Autor Tema: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo  (Pročitano 23240 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #75 poslato: 22, 09, 2009, 23:54:35 posle podne »
Prijatelju ovo je samo jedno vidjenje.Ne brzaj sta god da kupis ti ces to da VOZIS DUZE VREME.Mi ti dajemo samo nasa vidjenja.

odlicno receno  :good:

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #76 poslato: 23, 09, 2009, 08:11:12 pre podne »
Niko ne spori da su gorepomenuti camci stabilniji od T9 ali se ne mogu sloziti da na Dunavu nemas gde da se  sakrijes kad naidje nevreme.Gledati prognoze pre plovidbe,primetiti na vreme da nailazi da bi se mogli skloniti...Drugo,ne mogu se sloziti da je t9 za Savu i Tisu a ne za Dunav jel su kao tamo veliki talasi.Bukvalno sam odrastao na Dunavu i ne vidim nikakve slicnosti sa severnim Atlanticom. :smile:.Kupiti camac sa kobilicom samo da bi se malo bolje ponasao na talasima je po meni malo neracionalno.Da zivimo na moru,dileme nebi bilo.Ali reka...

Covek ce na kraju verovatno kupiti nesto sto bude mogao finansijski ispratiti a moj savet ti je kupi sto novije(mislim u boljem stanju).T9 otprilike nemas starije od 10-tak godina a ovi ostali su bas stari.Brza,ekonomocnija voznja sa t9,a sa njim uvek mozes naci zaklon uz obalu posto mu to gaz dozvoljava....

Ala smo sad zbunili coveka.

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #77 poslato: 23, 09, 2009, 08:47:35 pre podne »
Nedam se ja lako zbuniti ;) Hvala vama svima. Nema nedobronamernih sugestija. A subjektivi smo svi. Hvala bogu, nismo roboti.

Citao sam podosta o plovidbi Dunavom. Ne bih ja Dunav podcenjivao. Po pitajnu talasa, vetrova, a o salaukama da ne pricam. Kad se ode daleko od kuce ne moze se uvek cekati idealno vreme za plovidbu. Kad se ima odgovarajuci camac moze se ploviti i po teskim vodama. Naravno ne po svaku cenu i ne za dokazivanje. Najbolje jeste naci zaklon, uvalu, rukavac ako je prolazno nevreme. Ali ako ceo dan duva...

Ako smem da zakljucim, do sada:
+ Dalamtinka je ima bolja plovna svojstva od T 9. Veca, lepsa. Brzina u okvirima moje namene. Motor vanbrodski od 10 KS je prava mera ( i za porez ok). I gaz je prihvatljiv. Evidentan problem sa mestom sa "kuhinjicu" i wc, se resava nekim plinskim gorionikom, malim friziderom i hemijskim WC-om.

- Nema mladih polovnih Dalmatinki (ili su neprimerne cene), osmoza, pretezno se nude sa brodskim motorem (bucan, po pravilu star, zauzima mesto u centralnom delu krme, kaljuga), teska za prepravke po principu - uradi sam.




Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #78 poslato: 23, 09, 2009, 09:34:56 pre podne »
Haklberi, to što si čitao o plovidbi Dunavom, uzmi i baci 50%! Uzmi u obzir koji ljudi su to pisali! Uglavnom oni što svaki dan upecaju soma od 100 kila! :taunt: :taunt: :taunt:

Daleko od toga da je Dunav za potcenjivanje, ali što reče Vlada, nema tog nevremena koje te može tako iznenaditi i ugroziti u dobrom čamcu, barem ne na ovom našem delu Dunava.
Sad ne pričam o raznoraznim metalnim poluplutajućim poluproizvodima, već o ozbiljno projektovanim čamcima, kakav je i Titel 9.
Ja plovim u otvorenom čamcu od 3.7 metara, isključivo na Dunavu i prošao sam te "strašne" talase i salauke, a da nikad nisam imao problem, osim što sam pokisao i navukao prehladu :smile:. Ali, ja sam malo "čuknut" po tom pitanju. Ja volim talase, i stvarno ne razumem kako neko može ploviti i mrziti talase?!
Nikad u letnjem periodu nisam video talas veći od metar, metar i sitno, a oni ne predstavljaju problem, već nekome su neugodnost, a nekome uživanje!  :taunt:
Brz čamac ti daje mogućnost da pobegneš i skloniš se na vreme. Svaki gliser takođe može da plovi 10-12km/h, ali kad ustreba....a nekako stalno ustreba! :dance1: :dance1:

