Autor Tema: "Siz", "pasarela" - mostić za izlazak na obalu  (Pročitano 6876 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
"Siz", "pasarela" - mostić za izlazak na obalu
« poslato: 04, 06, 2018, 13:27:25 posle podne »
Muči me jedno pitanje, na koje bi mi odgovor možda mogli dati ljudi koji imaju čamce sa V koritom, iz ličnog iskustva.

Kad pristanem na obalu, zbog visine pramca, potrebno je imati neki mostić ili merdevine za silazak na obalu, jer je pramac na bar jedno 1.5m iznad vode. Moja dilema je da li praviti merdevine ili je mostić bolja varijanta? Npr od aluminijuma ako se uradi, od jedno 2.5m, neće biti težak i biiće dovoljno čvrst, ali onda nemam baš odgovarajuće mesto gda bih ga držao u toku plovidbe, osim u kabini ispod poda, ali mi je to cimanje.

Merdevine bih napravio tako da mogu da se podignu i spuste po potrebi sa pramca, slicno ovome:


Ali me interesuje jedna stvar, baš ona iz nečijeg iskustva. Da li za V korito ove veličine, ima smisla koristiti "mostić" i kao neku vrstu dinstancione daske koja se fiksira za brod, i fiksira za obalu u slučaju da su talasi, pa da ne dozvoli da talasi nabace pramac previše na obalu? Ili se V korito svakako zareže u obalu pa ga talasi i ne mogu pomeriti puno? Nisam još imao prilike da me uhvati neka salauka dok sam vezan za obalu, pa me zato interesuje.

Radije bih išao sa merdevinama, ali bih da čujem i vaša mišljenja.  hi


« Poslednja izmena: 05, 06, 2018, 11:52:12 pre podne Bakara »
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #1 poslato: 04, 06, 2018, 13:52:52 posle podne »
Мердевине те спуштају или у плићак или у блато. Мостићем то избегаваш, а и можеш изаћи на обалу која је понекада виша од прамца.
Мостић може бити преклопни са шаркама на средини и може се привезати бочно за ограду.
Када дуне јак ветар једино је сигурно имати и предње канапе као на твојој слици и бити ослоњен на обалу.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #2 poslato: 04, 06, 2018, 14:10:34 posle podne »
To su sve dobri argumenti, hvala na odgovoru Mišo  thumbup
A šarke bi rešile problem dužine i skladištenja...
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #3 poslato: 04, 06, 2018, 14:17:18 posle podne »
Ovo nije tesko napraviti, neki su to pravili od aluminijumskih merdevina
« Poslednja izmena: 04, 06, 2018, 14:48:02 posle podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #4 poslato: 04, 06, 2018, 14:24:56 posle podne »
Video sam kod vas nesto slicno ovome sa slike, izgleda dobro, a duzinu cu da odredim u odnosu na moj pramac.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #5 poslato: 04, 06, 2018, 15:55:49 posle podne »
Мердевине те спуштају или у плићак или у блато. Мостићем то избегаваш, а и можеш изаћи на обалу која је понекада виша од прамца.
Мостић може бити преклопни са шаркама на средини и може се привезати бочно за ограду.
Када дуне јак ветар једино је сигурно имати и предње канапе као на твојој слици и бити ослоњен на обалу.

Moje iskustvo sa salaukom je da se ne vezem navucen pramcem na obalu vec na pola metra od obale sa dva prednja kanapa kao na slici ali sa zategnutim krmenim sidrom ili vezan za nesto iza (ako ima) da ne udaram u obalu kad talasi dizu i nabacuju agresivno pramac na obalu.  Naravno ako je samo zemlja na obali onda moze i na kratko nece ostetiti pramac.  Svaka salauka je problem za sebe zavisi of smera vetra vrste obale I slicno...    114
Marke

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #6 poslato: 04, 06, 2018, 16:30:10 posle podne »
Ja imam aluminijumski mostić od 3 metra već 2-3 godine (pravio ga naš kolega sa foruma) i prezadovoljan sam.
Uslikaću ovih dana kako sam to rešio pa postaviti.

Mostić je mnogo bolje rešenje, jer kad je pliće ostane izmedju pramca i obale određen prostor koji premostiš...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #7 poslato: 05, 06, 2018, 09:48:07 pre podne »
Nemam baš iskustvo u tome, ali listajući sve i svašta u vezi nautike po internetu, nailazio sam na razna iskustva u vezi silaska sa čamca na obalu. Mislim da su ti mostići dobra stvar, a ima ih raznih. Lako izadješ na obalu, kao što rekoše premostiš blato, i dr. Na Guglu ima zasita raznih, ti sklapajući su baš dobri,  mislim da to Kempi može lako napraviti. Možda bi uz malo mašte i sopstvenog rada-sam svoj majstor, mogao naparaviti mostić na uvlačnje elmenata jedan u drugi,  zauzimao bi manje prostora.
Mostići za ulaz na brod i platforme [11]

