Autor Tema: Bezdan 2018  (Pročitano 13537 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #45 poslato: 11, 06, 2018, 08:07:49 pre podne »
Znaš kako, u tom momentu sa pogledao na google mape, i velika čarda nam je bila najbliža, a zbog popravki johnsona je već bilo oko 2-3 i bili smo jako gladni, a sunce je nemilosrdno pržilo. Kada smo dopešačili do velike čarde, videli smo da je zatvorena, ali nam je onda Pikec bio najbliži, pa smo otišli tamo.

Čuo sam lepe stvari o čardi kod carine, i sigurno ćemo je posetiti sledećom prilikom.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #46 poslato: 11, 06, 2018, 08:51:32 pre podne »
Sledeći dan ustajemo ranije, i sa tugom se rastajemo od ovog prelepog mesta, uz obećanje da ćemo se uskoro vratiti.
Kada smo dolazili, dogovorili smo se sa ekipom na pontonskom mostu da ćemo biti tamo u sredu u 9 ujutru, pa smo nameravali to i da ispoštujemo. Stižemo 10-ak minuta ranije, a ekipa je već tamo i brzo prolazimo.

Ceo dan se zadržavamo u Somboru i okolini. Predveče krećemo dalje.

Prolazimo prevodnicu, i nastavljamo prema Srpskom Miletiću. Jaka košava duva ceo dan, pa nešto pre prevodnice nalazimo lepo mesto u zavetrini da provedemo veče i noć. Odlučujem opet izvaditi feeder, i na crvića dobijam nekoliko somova 300-500 grama, koji naravno plivaju i dalje.


Krećemo dalje




Okolina Sombora




Prevodnica Sombor... sa druge strane




Mesto za laku noć




....




....

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #47 poslato: 11, 06, 2018, 09:38:48 pre podne »
Ne znam, nikad nisam išao 7 nizvodno... A na ovom delu baš i nema nizvodno - uzvodno, pošto tu voda gotovo stoji.
Inače, na onim delovima kanala gde se oseti da voda teče, sam išao oko 9.5kmh na nekih 1400 obrtaja. SOG.

BTW, sada sam tek video tvoj prethodni post.

Ne znam zašto misliš da ti treba nešto meni da opraštaš? Ja sam kao uradio nešto loše, pa ti treba da mi oprostiš?
Ali tvoju radoznalost ću vrlo rado da zadovoljim.
Išao sam oko 8 kmh, iz razloga što čamac koji vučem na toj brzini pravi dosta manje talase i manje opterećuje brod, nego na 7kmh kada mu utone dupe pošto je kratak pa "ore" kroz vodu.

Au bre, izgleda da se zaboravilo na gradivo iz balkanskog špijuna...nisam očekivao da se ti upališ, niti si ti bio tema u tom vicu.

U svakom slučaju, oprosti ti meni.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #48 poslato: 11, 06, 2018, 10:31:16 pre podne »
Jbg... Izvini i ti... Baš sam se pitao šta ti je odjednom
Težak dan juče, mamurluk, vrućina, a ja kod kuće  sajkaca

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #49 poslato: 12, 06, 2018, 22:52:36 posle podne »
Ujutru klasika - ustajanje u 5. Međutim, posle jutarnjih obaveza koje se obavljaju stojeći na platformi, ipak se vraćam do 6.
Posle toga klasika - mir, tišina, kafa, rakija, pecaljka.
Nakon par spuštenih hranilica, malo jači udarac i tu je somče od oko pola kile. Pravi užitak ga je vaditi na light feeder od 25gr.
U sledećih sat vremena još 10-ak komada sve tako 300-500 grama. Uživancija.

I posada se razbudila nešto ranije, pa posle kupanja i doručka nastavljamlo. Posle prolaska kroz prevodnicu u Srpskom Miletiću brzo stižemo da triangla kod Karavukova. Tu stajemo na sred triangla, na sidro, i pošto se košava opet dobro razduvala i u kabini je prijatno, odlučujemo obići ovu čardu i uživati u mom kulinarskom umeću i pravljenju paprikaša.

Posle ručka i još mnogo kupanja, dolazimo do dileme. Da li ići odmah u Dunav ili prespavati pa nastaviti ujutru? Kao što sam već više puta napomenuo, prosto obožavamo kanale i nije nam se izlazilo. Sa druge strane, tih nekoliko sati manje ili više nam i ne znači mnogo, najavljujemo se prevodnici i oko 17h izlazimo u Dunav. Cilj nam je mala ada, 10-ak kilometara nizvodno od Bogojeva, na kojoj smo pre nekoliko godina proveli par sati, a tada je to bio samo komad spruda. Sad je vodostaj metar niži, a i sprud se sigrno povećao.

