Autor Tema: Ojačanje krmenog zrcala  (Pročitano 10837 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sloba_NS

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Ojačanje krmenog zrcala
« poslato: 03, 02, 2018, 20:21:04 posle podne »
Imam Titelski Super Shark (3.3m) i za prošlu sezonu sam ga iz čisto estetskih razloga komplet prefarbao, nabacio prohrom bitve, bokobrane, prednju i zadnju podlogu za kačenje motora itd.

Do sad sam ga jako lepo (i brzo) terao Tomosovom 18-icom, a od skoro se ponovio sa jednim Johnson 521cc 25/35 KS iz 1993.

Iako je korito poprilično zdravo i estetski lepo i očuvano, planiram da ojačam makar onaj mali deo krmenog zrcala gde dođu plastične podloge za oslanjanje motora tako što bih mu to fabričko udubljenje za unutrašnju podlogu popunio  smolom i staklenom tkaninom, eventualno prebacio koji sloj na sam gornji rub zrcala gde naseda motor. Zamenio bih postojeći L profil novim, širim za to zadebljanje koje bih uradio.

Da li je to dovoljno za motor od 25 KS i 52 kg?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #1 poslato: 03, 02, 2018, 22:21:10 posle podne »
Dosta je hrabro koristiti taj camac sa motorom od 25/30 ks...

Van mreže Nikola Calasan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 46
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #2 poslato: 04, 02, 2018, 04:05:26 pre podne »
Ako to je zrcalo zdravo i nije trulo, nema potrebe nista da stavljas. Mozes eventualno neku plocu izmedju srafova staviti. Msm na srafove kojima pricvrscujes motor za zrcalo. Ja sam na mali gliser zvani gunzales (msm da je 3,5m) kacio yamahu od 50 ks i nikakvih problema nisam imao niti sam ista ojacavao

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #3 poslato: 04, 02, 2018, 08:33:07 pre podne »
Sve moze ali na taj camac nikako ne ide motor te snage.... ne vidim zasto rizikovati uopste?!?

Nekada sam se ja tako zezao, nema sta nisam kacio na male camce npr 40ks na Elan 401 ali to je toliko nebezbedno i opasno da nema veze sa zdravim razumom...

ali bio sam mladji i zeleo svasta da probam...

u svakom slucaju ne savetujem takvu zajebanciju....
Dunav je moje more.....

Van mreže Nikola Calasan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 46
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #4 poslato: 04, 02, 2018, 10:38:52 pre podne »
Ja ne vidim sta je to tu toliko nebezbedno, ako mu je zrcalo zdravo? Ako ima malo jaci motor, ne znaci to da ga uvek mora voziti oun gas. Ja trenutno imam gliser od 4.5m sa 90ks, normalno se ponasa gliser, a moje je koliko cu gasa da dam

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #5 poslato: 04, 02, 2018, 11:07:39 pre podne »
pa ne mozemo porediti glisersko korito sa camcem 3,3 x 1,4 sa trimaranskim koritom koje mozete izvrnuti kad god pozelite samo malo jacim naginjanjem na stranu....
nisam rekao da ne moze, rekao sam da nije bezbedno i tu sam apsolutno u pravu  hi
Dunav je moje more.....

Van mreže Sloba_NS

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #6 poslato: 04, 02, 2018, 11:38:47 pre podne »
Hvala svima na brizi i odgovorima.

Ako to je zrcalo zdravo i nije trulo, nema potrebe nista da stavljas. Mozes eventualno neku plocu izmedju srafova staviti. Msm na srafove kojima pricvrscujes motor za zrcalo. Ja sam na mali gliser zvani gunzales (msm da je 3,5m) kacio yamahu od 50 ks i nikakvih problema nisam imao niti sam ista ojacavao

Misliš da između malih okruglih odbojnika šrafova za stezanje i one plastične podloge ubacim drvenu letvicu, i bez pričvršćivanja je samo stegnem u "sendvič"?

Mekše ili tvrđe drvo? Debljina..?
« Poslednja izmena: 04, 02, 2018, 12:05:27 posle podne Sloba_NS »

Van mreže Sloba_NS

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #7 poslato: 04, 02, 2018, 12:01:34 posle podne »
pa ne mozemo porediti glisersko korito sa camcem 3,3 x 1,4 sa trimaranskim koritom koje mozete izvrnuti kad god pozelite samo malo jacim naginjanjem na stranu....
nisam rekao da ne moze, rekao sam da nije bezbedno i tu sam apsolutno u pravu  hi

Uz dužno poštovanje, nestabilnost trimaranskog korita je čista besmislica.

Praktično... Vozio sam Vlasinskim jezerom Kvarneplastik gliser sa Yamahom 25. Prvo, ne smeš ni slučajno stati/sesti uz krmeno zrcalo tog glisera jer momentalno toneš dole (imam oko 90 kg, ništa specijalno). Drugo, bitnije... Svako ozbiljnije skretanje podrazumeva gotovo 90 stepeni nagiba, što ne uliva nikakvu sigurnost, a koračanje čak i sedenje na palubi tog glisera je ravno sigurnom kupanju.

