Autor Tema: Isplativost gradnje broda u aluminijumu  (Pročitano 10976 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« poslato: 28, 08, 2018, 19:50:26 posle podne »
Dosad sam razmatrao gradnju malog deplasmanca kao HMD19 što ga Bora gradi isklucivo u šperu,međutim sve vise mi se čini da je to prilicno skupo, pogotovu posle Borine racunice da sve spolja izađe na 5000e.I ne samo skupo vec puno peripetija oko materijala pogotovu epoksidne smole.Ovih dana nešto se bakcem sa aluminijumom i bacih nesto racunicu za HMD19 u aluminijumu i izađe racunica nešto  oko 3500e.Za gradnju mi ne treba pokriven prostor,ne moram da se mucim sa nabavkom epoksida,rokom trajanja,temepraturom skladistenja. Aluminijumom seci vari,imam neka iskustva imam alata za secenje, jedino nemam aparat mada je u izgledu jedan polovan  ESAB-ov.Sad  ovo su skoro sve odokativne procene verovatno i u necemu grešim bio bih zahvalan na sugetijama a i na linkovima planova brodica za izradu u aluminijumu

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #1 poslato: 28, 08, 2018, 20:03:24 posle podne »
A sta si ti planirao da odradis u aluminijumu za 3500 eur? 

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #2 poslato: 28, 08, 2018, 21:11:49 posle podne »
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #3 poslato: 29, 08, 2018, 09:23:54 pre podne »
Aha, jasno ...

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #4 poslato: 29, 08, 2018, 10:38:27 pre podne »
Pogledaj pod brodogradnja-metalni camci temu  "Od virtale do reale IV"...taj camac je slicnih dimenzija(malo duzi) od celika nema kabine i bez opreme je izasao sa majstorom oko 2000e...pa probaj da uporedis sa aluminijumom...varenje bez obzira na materijal najbolje prepusti iskusnom variocu koji se tim bavi...
   Sto se tice projekta mogu da ti uradim i projekat i radionicke crteze za camac po tvojoj zelji,svrsi,i nameni...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #5 poslato: 29, 08, 2018, 14:12:53 posle podne »
Lep camac,otprilike toliki i mislim.U celiku mi je najlakse da radim,al treba mi natkrivena radna površina,treba ga peskariti,farbati vise puta i opet posle tri godine  korozija svuda probije,pa jovo nanovo,raspremaj,šmirglaj peskari farbaj.Zato mi celik ne igra baš.Ako budem gradio gradicu sam bice mi zadovoljstvo.Nema veće sreće kad covek nesto postigne sam svojim umećem i trudom.Ako sve placam ne isplati se,onda bolje da uzmem kredit i kupim gotov. Hvala na ponudi planova,otom potom.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #6 poslato: 29, 08, 2018, 14:22:35 posle podne »
Ako pričamo o isplativosti, mislim da je ipak mnogo isplativije kupiti polovnu plastiku od preko nego praviti. Ruke su tu najmanja stavka.

Ako pričamo o zadovoljstvu, onda cena i isplativost i nemaju neku ulogu.  114

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #7 poslato: 31, 08, 2018, 00:52:02 pre podne »
Jovo, podrzavam svaku samogradnju od ljudi koji pre svega vole to da rade pa tek posle toga dolaze drugi razlozi.
Ako smem da predlozim, to je da pre nabavke plana i materijala dobro isplaniras sta ces i kako da radis.
Posto si odabrao aluminijum, verovatno si upoznat da je izbor projekata na internertu relativno skroman u odnosu na dizajnere za materijal sper-epoksi. Od tog skromnog izbora vecina dizajnera nudi samo planove sa kitom (izrezani delovi) sto je jako skupo pa ti verovatno nece odgovarati.
Dale, moras odabrati : velicinu plovila, tip plovila (gliserski, poludeplasmanski ili deplasmanski trup), sa kabinom ili otvoren, vrsta pogona (brodski ili vanbrodski) itd.
Predlazem da dobro proucis iskustva dobronamernih, iskusnih i cesto strucnih graditelja koja se mogu naci na forumima. To ce izostriti tvoje kriterijume u pogledu sticanja novih saznanja sa ciljem da se izbegnu moguce greske.
Cesto posecujem forum www.boatdesign.net pa cu citirati odgovor upucen buducem graditelju iz Turske (uz pomoc Google prevodioca) citat: ,,Da li znate da radite sa alumunijumom? Znanje zavarivanja nije dovoljno. Siguran sam da ce vam biti savetovano da je sperploca pogodnija za izgradnju takvog camca." kraj citata.
Ova tema me podstakla da napravim stvarnu kalkulaciju posle sedam godina gradnje HMD 19. Objavicu je sutra na ovom forumu u temi HMD 19.
Mogu da kazem da stvarna cena iskoriscenog materijala iznosi oko 3.000 E umesto 5.000 E koliko sam planirao 2011god.
Tebi Jovo takodje zelim da gradnju zavrsis sa manje novca nego sto sada planiras.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #8 poslato: 31, 08, 2018, 09:38:23 pre podne »
Jovo, ne znam da li ti je neko već predložio, ali ako si u prilici prošetaj do Ugrinovaca, radionica http://www.alunautika.rs/, vlasnik je naš drug sa foruma Kempi. On izradjuje čamce od aluminijuma. Mislim da ćeš od njega dobiti prave i konstruktivne savete, šta, kako, koji materijal, koliko novca, a možda kod njega nadješ i kakav dobar projekat čamca koji će zadovoljiti tvoje prohteve.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #9 poslato: 31, 08, 2018, 12:14:31 posle podne »
Za bilo koji metal treba ti bar improvizovano natkrivena radionica a za drvo ili sper zatvorena...od bilo kog materijala da radis napravi se po tvojoj zelji i potrebi projekat ili izaberes od gotovih ponudjenih i krenes...dal se nesto isplati ili ne na kraju manje vise dodje na isto...isto tako sve mora da se odrzava...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #10 poslato: 31, 08, 2018, 15:48:52 posle podne »
Hvala na savetima ljudi,sta cu ,kako cu, gde ću jos nisam rešio.Za koji god materijal se opredelim uvek ima nešto
što srecu kvari.U aluminijumu nema nešto planova u ponudi, razmišljam o onom nacrtu Akvas 15.Za aluminijum nemam ni aparat, TIG ac/dc je skupa naprava.Ne bih da eksperimentišem sa konverzijom špera u aluminijum.Kad sve saberem najlakše mi je raditi u čeliku imam sčim.Nekad davno moj otac je imao brodic 6m u č.limu svake godine su mi dani prolazili u šmirglanju i farbanju..Raditi u šperu je zanimljivo al do zla boga komplikovano i sporo,80% vremena ti ode na nabavku potrebnih stvari,neću da pravim čamac 10 godina.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #11 poslato: 31, 08, 2018, 21:38:20 posle podne »
Jovo ne se mučiš  jh, ako si skupio nešto novca za materijal, skupi još malo i kupi neki lep plastični čamac. Dao bog ima ih na oglasima raznoraznih, pa se mani šmirglanja i farbanje, nego lepo na reku i uživaj.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #12 poslato: 01, 09, 2018, 15:25:18 posle podne »
Cele zime stajao lim pre ugradnje pripremljen odmascen opran i zasticen samo sa konvertorom korozije...sad opran sa nitro razredjivacem ovlas rucno ismirglan i rezultat bela salveta...sta tu imas da peskiras kod novog lima...na kraju valjak i epoksi osnovna...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #13 poslato: 02, 09, 2018, 10:52:24 pre podne »
Pravo u Ugrinovce i bog da te vidi Mani se corava posla

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Isplativost gradnje broda u aluminijumu
« Odgovor #14 poslato: 02, 09, 2018, 21:29:18 posle podne »
Aluminijum kao materijal je rezervisan za brze jedinice gde je bitna tezina broda. Samim tim cena je opravdana. Kod deplasmanca nema nikakvih prednosti osim ako jedan od zahteva nije jako mali gaz.
Celik je za deplasman u samogradnji broj jedan. Ali kao sto vecina sugerisu, kupi brod i mani se corava posla.

Gradnja broda je kao kada krenes na most koji ima dve trake. Jedna traka ima naplatnu rampu i naplacuje se visoka cena. A druga traka nema nikakvih prepreka. Onda vecina ljudi krene drugom trakom i posle nekog vremena se pojavi naplatna rampa, ti kazes ok, cena je kao na onoj prvoj, platis i nastavis dalje. Posle nekog vremena pojavi se opet naplatna rampa i opet ista cena. Sada vec krece pitanje ko je ovde lud? Platis i nastavis dalje. Posle nekog vremena naidjes na trecu rampu i opet ista cena. E sta sad. Nazad ne mozes, vreme je jednosmerna ulica. Za napred nemas vise para. A onaj sto je platio odmah se vec vozi Savom i Dunavom.