Autor Tema: Samogradnja u 74. godini  (Pročitano 24591 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #30 poslato: 15, 02, 2018, 16:29:22 posle podne »
Vookela,kod mene u klubu smo menjali kompletne pontone sve novo.Firma iz BG,sve je moralo biti sa atestom,znaš ko je sve to odradio,opet mi stariji.Jedan primer,ja sam odrastao u Beogradu kada je fijaker išao ponjemu,gradio sam nasip na Adi ciganliji imao sam 15 god.radna akcija,da li neko danas može da organizuje radnu akciju,to mi ni u klubu nemožemo jer niko neće doći.Moje znanje o gradnji čamaca nema kome da prenesem,jer su ljudi ne zainteresovani.Nije to samo kupi projekat,treba znati i tehnologiju rada.Bavio sam se mišlju da kompletnu samogradnju sa fotografijama i opisom rada uradim za naš forum,ali sam odustao nemam za koga.Pozz.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #31 poslato: 15, 02, 2018, 17:06:11 posle podne »
Mile ja znam jednog entuzijastu u gradnji čamaca. To je ZoranT sa foruma, trenutno radi sebi metalni čamac. Šteta je vas dvojicu ne sastaviti i sa svojim znanjem i iskustvom stvarno ne napravite neku posebnu temu ovde na forumu o izgradnji čamaca.

Van mreže sale.m79

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 926
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Gasa
  • Brod tip: Apic
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 10m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #32 poslato: 15, 02, 2018, 17:25:13 posle podne »
Mileta ovo je ta tema i umesto da se Mile davi pitanjima krecu filozofije.
Ja ga slucajno znam i cujemo se redovno.

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #33 poslato: 15, 02, 2018, 18:08:02 posle podne »
Mileta,kompletnu gradnju Zorana sam pratio i sve komentare i bodrenja i brige kako će ga registrovati.To su dva sistema gradnje moj i njegov.On je počeo 19 marta a ja 7septembra,on je napravio samo korito,ja sam uradio kompletan brod ,ostala mi je ograda na pramcu i bitve.Ofarbao sam  ga temeljnom bojom bojom spolja i unutra.Nije Zoran spor pitanje sistema gradnje.Ja korito uradim,za mesec dana,da sam radio svaki dan komletan brod u limu i ofarban uradim za tri meseca i to sam bez ičije pomoći.Imam svo sistem rada i netreba mi pomoć.Sve sam to naučio od majstor Apića gledajući,nikada mi nije hteo ništa pokazati

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #34 poslato: 15, 02, 2018, 18:14:33 posle podne »
milegrcki,
Svaka tebi cast !!! Ja te zaista cenim i postujem i divim se sta jedan sam covek moze i ume uraditi...
Ipak, cini mi se da ima u tvom pisanju neka sitna nota zalosti ili razocarenja, jer nema ko da nasledi to sto bi ti bio spreman da poklonis - iskustvo i znanje.
Ja ne volim da savetujem, ali bih te ipak zamolio da razmislis i da ili ovde na forumu, ili na nekom drugom mestu napises i postavis to sto znas, jer uvek ce se pojaviti neko, ko ce umeti da ceni, postuje i koristi to sto si napisao...
Ja ti zelim puno zdravlja i entuzijazma !!!!
Na zdravlje  114

Van mreže momcilo

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: samogradnja dunavski
  • Marina: kamenjar
  • Veličina: 7.20
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #35 poslato: 15, 02, 2018, 19:00:21 posle podne »
Čika Mile ja sam ljubitelj samogradnje i voleo bi kad bi podelili vaša iskustva sa nama pa čak i da vidim uživo !

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока


Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #36 poslato: 15, 02, 2018, 20:02:40 posle podne »
Ima ovde dosta samograditelja pa i sam izradjujem camce i prodajem ih, doduse sve iz hobija. Sta cu volim da camce, vodu i nautiku, para nemam. Verovatno ima i onih koji samo posecuju sajt, citaju, a ne ukljucuju se. Svakako bi znacilo Vase iskustvo, neka ostene ovde i posluzi bilo kome bilo kada.

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #37 poslato: 15, 02, 2018, 22:39:37 posle podne »
Mileta,kompletnu gradnju Zorana sam pratio i sve komentare i bodrenja i brige kako će ga registrovati.To su dva sistema gradnje moj i njegov.On je počeo 19 marta a ja 7septembra,on je napravio samo korito,ja sam uradio kompletan brod ,ostala mi je ograda na pramcu i bitve.Ofarbao sam  ga temeljnom bojom bojom spolja i unutra.Nije Zoran spor pitanje sistema gradnje.Ja korito uradim,za mesec dana,da sam radio svaki dan komletan brod u limu i ofarban uradim za tri meseca i to sam bez ičije pomoći.Imam svo sistem rada i netreba mi pomoć.Sve sam to naučio od majstor Apića gledajući,nikada mi nije hteo ništa pokazati

Cika Mile, sistem gradnje koji vi koristite je karakterisitican za holandske jahtograditelje. Moguc je samo ako se radi sa razvojivim formama oplate. Prednosti u odnosu na "klasican" su ogromne. Najveca je u krajnjem izgledu i brzini. Vi kada formirate trup onda stavljate rebra i ne navlacite trup na rebra, kao sto to rade u "klasicnom" sistemu gradnje, vec rebro navlacite na trup. Jos ako sve zavarite kada formirate trup po principu da se krene od neutralne linije ka spolja onda taj trup skora da ne treba ni gitovati. Kod "klasicnog" sistema potrosi se jaaaako mnogo vremena na pravljenje rebara a potom i njihovo postavljanje u prostoru, koje pri tom nikada nije 100% upeglano. Vidim da nemate konus u oplati na pramcu on ume da pravi problem, ali on se koristi kada je pramac malo puniji, vasa korita su dosta vitka.

