Autor Tema: Naper kod Konjskog ostrva  (Pročitano 11022 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Naper kod Konjskog ostrva
« poslato: 18, 08, 2018, 15:10:56 posle podne »
Malo ljudi cak i oni koji plovila drze na potezu hotela Jugoslavije zna za podvodnu gradjevinu koja se nalazi kod Konjslog ostrva. Po prici to je ostatak ko zna cega iz ko zna kog vremena a kasnije je doradjen kako bi se sprecilo odnosenje malog ostrva. Doticni naper kako nije na plovnom putu nije ucrtan ni u jednu kartu a krivac je za mnoge vece i manje havarije. Zadnja je potonuce broda bilborda koji vec nekoliko dana stoji izvnut u blizini kamena. Jel zna neko sta se desilo, taj brodic sa tim plocama realno je bio opasnost ali bas tako da zavrsi to je bas tuzno.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #1 poslato: 18, 08, 2018, 16:33:37 posle podne »
Не знам шта се догодило па је поменути бродић завршио изврнут уз камен и нисам знао за напер али чуо сам нешто на што би требало обратити пажњу.

Наиме, чуо сам да на то оствро не треба излазити и не треба покушавати шетати обалом јер може да се деси да се под ногама отворе рупе у песку а онда исход лако може бити трагичан.

Мислим да се нешто слично десило и пре два, три дана код Белегиша, на ади, где су деда и унука шетали и пропали.
Деда, иначе, инвалид са само једном руком, успео је да унуку гурне према обали и тако је спасе, али је остао без снаге и није успео и сам да се извуче. Мислим да је јуче била сахрана.

Дакле, треба бити опрезан кад су у питању шетње дунавским адама.
Можда има неко ко зна више о томе па би могао нешто више и да напише, како бисмо сви постали свеснији велике опасности која вреба испод ногу?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #2 poslato: 18, 08, 2018, 16:58:39 posle podne »
Predpostavljam da je bilbord ladja udarila u naperi i to je to?

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #3 poslato: 18, 08, 2018, 17:42:24 posle podne »
Pa ljudi pricaju svasta, ja sam danas cuo dve verzije ali je zajednicko uticaj vetra i kao finale kamen.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #4 poslato: 18, 08, 2018, 20:45:10 posle podne »
Postoji kameni zid na gornjem spicu.kad je voda kao sad mora da se pazi

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #5 poslato: 18, 08, 2018, 21:24:00 posle podne »
Nasukao se pa su pokusali izvlacenje - beuspesno. Ostavili ga da prenoci pa sutra polako... dunuo vetar i izvrnuo ga.

Sent from my SGH-I317M using Tapatalk

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #6 poslato: 19, 08, 2018, 08:35:06 pre podne »
A gde se nalazi taj naper?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #7 poslato: 19, 08, 2018, 09:52:26 pre podne »
Nalazi se uzvodno od spica konjskog nekih 70ak metara.
Ustvari postoji naper od samog spica do tog plitkog kamena (plavi pravougaonik) na njegovom vrhu je bas plitak kamen (crveni pravougaonik). Najplici je na sredini (crveno).
Ukoliko imate V korito po maloj vodi izbegavajte sve obelezeno. Ispod konjskog je sprud (logicno), znaci nikako blizu ostrva levo desno - gledao sam kako tu "oru" gliseri.


Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #8 poslato: 19, 08, 2018, 09:55:00 pre podne »
Na ušću Save u Dunav, u trouglu koji ograničavaju Beograd, Zemun i ostaci nekada nepreglednih močvara na levoj strani Dunava, smeštene su dve dunavske ade — Veliko i Malo ratno ostrvo. Ove "poslednje beogradske oaze" uglavnom su dobro poznate prestoničanima ali ipak, kada neko pomene Konjsko ostrvo, većina ne zna gde se ono nalazi.
Konjsko ostrvo zapravo je drugi, mnogo stariji naziv za Malo ratno ostvro. Ova Dunavska ada nalazi se između južne obale Velikog ratnog ostrva i desne obale Dunava u opštini Novi Beograd, na samo 200 metara od ušća Save u Dunav.
Ostrvo je, kao i mnogo veća formacija pored njega, nastalo viševekovnim gomilanjem peska, šljunka i mulja koje je Dunav sa sobom nosio i na ovom prostoru, zbog male brzine i pada terena, taložio. Ipak, za razliku od svog “krupnijeg brata”, ovo manje ostrvo imalo je stabilniju i čvršću podlogu, bilo je prilikom rasta vode ređe plavljeno, i kao takvo predstavljalo je sigurnije mesto od Velikog ratnog ostrva.
I Veliko i Malo ostrvo, pridev “ratno” dobili su navodno još u vreme opsade Beograda Eugena Savojskog, 1717. godine.
Upravo tu, krije se tajna prvobitnog imena ovog mesta! Naime, priča kaže da su upravo tu svoje konje ostavljali svi oni koji su preko reka u Beograd dolazili da trguju. Životinje bi na ostrvu mogle da se odmore, nahrane i napoje, a iznad svega, budu na sigurnom. Prema jednoj drugoj legendi, mesto su u istu svrhu koristili i uskoci.
Danas, ono što je ostalo od ostrva je tek tanak pojas zemlje, dužine od oko 300 metara i širine od oko 60 metara. Sve je potpuno pokriveno vegetacijom i nepristupačno za posetioce. Beograđani mogu samo da ga iz daljine posmatraju i zamišljaju konje koji su nekada čuvani na njemu.
Острво је било знатно веће пре Другог светског рата. Када је 1948. почела градња Новог Београда, песак са острва је транспортован на копно помоћу великих транспортних трака и користио се за покривање мочвара на којој је требало да се изгради Нови Београд. Приликом тог процеса, острво се смањило и данас се понекад песнички каже како је Нови Београд „град на острву“.
Оно што је остало од острва је углавном танак појас земље, дужине од око 300 метара и ширине од око 60 метара. Острво је потпуно покривено вегетацијом (дрвећем тополе) и неприступачно је за посетиоце, али се може лепо посматрати са ресторана на обали Дунава-