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1556
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #8 poslato: 05, 06, 2018, 10:02:54 pre podne »
Video sam mostic napravljen od aluminijumskih sklapajucih merdevina, gde je samo na precage zasafljen alu lim.. Prosto i jeftino...
Nesto slicno ovome:
https://www.marinastores.hr/images/products/800x800/1194.jpg
« Poslednja izmena: 05, 06, 2018, 10:59:36 pre podne DuleN »

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #9 poslato: 05, 06, 2018, 10:45:32 pre podne »
Ja bih prvo samo skrenuo pažnju da se taj "mostić" u nas zove "siz", a na engleskom i po morima se paralelno koriste "pasarella" i "gangway"...
Slično tome, "distanciona daska" bi bila "šorpanj".

A u vezi sa dilemom, merdevine i siz nemaju ni približno istu primenu, i ako razmišljaš o izlasku na obalu bez upotrebe ruku (a to je kad god nešto nosiš, ukrcaj, iskrcaj) i bez kvašenja nogu (a to je kad god je obala plitka) ili ekstremnih sportova (kad obala strma ili ima recimo trske) recimo da onda dilemu i nemaš, siz je rešenje. Neću obrazlagati šta ako imaš decu ili psa...

Možeš da ga koristiš i kao šorpanj, a to zavisi od čvrstine siza (jer na primer ako je sklopiv zgodan je ali je manje čvrst), a zavisi i od mesta oslonca na lađi (ipak je ona plastična, a ogradice obično budu od fensi rostfraja sa po tri holšrafića).

Sa druge strane, u zavisnosti kakav tačno siz napraviš, možda će ti i merdevine biti korisne (ako ne možeš sa broda lako da povučeš siz), recimo kad pristaneš na obalu gde voda dobrano nosi (uzvodno od Slankamena  sajkaca ), a moraš sam da obaviš i privezivanje i isplovljavanje... to može biti situacija kad žuriš da se popneš sa obale na svoj pramac visok 1,5m, jer si pre toga morao sa obale da pustiš uzvodnu krmenu uzdu, (iliti "spring" iliti "špring")...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #10 poslato: 05, 06, 2018, 10:59:17 pre podne »
Sve si to lepo i tačno napisao.

Ja sam zato na Marissi napravio fiksne merdevine, koje mi pomažu kad na brzinu treba da se popnem ili sidjem... Kada ćemo negde boraviti duže, onda spustim mostić (siz) i lepo šetamo unutra i napolje. Pogotovo je korisno što mostićem prebaciš onaj prvi sloj mulja i izlaziš na čvrstu zemlju, pa ni ne ideš blatnjav u brod. Mostić se kači na te fiksne merdevine. Slikaću, pa će sve biti jasnije.

Sa druge strane imao sam situacije na Tisi kada je obala dosta iznad broda i onda je opet izlazak preko mostića prava stvar.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #11 poslato: 05, 06, 2018, 11:14:13 pre podne »
Odlični odgovori, hvala što ste podelili svoja iskustva thumbup

Mostić, ili da se naviknem da kažem, "siz", bih gledao da ima mogućnost da se fiksira ne za ogradu, već za sam pramac tako da bude kruta veza, baš u slučaju da treba da posluži kao šorpanj. Posle svega mi on deluje kao najpoželjnije rešenje, a merdevine bi mogle dobro da dođu naknadno.
Nadam se da ću ovog leta probati taj siz na Tisi, da vidim da l' ste bili u pravu  a0335

 114

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #12 poslato: 05, 06, 2018, 11:24:38 pre podne »
i to su ljudi rešili, da bude delimično fiksirano za pramac a fleksibilno i da može držati i odstojanje a da bude i pomerljivo levo-desno i gore dole. Nemam te slike u dobroj veličini, ali napraviću pa ćeš videti.
Na pasareli postoji "muški" zglob a na pramcu Linssena "ženski" utor.
Ukoliko je preklopna pasarela moraju se imati dva kanapa na kraju mostića prema vodi da bi mogao da ga ukrutiš i spustiš ili podigneš. Ujedno ukoliko je strmo spuštanje-penjanje na pramac ti kanapi su i rukohvati.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #13 poslato: 05, 06, 2018, 11:38:10 pre podne »
Hajde da probam da iskopam neke slike... Ja sam to rešio ovako...
Na donje dve prečke kačim merdevine kad je obala niska, a na koju ću zavisi od visine obale.
Kada je obala viša, kačim ih na onu prečku koja je skroz gore (povezuje levu i desnu ogradu), i bez problema se izadje i kad je obala metar - metar i po viša od pramca.
Uz te merdevine mogu da se uzverem sa obale kad god treba. Kad sam sam uglavnom ne stavljam mostić, on služi za ženu i dete.


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: "Siz", mostić za izlazak na obalu
« Odgovor #14 poslato: 05, 06, 2018, 11:45:19 pre podne »
Niska obala