i odgovora ne jedno cesto pitanje, ali na koje mogu da odgovorim samo za moju Z nogu,a to je da ako se probusi jedina gumena cizma koju imam, morala bi da otkazu jos dva semeringa i cep ulja kopce da bi doslo do prodora vode u camac, a i to je pitanje jer je cep kopce iznad nivoa vode. To, naravno, ne vazi za svaki tip Z noge.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #108 poslato: 16, 09, 2018, 23:35:08 posle podne »
Ma ne daviš, svako mišljenje ili savet je dragocen obzirom da sam teški pacer ali slušam. Uvek važi ono 100 ljudi 100 ćudi a 100 žena 200 ... Iskustvo je pored nauke i tehnike veoma bitna stvar. Imam iskustva što se čamaca na veslo tiče dovoljno u svim uslovima i nešto minorno sa pentom na dunavu, par puta.  Z nogu bih izbegao zbog op0aske Mišine da će se potone ako pokida gumu što verovatno nije baš toliko jer ne verujem da bi konstruktor toliko rizikovao da pravi nesreću ali ima sigurno više održavanja nego glupa štangla koja ide na zamajac...

Za oluju ili talase... pa ne planiram da idem kao nordijski ribari  u ribolov pa ih more valaj kao ljusku ali planiram da idem na par dana il ida idem u Segedin na kafu onako bez veze, čisto vožnje radi. Vreme može da se pokvari uvek tako da treba biti spreman :)
Zato što bih išao na kafu treba da nadjem kompromis, da ne ide kao baba na nošu ali i da ne troši preterano. Stoga sam razmišljao o dizelu mada ga ne mirišem baš najbolje na svetu...
Opet, u benzinca strpam gas i  eto vožnje u pola cene :)
 
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #109 poslato: 17, 09, 2018, 10:46:56 pre podne »
Au bre... koliko pitanja i pisanja a ja kasnim sa mudrolijama.

Ovim brodevima što su ovde izlistani do Segedina i nazad treba 50 moto sati, pa ti lepo uzmi to u obzir kad razmišljaš o "kafici", ja obožavam kaficu u Segedinu.
Ako ti treba nešto brže onda ne može deplasmanac... a ako ti kupiš nešto značajno brže, onda ćeš ti biti prvi (ili među prva tri) koji je na takvom čamcu otišao u Segedin...

A ako ne kupiš nešto brže onda ukratko: pravo muško miriši na dizel, i koristi ga umesto dezodoransa, može i u kosu pomalo (a umesto afteršejva ide vinjak).
Iza toga ima brdo objašnjenja a za njih treba puno vremena, instant znanje je sublimirano u prethodni stav.

Ako čamac ne bude preveliki i ako nisi u stanju da zgotoviš u čamcu motor, vod i propeler ko svet, onda može i vabrodski (iliti kobojagi brodski) motor... ko što auto može da bude tojota prijus a može da bude i ford mustang.

I na kraju da dodam, što veći čamac, što veća kabina i što veći komfor, to manje pecanja, a kad pređeš granicu, a još uvek ti se peca, onda kupiš i mali čamac koji povučeš za sobom. E, na taj mali čamac ide vanbrodski motor.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #110 poslato: 17, 09, 2018, 11:34:24 pre podne »
Pa di si do sada, ja čekam da nešto napišeš i čekam )

A ono, pišem nije da ne pišem :) Nešto mi se javlja da nikako neću izglisirati do segedina, bar ne u ovom životu a po ceni od 3 litra na sat biće to jednom godišnje (ako koristim zejtin umesto brilijantina) ha
Ja mislim da sam sagledao realno svoje potrebe videvši jedno 2000 brodića iz oglasa. Gubio sam vreme na iznalaženja brodića koji ide prikolicom ali je to beznadežno. Za doplivati treba nešto bolje i veće pa će na kraju stvarno biti manji čamčić sa motorom pa ideš u vrbak a na otvorenom moru čeka ladja :)

Kad malo sad opet promenim koncepciju pa saznam mogućnostio iz drugog ugla, biću slobodan da pitam za procenu oko dovoza brodića kanalom ili rekom..

Usput, da li neko zna sistem prijave ili zakazivanja za polaganje za UMČ, poto vozam biciklo kejom pitaću u kapetaniji ali možda neko zna :)

Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #111 poslato: 17, 09, 2018, 12:52:15 posle podne »

Ja mislim da sam sagledao realno svoje potrebe videvši jedno 2000 brodića iz oglasa. Gubio sam vreme na iznalaženja brodića koji ide prikolicom ali je to beznadežno...


