Autor Tema: Moj Gumenjak - saveti, predlozi  (Pročitano 13931 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mikiheadroom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #15 poslato: 25, 02, 2018, 21:22:27 posle podne »
Meni odlicno izgleda


Sent from my iPad using Tapatalk

Hvala , da dobro izgleda ali me ipak brine sto je ipak 18 godina star, ali sa druge strane citao sam da je Zodiac , jako kvalitetan , plasim se da ne pocne da se raspada....?!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže Ђорђе978

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
    • Wiking sport
  • Brod tip: Wiking sport
  • Veličina: 3,6
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #16 poslato: 25, 02, 2018, 21:30:35 posle podne »
Drugar ima Maestral 9 iz 80-tih i nista mu nefali.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока


Van mreže ajveks

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 167
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #17 poslato: 27, 02, 2018, 03:53:07 pre podne »
Ako je hipalon moze jos toliko godina

Послато са LG-H840 уз помоћ Тапатока


Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #18 poslato: 27, 02, 2018, 20:23:39 posle podne »

Uskladjivanje snage motora sa tipom i veličinom plovila
 verovatno je jedna od najvažnijih stvari o kojoj treba



voditi računa prilikom kupovine motora. Postoji fina linija razgraničenja izmedju prejakog i preslabog motora. Kada odaberete snažniji motor često rizikujete oštećenje plovila i izlažete se riziku. Ako izaberete motor slabije snage bićete u situaciji da preopteretite motor i nemate pravo iskorišćenje snage. U nastavku teksta naći ćete informacije koje mogu da pomognu po ovom pitanju. Ipak, najvažnije je da konsultujete proizvodjača motora i pratite njegove preporuke.

Mali vanbrodksi motori
Imajte na umu da je težina veoma bitna kod izbora vanbrodskog motora. Neki motori iako iste snage mogu biti vrlo različitih težina i o tome vodite računa.

2KS - 4KS (ispod 15,9 kg)
Osim Honde 2KS i Yamahe 2,5KS koji su četvorotaktni, gotovo svi ostali su dvotaktni u ovoj klasi. To su perfektni motori za skoro sve male čamce. Možete ih koristiti na gumenjacima, kanuima, manjim jedrilicama, sklopivim čamcima i drugim lakim plovilima dužine od 8 do 12 stopa (2,44 - 3,66 m). Ako je čamac dovoljno lak da možete sami ili iuz pomoć jednog pirjatelja da ga ponesete i ako gaz nije veći od 5 do 10 cm ovo su idealni motori. Još jedna njihova osobina je da u sebi imaju ugradjene rezervoare za gorivo.

Performanse

- za očekivati je da će ovi motori kliziti kroz vodu pri brzini od 8 do 16 km/h. Sa nekim od ovih sa dva cilindra i 3 ili 4 KS mnogi gumenjaci i kanui će glisirati ako je u čamcu samo jedna osoba.
- ovi motori omogućavaju veće brzine od ugradjenih stabilnih motora tih snaga.
- kao pomoćni motori koji se često koriste pri manevrisanju većih plastičnih plovila dužina iznad 4 m i težine iznad 240 kg veoma su korisni.


5KS - 8KS (18 kg - 27,2 kg)

Ovo su radni konji srednjih snaga i malih težina. Lako klize kroz vodu kad su postavljeni na manjim gumenjacima, kanuim i čamcima sa ravnim dnom. Ovo su lepi motori zato što su dovoljno snažni i još uvek prilično lagani za transport. Perfektni su za mnoge male ili jedrilice srednjih veličina ali i kao pomoćni, manevarski  motori na čamcima ispod 6,10 m. Ovi motori su idealni za čamce čija je težina izmedju 22,7 kg i 113,34 kg, dužina izmedju 2,44 m i 4,27 m i mogu da ih ponesu jedan ili dva čoveka.

Performanse

- Možete očekivati brzinu od oko 16,1 do 28,97 km/h s jednim čovekom u čamcu.
- Sjajni su kao zamene ili pomoćni motori na jedrilicama.
- Ponekad ovi motori ispoljavaju različite karakteristike u zavisnosti od broja ljudi u čamcu.


9,9KS - 18KS (29,48 kg - 45,36KS)
Ovo su motori za vaše ploveće kućice. Vrlo su upotrebljivi i pogodni za skoro svaku priliku i potrebu. Izuzetno su popularni kod onih koji treba da predju veća rastojanja. Takodje popularni su medju ribarima koji plove često sa bar još jendom osobom ili treba da prevezu veći teret. Ovi motori se često koriste na većim jedrilicama dužina od 4,88 m do 7,62 m. Česti su i na čamcima s ravnim dnom dužina 3,35 m do 4,88 m, velikim kanuima, gumenjacima od 2,74 m do 3,66 m i na manjim plastičnim čamcima dužine od 3,35 m do 4,88 m. Čamci u ovoj klasi obično su teški od 54,43 kg do 272,16 kg i više. Ove motore nije preterano teško prenositi s mesta na mesto.

Performanse

- Možete očekivati brzinu od 24,14 do 40,23 km/h sa lakšim plovilima.
- Bez problema izglisiraju čamac dužine do 4 m sa jednom osobom.
- Tamo gde 6-8KS nije dovoljno motori od 9,9KS do 18KS biće pravo rešenje.
- Motori ove snage često imaju kao opciju mogućnost elektrostarta i punjenja akumulatora.