Ovo sam na brzinu pronašao na internetu, možda neko zna i nešto više, negde kod nas na forumu se pisalo o tom kamenu iznad ostrva, jer je još neko imao neprijatno iskustvo, neće škoditi da se podsetimo. Negde na gornjem špicu je taj kamen, možda ga nisam dobro obeležio ali tu je negde, opreznosti je uvek potrebna.

Van mreže moatisje

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • www.mojaladja.com
    • Imagine
  • Brod tip: Van de Stadt 34
  • Marina: Gabiano
  • Veličina: 10 m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #9 poslato: 06, 08, 2020, 08:49:04 pre podne »

Ustvari postoji naper od samog spica do tog plitkog kamena (plavi pravougaonik) na njegovom vrhu je bas plitak kamen (crveni pravougaonik). Najplici je na sredini (crveno)..

  Meni samo jedna stvar nikako nije jasna ??? - zbog cega se ne postavi neko obelezje, kakvo god, iznad tog plitkog kamena, da stoji kao upozorenje I pokazatelj odakle pocinje naper.
  Kako sam nacuo I recna policija je jednom zveknula u taj naper.
 Da li mi mozda mozemo da pokrenemo neku inicijativu da se to odradi ?  Ne moraju cak nista oni ni da urade, nek nam daju samo saglasnost da postavimo nesto I sami cemo to odraditi

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #10 poslato: 06, 08, 2020, 14:48:24 posle podne »
Pa uglavnom je u pitanju opsta letargija i degeneracija svih nas a i pre nas. Ovi posle nas realno i tuzno su isti kao i mi i to ti je to. Trajno to obelezeti nije bas lagano, granje i djubre a posebno led bi ga brzo odenelo. E sada neka privatna akcija da se to obelezi barem u jeku sezone pa da traje koliko traje bi se mogla odraditi bez ikakvih dozvola saglasnosti i slicnih stvari. Jesan camac, dve kante, malo kanapa i dve kamencuge. Problem je sto bi trajalo par dana a onda bi nestalo.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #11 poslato: 06, 08, 2020, 15:06:42 posle podne »
Radi bezbednosti evo skice polozaja. Skicu je napravio Moma Seva. Posto je covek godinama na toj lokaciji obitavao i vukao tuda mreze za predpostaviti je da je polozaj tacan.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #12 poslato: 06, 08, 2020, 15:18:58 posle podne »
E sada ova njegova skica se razlikuje po plozaju u odnosu na ovu prvu sa pocetka teme. U svakom slucaju zajednicko i za jednu i za drugu je da se ne traba priblizavati spicu i drzati se ili leve ili desne strane prolaza

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #13 poslato: 09, 08, 2020, 21:59:31 posle podne »
bas sam juce video jednu manju jedrilicu kako se tu nasukala, ja znam za to kamenje pa zaobilazim, ali sam se ipak iznenadio kako je daleko od ostrva taj kamen. mozda 80m uzvodno od spica ostrva.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Naper kod Konjskog ostrva
« Odgovor #14 poslato: 10, 08, 2020, 07:50:38 pre podne »
Ako hocete da se organizujemo i snimimo lokaciju i probamo tacno da ucrtamo polozaj ja sam za, realno treba nam camac i veslo ( moze moj ) i malo kvalitetniji sonar sa gps-om i da konacno resimo misteriju.