Autor Tema: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo  (Pročitano 23235 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #30 poslato: 21, 09, 2009, 12:22:07 posle podne »
Molim.

I ja hoću nešto veće i komotnije, to sam uvek i hteo ali nisam mogao da se strpim da skupim dovoljno para pa sam kupio T9, i sa njim sam jako zadovoljan ali WC, kuhinja... samo teško ćeš sve spakovati u lađu manju od 8m a da bude još i funkcionalno.

Puno sreće sa kupovinom   :drinks:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #31 poslato: 21, 09, 2009, 12:47:12 posle podne »
samo teško ćeš sve spakovati u lađu manju od 8m a da bude još i funkcionalno.


8-12 metara je neki moj proracun za sve sto treba

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #32 poslato: 21, 09, 2009, 12:55:31 posle podne »
Ma nisam ja zahtevan covek, ako smem sam za sebe da to da kazem. Mislim da bi se uklopilo to sve u 7m +- 10%. Rekao sam vec, ladja za dva clana posade...

Hvala kapetane za savete. Nego posle svih mogucih diskusija koje sam procitao, mislim da je bolje kupiti camac koji moze da se proba sa motorom, odmah u vodi. Koji je polovan a ocuvan i fukcionalan. A ne neko teorijsko resenje. Izuzetak je ono sto ti i slicni traze. Poznat projekat ( Bruce, Van,...). Ja za takvo nesto nemam suske:)

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #33 poslato: 21, 09, 2009, 16:37:47 posle podne »
Dalmatinka je ergonomski najbolje resen camac, ako pricamo domacoj ponudi. Ako si plovio nekom Dalmatinkom, potrebno je 10 sekundi nakon ulaska u Titel9 da shvatis o cemu pricam. Bukvalno jedini nedostatak tog camca je taj prostor za klonju i naravno starost. Bitno je da odlucis i kojom brzinom hoces da plovis. Sve je to stvar kompromisa. Dalmatinka maks moze da plovi nekih 12km/h, a da potrosnja iole bude razumna. T9 je dosta brzi. To sto bi ti zeleo, sporet, frizider, WC, je u plastici jako skupo. Kao solucija nudi se lim, ali on ima brojne nedostatke u odnosu na plastiku. Inace, ja u camac od 6-8 m nikada ne bih stavljao sporet i sudoperu, a verovatno ni frizider, ali to je moje misljenje. Mozda ce ti biti korisna i informacija da je spremiste Dalmatinke ispod vodene linije, tako da ona tapacirana torba u koju se ubace ulosci, prethodno ohladjeni u zamrzivacu, drzi temperaturu oko 24h po toplom letnjem danu. Nije kao frizider, ali ni pivo nije bljutavo. 

 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7043
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #34 poslato: 21, 09, 2009, 18:38:48 posle podne »
Labude,
Pratim ovu temu s interesovanjem, jer sam i ja lično zainteresovan za T-9.
Po ceni to je jedino što ću verovatno moći sebi da priuštim u nekom doglednom narednom periodu (sada trenutno imam para za otprilike trećinu onoga što si naveo da bi bila tvoja cena, pa zato moram da se ujedam za usne i da u tišini čekam).

Ono što bih hteo da te pitam odnosi se na komandni most za daljinsko upravljanje i nadgradnju.
U Titelu to ne rade, koliko ja znam - ko je ovo na tvom brodu uradio? Izgleda veoma lepo i profesionalno. Ko je uradio čvrstu nadgradnju i koliko to sve košta?
Hvala na odgovorima.

Ako ne prodaš brod do sledeće godine, možda ćemo ponovo razgovarati o njemu... Zaista izgleda lepo.

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #35 poslato: 21, 09, 2009, 19:28:54 posle podne »
Barba je potpuno u pravu što se tiče prostora u Dalmatinki u odnosu na T9 ali nam se tu mišljena razilaze, svako plovilo ima i mane prednosti, bitno je na plovilu pronaći sebe  :smile:

LSI, ako pogledate berzu NAVODI tamo ćete naći lađu T9 takođe Labud, ja sam ga prvi prodavao a razlog prodaje je upravo nemogućnost montiranja daljinskih komandi a upravljanje ručnim komandama je otežano jer se jako slabo vidi. Ovu ladju sam kupio od kumova koji kada su je kupili, ostavili su je kod majstora napravili spisak stvari koje hoće i nisu pitali koliko to košta, plod toga je ta upravljačka konzola ( koju nisam video ni kod jednog T9, a pažljivo posmatram svaki ), ona se prilagodila svakoj krivini na ladji, jako je dobro iskorištena, u njoj se nalazi akumulator, radio i jedan zvučnik, displej sonara i naravno komande,  i zbog nje je plovidba izuzetno prijatna i pregledna.
Što se nadogradnje tiče, ona je bila JAKO skupa, koštala je 15 dana godišnjeg odmora  :wild: ali sam rešio da hoću da isplovim i kada su prognozirali kišu, krov je malo širi od ladje tako da ne postoji mogućnost zakišnjavanja, sa finansijske strane nije bilo jako skupo ali majstora nisam plaćao ( stric ), stavio sam sam stakla ( za koja sam prvo danima pravio ram od tankog lima ) i uopšte se potrudio da ne narušim celokupni izgled ladje koja je stvarno kao nova.
Nisam ja još planirao prodaju, ali kako stvarno jako malo vremena provodim na Dunavu žao mi je da stoji ne iskorištena.U svakom slučaju još uvek ne ide na berzu...

