Autor Tema: Samogradnja u 74. godini  (Pročitano 24595 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #45 poslato: 15, 03, 2018, 18:03:00 posle podne »
Zakeralo vidim da se razumeš,sada ću otkriti kako ja radi projekat za brod,Nacrtam plan sa visinama i širinama,iz visina i širina dobijaš uglove rebara.Sa takvim planom pravim model razmera je 1-10 .Kda napravim model isti precizno obložim kartonom,nako toga karton boka i dna prebacujem na milimetarski papir.Papir podelim na pola metra koliki mi je razmak rebara,precrtaš bok i dno broda.secište linijati je mera.Na pramcu moram zbog krivina ucrtati mere svakih 10cm.Da bih uštedeo u materijalu,ne povlačim srednju liniju već mere uzimam sa gornje strane plana,tako odbacim vrlo malo materijala.prectam sve na lim,obeležim markerom svako rebro.Iz plana visina i širina uzimam mere i pravim rebra,ali samo za dno .Kada završim kompletno dno sa svim ukrućenjima prelazim na bok.Opet iz plana visina i širina uzimaš mere za svako rebro.Postavim flah na njegovo mestona obe strne boka,vinklom 20-20 učvretim oba rebra kada postavim zadate mere.Kod ovog sistema širinu možeš postaviti kako hoćeš,možeš svugde po malo da ga razguraši zategneš ga ko žicu.Drugačije bih bilo da vidiš plan ,model ima brod u gradnji, pa u sitna crevca.Pozz

Cika Mile,

Sve mi je jasno. Meni je brodogradnja struka. Ja sam mnogo mladji pa koristim racunar pri projektovanju ali se uvek trudim da mi sve povrsine budu razvojive, osim ako nije obla forma onda ipak deo mora da se malo lupi na presi.
Napravio sam ja par brodica samo malo vecih, ali princip je isti sve su ostalo nijanse.

Na zalost nisam vise u Srbiji inace bih drage volje dosao kao sto rekoh.

Sve najbolje.

Pozdrav





Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #46 poslato: 15, 03, 2018, 18:22:50 posle podne »
Zakeralo vidim da se razumeš,sada ću otkriti kako ja radi projekat za brod,Nacrtam plan sa visinama i širinama,iz visina i širina dobijaš uglove rebara.Sa takvim planom pravim model razmera je 1-10 .Kda napravim model isti precizno obložim kartonom,nako toga karton boka i dna prebacujem na milimetarski papir.Papir podelim na pola metra koliki mi je razmak rebara,precrtaš bok i dno broda.secište linijati je mera.Na pramcu moram zbog krivina ucrtati mere svakih 10cm.Da bih uštedeo u materijalu,ne povlačim srednju liniju već mere uzimam sa gornje strane plana,tako odbacim vrlo malo materijala.prectam sve na lim,obeležim markerom svako rebro.Iz plana visina i širina uzimam mere i pravim rebra,ali samo za dno .Kada završim kompletno dno sa svim ukrućenjima prelazim na bok.Opet iz plana visina i širina uzimaš mere za svako rebro.Postavim flah na njegovo mestona obe strne boka,vinklom 20-20 učvretim oba rebra kada postavim zadate mere.Kod ovog sistema širinu možeš postaviti kako hoćeš,možeš svugde po malo da ga razguraši zategneš ga ko žicu.Drugačije bih bilo da vidiš plan ,model ima brod u gradnji, pa u sitna crevca.Pozz

Cika Mile,

Sve mi je jasno. Meni je brodogradnja struka. Ja sam mnogo mladji pa koristim racunar pri projektovanju ali se uvek trudim da mi sve povrsine budu razvojive, osim ako nije obla forma onda ipak deo mora da se malo lupi na presi.
Napravio sam ja par brodica samo malo vecih, ali princip je isti sve su ostalo nijanse.

Na zalost nisam vise u Srbiji inace bih drage volje dosao kao sto rekoh.

Sve najbolje.

Pozdrav
Pozdrav iz Beograda.  114

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #47 poslato: 15, 03, 2018, 18:36:13 posle podne »
Pozdrav Zakeralu,kada budeš došao u Srbiju,javi se.Znaš onu pesmu od Balaševića  Imao sam strašnog petla- princip jeisti sve su ostalo nijanse.

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #48 poslato: 15, 03, 2018, 22:48:49 posle podne »
Arso,da nisam za druženje ne bih bio na ovom forumu niti svake godine na regati Vode vojvodine.Zoran T i Laza su mi bili u poseti u utorak 13.03.18god.Mala razmena znanja i druženje.Pozdrav

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Samogradnja u 74. godini
« Odgovor #49 poslato: 17, 09, 2019, 14:20:29 posle podne »
Čika Mile, ima li kakvih novosti sa brodom? Da li ste uspeli da ga privedete kraju?

Skoro videh u temi "Petrovaradin-Bezda-Petrovaradin 2019" da vas je Budens72 sreo, pa mi pade na pamet da pročitam ovu temu ponovo. Mnogo lep brod  thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek