Autor Tema: Смеће, смеће, смеће...  (Pročitano 2004 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
Odg: Смеће, смеће, смеће...
« Odgovor #15 poslato: 04, 04, 2018, 21:35:40 posle podne »
Разумем Лазаре чему придајете значај у тексту, али било у ком облику и величини, пластика представља проблем.

Кружење пластике у природи

"Тренутно у Северном Пацифику постоји читаво „острво“ формирано од отпада које је прикупљено на том месту управо дејством севернопацифичког вира. Ово острво заправо није видљиво јер садржи изузетно уситњену пластику, микровлакна. Откривено је још 1988. године, а његова величина остаје непозната. Међутим, термин „острво“ је можда погрешан, па би исправнији назив био „супа“, али то не умањује штетне ефекте по живи свет.  Оно што је важно је чињеница да се пластика током година само уситњава и уситњава на мање комаде, али никада не разграђује на мономере тј. простија органска једињења од којих је настала. Када постане толико ситна да је могу „појести“ микроскопски организми као што су планктони, онда улази у ланац исхране и може доспети и на наш сто."

Веза: http://ekoblog.info/rs/kruzenje-plastike-u-prirodi/

Van mreže LSI

• Drekavac sa Srednjih voda
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
« Odgovor #16 poslato: 04, 04, 2018, 21:44:49 posle podne »
Зоране, тачно је то што пише у цитираном чланку. Међутим, док се за постојање ситних честица пластике у океанима зна већ дуго, тек претпрошле године утврђено је присуство микро пластичних честица и на Антарктику, где је нико није очекивао. Практично, у сваком узорку воде узетим ради испитивања потврђено је присуство и то само указује да је ситуација мног озбиљнија него што се мислило.
Мора се нешто учинити да се смањи употеба пластике али питање је шта и како и по којој цени?

Побеже ми порука, па да је завршим:

Проблем употребе пластике је евидентан али оркестрираном повиком на пластичне кесе само се удаљавамо од решавања проблема загађења животне средине. То сам желео да вам пренесем пишући ове коментаре.

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #17 poslato: 04, 04, 2018, 22:06:43 posle podne »
Можда су Лазаре истина и решење "тамо негде" између крајности, рецимо овако:

- "Користићу стаклене флаше и посуде, а уместо пластичних кеса ћу користити торбе и цегере – уопште није тешко понети са собом малу стаклену флашу или спаковати торбу у џеп кад кренеш у куповину, само мораш имати стални подсетник у глави. На овај начин дугорочно можеш користити исти предмет и значајно смањити количину пластике на улицама и депонијама. Можда још важнија чињеница по здравље свих нас јесте што на овај начин нећемо бити изложени штетном дејству БПА који се налази у пластичним чинијама и флашицама о чему смо већ писали."

- "Куповаћу у продавницама половне робе (second hand)
Већина одеће коју носимо садржи памук у највећој мери. Годишње се произведе око 20 милиона тона памука. 75% светске производње памука се одвија у Кини, Пакистану, Узбекистану, Индији , западној Африци и САД.  За добијање једног килограма памука утроши се 10 000 литара воде. Од ове количине памука настане један пар фармерки и мајица. И они убрзо заврше на депонији или у продавницама половне одеће где нико не жели да их купи јер су претходно ношени и нису из Заре и слично. Све што имам да кажем је: 10 хиљада литара воде! Докле год је опрано и чисто, није битно ко је произвођач нити ко га је претходно носио."

Веза:  http://ekoblog.info/rs/novogodisnje-eko-odluke/

Ово прво је океј.
Међутим, нисам спреман на искључиву куповину гардеробе у продавницама половне робе...   Цегер? То може!   :)

Van mreže MiletaStamat

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara, Istranka
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5 m
« Odgovor #18 poslato: 04, 04, 2018, 23:00:07 posle podne »
Možda kese i nisu toliko opasne koliko je povika na njih, ali što se mene tiče to je najružnije nešto što vidim u prirodi. Kad ih vidim kako vise po drveću pored reka , puteva i još kojekude, stvarno katastrofa.

Van mreže Bakara

• Administrator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • Brod tip: Albin 25
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.3m
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #20 poslato: 12, 04, 2018, 19:34:34 posle podne »
Лепа иницијатива. Чишћење је у недељу и видећемо колики ће се број грађана одазвати. Надам се довољно да се све почисти.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
« Odgovor #21 poslato: 13, 04, 2018, 08:21:26 pre podne »
Kod nas svake godine bude akcija čišćenja ribarca, žena i klinac uvek idu. Ja tim danima pecam  7645218764198

Van mreže Bakara

• Administrator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • Brod tip: Albin 25
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.3m
« Odgovor #22 poslato: 13, 04, 2018, 09:03:37 pre podne »
E to je lepo čuti Zankiki thumbup

Kad bi mediji prenosili više takvih vesti, a manje onih gde se navodi da je sve zagađeno, zapušteno, ili da neko ne radi svoj posao, siguran sam da bi se malo podigla svest ljudi, i da bi se malo više vodilo računa o ekologiji. Ako neko dođe da pomogne da se pokupi otpad, i sredi neki deo grada, pa još povede i svoje dete, sigurno sutra niko od njih neće baciti papir na ulicu. Još je bolje kad to postane "tradicija", kao u slučaju Ribarca u NS.

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #23 poslato: 13, 04, 2018, 12:07:54 posle podne »
Баш леп пример еколошке свести од вас из НС. Бакарин коментар је на месту, јер верујем да има још таквих примера где се грађани организују и почисте смеће. Треба инспекција мало више да надзире и пише казне несавесним људима.

Van mreže MiletaStamat

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara, Istranka
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5 m
« Odgovor #24 poslato: 13, 04, 2018, 14:18:34 posle podne »
Lepo su to zamislili oko čišćenja keja, mada kad sam ja prošle godine sam čistio tamo kod radeckog, govorili mi da se džaba mučim opet će to ne-ljudi nabacati, niko se nije našalio da bar malo pomogne, a ja nakupio nekoliko vreća čistog smeća koje je samo tako bačeno.

Van mreže zveki66

• Rečni Drekavac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
« Odgovor #25 poslato: 13, 04, 2018, 20:42:06 posle podne »
Danas popodne sam prosao kejom, od Venecije pa gore do mog kluba. Setaliste ocisceno, nema ni jedne grancice tako da od planirane akcije, bar sto se tice ovog dela keja, verovatno nema nista

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #26 poslato: 13, 04, 2018, 22:54:10 posle podne »
Комуналци их предухитрили...           oops