Autor Tema: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.  (Pročitano 8456 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« poslato: 16, 07, 2018, 22:26:27 posle podne »
Поштовани наутичари,

Почетком јула, наше Удружење наутичара "Моја лађа" обавештено је о понуди једног од организатора великог међународног сајма наутике у Дизелдорфу да се на штанду представи наутичка привреда и потенцијали Републике Србије.

О томе постоји детаљна информација на сајту, на адреси: https://www.udruzenjenauticara.org/sajam-nautike-dizeldorf-2019/

У међувремену, организатор, IWI (Inland Waterways International), са своје стране је учинио колико је могао: упутио је неколико писама на адресе оних који би, испред наше државе, требало да се заинтересују за то. Писма су упућена Туристичкој организацији Србије, Удружењу НАТУС, Привредној комори Србије...

Како није било званичног одговора, 12. јула организатор је поново послао писма на адресу надлежног министра и председника ПКС, у којима организатор позива Републику Србију да искористи јединствену прилику да се представи на 50. јубиларном међународном сајму.

Према мојим сазнањима, још нема никаквих званичних одговора и по свему судећи близу смо тога да истекне последњи рок за пријављивање, а тиме и да пропустимо дивну прилику да се представимо свету.

А прилика је заиста лепа и јединствена, јер, ма шта ми писали овде и ма колико критиковали државне органе, наши водотоци јесу нешто што би наутичари из Европе и света волели да виде и посете.
У томе би наше привредне организације требало да виде свој интерес у времену које је пред нама.

Понуђено нам је да на самом штанду организатора (IWI) Србија изнајми простор по цени од свега 1.500 евра плус још 340 евра за маркетиншке трошкове. То је износ који би требало да плати један или највише три излагача из Србије, који би тако поделили трошкове. Остало би да представници који би дежурали на штанду покрију трошкове путовања и боравка у Немачкој у трајању од девет дана, колико сајам траје.

Можда тај износ и није тако мало за нас, кад их упоредимо с нашим просечним приходима али то је испод сваке цене за такво репрезентативно место на сајму.

Међутим, наши функционери се и даље не оглашавају.
Познато ми је је да г. Крста Пасковић, председник Удружења "Дунавски пропелер" улаже велике напоре да прикупи средства за покриће трошкова али сам тешко да ће успети у томе.

Зато вам се обраћам на крају ове поруке питањем:

Да ли је некод од вас, који ово читате, заинтересован да учествује у представљању Републике Србије тако што би лично финансирао својом донацијом део трошкова?

Ако би нас било довољно, прилозима од по 10-20 евра могли бисмо покрити овај трошак.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #1 poslato: 17, 07, 2018, 08:25:37 pre podne »
Ne bih da ti miniram lepu ideju i inicijativu ali ja licno bih pre finasirao kampanju da se rusi turisticka organizacija poltrona u ulizivaca. Videli su oni to ali nije im to zanimljivo, u. Dizeldorfu su vec vise puta bili o drzavnom trosku sada su na redu neke egzoticnije i skuplje destinacije za bleju

Van mreže tomicbanee

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 50
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #2 poslato: 17, 07, 2018, 09:28:51 pre podne »
Poštovani,
Ja sam osedeo radeći u privredi. I kada sam god se
obraćao državnim organima a nije mi odgovoreno ili
sam dobio negativan odgovor, znao sam da postoje samo
dva razloga: ili ja tražim nešto nezakonito ili tamo neko
traži kintu da se utali.
Iza toga sam uvek zvao telefonom i momentalno razjasnio
stav državnih organa.
Predlažem Gospodine Lazo da banete kod odgovornih
kojim je poslat zahtev i raščistite dilemu...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #3 poslato: 17, 07, 2018, 09:38:20 pre podne »
Laki, na mene mozes da racunas za donaciju.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #4 poslato: 17, 07, 2018, 11:55:26 pre podne »
Покушаћу да одговорим редом којим сте постављали питања односно остављали коментаре.

Брокер -
Има ту вероватно много истине.

