Autor Tema: Mišija groznica  (Pročitano 2326 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cira58

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • pobunjenik
  • Brod tip: aluminijumski
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6,50
Mišija groznica
« poslato: 15, 08, 2018, 17:27:06 posle podne »
        Od kako se bavim nautikom ovo mi je peti camac nadam se i poslednji. U prethodna cetiri imao sam posetioce i lepkom se branio protiv njih. Ridja voluharica, žutogrli i poljski mis su najcesci prenosioci ove teske i smrtonosne bolesti. Inkubacija misije groznice traje izmedju dve i cetiri nedelje a bolest pocinje naglo uz sledece simptome: visoka telesna temperatura, glavobolja, kostobolju i bolovi u stomaku. Posto smo mi na vodi svakako da nas zanima sta i kako da se zastitimo od ove smrtonosne groznice. Miš (poganac) zarazeni kad se dokopa camca (brodica) svuda gura svoju njuskicu i obilazi svaki deo camca. Pri tome dovoljno je pomoktiti se malo na neko posudje (solica kafe, tanjir, casa ...) a mi neznajuci poijemo kafu ili nesto drugo iz te soljice i to je dovoljno da se useremo da li sebi ili nekom drugom u zivot. Svakako kad smo na vodi moramo dobro obezbediti sudove i okrenuti ih prema dole, kako razbojnici ne bi imali priliku pomokriti ih. Nekad ste i prinudjeni da kod nekog camdzije i popijete kafu, rakiju, vino, sok neznajuci kakva je njegova higijena na brodu, oni koji o tome razmisljaju sve misle; pa nece valjda mene ? Oce, i to kada se budete najmanje nadali. Misevi se obicno useljavaju u camac na jesen i oni su u paru i lako se po njhovom specificnom mirisu otkriju. Zato valja biti oprezan i uloziti malo vise novca kako bi kuhinja bila dobro zasticena pogotovo sudovi. U ova topla vremena valja se podsetiti, da izbegavate da pijete pice iz limenki jel su ona privlacna insektima, a stvarno retko ko popije na eks pivo iz limenke. Dovoljna je mala neopreznost da vas osa, strsljen ubodu gde ne treba i onda dovidjenja. Ovaj zadnji peti camac koji sam kupio od Dragana cini me toliko bezbednim isigurnim bar sto se ovakvih stvari tice. Zato pri kupovini obratite paznju na sve. O ulasku zmija na brodic voleo bi da neko drugi podeli sa nama ovu takodje neprijatnu posetu. 56568
bolje izgubiti jedan trenutak u zivotu nego zivot u jednom trenutku

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #1 poslato: 15, 08, 2018, 18:57:28 posle podne »
Dobro razmisljanje nema sta, znam za te bolestije ali sam uvek razmisljao o steti na vodovodnoj i elektro instalaciji.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #2 poslato: 16, 08, 2018, 11:47:25 pre podne »
Dobra tema thumbup
Ćiro, mislim da bi bilo dobro da napišete na koji način ste vi zaštićeni i šta se dobro pokazalo. Ipak ste na vodi mnogo više od nas koji pišemo ovde u poslednje vreme hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #3 poslato: 17, 08, 2018, 08:08:52 pre podne »
Mozda macku da vodite sa sobom?  upavusi

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #4 poslato: 17, 08, 2018, 11:39:41 pre podne »
Pre neku godinu sam radio na zahtev coveku projekat za camac 8.5/2.8m...svi otvori za prolaz vode do kaljuzne pumpe svedeni na minimum + metalna mrezica preko...grkljan creva za elektroinstalaciju sva pored konstrukcije...elementi patosa iz delova svaki posebno da se dize...sve otvoreno...a razlog zmije...kad udje da je lakse nadje i izbaci... sha
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #5 poslato: 17, 08, 2018, 12:29:47 posle podne »
Ja da kucnem u drvo, još nikad ni zmiju (sem ove što povedem sa sobom  sajkaca ) ni miševa....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #6 poslato: 17, 08, 2018, 13:26:54 posle podne »
Mozda to ima veze sa tim sto je tvoje korito prilicno visoko, i pramac i krma, tako da im nije lako da se penju uz klizavo korito  sajkaca
Tesim se da i mene to spasava jh
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #7 poslato: 17, 08, 2018, 13:51:44 posle podne »
Чуо сам да је ракија веома добра против мишје грознице. У ствари, добра је против мишева.

Кажу да треба попити довољно ракије и обезбедити да се у ормарићима у којима стоји посуђе, осећа мирис алкохола.
Само мишеви алкохоличари ће се окупљати, а остали беже. Али и то је нешто.

С друге стране, ако се попије довољно ракије, човек се мање секира ако и види миша.
Тако да у сваком случају ракија помаже.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #8 poslato: 17, 08, 2018, 13:54:14 posle podne »
Zmije znaju i preko motora da udju u camac. Jednom kolegi s kluba se na bovi popela uz motor i zavukla ispod kape. Primetio je tek kad je pocela da smrdi. Ja praktikujem kada nocim da obavezno dizem motor iz vode plus zategnem komarnike tamo gde podignem tendu. Sprecava komarce a i nesto krupnije da u toku noci udje u camac.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #9 poslato: 17, 08, 2018, 21:42:52 posle podne »
Sve mi se cini da misevi i zmije ulaze kad je brod nasukan negde na obalu.ja nisam imao tih problema,mada zmija iz vode verovatno moze da dodje na brod preko kanapa.na moru po marinama stavljaju levke na kanape da misevi i pacovi ne predju sa obale.tako da je ocigledno da taj problem postoji svuda.
Ja sam imao problema sa onim osama koje prave gnezda od blata.posle sam nasao da je to neka vrsta koja jede paukove,sto mozda i nije lose,s obzirom da u osvetljenim marinama paukova ima bas puno.
Ako neko,kao buduci nauticar,ili jos gore njegoa zena procita ovu temu o misevima,zmijama,pacovima,osma ,paukovima,misijoj groznici, ko zna sta ce da pomisli.sa tim u stvari problema retko ima ako se vodi racuna.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Mišija groznica
« Odgovor #10 poslato: 18, 08, 2018, 11:21:32 pre podne »
Ja imam najvise posla da ocistim paukovu mrezu oko camca spolja svaki put kada dodjem. Ima je svuda, oko tende, kabine, bokobrana, cesto bude isprepletana od motora do platforme. I to sve za recimo jednu noc koliko camac bude na bovi.