Pogledaj malo i čamce firme Dado, to su neki derivati pasare, u raznim veličinama, a pošto su novijeg datuma, nemaju problema sa osmozom kao te starije pasare.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #79 poslato: 23, 09, 2009, 10:44:11 pre podne »
        Ja shvatam ovaj forum kao lepo mesto za razmenu misljenja.Upecati soma svaki dan od 100 kg nije,razmena misljenja.
 Ne znam gde covek zeli da plovi,ali bi bas voleo da mi neko kaze gde se to brzo sakrijes od nere do peka,na donjomilanovackom
 jezeru posle kladova.Ako ce da plovi okolina beograda onda u redu.Dalmatinku preporucujem zbog mogucnosti ugradnje
dmb dizel motora.Zaboravice za stavku gorivo.O kvarovima i da ne pricam.Posto sve ima svoju cenu,sigurno je da motor
zauzima odredjeno mesto i tu se ne moze nista,ali sto se tice buke tu moze sve.Da ne pricam o struji koju ce imati za
izvoz,za razliku od vanbrodskog.Ako krene na duzu plovidbu i ostane bez goriva uvek ce moci da se ocese za par litara
nafte,a to je par sati voznje.
        Tacno je da nikada nece biti brz,ali mora da se definise.ako hoce brzinu mislim da se kod nas ne proizvode takvi camci.
Jos bi samo dodao da je moje,moje misljenje da na letovanju ne treba jurcati nego uzivati,a posto se plovi sa kucom sve je
 pri ruci. l
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #80 poslato: 23, 09, 2009, 11:55:20 pre podne »
Zorane, ovo sa somovima je šala, u smislu da svi malkice (ili malo više) preteruju kad opisuju ale i salauke na Dunavu! K'o da je neki uragan, a ne malo kiše i vetra!
Drugo, navedoh namerno "na ovom našem delu Dunava". Ali, s obzirom da sam prošao Dunavom do Tekije, nisam video ni jedan njegov deo gde nema zaklona duže od 1 km. Čak i u Golubačkoj klisuri svako malo pa pecaroški kamp, vikendice..., u Kazanima takođe.
Uzgred, Donji Milanovac je nekih 50km pre Kladova, na koje jezero misliš?!
Inače, baš smo bili na Hajdučkoj vodenici i krenuli ka Tekiji, kad je krenula kiša i vetar. Pošto smo išli mi sa gliserom i Kapetan sa njegovim RIB-om, stigli smo u Tekiju za 15 minuta i to nazovi "nevreme" gledali iz kafane! :drinks: Vratili se na vodenicu i zatekli tende pune kišnice, znači baš je padalo! Malo vetra i talasa je bilo, ali smo svejedno stigli do Porečke reke za pola sata laganog glisiranja.
Od Nere takođe imaš gde prići ili baciti sidro, bilo iza one ade na sredini plovnog puta, ili u donji rukavac Srebrnog jezera.
Što se potrošnje tiče, svaki moderni 4t vanbrodski do 15-20 ks troši k'o upaljač, a ne pravi buku i vibracije kao DMB.
Svako ima svoje shvatanje uživanja, i u jurcanju se uživa, i to kako! :good: :yahoo:, ali vožnja brzinom od 25-30km/h svakako nije jurcanje.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #81 poslato: 23, 09, 2009, 11:59:06 pre podne »
jedino mi je zao sto su deplasmanci manje vise zakucani na 12km ... idealno bi bilo da je to recimo 20 km :)

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #82 poslato: 23, 09, 2009, 12:10:31 posle podne »
Kap, to već ovisi o dužini korita, ali kod ovih manjih i kraćih se upravo čamci kao Titel 9 i slični nude kao dobro rešenje, jer postižu 20Km/h.
I to sa malim motorima.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #83 poslato: 23, 09, 2009, 12:21:39 posle podne »
Kap, to već ovisi o dužini korita, ali kod ovih manjih i kraćih se upravo čamci kao Titel 9 i slični nude kao dobro rešenje, jer postižu 20Km/h.
I to sa malim motorima.

titel 9 sto se mene tice nema deplasmansko korito , znam da ce mnogo njih reci da gresim ... al korito koje mozes da izglisiras za mene nije deplasmansko , stavi jak motor na titela i ima da leti ...

