Autor Tema: Reportaza sa granice ciklona i anticiklona.Nimbostratusi ili kumulonimbus?  (Pročitano 1786 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Reportaza sa granice ciklona i anticiklona.Nimbostratusi ili kumulonimbus?
« poslato: 16, 05, 2018, 09:56:06 pre podne »
Juce 15.05.2018, oko 17h. Dunav km1204. Plovidba uzvodno ka severu, dolazila je ogromna smesa oblaka sa zapada zloslutnog izgleda. Voda ravna, a pocinje da se mreska na odredjenim mestima kao nekakve barice. Mogao se osetiti elektricitet u vazduhu (na sta su odreagovali i neki alarmi-pistalice), a i vetar je naglo promenio pravac i poceo umesto sa severa da duva sa zapada pa sam se sa km1204, vratio na km1202 (bas kod oznake plovnog puta) uz samu desnu obalu koja je dosta visoka zbog sigurnosti od gromova, ali je i taj deo obale kao neka uvala uvucen pa da bih bio delimicno zasticeniji od vetra. Par munja u daljini uzvodno su se videle kako se spustaju do zemlje. Na severu se zamutio pogled tj. spustila se tamna zavesa koja se priblizava, znate vec kako to izgleda. Obala mi se nije dopadala za pristajanje, mada sam video da su tu dve metalne siklje vezane za obalu. Okrenuo sam se u sever i spremio za nevreme. Igra zivaca. Oko 2km nizvodno, gurac Grocka sa kojim sam se prethodno mimoisao je isto pristao na levoj obali, pretpostavljam da saceka da prodje nevreme, ali mozda oni i imaju posla tamo, nagadjam. Ispostavilo se da smo bili tacno na granici izmedu ciklona i anticiklona. U pola sata izmenjali su se kisa, grad, sunce, nebo i voda su razmenjivali medjusobno sve nijanse boja, a vetar je menjao smer na svakih 5 minuta pa sam i sam okretao brod u vetar. Na oko 50 metara od broda ka sredini reke, bile su krestice na sitnim i gustim talasima. U jednom trenutku sa jedne strane broda sunce, sa druge mrak kao nozem odseceno. Sve vreme, jedno omanje jato labudova nam je pravilo drustvo. Nakon pola sata cela smesa oblaka je prosla na zapad, a mi smo nastavili bezbedno putovanje i stigli do nase destinacije.

Evo nekoliko fotografija, a koje su sve nastale u periodu od samo pola sata. Prvi deo sa tamnom zavesom nismo fotografisali iz objektivnih razloga tj. imali smo znatno preca posla.

E i ostaje pitanje iz naslova, shodno oblacima sa slike, ima li neko strucan da kaze da li je ovo ogroman kumulonimbus ili smesa nimbostratusa? Tesko mi je da to procenim jer ne vidjam to cesto. Ja bih zbog ogromne povrsine koju prekriva ta smesa oblaka rekao da su u pitanju nimbostratusi, ali bih voleo ako neka zna da me ispravi.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Reportaza sa granice ciklona i anticiklona.Nimbostratusi ili kumulonimbus?
« Odgovor #1 poslato: 16, 05, 2018, 10:24:16 pre podne »
Ниџо, не знам да ли су кумулонимбуси или нимбостратуси - знаће ваљда неко па ће одговорити.

Ја бих хтео да похвалим одлуку о враћању и тражењу заклона. Ово је заиста леп пример рационалног понашања.
Посебно су ме одушевиле фотографије.
Оне саме причају своју причу и мислим да је тај призор на свој начин предиван, ма како злослутан био.

Ниџо, хвала на овој лепо причи. Мислим да многи из ње имају шта да науче.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Reportaza sa granice ciklona i anticiklona.Nimbostratusi ili kumulonimbus?
« Odgovor #2 poslato: 16, 05, 2018, 23:08:17 posle podne »
Nema na cemu Lazo. Svi ucimo dok smo zivi, a odluke u kriticnim situacijama uvek moraju da cuvaju glavu na prvom mestu pa onda sve drugo, nebitno da li je u pitanju plovidba ili spustanje camca u vodu. Ne sumnjam da bi bilo ko sa foruma odlucio mimo tog pravila, a nacin realizacija je subjektivan i ne sumnjam da bi neko to uradio pametnije od mene.