Što se Super Šarka tiče, na identičnoj osnovi i dimenzijama je pravljen i tzv. Gliser Shark. Na njega specifikacijski idu jači motori. Razlika je bila samo u palubi i sedištima.

U dosadašnjoj kombinaciji sa T18 sa kojim idem 40-44 km/h po gps-u sam leti namerno izvodio raznorazne egzibicije. Nema ni govora, ne o prevrtanju nego čak ni ozbiljnijem naginjanju.

Tokom varaličarskog ribolova koji najčešće praktikujem, slobodno šetam s kraja na kraj čamca usidrenog na sred Dunava ako treba, i nemam problema sa izrazitim naginjanjem niti nestabilnošću. Možeš mu sesti na ivicu i nagnuće se desetak santimetara od raspoloživih 50...

Mislim da je po sredi ipak stvar ukusa, a ne naučno-praktičnih činjenica, bar što se tiče (ne)stabilnosti ovog čamca.

No, vratimo se temi...



Van mreže Nikola Calasan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 46
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #8 poslato: 04, 02, 2018, 16:50:41 posle podne »
Kad nakacis motor na zrcalo, ako ima one svoje stege, zategni ga lepo, a na donjem delu klesta od motora probusi rupu kroz zrcalo i stavi srafove, a rupu napuni silikonom. Srafovi ce ti izaci unutar glisera gde ti stoji rezervoar verovatno. Iseci tvrdju dasku i povezi ta dva srafa, stavi neke vece podloske, zategni dobro i gas :)

Ja sam vozio 50 ks yamahu ba gonalesu od 3.5m, to su stranse preformanse bile, a i manevri su bili odlicni i nikakve nesigutnosti u toku voznje nijr bilo. Namestis adekvatan trim jer predpostavljam da taj motor nema hidraulicni tim i uzivaj. Ja sam uvem za to da se stavi javi motor i tamo gde je pisalo da je max npr 50 ks, ja sam stavljao 70-80 ks i uvek su je sve bilo extra. Imao sam mnogo vecu krstarecu brzinu na manjem broju obrtaja, a kad mi zatreba da ide brzo, onda stvarno i ide :)

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #9 poslato: 05, 02, 2018, 10:40:25 pre podne »
pa ovo je forum za razmenu misljenja,informacija trazenja i davanja saveta  hi

u konkretnom slucaju sam samo izneo svoje misljanje, a opet, na osnovu prilicno velikog iskustva sa manjim camcima i velikom paletom motora raznih snaga...

dobro poznajem sve camce koji se proizvode kod nas i na osnovu toga sam i dao komentar i naravno da ce svako uraditi kako misli da je najbolje...  thumbup

Dunav je moje more.....

Van mreže Sloba_NS

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #10 poslato: 09, 02, 2018, 20:45:31 posle podne »
Još neki komentar na temu ojačanja zrcala?

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #11 poslato: 09, 02, 2018, 21:09:03 posle podne »
Ja sam na proslom camcu Tiger Shark, premixov, morao da koristim adapter jer je camac predvidjen za kratku nogu a motor je bio duga noga. Adapter sam prepravio tako da sto vecom povrsinom naleze na krmeno zrcalo i samim tim smanji silu kojom motor inace deluje na jednom mestu - gde nalezu celjusti motora.

Tebi bi preporucio da bar nekako to obezbedis otpozadi, u smislu da stavis neku plocu od aluminijuma ili od one tvrde plastike koja se ne savija. Time bi sila koju motor pravi kad ide napred, bila rasporedjena na veliku povrsinu zrcala, i to bi smanjilo rizik od neke lomljave ili ostecenja.

Ovako je to kod mene izgledalo, nosac malo prepravljen, i radilo bez problema  6589

Pre:


Posle prepravke:

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Nikola Calasan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 46
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #12 poslato: 09, 02, 2018, 23:20:46 posle podne »
Ako bi stavljao motor sa dugom nogom, ja bih pre stavio ovako nesto, jer bi mogao da lepse nastelujes visinu motora, a i lako se demontira sve. Postavio sam od najjednostavnijeg modela ka slozenijima. Ja planiram da napravim ovaj najslozeniji, kako bih lepo stelovao visinu motora zarad boljih performansi

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока


Van mreže Sloba_NS

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #13 poslato: 12, 03, 2018, 16:44:34 posle podne »
Da li je bolje u svrhu pojačanja krmenog zrcala sa spoljne strane postaviti parče npr. Crne blažujke 21 mm ili polietilen P500 onu livenu plastičnu ploču koju koriste mesari kao panj/dasku za sečenje?

Poslato sa PRA-LX1 uz pomoć Tapatoka


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ojačanje krmenog zrcala
« Odgovor #14 poslato: 12, 03, 2018, 17:35:46 posle podne »
Слобо, не знам да ли је боље али ја сам, кад сам сређивао алуминијумски чамац, уместо иструлеле дрвене даске, ставио баш ту пластичну.
И на новом чамцу имам пластичну таблу на коју је окачен мотор од 25 КС тежак 72 кг.
Ја сам задовољан.

Пластика је довољно тврда и масивна. Не трули и не рђа. Увек је чиста и лако се опере.
Толико од мене.