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #84 poslato: 23, 09, 2009, 12:40:51 posle podne »


titel 9 sto se mene tice nema deplasmansko korito , znam da ce mnogo njih reci da gresim ... al korito koje mozes da izglisiras za mene nije deplasmansko , stavi jak motor na titela i ima da leti ...
[/quote]


 :good: :drinks:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #85 poslato: 23, 09, 2009, 13:46:22 posle podne »
Ako smem da zakljucim, do sada:
+ Dalamtinka je ima bolja plovna svojstva od T 9. Veca, lepsa. Brzina u okvirima moje namene. Motor vanbrodski od 10 KS je prava mera ( i za porez ok). I gaz je prihvatljiv. Evidentan problem sa mestom sa "kuhinjicu" i wc, se resava nekim plinskim gorionikom, malim friziderom i hemijskim WC-om.

- Nema mladih polovnih Dalmatinki (ili su neprimerne cene), osmoza, pretezno se nude sa brodskim motorem (bucan, po pravilu star, zauzima mesto u centralnom delu krme, kaljuga), teska za prepravke po principu - uradi sam.

Posto pricamo o recnoj plovidbi, plovna svojstva su vrlo diskutabilna. Tu bi ja ipak dao prednost T9, ali samo zbog brzine. Na T9 ne mozes da postavis komande, a da pritom ne radis ozbiljne prepravke. Ako ti ne smeta da sedis nazad i upravljas ruckom motora, to je onda OK, ali ja sam ove godine vezao kormilo i meni je razlika u samom uzitku je neopisiva. Pasara moze da pristane svuda gde za pristajanje nije potrebno dizati motor, jer zbog kobilice dizanje motora nema smisla. Za pasaru, na mestu motora potrebna ti je dubina oko 0.5m. Tu je prednost T9 sto kad dignes motor mozes da pristanes na dubini od 0.1 - 0.2m. Sto se lepote tice, to je stvar licnog ukusa. Vanbrodski motori takodje imaju puno prednosti u odnosu na brodske, uglavnom vezano za popravke.

Ja na pasari koristim mali plinski gorionik i to je OK, kad ne moze bolje. Za frizidercic ces naci mesto, npr i pramcu gde je ostava za sidra i kanape, a njih mozes da smestis u palubna spremista koja ces mozda morati da napravis isecanjem otvora na zadnjim klupama. Time ce sam camac izgubiti nepotopivo svojstvo, ali ne mozes sve da imas. Slazem se da moze da se koristi hemijski WC, ali mislim da je ogromna prednost kada se on postavi u prostor namenjen samo za njega, a to na ovom camcu nije moguce.

Sto se tice uradi sam popravki, to nije bas nikakav problem, ali posto su ti camci stari preko 30 godina, tih popravki ce biti bas puno. Ali OK, ako odvojis dva - tri meseca pred sezonu za restauraciju, bices miran narednih 5 godina.

Dalmatinka je camac koji su projektovali ozbiljni inzenjeri u vreme ozbiljne drzave, a mislim da je korito projekat neke strane kuce. Na tom camcu, u osnovnoj verziji je sve uradjeno idealno, mislim na ergonomiju. Verzija sa nadgradnjom ima svojih mana, ali i prednosti. Ni jedan camac na Dunavu duzine 6m nije tako dobro osmisljen. Spremista su ispod vodene linije, mozes kamaru stvari da natovaris, a da pritom kabina bude sasvim funkcionalna. Danak tome je gaz i mala brzina. Mozda ti se sada cini da brzina nije nedostatak, ali kada od Zemuna do Belegisa treba da plovis 3.5 sata, onda shvatis da bi bilo lepo da moze i malo brze. Razlog zbog cega ja ovaj camac ne bi preporucio je starost i ta prokleta osmoza.  

