Autor Tema: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj  (Pročitano 8624 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #15 poslato: 07, 05, 2018, 09:10:14 pre podne »

Занкики, и мени је тај део запао за око. Вероватно је то онај поменути део после преводнице где је стао да сачека самохотку.

Него, лако је тако пловити, кад имаш УМЧ који управља а ти спаваш сном праведника.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #16 poslato: 07, 05, 2018, 14:12:01 posle podne »
hahhaha san pravednika! Ovo je deo Begeja nizvodno od prevodnice, ima bas bas lepih mesta i to puno... To mesto gde sam stao nisam lepo fotografisao, to je ono gde beba i ja sedimo na klupi za stolom. Istina tu smo stali ljudima u dno dvorišta, ali su bili jako ljubazni i čak su nas pozivali da tu ostanemo i da noćimo. To mesto je u debeloj hladovini i lepo odrzavano, pokošeno uredno...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #17 poslato: 07, 05, 2018, 19:29:14 posle podne »
Plovidbu smo nastavili uz Košavu, koja nije zadavala probleme ali je bilo neprijatno sedeti u otvorenom kokpitu ili na palubama. Triangla koju formira Begej sa DTD kanalom je ogromna a pogled ka Banatskoj Palanci seže u nedogled. Kanal je monoton i malo dosadan, mogu misliti kako izgeda ploviti njime svih 145 km verovatno pred kraj čovek pada u depresiju i razmišlja o samoubistvu  no125. Pešački mostovi sa raznim instalacijama ga ponegde presecaju a trska pokriva 99 % obale. ima nešto malo pecaroša i to samo u blizini naseljenih mesta. Na ovoj etapi sam imao manji kvar na motoru koji me je razdrmao i razbudio ali sam ga na svu sreću brzo i lagano otklonio... Pritisak ulja mi je naglo pao i tek ponekad skakao do 1-2 bara, noge su mi se odsekle da je negde motor izduvao svo ulje! Trenutno sam ugasio motor i na pomoćni se zabio u prvu proseku u trsci gde sam otvorio poklopac motora i video da nigde nema  ni kapi ulja, zatim sam zaključio da mora biti nešto sa davačem. Ispostavilo se da je to tačno i da je pukla papučica na davaču i da je kabel izgubio kontakt. odsekao sam tu puknutu papučicu i malom gasnom lemilicom sam nalemio kabel nazad i sve je proradilo!  kgk Put smo nastavili za sve skupa 15 minuta. Prevođenje je proteklo u najboljem mogućem redu i ušli smo u Tisu a u roku od 15 minuta smo bili uvezani u marini u Novom bečeju koja ima lepu dubinu a na mestu za goste i lepu hladovinu, struju i vodu. U marini sam se najavio 10 dana ranije i znali su prisutni da dolazimo, dočekali nas i ponudili se ako nam išta zatreba. Novi Bečej je jedno od mesta na koja se stalno vraćam jer mi se jako dopadaju, sve mi je nekako čistoi uredno, šetalište je svo u cveću i prepuno mobilijara. Radnje, kafići i restorani su blizu i sve se može obići u jednoj laganoj šetnji. Ujutru smo marinu napustili pre nego što je bilo ko od osoblja došao, tako da sam negde našao istaknut cenovnik po kome sam za noćenje sa svojim brodom od 9 m bio dužan valjda 400 RSD. Novčanicu od 500 RSD sa pozdravnim pismom sam pribio na vrata klubskih prostorija i uputi sa ka Bečeju. Mada sam duboko ubeđen da mi ne bi ništa naplatili, nekako je takva atmosfera u toj marini lagana opuštena i gostoprimljiva...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #18 poslato: 07, 05, 2018, 21:29:30 posle podne »
