Autor Tema: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo  (Pročitano 23150 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #60 poslato: 22, 09, 2009, 10:22:28 pre podne »
Istranka (pasara 5m) sa Yamahom High Thrust 8HP ide 7-8 km/h uzvodno uz Dunav, a ne znatno je brza sa Tomosom 10. Dalmatinka bi sa jacim motorom morala brze, ali ne verujem da bi bilo ekonomicno ici preko 12 km/h.

PS. Vlado, Dalmatinka i Primorka su dosta vece od pasare.

Ma znam,meni je to sve slican ako ne i isti tip korita samo razlicitih dimenzija.Hteo sam da naglasim razliku u podvoznosti...

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #61 poslato: 22, 09, 2009, 11:19:10 pre podne »
Barba je sto posto u pravu. Dalmatinka, Pasara i Primorka su zbog korita limitirane na nekih 10 - 12 km na sat. Dovoljan im je motor do 10 HP za tu brzinu. Mozete staviti motor i od 50 HP na brzini necete dobiti mnogo ali ce troskovi po kilometru biti visestruko veci. Primer... kapetanova ladja. Sa motorom od 50 HP je razvijao 12 a sa motorom od 10 HP ide u proseku 10 km na sat. A trosi 5 puta manje goriva.
     
             Dule stvarno dobar primer  :)

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #62 poslato: 22, 09, 2009, 11:27:25 pre podne »
Ok. Meni odgovara i ta brzina (10 km/h) i potrosnja. Al da i uzvodno ide oko 10 km/h. Kud cu brze. Ja plovim da uzivam i razgledam a ne da kupim akcije na berzi...

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #63 poslato: 22, 09, 2009, 11:45:50 pre podne »
O brzini pasare mozes da procitas ovde:

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=1087.0;attach=11247

Mozda je za Dalmatinku bolje imati 15HP, ali samo mozda.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #64 poslato: 22, 09, 2009, 12:11:16 posle podne »
@barba: hvala ti. za dokumentovane savete. Intersuju me takvi pdaci za Dalmatinku.

Kopka me ovo sto pojedini drugari ovde kazu za Dalmatinku da joj samo ime govori.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #65 poslato: 22, 09, 2009, 12:55:17 posle podne »
dalmatinka + dmb dizel dobitna kombinacija
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #66 poslato: 22, 09, 2009, 13:24:59 posle podne »
 Moram da dodam,nekaide titelovim i dalmatinkom po teskoj vodi(vetar i talasi).Tesko je naci ocuvanu dalmatinku.Kada gledas podvodni deo ako ima mehurice,to bas i nije dobro.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #67 poslato: 22, 09, 2009, 13:35:54 posle podne »


Kopka me ovo sto pojedini drugari ovde kazu za Dalmatinku da joj samo ime govori.
[/quote]


Htedoh reci da je za more, a ne za reku posto u Dalmaciji nema reke.

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #68 poslato: 22, 09, 2009, 13:45:32 posle podne »
Moram da dodam,nekaide titelovim i dalmatinkom po teskoj vodi(vetar i talasi).Tesko je naci ocuvanu dalmatinku.Kada gledas podvodni deo ako ima mehurice,to bas i nije dobro.

Isao sam po letnjoj salauki sa T-9 i moram priznati da me je vetar malo zanosio ali nista strasno(motor Honda 8) ali camac se kupuje da se vozi po lepom vremenu a ne po oluji.Ako se zateknes na vodi,bez obzira koji camac imas pametno je da se negde privezes ,sklonis itd (ti si jedrilicar-znas i sam kako to ide na moru).

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #69 poslato: 22, 09, 2009, 13:57:15 posle podne »
Moram da dodam,nekaide titelovim i dalmatinkom po teskoj vodi(vetar i talasi).Tesko je naci ocuvanu dalmatinku.Kada gledas podvodni deo ako ima mehurice,to bas i nije dobro.

Jel ovo znaci da Dalmatinka nije za tesku vodu? Da se losije od limenih iste velicine ponasa po teskoj vodi?

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #70 poslato: 22, 09, 2009, 14:02:21 posle podne »
Korito !

Korito je pravljeno za more,nema veze sa materijalom.

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #71 poslato: 22, 09, 2009, 14:10:24 posle podne »
umesto smajlija je trebalo 8 ks,greska u kucanju :good:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #72 poslato: 22, 09, 2009, 14:18:50 posle podne »
Jel ovo znaci da Dalmatinka nije za tesku vodu? Da se losije od limenih iste velicine ponasa po teskoj vodi?

Upravo kontra, stabilnost i upravljivost su obrnuto proporcionalni.

Mane Dalmatinke su pre svega starost, osmoza (plikovi ili mehurici koje je pominjao zoran i zvezdaste prskotine koje ne mozes da vidis ako je stavljen antialgin), brzina, gaz i nemogucnost ugradnje klonje. Sve ostalo spada u licne afinitete.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #73 poslato: 22, 09, 2009, 22:08:58 posle podne »
  Tacno je da sam jedrilicar,ali bi za dunav uzeo dalmatinku.Titelov camac je za tisu i savu,reke gde uvek mozes da se
 sklonis iza sledece krivine.Na dunavu je to malo teze.Sto se tice nevremena,niko normalan ne ide u nevreme,ali leti
 kad se najvise plovi ono dodje iznenada.Po meni je tada mozda bolje ostati na sidru nego zabiti se u obalu.Ljuljanje je
malo neprijatna stvar ali to je sve.Sigurno da moze da se nadje i dobra dalmatinka,ali treba biti uporan i ne brzati.Kad
plasticni camac ima osmozu (koja je uzela maha),mehurici koji postoje kad se otvore uzasno smrde,i to je pravi parametar.Sto se tice wc-a ne mogu da se slozim da nema mesta.Postoje mali divni hemijsjki wc.Voleo bi da mi neko
kaze ko je svoj hemijski wc napunio do vrha,a da ga pre toga miris nije naterao da ga isprazni.Prijatelju ovo je samo jedno vidjenje.Ne brzaj sta god da kupis ti ces to da VOZIS DUZE VREME.Mi ti dajemo samo nasa vidjenja.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #74 poslato: 22, 09, 2009, 23:50:50 posle podne »
mislim da se i dalje korita tipa dalmatinka,primorka...5 puta manje ljuljaju od T9 jer im je korito oble forme dosta su sire i imaju kobilicu za razliku od T9,zamoli nekog vlasnika istih-uporedi ih i prosetaj se od krme do pramca drzeci se za kabinu pa ces videti o cemu pricamo!! Bocni stabilitet kod t9 je 0 al zato ima svojih prednosti kao sto su recimo brzina!!!
Danak se platiti mora!!
Dalmatinka je dosta komfornija,stabilnija a t9 podosta brzi!!! Kao sto i sam znas nemoze i jare i pare zajedno!!
Dobro razmisli kako bih ga koristio i sta bi ti vise odgovaralo