Da ne duzim, ipak je ovo Vasa tema.

Samo napred, uzivajte u gradnji i da ste zdravi i cili.

Rado bih dosao da malo zvirnem kako napredujete ali sam malo dalje pa nije bas zgodno.

Srdacan Pozdrav


Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #38 poslato: 15, 02, 2018, 22:41:04 posle podne »
Dule u pravu si nemam muške dece da im prenesem svoje znanje.Jedini koga sam naučio da crta i napravi model je jedan dečko iz Novog Kneževca,ali nikada nije imao para da pravi brod,pravi samo čamce.Ja sam završio Brodarsku podoficirsku školu,bila je najbolja pomorska škola,preplovio Jadran uRečnoj Rat. Flotili u tehničkoj radionici proveo četiri ipo godine.Učio zanate od starih majstora.Meni jedino je problem bio radno mesto,davao sam po 100E mesečno i da neradim kako radim kirija bi bila veća od materijala za brod.No da nedavim od nedelje dolazi mi Vepar ,pa ako ima sklonosti ja ču mu pokazati što znam,a znam da prenesem znanje jer sam generacije mornara obučavao.

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #39 poslato: 15, 02, 2018, 23:37:36 posle podne »
Zakeralo vidim da se razumeš,sada ću otkriti kako ja radi projekat za brod,Nacrtam plan sa visinama i širinama,iz visina i širina dobijaš uglove rebara.Sa takvim planom pravim model razmera je 1-10 .Kda napravim model isti precizno obložim kartonom,nako toga karton boka i dna prebacujem na milimetarski papir.Papir podelim na pola metra koliki mi je razmak rebara,precrtaš bok i dno broda.secište linijati je mera.Na pramcu moram zbog krivina ucrtati mere svakih 10cm.Da bih uštedeo u materijalu,ne povlačim srednju liniju već mere uzimam sa gornje strane plana,tako odbacim vrlo malo materijala.prectam sve na lim,obeležim markerom svako rebro.Iz plana visina i širina uzimam mere i pravim rebra,ali samo za dno .Kada završim kompletno dno sa svim ukrućenjima prelazim na bok.Opet iz plana visina i širina uzimaš mere za svako rebro.Postavim flah na njegovo mestona obe strne boka,vinklom 20-20 učvretim oba rebra kada postavim zadate mere.Kod ovog sistema širinu možeš postaviti kako hoćeš,možeš svugde po malo da ga razguraši zategneš ga ko žicu.Drugačije bih bilo da vidiš plan ,model ima brod u gradnji, pa u sitna crevca.Pozz

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #40 poslato: 15, 02, 2018, 23:51:29 posle podne »
Momčilo,pa ti si mi u komšiluku,gradim ga preko puta Kamenjara u Avrama Mrazovića kada siđešsa dolme kod staklenika prva desno pado kraja videćeš brod.moj tel.063-193-9915.Javi se,jer tamo nikog nema.Pozz.

Van mreže momcilo

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: samogradnja dunavski
  • Marina: kamenjar
  • Veličina: 7.20
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #41 poslato: 16, 02, 2018, 08:54:58 pre podne »
Znam gde gradite brod moj drugar mi je pričao svakako ću naići .

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока


Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #42 poslato: 19, 02, 2018, 10:45:37 pre podne »
Svaka cast Mile...odlicno to napreduje...mozda do kraja meseca dodjem do tebe...najavim se pre toga telefonom pa se dogovorimo...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #43 poslato: 19, 02, 2018, 13:02:27 posle podne »
Važi ,čujemo se

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #44 poslato: 14, 03, 2018, 07:20:00 pre podne »
Arso neznam koliko imaš godina,Jedan savet,ne druži se sa ljudima punih negativne energije,misli pozitivno,učini makar jedno dobro delo u toku godine .Ja se družim većinom sa mlađim svetom jer stariji su opterećeni raznoraznim bolestima.Uvek nađi nešto da radiš i neće ti biti dosadno.Čovek se uči dok je živ i umre u neznanju.

Milegradski imam 62 godine i nije mi teško da se družim sa ljudima. U svakom slučaju izbegavam "pametnjakoviće", "sveznalice" i one koji kukaju nad svojom sudbinom. Apsolutno podržavam tvoj stav o tome da treba uvek biti aktivan. O druženju sa starijima imam malo drugačije mišljenje. Oni sa kojima se ja družim iako imaju svakakve probleme ne opterećuju druge njima već se trude da svako druženje bude lepo i puno pozitivne energije. U krajnjem, ako nisam za društvo onda je bolje da tamo ne odem nego da odem i smorim ih svojom negativnošću.  Biće dana srešćemo se sigurno. Pozdrav, Arsa.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.