Odma krećemo sa davanjem glupavih saveta:
dvajesprvi vek jeste zlatno doba konzumerizma u nas, ali ipak oglasi ne kreiraju potrebe... i osim toga bre ništa nije beznadežno ali je mnogo toga besmisleno.

Pa  ti lepo još jedared razmisliš zašto bi uopšte kupovao (ili nedajbože gradio brodić):
- da bi plovio, plovio, plovio
- da bi se malo švrćkao do karin komerca i tobože pecao između dva piva
- da bi sklapao nova poznanstva sa širim krugom ženske omladine (i polovne ženske omladine)
- da bi se pokazivao pred rodbinom i prijateljima
- da bi se prikazivao pred "rodbinom" i neprijateljima (to je isto što i prethodno samo čamac mora biti skuplji i nadrkaniji)

To su uglavnom svi smisleni razlozi. Ako se ne uklapaš ni u jedan opis onda ti možda brodić i ne treba (ebaga na primer ako se smatraš strastvenim pecarošem, treba ti možda čamac, rekli smo već).
A opet ako uspeš da se svrstaš tu negde (može i više izbora odjedared) onda automatski otpadaju mnoge šeme za "doći do brodića".

Ako ipak smisliš da je najbolji opis " eto baš hoću" ili "ja sanjam to cela veka" onda racionalne pomoći i nema, samo odabereš bilo šta i udri, onda nije važno ni kliko košta ni da li ti to treba...


...

Usput, da li neko zna sistem prijave ili zakazivanja za polaganje za UMČ, poto vozam biciklo kejom pitaću u kapetaniji ali možda neko zna :)

odeš u kapetaniju, daju ti obrasce, spisak uplatnica, spisak dokumenata (potvrda da si plivač i da si prihvatljivo zdrav), ti sve to pripremiš i predaš im nazad, oni te pozovu kad bude termin za polaganje, najverovatnije u marini Špic, i to je to.

'nači: odeš u kapetaniju.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #112 poslato: 17, 09, 2018, 14:05:29 posle podne »
Da gradim, ne daj dva Božeta :)

Da švrćkam izmedju da prostiš Karin komerca i bilo gde drugde, može.
Što se žena tiče, svojevremeno sam hteo da menja ovu jednu od 40 godina (sad ima više) za dve od 20 ali sam skapirao da "šta ću ako pristanu"  eek Ono kad žena misli da si kod ljubavnice a ljubavnica misli da si kod žene a ti lepo na senu dremaš mi je nekako dobro:)

Komšije nemaju krave tako da im ni štala ne puši, onaj stari vic pa me nije briga...

Mislim da je onaj poslednji dva predloga istina, kad sam trebao i mogao, nisam a sad bih pa da ga... :)
Ukratko za pecanje sa brodićem je kao da kolješ vola za kilo mesa svestan sam toga ali kad sam raspadao motor svaki treći dan i tražio dihtunge glave i pravio usisne grane i turbine i... Znao sam da to nije racionalno ali ko ga džebe :)

Saj trenutno pored para kako dopeljati brodić..  :) Gledam i domaću ponudu ima ti i jeftinije nego što će koštati odakle god ali mi se nekako ne svidja, ili je malo ili je grubijanski uradjeno. Ima funkciju ali estetika nula bre...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #113 poslato: 17, 09, 2018, 14:21:44 posle podne »
Mislim da ne mogu cak ni tad  sajkaca
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #114 poslato: 17, 09, 2018, 14:50:49 posle podne »
Evo dva primera...https://www.kupujemprodajem.com/Plovni-objekti/Brodovi/Pasara-gradac-dizel-65875672-oglas.htm...s njom mozes i do segedina na kafu ako odvojis dovoljno vremena potrosnja dizela smesna ali ide sporo,skoro svaki vrbak za pecanje je tvoj a ako te stigne neka salauka pregazit ces je relativno lako...
Druga opcija https://www.kupujemprodajem.com/Plovni-objekti/Brodovi/brod-48269113-oglas.htm ...do mesta za pecanje stizes caskom i pobeci ces na vez pre svake salauke pre nego sto te dohvat...naravno ide brze ali i vise goriva trosi...neki prosek i ne bi trebao da bude nesto strasno...
Znaci dva tipa plovila priblizno slicnih gabarita oba dobro ukomponovana sa motorima jesu manji ali oba mogu da se doteraju za 2 osobe vise dana na vodi bez problema...odredi ti prvo kakav tip plovila hoces i kakav mozes
« Poslednja izmena: 17, 09, 2018, 15:42:22 posle podne Bakara »
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #115 poslato: 17, 09, 2018, 15:15:34 posle podne »
Ne bih da budem nezahvalnik ili da tako delujem ali ovo mi je malo a uz to jedan puž a drugi juriša što nikako nije dobro :)
Uglavnom, ja imam 5 bajpasova a gospoja je imala jastoga, treba nam minimalan komfor, da prostiš bar da kenjamo ko ljudi ha

