Autor Tema: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije  (Pročitano 23370 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #15 poslato: 25, 03, 2018, 22:06:38 posle podne »
Добро вече свима.

Ево, укратко да известим да је договорени састанак реализован. Нашли смо се у марини 4. Јул и лепо се испричали.
Сложили смо се да има разлога да наставимо да се дружимо и да има ствари на којима можемо заједно да радимо.

Наши пријатељи из Удружења професионалних лађара (УПЛ) припремиће текст о стварима које треба знати кад се излази на воду.
Текст би требало да буде од користи свима, а верујем да ће бити посебно користан онима који се припремају за излазак на испит за управљача моторног чамца.
Идеја је да то буде серијал текстова које ћемо објављивати на њиховом сајту али и на сајту нашег удружења.
Договорено је да колеге из УПЛ-а припремају стручни део текста, а ми ћемо радити обраду и припрему за објављивање.

Разговарали смо и о могућности да наутичари помоћу мобилних телефона имају могућност праћења радио саобраћаја на службеном 16. каналу, коју ће наше удружење приказати окупљенима за округлим столом на сајму наутике за неколико дана.

Након лепог и пријатног дружења, разишли смо се с договором да кренемо се реализацијом овог што је договорено, а да с временом сарадњу проширимо и на друге области.


Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #16 poslato: 25, 03, 2018, 22:21:56 posle podne »
Konstruktivno i prijatno druženje. Šteta što nije bilo više učesnika, ali za početak dobro i ovoliko. Ideja sa slušanjem 16 kanala je odlična ako se realizuje biće super. Svi imamo mobilne teefone dok radiostanice malo ko.  Koliko sam razumeo Bećara preko te aplikacije moći ćemo da slušamo nautički kanal, ali nećemo moći da se javljamo da ne bi neko to zloupotrebio, zagušio radio vezu i remetio vodni saobaćaj. ali i to je dobro čućemo ako se neki brod približava i na vreme se bezbedno skloniti. Idemo dalje.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #17 poslato: 26, 03, 2018, 00:05:16 pre podne »
Zahvalicu se na dobroj volji i pokazanoj zelji za dalju saradnju, kao i lepom popodnevu.

Da se sledeceg puta okupimo u malo vecem broju...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #18 poslato: 26, 03, 2018, 14:50:37 posle podne »
Konstruktivno i prijatno druženje. Šteta što nije bilo više učesnika, ali za početak dobro i ovoliko. Ideja sa slušanjem 16 kanala je odlična ako se realizuje biće super. Svi imamo mobilne teefone dok radiostanice malo ko.  Koliko sam razumeo Bećara preko te aplikacije moći ćemo da slušamo nautički kanal, ali nećemo moći da se javljamo da ne bi neko to zloupotrebio, zagušio radio vezu i remetio vodni saobaćaj. ali i to je dobro čućemo ako se neki brod približava i na vreme se bezbedno skloniti. Idemo dalje.

Pa ne razumem sto ne kupite radio stanice, ima ih i ovakvih i onakvih, skupih i jeftinih ali svaka ce vrsiti funkciju makar to bio i onaj mali zonton ili tako nesto.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #19 poslato: 26, 03, 2018, 15:49:10 posle podne »
Брокеру, станица као што је била Зонтон баш и нема много а да су нама доступне. Мислим, пре свега, доступне по цени и по расположивости.

На пример, ја имам Зонтон али не могу да заменим батерију јер се тај тип више не производи. Дакле, сад ми је време за које могу да користим станицу веома ограничено и морам да је допуњавам у току вожње.

На великом чамцу и броду има много простора, али на малим, отвореним чамцима као што је мој, нема баш много места и за станицу и за пуњач и за сонар и за навигацију и све остало што бисмо волели да користимо.
Колико сам од оног Бугарина, Петра, чуо, Зонтон се више не производи.

Осим цене и доступности, да би неко користио радио станицу, потребно је да има положен испит за радиоаматера одређене класе.
Па онда треба да добије дозволу за употребу, а при том, треба и да региструје ту станицу и да сваке године плаћа одређену накнаду за то.

С друге стране, сад већ више и не знам човека у мојој околини који нема мобилни телефон.
За неколико десетина динара месечно потрошених за саобраћај преко интернета, свако с андроидом или ИОС-ом може на свом телефону да инсталира поменуту апликацију и да њом постигне све оно што је већ поменуто.