I jos nesto, normalno je da svako hvali camac koji ima jer ga je zbog njegovih karakteristika i kupio. Mane nekog camca nekome smesaju, nekome ne smetaju, prednosti su nekome znacajne nekome nisu.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #86 poslato: 23, 09, 2009, 21:47:41 posle podne »
moja diskusija se ne odnosi sta ko od nas ima,vec da damo sto vise cinjenica
coveku kako bi doneo odluku.
I dalje stojim pri tome ako zeli da sparta i uziva dunavom da je dalmatinka bolja od titela.
Covek da ima para ne bi ni razmisljao o polovnjaku.
Da gliser za cas prodje velike razdaljine,ali ih ja ne preferiram,a sto se tce nevremena na dunavu,ne bi vam pozeleo neka koja sam prosao,samo zato kako bi rekao da sam bio u pravu.
Dunav je reka za postovanje
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #87 poslato: 23, 09, 2009, 22:34:08 posle podne »
Dule, naravno da se dešavaju gadne oluje, pogotovo na delu od Rama do klisure, široko je, baš široko!
Moj odgovor je bio vezan uz T9, a  sa tim čamcem možeš ama baš svuda pristati! Lakše nego ja sa mojim Zekom!
U toj situaciji bi sa T9 jednostavno pristao na onu plažicu pored tvrđave i uz kaficu čekao da prođe! :good:

Zorane, da ne bude zabune, ja sam pristalica V korita, i nemam baš visoko mišljenje o raznoraznim tabanašima.

Ulazio sam u istom danu i na Barbinu T500 ( ili Istranka- ako ti je draže) i na Vladin T9, pa sam mogao da usporedim.
Čini mi se da je T9 u kabini komotniji, a da je brži, to uopšte ne treba dovoditi u pitanje- duplo je brži uzvodno sa motorima iste snage- ako se ne varam i Barba i Vlado teraju 8-ice.
Dalmatinka ima 1,3m više u dužinu od Istranke i uglavnom onu nadkabinu. Znači da je kabina duža za jedno 30-40cm, ostatak je napolju.
To je nedovoljno za WC-kabinu. A ima sve nedostatke dubokog V-korita na reci. Prvi put kada pristane na neku peščanu ili muljevitu adu, kada poželi da krene dalje, presesće mu kobilica zarivena duboko u mulj! Pa ti guraj!
Samo zato smatram da je T9 bolji izbor na svakoj reci, pa i Dunavu. A Dalmatinka je svakako ozbiljniji čamac.

Gliser je moj prvi izbor, ali to su moji lični afiniteti. Da se razumemo, i ja uživam u laganoj vožnji i razgledanju krajolika, veoma često ćeš me sresti kako se spuštam niz reku sa ugašenim motorom.
Jednostavno, ako imaš starog bučnog i smrdljivog američkog dvotaktaša na krmi, onda ili ga teraš po gasu ili ga ugasiš! Lagana vožnja ne dolazi u obzir! :taunt:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #88 poslato: 23, 09, 2009, 23:48:09 posle podne »
      Mi ovde savetujemo coveka,koji evidentno nema para da kupi novu ladju,
nego pokusava sa sto manje para sto vise.Iznosimo mu nasa vidjenja a konacna
odluka je njegova.
      I dalje stojim iza misljenja da je dalmatinka dobar izbor ako nadje dosta
dobru (ocuvanu).Imace posla da je sredi,ali jesen i zima su dugi,ne ce mu biti
 dosadno a mi ce mo pratiti sta se dogadja,i mozda dati jos neki savet.
      Sto se tice dunava i nevremena,neka sam prebrodio koja ne bi pozeleo nikome
 kako bi na taj nacin shvatio sta sve priroda moze.Samo cu na to dodati dunav je lep
 ali ga moramo postovati.Ume da ugrize a to boli.
       Obavezno napisi za sta si se odlucio.   
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #89 poslato: 23, 09, 2009, 23:57:28 posle podne »
dunava se ne treba plasiti al ga treba postovati ....

od golubca do rajske plaze .. sve vreme me je pratila kisica koja je mogla da izraste u oluju .. ja u tabanasu... sve sebi govorim e prosao je golubac sad ide lakse pa prosla je ona siroka krivina iza rama.. pa evo jos ram ... i tu nisam izdrzao zavukao sam se iza cibuklije a vreme se prolepsalo.. dok ne plovis sam ne naucis da postujes dunav :)