Gledajući sve i svašta ali stvarno, oči mi pobelele a usput sam i neki majstor pa razlikujem konfor od upotrebljivosti, odokativnom metodom sam došao do cifre od 7+metara ili 10 cm manje, i toga sam našao par komada. Naravno kao i svi vi što sanjate o nekoj beloj ladji od desetinu metara koja ide kao raketni čamac a država plaća gorivo.. e pa i tata bi sine ali nemaaa... ha

Ona Marisa iliti passat 735 je neverovatno funkcionalno čudo a pri tome nije ogromantan.
Sad trenutno kad bi čovek rekao onu odmah prodavljivu cenu morao bih to da platim, a onu da skače sa broda još nisam dostigao.
Svestan sam da to što želim košta izmedju 7 i 10 k onih novaca ali će to biti, za mesec ili dva ili do proleća ali mora ući makar plakajući.
Dosta mi je pomogao forum, verovatno nisam baš sve našao da pročitam ali ima dana.

Uglavnom jednog dana u skoroj budućnosti će se desiti da trubnem 2 puta i čekam odgovor od jedan komad :)
Ili tako nekako, čitao sam o znacima za mimoilaženje :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #116 poslato: 17, 09, 2018, 15:30:52 posle podne »
Na sta god da naidjes stavljaj obavezno slike...znas jako kazu jedna slika 1000 reci al mozda neko zna ono sto se ne vidi...
  O kormilima ste vec maltene sve rekli...Vepar kod tebe je mozda profilisano a ne balansno kormilo i mozda je lose pogodjeno pa stvara problem...taj transport od preko je 100 nijansi sive ali vodom je najlepse...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #117 poslato: 17, 09, 2018, 15:51:14 posle podne »
Znaš kako, biciklo znam da vozim, i te aute sam vozio svugde i pametno i nepametno, obišao sam svu evropu i deo Azije kolima tipa stojadim ili još pre fića ali od plovljenja imam iskustva sa iznerviravanjuem kapetana stvarno bele ladje kad nas je ugledao u čamcu od tri metra za baru na sred njegove putanje kod Susečkog dunvaca, a on piči nizvodno,  idu momci preko "peške" bez motora na vesla ha

Ja sam stvarno majstor imam veliko samopouzdanje da sve manje više mogu napraviti i popraviti ali nemam pojma o plovidbi, i to ću da naučim i biću dobar rekoplovac ali sad i da mi neko pokloni ladju u tamo tim Holandijama ja ne znam kako bih je doterao.. A da bih, rado bih :) No ako se odiseja oduži do proleća, ko zna :)
Zato gledam alternative, ali ako mi se baš ujoguni, pa ni ta Holandija nije preko sveta, čitao sam ha
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #118 poslato: 17, 09, 2018, 16:14:18 posle podne »
https://www.polovniautomobili.com/plovila/11266883/abati-yachts-onedin

a ovako nesto, prilicno pismeno ali pitanje kako je ukombinovana prica sa meckom i Z nogom, da je osovinski vod bilo bi svakako bolja opcija za ovaj tip plovila.

Kako god taj segment oko 6-7k eur ne nudi mnogo i prilicno je tesko naci nesto krsteno, meni u tom rangu Gradac uvek deluje kao ok brodica


Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #119 poslato: 17, 09, 2018, 16:24:52 posle podne »
Gledao sam ga, sem te Z noge što ne mora biti zlo (ali bih izbegao ako mogu) deluje ok ako gledam te pare na domaćem tržištu. I ona dva Vaterlanda bi trebalo videti mada jedan ima slabačak i mator dizel a drugi je opet benzinac plus mi po slikama daluje da ih treba dosta dopraviti.

A i ovaj bre, sve mutne slike, pa danas svaka šuša ima mobilni koji pravi ok slike... Šampioni su švedjani, jedna slika i ko te džebe, ako je baš ekstra ljubazan onda tri slike i sve dve rečenice. Upozorio me kolega da ako ima veći opis i više slika onda je trgovac ha 
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...