Tisa je to jutro nosila gomile granja i smeća, bukvalno nije bilo kuda da se prođe, na svu sreću svega nekoliko kilometara sam imao do prevodnice... Na prevodnici Bečej sam se najavio još dan ranije i proverio da li rade za 1. maj, dobio sam informaciju da redovno rade i da mogu doći kada god hoću, da se javim 15 min ranije. Međutim kada sam bio blizu prevodnice niko se ne javlja na telefon, pa ni na radio stanicu, pa zovi ponovo, ponovo, trubi ispred prevodnice i tek na 5. - 6. poziv mi se javio mortus pijan čovek, jedva govori... Alooo bree pa gde ćeš ti sada za 1. maj ko da moraš.... Nevoljno je ipak otvorio kapije i ja uterah brod. Brzo sam se ispentrao i ušao u kućicu, gde je on besno lupao po ganc novim instrumentima, lupao je po onom ekranu osetljivom na dodir, kojim se sada upravlja prevodnicom kao da hoće da ga razbije i psovao novu tehnologiju da je to sve smeće i da su samo pokrali pare a da je stara oprema bila puno bolja. Ekran je ispisivao neka greške ali sam siguran da on to nije mogao da pročita, niti ga je zanimalo šta tu piše. Taman kada sam poželeo da izađem iz prevodnice nazad na Tisu shvatio sam da su obe kapije zatvorene. A on uz psovke kaže da ne može sada ni da me pusti napolje. Onda je otvorio nove elektro ormare i počeo bes da iskaljuje po sklopkama i osiguračima, sada sam se već zabrinuo ne samo za 1. maj već i za bezbednost svoje familije. Onda sam mu objasnio da ako se njima dvema nešto desi dole u prevodnici da može biti siguran da neće živ otići odavde. Bukvalno sam ga izveo iz kontrolne kućice i pozvao Miru iz Voda vojvodine (na ovom forumu Leptirica) i objasnio joj situaciju i zamolio za pomoć. Ona je stvarno munjevito reagovala i za pola sata se na prevodnici stvorilo još troje ljudi iz Vodavojvodine sa sve porodicama i prevodnica je uskoro počela da se puni. Ovom prilikom želim još jednom da se zahvalim Miri na pomoći. U znak izvinjenja za neprijatnost koju smo doživeli nisu nam naplatili prevođenje niti su tražili ikakva dokumenta. Baš lep gest od Mire! Taj dan nam nije više bilo do plovidbe posle ovog nemilog događaja tako da smo se uvezali u blizini Bačkog Gradišta i tu proveli ostatak dana. Došli su nam i kumovi kolima tako da je 1. Maj proslavljen uz roštilj i pivo, taman sam iskoristio i kumove da me odvezu do Bačkog Gradišta da kupim pivo i gorivo.  Ovaj dan je bio bez vetra tako da je uživanje bilo potpuno. Inače u ovom delu kanala i nema baš nekih lepih mesta ali imali smo sreće da nabodemo neko pristojno. Nažalost nisam ovaj dan fotografisao tako da u prilog ide slika open CPN-a za vreme plovidbe kanalima, koji sada nije imao nikakvu funkciju ali sam sam sebi obeležavao interesantna mesta i ocrtao sam celu rutu tako da sledeći put će imati neku funkciju.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #19 poslato: 08, 05, 2018, 12:15:45 posle podne »
Meni se jako sviđa onaj uzani kanal u koji uđeš možda 2km posle prevodnice... Ti ga verovatno nisi primetio pošto si još bio iznerviran od događaja na prevodnici koje ne bih uopšte da komentarišem...

