Autor Tema: Стиже пролеће  (Pročitano 1982 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Стиже пролеће
« poslato: 17, 03, 2018, 20:15:10 posle podne »
Стиже пролеће, мада се то по данашњем дану баш и не би могло рећи. Календарски, стићи ће у наше крајеве кроз три дана, а код мене је стигло данас.

Мада је ситна и хладна киша падала читаво преподне, мајстор Игор и његов помоћник, Раде, данас су посетили марину у Старом Сланкамену и припремили пет мотора за сезону која је пред нама. Међу њима је био и мој мотор.

Одмах да кажем, мотор нисам конзервирао јесенас кад сам чамац извукао на приколицу. Само сам пустио да потроши сво гориво (откачио сам црево), пуштајући га да ради док се није угасио. Акумулатор сам извадио, резервоар испразнио. И то је било све.

Данас је замењено уље у мотору, а замењени су и филтери за уље и гориво. Преконтролисан је и велики предфилтер који сам прошле године монтирао на доводном цреву - није било прљавштине!
Замењено је и уље у мењачу - показало се да је у њему било воде, што указује на то да је попустио неки од заптивача, а да тога нисам био свестан. Сад ми је јасно зашто неки људи контролишу и мењају уље пред зиму - да не би дошло до замрзавања воде и оштећења мењача. На моју срећу, ова зима је била прилично блага и са свега неколико хладних дана.

Данас, после три и по месеца, акумулатор који сам јуче допунио, имао је довољно снаге да "из прве" покрене мотор. Мотор се брзо мало загрејао и рекао бих да ради сасвим лепо.

И ето, за мене, пролеће је стигло. Сачекаћу да се Баба Марта још мало излудује, па ћу онда спустити чамац у воду.

Како сте ви провели овај дан? Како напредују припреме за сезону?
(п.с. - Време је било толико ружно да ми се није вадио телефон да направим неки снимак; киша је престала кад је наш посао био готов.)

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Стиже пролеће
« Odgovor #1 poslato: 18, 03, 2018, 06:56:55 pre podne »
Ти си Лазо спреман за сезону, него не рече колико је то задовољство коштало и шта намераваш са тиме што ти улази вода у мењачко уље.  114

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Стиже пролеће
« Odgovor #2 poslato: 18, 03, 2018, 08:33:05 pre podne »
Мајстору је плаћено 80 евра за радове и 10 за долазак из Новог Сада.

Што се тиче воде у мењачу, договорено је да користим мотор и да пратим да ли се појављују неки проблеми.

Како мајстор каже, могуће је да је мотор у неком тренутку претрпео неки ударац или је био блокиран, нпр. кесом и сл. због чега је дошло до тренутног продора воде која се временом помешала с уљем (познато је да се вода и уље иначе не мешају, али овде се ради о великом броју обртаја механичких делова који доводе до тога да уместо да имамо две зоне које се разликују по боји, густини и осталим карактеристикама, добијамо практично хомогену течност боје беле кафе).

Дигресија: током сезоне нисам ударио ништа испод воде али пловећи од Бечеја ка преводници испод Новог Бечеја, око пропелера су ми се обмотале алге, због чега ми се мотор угушио и угасио. Морао сам да подигнем мотор из воде и да скинем алге пре него што сам га поново стартовао. Изгледа да сам тада добро поступио што нисам прво покушао да стартујем мотор, него сам га прво ослободио оног што га је блокирало.

Мајстор је проверио да ли заптивачи раде оно зашто су постављени. Неком врстом манометра, проверио је притисак у уљу (ако сам добро разумео, код мене је измерена вредност од 0,8 бара и притисак није варирао) и проценио је да могу да користим мотор па ћемо на крају сезоне видети како уље изгледа и да ли у њему има воде или не.

Уколко је буде, онда ћемо најесен расклопити мењач и заменити оштећене заптиваче. Требало би да то не кошта више од 90-100 евра.
Уколико се покажу неки проблеми током употребе, онда ћемо то урадити раније, како не би дошло до оштећења механичких делова.

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Стиже пролеће
« Odgovor #3 poslato: 18, 03, 2018, 09:40:29 pre podne »
Ne mora se čekati jesen
Da bi se utvrdilo prisustvo bele kafice

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Стиже пролеће
« Odgovor #4 poslato: 18, 03, 2018, 09:50:37 pre podne »
Наравно да нећу чекати јесен. После пар сати проверићу како уље изгледа и да ли има промене боје.

На то сам и мислио кад сам рекао да ћу контролисати шта се дешава током употребе.
То је нешто што могу и сам повремено - како ми је речено, довољно је одврнути доњи завртањ и одмах ће се видети да ли има воде.
Ако то урадим довољно брзо, не би требало да изгубим уље и да на тај начин доведем до оштећења механизма.

Имајући у виду контролу коју је мајстор урадио, када је инструмент био прикопчан неколико минута док је мотор радио, током које није долазило до пада притиска, мислим да сам прилично безбедан и да проблема неће бити.