ТомићБане -
Нажалост, телефоном је могуће добити само кабинете уважене господе с којима би требало разговарати; ја немам њихове личне телефоне, па та опција пада у воду. А кад се нађете на вратима кабинета, најчешће је то и најдаље докле стижете ако вам неко не отвори она "друга" врата.

ДулеН -
Хвала, Душко, да видимо да ли ће још неко понудити своју помоћ.

Зокс -
Идеја је да се сачини проспект којим би се приказало безмало 3.000 км пловних путева. Само хидросистем ДТД има 900 км; осим за Дунав и за Саву, Европљани мало знају о Дрини, о нашим језерима...
Приказали би се и филмови којих има о неким туристичким дестинацијама...
Мислим да бисмо имали шта да покажемо.

Ово је сајам који окупља наутичаре из целог света. Ипак, гро чине људи из Европе. Наутичари северне и централне Европе јесу заинтересовани за пловидбу нашим водама.
Србија би била једини учесник сајма из овог региона, како у последње време сви називају ове наше пределе на Балкану. Лепо је бити у друштву оних који предњаче у односу на нас у много чему. То се увек врати на неки начин. Треба бити паметан па препознати прилику. Мислим да би фирме као што су Технонаутика, Беомарине, Гроссинокс, Алунаутика и њима сличне могле дугорочно профитирати из таквог представљања на сајму.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #5 poslato: 17, 07, 2018, 12:49:39 posle podne »
U pravu si.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #6 poslato: 17, 07, 2018, 13:19:39 posle podne »
Не слажем се с вама двојицом.
Мислим да имате сасвим погрешан приступ.

Не мислим ја да је ситуација далеко боља него што је Зокс описао али чак и да је таква, неће вечито бити таква.
А ово је један од корака да ситуацију поправимо.

Јер, можда ће и неки наутичари из те Европе помислити као вас двојица, али више пута сам имао прилике да разговарам с учесницима ТИД регате - сви до једног били су одушевљени оним што су видели и местима где су били - а пристајали су у баш такве марине какве је Зокс описао, јер ми друге немамо.

И сад, има ту оно зашто ја мислим да је добро да нам дође више таквих наутичара, па нека се неки од њих разочарају. Биће и оних који ће уживати у у ономе што имамо да им понудимо. А многи од њих ће испричати своје приче тамо некима у тој Европи. А онда, на неком нивоу, та Европа ће одобрити нова бесповратна средства која ће држава (оно што лопови не покраду) уложити у постројења за пречишћавање, у побољшање и развој привезишта и марина...

Да, ја заиста верујем да не треба да се стидимо оног што имамо. Јер оно што нам је природа дала, то је нешто чиме се можемо поносити.
Нама не ваља оно што је до нас, што ми не ваљамо и све чекамо да нам неко други нешто уради, а ми ћемо се подметнути само ако у томе има одмах нешто за нас.
Мада има и лепих примера већ сада. Навешћу само примере из Апатина, Кањиже, Новог Бечеја, Ковина... Има још лепих места, није све тако црно.

Ова идеја о одласку на сајам у Дизелдорфу полази од лепих идеја и лепих жеља и можда ће као таква остати неостварена иако није потребно много да се тамо оде и буде и да се учествује у сађењу цвета који ће једног дана процветати нашој деци.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #7 poslato: 17, 07, 2018, 14:50:37 posle podne »

Да, ја заиста верујем да не треба да се стидимо оног што имамо. Јер оно што нам је природа дала, то је нешто чиме се можемо поносити.
Нама не ваља оно што је до нас, што ми не ваљамо и све чекамо да нам неко други нешто уради, а ми ћемо се подметнути само ако у томе има одмах нешто за нас.

Мада има и лепих примера већ сада. Навешћу само примере из Апатина, Кањиже, Новог Бечеја, Ковина... Има још лепих места, није све тако црно.

Ова идеја о одласку на сајам у Дизелдорфу полази од лепих идеја и лепих жеља и можда ће као таква остати неостварена иако није потребно много да се тамо оде и буде и да се учествује у сађењу цвета који ће једног дана процветати нашој деци.

Tako je Laki.
Za mene si 100% u pravu !