Ne liči na klasičan kanal, nema trske, strme obale, i voda kroz njega dosta brzo teče...
Mi smo tamo noćili prošli put, uživao sam u kupanju tamo.

BTW, kakva je voda u kanalima, ja sam sezonu kupanja otvorio i u Dunavu, tako da sigurno neće biti problem  sajkaca

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #20 poslato: 08, 05, 2018, 15:51:47 posle podne »
Oko 21 do 22 c. Nisam ni video taj kanal sa koje je strane? Kada idem iz prevodnica desno?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #21 poslato: 09, 05, 2018, 09:38:58 pre podne »
Nije sa strane, morao si proploviti tuda... Kad dođeš iz Tise, posle 2km, ide pravo sa severa na jug...

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #22 poslato: 09, 05, 2018, 23:49:49 posle podne »
da, da, da sada kontam, u tom kanalu sam i noćio, jedno 300m pre proširenja u jezero-kanal. pre onog železničkog mosta. Nije loš, ali zbog 1. maja sva mesta su bila zauzeta pa sam jedva iščeprkao neko pristojno.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #23 poslato: 10, 05, 2018, 01:22:11 pre podne »
Peti dan smo kao i do sada isplovili odmah posle kafe i rakije. Ovaj dan nas je čekala plovidba od oko 60 km jer sam nameravao da noćim u Ruskom krsturu odmah ispod ustave. Ustava je pretvorena u 3 bazena različite dubine koji su kaskadno postavljeni jedan ispod drugog a voda se u vidu slapova preliva iz jednog u drugi. Ruski Krstur se nalazi u slepom kraku kanala tako da sam brinuo da li će biti dovoljno dubine a plašio sam se i mreža, sajli i drugih naprava lokalnih "ribara". Plovidba je tekla uz opet jaku Košavu koja ipak nije pravila probleme već samo stvarala osećaj neugodnosti. Kanal je bio interesantan u delu oko Turije i Srbobrana uz mnoštvo prelepih salaša od kojih bih istakao salaš Tatić koji se nalazi preko puta Turije. Prevođenje u Kucuri je prošlo brzo i bez ikakvih problema. Posle Vrbasa kanali postaju izuzetno dosadni i monotoni. A vožnja nam se svima odužila i već nismo mogli da dočekamo odvajanje za Ruski Krstur. Slepi krak kanala ka Ruskom Krsturu je jako uzan i nije se moguće okrenuti bez naslanjanja pramca na obalu. Priroda je stvarno predivna ali pored lokvanja već sada ima drezge... Nisam ni shvatio koliko ima drezge dokle nisam došao do same ustave. Brzo smo se uvezali i požurili na prvo kupanje u sezoni. Voda u kanalu je bila 22 c a u bazenima sigurno 3-4 stepena viša. U neposrednoj blizini bazena se nalazi odlična čarda a kompletna okolina oko bazena je lepo uređena i uredno pokošena. Čak ni jak vetar nam nije smetao da uživamo u ostatku ovog dana.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #24 poslato: 10, 05, 2018, 08:37:03 pre podne »
Deluje prelepo, samo ne znam da li da pokušavam da se probijam kroz drezgu, ili da ostavim brod 1km ranije i prošetam do ustave i čarde?

Van mreže cira58

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • pobunjenik
  • Brod tip: aluminijumski
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6,50
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #25 poslato: 10, 05, 2018, 08:40:08 pre podne »
        Divna reportaza s obzirom na pocetak sezone.  clap
bolje izgubiti jedan trenutak u zivotu nego zivot u jednom trenutku

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #26 poslato: 10, 05, 2018, 11:53:26 pre podne »
Ufff imaš tu preko 3 km od račvanja, ali u početku kanala ima realno mnogo manje drezge pa se može donekle. U sledećem postu sam hteo detaljno da opišem problem sa travom ali evo sada ću. Kada sam ulazio nekako nisam ni shvatio koliko tu ima trave išao sam sredinom i vrlo polako jer sam se plašio mreža kojih nije bilo. Pred sam kraj sam po inerciji došao do obale i tek tada uočio da ja praktično celim koritom stojim na travi. Čakljom sam probao da proverim dubinu i kroz 20 cm je zapela u mekano tlo, uspeo sam da je zabijem još skoro metar u neku vrstu treseta/ trule trave ne znam ni ja šta je to. Sutradan kada sam izlazio sam upalio glavni motor i pomoćnu 9.9 yamahu a kao gondolu sam izgurao brod iz plićaka. Jak vetar me je gurao na ustavu pa sam ubacio u brzinu pomoćni koji se ugasio u roku od 3 sekunde, zatim sam prekrenuo glavni koji je počeo da se guši uz jači gas sam počeo da se pomeram polako napred, na kraju sam sa skoro 2/3 gasa išao jedva 1-2 km/h. Noževi naosovini su radili kao kombajn to je čudo koliko sam trave vukao za sobom i šta je ostajalo iza. Malo rikverc, malo napred i samleo sam omanje ostrvo. Posle 500 m nije više bilo problema i uspeo sam polako da izađem iz tog malog kanala u veliki kanal. Dubina u ovom kanalu je skroz ok, prosečno 2m-2.5m  a najplići deo je ispod mosta oko 1,5 m. S obzirom da nigde drugde nije bilo trave mislim da je ovo prohodno isključivo u aprilu a preko leta treba zaobilaziti ceo ovaj kanal.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #27 poslato: 10, 05, 2018, 12:24:38 posle podne »
Reci mi kako si plaćao prevodnice, ja sam do sada uvek plaćao na pošti unapred, ali me nešto mrzi, a i nikad se ne zna kad možeš sresti neki brod pa se ogrebati za prevođenje... Jesi plaćao prevodničaru u kešu?

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #28 poslato: 10, 05, 2018, 15:39:37 posle podne »
Da, i ja sam ove godine prvi put sve u kesu placao.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunav, Tisa, Begej, DTD, Dunav za 1. Maj
« Odgovor #29 poslato: 11, 05, 2018, 10:58:18 pre podne »
Da li ce neko reagovati na dogadjaj u prevodnici?
Mislim da valja podneti zvanicnu prijavu protiv odgovornog lica u prevodnici, a svedoke vec imate.
Cak i Udruzenje nauticara tu moze da se angazuje...