Од свега, најважније је то што, практично бесплатно, и без било каквих ограничења, свако може да активирањем апликације, чује кад се у његовој близини огласи неки бродар и да на време постане свестан да више није сам и да је потребно да обрати пажњу шта се око њега дешава.

Ми ћемо предложити колегама из других удружења ову апликацију, разговараћемо с представницима капетанија и ако идеја буде прихваћена, свако ко пожели моћи ће да је инсталира и да на тај начин сви заједно повећамо степен безбедности на води.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #20 poslato: 26, 03, 2018, 16:13:25 posle podne »
Ti imas mali i brz camac, tebi u principu i nije neophodna ali svako sa vecim, tezim i sporijem plovilu bi je morao imati a posebno onaj koji nema pomocni motor koji je spreman da u nekoliko sekundi upali. Dozvolu nemam, koristim je za slusanje i komunikaciju ako je bas stani pani. Inace Vhf stanica se moze naci vec za 50, 60 jura ali kako god

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #21 poslato: 29, 03, 2018, 14:57:08 posle podne »
LSI,
nebitno da li se proizvodi ili ne, baterije se proizvode. nadji slicnu i ubaci. Svaki battery centar ce ti to zameniti, a jos bolje, ubacis unutra Li On

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #22 poslato: 29, 03, 2018, 15:40:07 posle podne »
LSI,
nebitno da li se proizvodi ili ne, baterije se proizvode. nadji slicnu i ubaci. Svaki battery centar ce ti to zameniti, a jos bolje, ubacis unutra Li On

Пробао сам прошле године да нађем замену - нисам успео.
Тражио сам преко интернета код разних трговаца, код произвођача батерија... изгледа да се тај тип не прави.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #24 poslato: 29, 03, 2018, 19:36:08 posle podne »
Зоране,

Ради се о примени апликације Зело (Zello) о којој смо на нашем форуму већ причали. Ја нећу сад улазити у детаље - Марко је далеко боље од мене упућен у техникалије.

Суштина оног што желимо да предложимо јесте да се класична радио станица повеже с компјутером који ће омогућити пренос радио саобраћаја на 16. каналу на мобилне телефоне.

Ма шта да су вам неки људи рекли и ма колико тврдили да је то немогуће - нису у праву.
Управо то што ми предлажемо урадила је Шкотска обалска стража. Дакле, могуће је.

Ми смо тестирали апликацију и на нашим телефонима пратимо рад такси служби без проблема.

Шта је идеја овог предлога?
Као што је већ речено, желимо да омогућимо свим наутичарима који су на води, од којих готово сви имају мобилне телефоне, да могу да чују разговоре на 16. каналу.
Верујемо да то може да их прене и скрене им пажњу на то да се у њиховој близини налази неки брод, како би благовремено могли реаговати и избећи евентуалну опасност.

Да закључим, технички, то је могуће.
Да ли ми, као удружење то можемо сами? Можда.
 
С техничке стране, бродска радио станица може бити и она најјефтинија, типа Зонтон (боља и јача станица је свакако боље решење).
С организационе стране, потребна је особа која ће бринути да та станица буде укључена и повезана с рачунаром. Да ли нас има онолико колико је потребно?

Зато желимо да питамо представнике министарства и капетанија да ли би државне службе могле да дају потребну логистику.
Уколико би њихов одговор био позитиван, на овај начин могли би покрити читав ток Дунава, Тисе и Саве.

А ако они из било ког разлога одбију да дају логистику, онда ћемо видети да ли ћемо нас неколико да подесимо своје телефоне и да на неким локацијама активирамо наше "зонтоне" па бар на неким местима да имамо нешто што може да допринесе безбедности.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #25 poslato: 29, 03, 2018, 19:40:26 posle podne »
https://www.facebook.com/prodajatokivokiradiostanica/

Хвала, Деда, проверићу и код њих.
Успоставио сам везу и с представником Кенвуда (Зонтон је копиран Кенвуд) и они су ми рекли да се та врста батерије не производи више. Исто су ми рекли из једне немачке и из једне холандске фирме које се баве батеријама.
Наставићу да тражим јер ми се станица допала. Проверавао сам је и из ресторана у марини у Сланкамену успоставио сам везу с БатаВојом који је  био око 5. километра у Тиси - мислим да је то сасвим пристојно. А што се тиче комуникације с човеком на преводници код Новог Бечеја и с командим бродом регате, немам шта да кажем осим да је чујност била савршена. Зато бих волео да нађем батерију и да наставим с коришћењем станице.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #26 poslato: 29, 03, 2018, 19:57:14 posle podne »
Нисам обратио пажњу на још једно питање које је Зоран поставио.