Van mreže BataVoja

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • DREEM BOAT
  • Brod tip: GREENLINE 33
  • Marina: Marina YACHTING KLUB
  • Veličina: 10 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #8 poslato: 17, 07, 2018, 15:18:14 posle podne »
Na koliko smo sajmova mogli da odemo za jednu jelku, fontanu ili budući jarbol. Privredna komora koja firmama otima članarinu kao obaveznu, nije zainteresovana. Pa koga mi onda da predstavljamo, grupu građana a ne možemo tim nautičarima iz Evrope ništa da organizujemo.
Bolje da ne idemo da se ne brukamo.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #9 poslato: 18, 07, 2018, 00:30:53 pre podne »
За такво што треба се припремити са адекватним програмом.  Тај програм требала би сачинити група људи и то није мали посао. Сем воље потребно је и знање у тој области.

Ако држава није заинтересована, нити произвођачи чамаца, наутичке продавнице...  шта ћемо ми тамо?!

Шта им занимљиво понудити?
Можемо им представити застареле и неисправне преводнице, неодржаване водотокове и пловне путеве, загађену воду...  Ми као држава немамо ни бензинске станице на води...  Већина марина личи на страћаре из Сомалије. Још кад прођу поред главног града па виде све оне квази сплавове као из сиромашног предграша Могадиша, Савски насип на коме су бесправно подигнуте викендице и то на изворишту питке воде... 

Ко је видео марине, пловила, водене токове, инфраструктуру у Аустрији, Немачкој, Шведској итд. и како држава све то уређује, мене је срамота и да споменем ово наше "наутичко благо".

У Дизелдорфу можемо једино извести перформанс: "Пловите Србијом уз паризер сендвич и осетите силину раста Драмосеровог БДП-а"





 dal da se covek smeje il da zaplace...ali sustinu objasnio
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #10 poslato: 18, 07, 2018, 10:38:50 pre podne »
Господин Пасковић, који се тренутно налази у иностранству, видео је ову нашу преписку, а како није регистровани члан форума, замолио ме је да у његово име поставим текст који ће сад уследити:

Цитат:

Поштовани саговорници на овом форуму, желим да појасним неке моменте.
Коментар који је дао ДРЕКАВАЦ СРЕДЊИХ ВОДА (ЛСИ), по мом виђењу, апсолутно је примерен.

Због ових коментара којима је ванредно дефинисао зашто се залажем да се Србија презентује у Дизелдорфу:
…иако није потребно много да се тамо оде и буде и да се учествује у сађењу цвета који ће једног дана процветати нашој деци.
пишем овај прилог.
 
Да ли треба да чекамо док се неко од надлежних присети да имамо четврту по реду мрежу река и канала у Европи?

Има лоших примера али има и позитивних: регион Бездана и Мали Стапар, Бечеј, Нови Бечеј, Зрењанин - Клек, Кањижа, Рам и Бела Црква, Ђердап – Кладово, Перућац и још пар локација које су бисери који ће сваког наутичара  одушевити. Тиме сам одушевио стране  наутичаре на Светској конференцији о каналима 2009. године у Србији. Били су пријеми за госте из 17 земаља, са домаћом храном, у Новом Сад, Пожаревцу, Кладову, Виминацијуму, Бездану, Малом Стапару,  Бечеју, Клеку… још и данас се то спомиње. Све зависи од тога како се понуда организује.

Један од наших највећих адута је и чињеница што се, на основу података из извештаја који је написао Дејан  Јовановић, носилац организације ТИД регате, у Србији током године организује 41 регата!
У њима учествује око 25 хиљада људи.

Да ли вам је познато да изван Београда, на језерима и рекама Србије, сада плови десетак бродица намењених туристима за обилазак?
То је за сваку похвалу и ту можемо и стране туристе да доведемо.

Рафтинг и кајак су постали  врло атрактивна понуда у Србији.

Значи, имамо шта да прикажемо, само треба то желети и урадити лепо.
Смисао овог наступа је да се првенствено прикажу наши водни ресурси: реке, канали и језера, пескаре и шљункаре, који су непознати светској јавности. Већина страних наутичара зна само да Дунав протиче кроз Србију. Ово је прилика да отворимо очи свету да имамо значајну мрежу од 2.300 км  река и канала и језера.
 