Nešto pred mrak stižemo do ade / spruda. Strana prema Dunavu je jedan dugački plićak, a strana prema našoj obali deluje dobro za pristati. Međutim, više sprudova nizvodno mi govori da tu sigurno i nije naročito duboko. Pošto do mraka nema još mnogo, oprezno ulazimo iza adre sa nizvodne strane.

Meni je sonda sonara u dnu kobilice i uvek prikazuje razmak izmedju najnižeg dela broda i dna, a ne tačnu dubinu. Uskoro je taj razmak pao na metar, pa 0.7, i dalje pada... Negde na 20cm se i sonar zbunio i blokirao, nastavljamo vrlo lagano očekujući nasukavanje, ali se to ipak ne dešava... Dubina se legano penje do 1 metar (što je u stvari 1.7 metara dubine).

Tu pristajemo i oduševljavamo se celokupnim ambijentom i divljinom. Ipak, morao sam pre spavanja proveriti preciznim meračem (a to sam ja), kolika je maksimalna dubina i na kom delu da znamo pri izlasku. Prolazim nekoliko puta peške, i najdublja voda mi je do mu#a, a to je 85 cm. Znači imali smo samo 15cm ispod kobilice, a i ta dubina je na prostoru od par metara, svuda je pliće. Imali smo sreće pri ulasku (ili da to pripišemo oštrom oku ili osećaju kapetana?). Pošto sam mnogo puta tako proveravao dubinu, tačno znam kolika mi je visina du struka, pupka, grudi.... :)))))

Dalje proveravamo vodostaj, da nas opadanje vode ne bi zatvorilio ovde do proleća, ali u najavi je samo stagnacija, tako da nema frke. Ako bude trebalo izguraćemo sutra Marissu na ruke do dubine.

U sumrak nas napadaju horde komaraca, kao što je i očekivano u ovakvoj divljini, ali mi zato iskusno idemo na spavanje, da sutra ustanemo rano, i maksimalno iskoristimo dan.


Jutro na kanalu, kao sa razglednice




Triangl kod Karavukova




Čekamo na prevođenje u Bogojevu




Prevodnica Bogojevo, nivo Dunava i kanala je isti u cm, pa se smaramo čekajuči kapije




Izlazak na Dunav




Žurimo prema adi




I stižemo, i dalje je tamo i čeka nas




Ada




Laku noć

Van mreže vookela

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • RossoCorsa
  • Brod tip: Musky17; Tohatsu 30
  • Marina: SRD Ribolovac, NS
  • Veličina: 5,25m
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #50 poslato: 14, 06, 2018, 15:20:27 posle podne »
Prelepo komsija, svaka cast!

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #51 poslato: 14, 06, 2018, 15:28:09 posle podne »
Sta drugo reci nego BRAVO !!!
 114

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #52 poslato: 14, 06, 2018, 18:19:01 posle podne »
Zorane svaka čast, i hvala na lepoj reportaži. Da sam bliže gore tih kanala verovtno bih išao u sličnu avanturu, ovako uživam i samo čitajući i gledajući fotografije vas koji uživate tamo uživo.

Van mreže cira58

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • pobunjenik
  • Brod tip: aluminijumski
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6,50
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #53 poslato: 14, 06, 2018, 19:21:29 posle podne »
  divna reportaza, ostavite neku pricu i za zimske dane.  6589
bolje izgubiti jedan trenutak u zivotu nego zivot u jednom trenutku

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #54 poslato: 14, 06, 2018, 23:00:47 posle podne »
Današnji dan započinje lošim vestima. Ovo nam je pretposlednji dan putovanja!

Da bih prebrodio takav duševni bol vadim iz zamrzivača paket slanine. Sa obzirom da žicu za roštilj nemamo, na brzinu sečemo par grana koje će nam poslužiti i kasnije da napravimo ražnjiće za ručak. I zalihe su nam pri kraju, kao i vreme za odmor :(

Posle kraće dremke, opet je vreme za klopu. Dođavola, a taman sam par kg skinuo pre polaska. Ovde nam je toliko dobro, da nemamo reči. Od juče popodne nismo videli živog čoveka, ali nam niko i ne fali.

Krećemo uzvodno čamcem u istraživanje okoline. Par km uzvodno, kod vrha špora uz sam špor ulazimo u šumu.Ovde šporovi još nisu formirali ostrvo, nego je negde obala višlja, a izmedju je voda i gomila malih dunavaca... Čini mi se da je špor dugačak skoro kilometar, jer uskoro dolazimo do mesta koje je definitivno pre njegove izgradnje bila obala, a sada je vrlo daleko od nove obale koju špor stvara. Za 10-20 godina nikakve razlike verovatno neće ni biti.