20KS - 35KS (45,34 kg - 68,04 kg)

Ovo su granični modeli motora srednjih snaga. Oni su najpopularniji jer predstavljaju most izmedju malih i srednjih ribarskih brodova. Ovi motori će poterati plstični čamac ili veći čamac s ravnim dnom velikim brzinama. Mnogi ribari koji moraju da predju 8 do 40-tak kilometara ne koriste motore ispod 20KS. Sjajni su za lake čamce od 3,96 m do 5,49 m kao i za jedrilice i pontone. Koriste ih često i na velikim gumenjacima, velikim kanuima, čamcima od aluminijuma s ravnim dnom dužina od 4,27 m do 5,49 m i na velikim jedrilicama. Ako podjete na pecanje s tri ili više osoba i želite da glisirate nećete uzeti motor ispod 20 ks.

Performanse

- Možete očekivati brzine od oko 32 do 48 km/h na većini lakih čamaca.
- Ako sa 9,9KS do 18KS imate problema da izglisirate, motori od 25-35KS biće pravo rešenje.

Motori srednjeg dometa

40KS - 75KS

Ovi motori su idealni za vaše čamce od plastike dužina od 4,27 do 5,49 m koji se koriste za ribolov i krstarenje. Veoma su dobri na pontonima od 4,88 m do 6,71 m i na čamcima od aluminijuma iznad 6,10 m ravnog dna. Ovim motorima lako se stiže do terena za ribolov brzinama iznad 48,28 km/h sa tri ili više osoba na čamcu.


Sledeći segment u klasama motora su oni od 90KS do 140KS, a još snažniji su oni od 150KS do 300KS.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovaj tekst sam negde vec video i prilicni ne sluzi nicemu.

Van mreže mikiheadroom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #19 poslato: 11, 03, 2018, 12:13:31 posle podne »
Gde mogu da nadjem top 5 modela, ili proizvdjaca hypalon gumenjaka od oko  3.5-4.5 metara ? Pokusao na netu ali nisam uspeo . Bicu zahvalan ako mi jednostavno napisete koji brend je najbolji za hypalon , vidim puno forsiraju PVC, a ja bi iskreno pokusao da ga zaobidjem. Pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže steps

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: Adriatik
  • Marina: AJK
  • Veličina: 8.90
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #20 poslato: 11, 03, 2018, 15:45:26 posle podne »
 1. Zodiac
Kad bi Dunav bio vreo, svak' bi riblje corbe jeo.- J.J.Zmaj

Van mreže mikiheadroom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #21 poslato: 12, 03, 2018, 08:18:41 pre podne »
1. Zodiac
Hvala na odgovoru , koji model konkretno , kako sam se ja informisao novi modeli su od PVC-a


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže steps

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: Adriatik
  • Marina: AJK
  • Veličina: 8.90
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #22 poslato: 12, 03, 2018, 10:40:24 pre podne »
Licno nisam ni gledao novije modele jer su mi preskupi ( bar u duzini u kojoj trazim 3.8-4.2 metara). Sa vremena na vreme izleti po neki stariji Zodiac na oglasima, ali brzo nestane.... uglavnom su to stariji camci iz '80 i '90, koji su uz normalno odrzavanje veciti... gledao sam na primer modele MK2....mislim da su oni od hipalona...
Kad bi Dunav bio vreo, svak' bi riblje corbe jeo.- J.J.Zmaj

Van mreže mikiheadroom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #23 poslato: 12, 03, 2018, 10:48:00 pre podne »
Чамци од "Hypalon-Neoprene (CSM)" материјала:

http://advanceboat.com/proizvodi/
Hvala Zox


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže mikiheadroom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #24 poslato: 24, 03, 2018, 10:30:13 pre podne »
Ljudi,  da li gumeni camac duzine 4.20 sa motorom od 20ks mora/treba da se registruje ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže steps

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: Adriatik
  • Marina: AJK
  • Veličina: 8.90
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #25 poslato: 24, 03, 2018, 11:13:21 pre podne »
I kada za kupanje sa motorom mora/treba da se registruje
Kad bi Dunav bio vreo, svak' bi riblje corbe jeo.- J.J.Zmaj

Van mreže mikiheadroom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #26 poslato: 09, 04, 2018, 12:32:29 posle podne »
Da li je neko nosio u grcku camac i motor , da li to teeba prijaviti na granici , ili kako vec ide procedura . Mislim na camac  na naduvavanje  koji je spakovan u gepeku .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže mikiheadroom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #27 poslato: 21, 06, 2018, 15:02:22 posle podne »
Ima li neko ideju gde mogu da nabavim u Beogradu i okolini nesto ovako , ili kako da improvizujem ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže limunardo

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 57
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #28 poslato: 09, 10, 2019, 13:46:12 posle podne »
Da li je neko nosio u grcku camac i motor , da li to teeba prijaviti na granici , ili kako vec ide procedura . Mislim na camac  na naduvavanje  koji je spakovan u gepeku .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pozdrav drugovi nautičari i mene zanima odgovor na ovo pitanje.

Ima li ko i kakva iskustva ?

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj Gumenjak - saveti, predlozi
« Odgovor #29 poslato: 15, 10, 2019, 00:43:01 pre podne »
Kupis gurtnu na KP i nasije ti to bilo koji krojac. Ja to nebih kupovao..