Ова апликација је потпуно бесплатна и може се преузети са Гугла за андроид телефоне или за ајфоне.
Инсталација и подешавање трају неколико минута.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #27 poslato: 29, 03, 2018, 20:03:30 posle podne »
Познат ми је софтвер Зело (Zello), испробао сам га. Занимљива стварчица, олакшава комуникацију и бесплатна је, ради преко Интернета. Има много скептика по овом питању. Искрено се надам да ће идеја заживети.

Зоране, не знам са колико људи сте о томе разговарали и одакле вам утисак да има много скептика.

Мислим да веома мало људи уопште зна за ту апликацију, а још мање је испробало како апликација ради.
Овде мислим на људе код нас у Србији.
За разлику од нас, у свету је ова апликација добро позната и користе је милиони људи.

Не би требало да вас брину мишљења појединаца.
О било чему да се поведе реч, увек ћете наићи на оне којима се идеја допада али и на оне којима се не допада. Међутим, треба уважити мишљења оних који су апликацију испробали. Њихова мишљења су меродавна а мишљења оних који нису пробали али мисле... ипак не заслужују да куцкам даље. Мени они личе на ону двојицу стараца из серије Мапет шоу који седе у ложи са стране и критикују све што се дешава на сцени. Не губите време с Мапетовцима.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #28 poslato: 29, 03, 2018, 20:09:38 posle podne »
Ево један текст о овој апликацији из 2012. године (http://mondo.rs/a258281/Mob-IT/Vesti/Voki-Toki-aplikacija-za-pametne-telefone.html ):

Voki-Toki aplikacija za pametne telefone


Šta kažete na to da istovremeno srežete troškove i zabavite se koristeći aplikaciju za Push To Talk razgovore preko interneta?
27.08.2012. | 13:55  >  14:07 3
A- A A+

Voki-Toki aplikacija za pametne telefone Foto: Google Play Market.

Nekada je voki-toki bio jedna od omiljenih dečjih igračaka, a danas je, zahvaljujući razvoju interneta i mobilnih komunikacija ponovo aktuelizovan. Ne samo zbog toga što vam može uštedeti koji dinar, nego i zbog toga što od tableta i uređaja koji nemaju telefonsku funkciju može da napravi telefon ili voki-toki.

Zello Walkie Talkie aplikacija radi na Android, iOS, BlackBerry i PC platformama sa kojima može istovremeno da komunicira, nezavisno od toga da li zovete sa Androida na Android ili neku od drugih platformi. Funkcioniše putem prenosa podataka, ali uz najsavremeniju tehnologiju koja omogućava kristalno jasan prenos glasa. Podržan je i prenos glasa na Bluetooth slušalicu.

Ovo je dobra aplikacija za kompanije i korisnike mobilnog interneta, koji po pravilu nemaju aktiviranu glasovnu komunikaciju. To je mahom slučaj sa tablet uređajima iz ponude operatera. Sa ovom aplikacijom, putem internet veze možete da komunicirate sa bilo kojim kontaktom iz imenika, koji već ima aktiviranu Zello aplikaciju.

Zello Walkie Talkie je potpuno bsplatan, zahteva jednokratnu registraciju i omogućava konfigurisanje interfejsa po volji korisnika. Umesto softverskog “pritisni i govori” dugmeta, možete da aktivirate neki od tastera na samom telefonu ili tabletu, a na raspolaganju su vam i liste prethodnih poziva i konferencijske veze.

Aplikacija je preuzeta blizu 10 miliona puta i ocenjena je sa 4.6 na osnovu 65.000 glasova. Ovo je idealan dodatak za pametni gedžet, uz Skype i Viber aplikacije, jer se lako koristi, omogućava veoma jasnu i kvalitetnu komunikaciju, ali ima i mogućnost privatne komunikacije sa jednim ili do 300 posebnih kanala.

Понављам, то је било пре шест година. Од тада, апликација је још много, много пута преузета и коришћена.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Saradnja U.G "Moja Ladja" i Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije
« Odgovor #29 poslato: 29, 03, 2018, 21:02:12 posle podne »
Jel sam ja dobro razumeo da biste vi sa vise radio stanica emitovali 16. Kanal na jedan kanal na toj aplikaciji. Npr iz svake kapetanij?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!