Nastavljamo dalje u istraživanju, obale su prepune otisaka divljih svinja, vrbe nad vodom, prelepo. Uskoro na oko 1km od nas ugledamo naš brod! Mi smo ustvari otišli Dunavom uzvodno par km, ušli kod špora u šumu i izbili nazad iz drugog dunavca. Skačemo sa čamca u vodu, puštamo da nas lagano nosi prema brodu. Dubina je oko 1 - 2 metra (kako gde) tako da malo plivamo, malo hodamo, i smejemo se kad neko od nas hoda pa naidje na rupu i propadne.

Nažalost, sve što je lepo ima kraj i oko 5-6 krećemo dalje. Ideja mi je da noć provedemo u dunavcu kod Mladenova (stari tok Dunava) i da se poslednji dan bez zaustavljanja spustimo do Novog Sada. Tu smo pre par godina noćili, sećam se da je bila lepa dubina na ulazu, tipa 5-6 metara, da bi ubrzo, nakon 100-ak metara dunavac postao plitak, ali pruža lepu zaštitu za noćenje.

Oko Vukovara se spušta neka čudna magla, nisam tako nešto često sretao. Jedva obale da se vide.

Stižemo do dunavca kod Mladenova, ali me zbunjuje što je prilično plitko. Dubina pod kobilicom pada ispod metar, pola, .30cm... Sva sreća, na samom ulasku u dunavac se malo produbljuje. Kako je mrak skoro skroz pao, nemamo vremena za razmišljanje, nego iskačem na obalu, koja je puna otisaka divljih svinja (valjda neće neka sad da naidje? :))) ), i ležemo. Ovo mesto je toliko tiho, divlje i nekako sablasno, da čak i u meni, koji sam pola života proveo spavajući u šumi spavajući u šatoru, budi nelagodu.

BTW, ujutru sam isplovio čamcem da vidim gde sam pogrešio i kako je postalo toliko plitko, pa sam shvatio da me je sećanje prevarilo i da smo prošli put spavali u malom dunavcu bliže Dunavu (vidi se na slikama). Setio sam se svega čim sam uplovio.

Ovim ću i da završim ovaj putopis. O poslednjem danu i vraćanju i civilizaciju ne želim pisati.


Jutro na Dunavu




Antidepresiv




Spremamo doručak




A posle doručka valja i dremnuti u hladovini




Pa onda dođe i vreme za ručak




Naš mali raj




....




....




Neki prave salatu... Valjda :)




Istražujemo okolinu




Oficijelni fotograf na zadatku




....




Špor duboko kroz šumu




I opet stižemo do broda?




Šlep služba




Tropski bar




Magla




Ulazak u pogrešan dunavac.... Sreća nije Dunav bio malo niži

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #55 poslato: 15, 06, 2018, 09:01:28 pre podne »
Opet si omasio Tikvaru? Steta, tamo stvarno vredi otici... A i bager je odlican, narkcito za kupanje za klince. Inace putopis vrhunski, kao da sam bio sa vama. Steta sto ono ostrvce kod Bogojeva nema barem malo vecu dubinu...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #56 poslato: 16, 06, 2018, 08:07:30 pre podne »
Vidiš kako su ukusi različiti... Meni je Tikvara sasvim ok za svratiti, ali ništa posebno - mi više volimo totalnu divljinu.
Žao mi je što u bager nisam ušao, ali smo već bili u cajtnotu, morali smo biti u gradu do 16h zbog obaveza...

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #57 poslato: 16, 06, 2018, 08:59:08 pre podne »
Sta reci...prelepi kanali i cisto bez flasa kesa i ostalog...nisam shvatio bas sve kud si prosao od NS do Sombora i opet na dunav...daj neku crvenu liniju na karti kao neki itinerer puta da zaokruzim lekciju do kraja... thumbup...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #58 poslato: 27, 06, 2018, 09:35:34 pre podne »
Danas sam prvi put ove godine podigao poklopac na motoru da pregledam stanje i očitim filter vode za hlađenje motora.
U filteru nisam našao skoro ništa, iako sam ove godine već podosta plovio, i napravio preko 200 kilometara kanalima.
Toliko o pričama da se od trave u kanalima ne može ploviti.


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Bezdan 2018
« Odgovor #59 poslato: 27, 06, 2018, 13:48:40 posle podne »
A evo i mape puta za one koji se u kanalima ne snalaze