Srdačan pozdrav  :drinks:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #36 poslato: 21, 09, 2009, 20:41:30 posle podne »
Slazem se Labude, camac treba izabrati na osnovu sopstvenih potreba, mogucnosti i zelja. T9 i K-630 su modeli koji po svojim karakteristikama i nisu za neko poredjenje. T9 je skoro duplo manji, duplo jeftiniji ali i duplo brzi, ekonomicniji i obezbedjuje lagan prilaz svakoj obali. Ipak novi K-630 (originalni) kosta oko 10.000e + motor, oprema...

NOTE: K-630 je duzine 6.30m, Hrvati ga krste kao Primorka, a ja ga greskom zovem Dalmatinka, Dalmatinka je duzine 5.99m i sve sta sam pisao vezano za savrsen ergonomski dizajn odnosi se ustvari na Primorku, a ne na Dalmatinku.  :slow_en:

Pozdrav, 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #37 poslato: 21, 09, 2009, 20:59:03 posle podne »
Ovo mozda nije lose, mozes i da glisiras, a cena deluje OK.

http://www.navodi.com/Berza_007/062.html
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #38 poslato: 21, 09, 2009, 21:24:29 posle podne »
E to je već ozbiljna spravica! :good:
Doduše, ako želiš da ploviš deplasmanski, onda ćeš imati problema sa upravljanjem, pošto zahteva stalne korekcije kursa, kao i svaki drugi gliser.
Za glisersku plovidbu treba minimum 25ks, ali sa malo većim opterećenjem mora barem 35-40ks.

Barba, konceptualno gledano, taj čamac nudi isto što i tvoj, samo se korito razlikuje. tu teško da ima mesta za kuhinju, hemijski WC se može negde spakovati, ali...

"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #39 poslato: 21, 09, 2009, 21:40:01 posle podne »
Ovo mozda nije lose, mozes i da glisiras, a cena deluje OK.

http://www.navodi.com/Berza_007/062.html

Taj camac sa 20ks neizlazi iz vode :nono:
Prazno korito bez kabine-da,al ovako to je premalo konja!!!
Ja imam takvog Elana Pa iz iskustva pricam,u mojoj verziji i svakojakoj opremi ni sa 60ks nije uspeo da izglisira kako treba,i sa svim strucnima kojim sa i pricao odgovor je bio-lud si bio sto si i pokusavao to sa manjim motorom od 75ks,tako da taj motor od 20ks se izgleda sasvim slucajno nasao na tom camcu,verovatno gazda misli da ce ga tako u kompletu lakse prodati :taunt:

Inace odlicno i stabilno korito i lepo ide i deplasmanski i sa 5-6 konja,doduse uz sve one mane sto kaze Salenb.kabina malo komfornija nego u Istarkama  da se sasvim lepo srediti,ali i dalje je mislim to mali camic za tebe

Evo slike kako takav camac izgleda iznutra i koliko prostora ima


Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #40 poslato: 21, 09, 2009, 21:43:22 posle podne »
Doduse sad tek vidim,ova kabina na tom Elanu sa berze je neki rucni rad,ja ima original Elanovu koja je poprilicno vislja od te

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #41 poslato: 21, 09, 2009, 21:46:49 posle podne »
Doduse sad tek vidim,ova kabina na tom Elanu sa berze je neki rucni rad,ja ima original Elanovu koja je poprilicno vislja od te

Ipak to nije dovoljo da glisira  :stop:


Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #42 poslato: 21, 09, 2009, 21:49:52 posle podne »
Barba, konceptualno gledano, taj čamac nudi isto što i tvoj, samo se korito razlikuje. tu teško da ima mesta za kuhinju, hemijski WC se može negde spakovati, ali...

U principu da, ali mu ovo ravno korito ipak dosta znaci, mozda ne moze da glisira, ali verovatno moze da razvije vise od 12 km/h.  
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #43 poslato: 21, 09, 2009, 22:00:30 posle podne »
Barba, konceptualno gledano, taj čamac nudi isto što i tvoj, samo se korito razlikuje. tu teško da ima mesta za kuhinju, hemijski WC se može negde spakovati, ali...

U principu da, ali mu ovo ravno korito ipak dosta znaci, mozda ne moze da glisira, ali verovatno moze da razvije vise od 12 km/h. 

Tesko!! postice svoju max.deplasmasku brzinu i samo ce gurati vodu kao barza i krma ce tonuti al cisto sumnjam da napraviti vise od 15-tak km na sat sa tim motorom
I to je blago V korito

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Savet: Dalamatinka ili nesto drugo
« Odgovor #44 poslato: 21, 09, 2009, 22:28:26 posle podne »
Darko, odavno već htedoh da priupitam, ono produženje korita koje si izveo i nosač motora- koliko jak motor može da nosi?
Da li si pokušao da glisiraš sa tim produžetkom?
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"