Шта нудимо свима онима који нам се прикључе на сајму у Дизелдорфу?
Могу да презентирају свој проспект и да буду у проспекту који ћемо урадити у 2.000 примерака на енглеском и немачком са ЦД-ом. Списак свих учесника  и донатора ћемо на једном постеру поставити на нашем штанду. Уз то ћемо тај проспект, у сету с диском (на који ћемо нарезати све прилоге и филмове) поделити у прес центру сајма.

За оне који нису информисани, овај сајам је у јануару ове године посетило 2070 новинара из 45 земаља, а били су посетиоци из 104 земље.
Значи, са скромним средства, имамо шансу да промовишемо наутичке потенцијале и скромну наутичку привреду Србије и да будемо у кругу најразвијенијих земаља у овој области. 

Ето то би била  детаљнија информација.

И у свету, у Енглеској, Канади, Француској, Холандији… у овој области су главни носиоци развоја  и промовисања наутике наутичка удружења IWA, EBA, DBA и многи други. Она се брину и боре за своје водне путеве, па тек онда долази држава.
Ако се ми не будемо борили, неће нам нико други помоћи. Иако је тешко, не треба да се препустимо меланхолији. У жељи да нађемо двадесетак учесника који би ово финансијски подржали, поздрављам вас као иницијатор овог значајног дешавања за Србију, уз велику подршку и разумевање светског удружења ИВИ (IWI).

                                                                                                                   Удружење наутичара „Дунавски пропелер“

Пријавите се, подржите, нађите донаторе и спонзоре.
Предлажем да минимални износ за појединца буде 5.500 дин (50 евра), за агенције и привреднике 16.000 дин (150 евра), за генералног спозора  60.000 дин (500 евра).

У међувремену, настављамо с припремом програма за наступ јер имамо у томе искуства, и то међународног, како промовисати наутичке потенцијале Србије.

Крај цитата


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #11 poslato: 18, 07, 2018, 14:55:09 posle podne »
Немам намеру да полемишем са Зоксом, али хоћу да вам кажем нешто што можда већини није познато, а верујем ни њему, па мислим да може бити занимљиво.

За поновно активирање преводница код Бездана и Себешока обезбеђене су паре и за две године треба да буду враћене у употребу. То ће бити сјајно!
Кад то буде остварено, онда овај један део Зоксовог коментара одлази у архиву.

Време тече и собом много тога односи али и доноси.
Ствари ће се мењати. Треба бити упоран и стрпљив.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #12 poslato: 18, 07, 2018, 15:25:32 posle podne »
А да ли то што је финансијер ЕУ, чини да вест коју сам вам пренео о ревитализацији ова два објекта без неких посебних детаља није тачна?

И ја сам уверен да би било много сајмова и којечега другог да није било јелке од 85.000 евра, да није овог ругла од нове фонтане у Земуну, да није певајуће фонтане на Славији...
Ова власт таквим стварима чини привид да се нешто озбиљно ради у држави, а озбиљно се само краде.

А докле ће тако бити?
Па, све дотле док на свим следећим изборима будемо гласали као и до сад (не, немојте се сад ограђивати - и ја сам гласао како сам гласао, али сви сносимо последице).
И све дотле док нико од нас не помисли да треба и сам нешто да учини, макар да покуша.

А дотле, треба да се радујемо што та, и таква ЕУ, о којој немам ни мало лепо мишљење, хоће да инвестира код нас. Имају они своје разлоге. Знају они зашто то раде.
Ја ћу поздравити сваку њихову инвестицију и помоћи ћу да се оствари свака, онолико колико је у мојој моћи. Јер то што се овде инвестира, ипак ће бити овде код нас, па ће и нама, оваквима, бити бар мало боље и лепше.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #13 poslato: 18, 07, 2018, 16:09:23 posle podne »
U pravu si.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Сајам наутике - Дизелдорф 2019.
« Odgovor #14 poslato: 18, 07, 2018, 17:24:27 posle podne »
Da tacno tako.