Autor Tema: Kabe Nautica - Razvigor  (Pročitano 41937 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #120 poslato: 27, 12, 2019, 13:13:59 posle podne »
Kabe, čestitam na svemu što si uradio oko tvog čamca. Ja takođe, mislim da kod tebe nije u pitanju osmoza već da se radi o nepoštovanju procesa farbanja i korišćenja neodgovarajućih komponenti. Za osmozu je to suviše kratko vreme. Nadam se da će proizvođač na vreme ispuniti svoje preuzete obaveze i da ćeš nadalje uživati na vodi.

Mi nismo dovoljni znalci da bi na osnovu par slika dali sigurnu "dijagnozu" pojava na tvom čamcu. Sačekajmo pa ćemo videti.

Opusti se i uživaj! Pozdrav.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #121 poslato: 26, 04, 2020, 22:33:17 posle podne »
Pozdrav svim "čamdžijama", kapetanima, ribolovcima i rekreativcima. Nije nas bilo neko vreme zbog zimskog sna i gletovanja, ali sada smo ponovo u igri :)

Čamac je od strane proizvođača isporučen po dogovoru 09.04.2020. godine. Ujedno, taj dan je spušten u vodu zbog nanetog antialgina. U vodi će biti do kraja godine kao što je to bio slučaj i prošle sezone kada ćemo nakon vađenja baciti pogled i iskontrolisati stanje. I tako će biti svake godine... Ukoliko bude bilo nekih problema, proizvođač će ponovo biti kontaktiran.

Šta nama preostaje? Ništa drugo sem ono gde smo stali prošle godine... Već sada pred kraj meseca imamo solidan broj sati na vodi jer kako se bolje izolovati u ova krizna vremena sem na vodi? :) A vreme ovih dana služi bez greške.

No, da ne davim o tome u ovoj temi, biće nešto uskoro više u "sektoru plovidbe" ako stignem. Ostao sam dužan mnogo lepog materijala od prošle sezone, ali ne stiže se.

Čamac je "useljen" i podešen za upotrebu za sat vremena :) Kada se samo setim kako je to sistematski išlo prošle godine, bude mi smešno :)









Servis motora odrađen u Grosu brzinom munje, nakon čega je isti popakovan na plovilo i otisnuli smo se u prvu vožnju





Sve glatko kao puter, a podaci o brzini na viskom nivou... Od prošlogodišnjih maksimalnih 10-11Km/h uzvodno:





Ove godine, "malo" bolji podaci, 16 - 17 Km/h. Tako je to kada adekvatno hranite konje van sezone pa ojačaju, i preselite podstanare Školjkoviće na otvoren Dunav.








Šta reći na kraju sem VIDIMO SE NA VODI! :)

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #122 poslato: 26, 04, 2020, 23:08:18 posle podne »
Bravo Kabe! Samo cepaj, sezona počinje, a valjda će i ovaj virus proći što pre pa da se koristi plovilo maksimalno.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk


Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #123 poslato: 01, 05, 2020, 23:19:53 posle podne »
Prethodnih dana palo malo lickanje.

Bove oribane, sijaju se kao pasje moodo.



Ugrađeno "reflektujuće pomagalo" za vožnju u rikverc. Šalim se, da mogu da sučem brkove dok vozim:





 a0335

Pronađoh pre neki dan u Dunavcu ovu bovu sklopljenu u Jugoplastici u Splitu ko zna koje godine. Pravi oldtajmer. Imam ideju da je restauiram i aktiviram kao pomoćnu kada zatreba.



Ideja mi je bila da je očistim u kompletu i pokušam da izbelim zutilo na njenom belom delu, da da crveni prefarbam u plavo kako bi se uklopila u moju kolor šemu.

Izbeljivanje sam pokusao sa:

01. Varijanta sirce, soda bikarbona i voda - Nije uspelo
02. Praškom - Nije uspelo
03. Sve vrste fizičkih pomagala, sunjeri, žice ribaće četke - Nije uspelo
04. Nekom pastom koju sam imao koja leči i sidu - Nije uspelo

Da li imate neki konstruktivni predlog za ovu priču ili je nemoguća misija? Kontam da neko hemijsko sredstvo možda moze da reguliše taj sloj i izbeli ga, ali ne znam koje. Poenta je da ne ošteti strukturu gume.

U krajnjem slučaju izribaću je koliko god može ovako i ofarbati.


Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #124 poslato: 01, 05, 2020, 23:29:37 posle podne »
Pokušaj sa domestosom, jer ima varikine u sebi, ali mislim da je to plastika promenila boju i da će teško biti.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk


Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #125 poslato: 02, 05, 2020, 06:26:13 pre podne »
To nije prljavstina samo, vec je promenila boju od uv zraka. Dakle nesto jako abrazivno, a potom da mu vratis glanc poliraljem da se ne bi lako prljala usled ogrebotina po povrsini.
Ako vec farbas crveno u plavo, ofarbaj zuto u belo  114 i neka ti je za ukras , a i sacuvaces natpis Yugoplastika
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #126 poslato: 03, 05, 2020, 00:48:57 pre podne »
Pokušaj sa domestosom, jer ima varikine u sebi, ali mislim da je to plastika promenila boju i da će teško biti.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Pokušaću. Guma je u pitanju... Na mestima gde ima blaga površinska ostećenja (ubode) vidi se jako bela boja :) To je ono što me vodi da može da se izbeli na neki način :)

To nije prljavstina samo, vec je promenila boju od uv zraka. Dakle nesto jako abrazivno, a potom da mu vratis glanc poliraljem da se ne bi lako prljala usled ogrebotina po povrsini.
Ako vec farbas crveno u plavo, ofarbaj zuto u belo  114 i neka ti je za ukras , a i sacuvaces natpis Yugoplastika

Svakako, znam da nije samo prljavština. Nju sam skinuo sa gore nabrojenim stvarima i dobio svetlo žuću boju :)

Brine me samo da ta jaka abrazija ne promeni totalno svojstvo gume, ali nemam šta da izgubim...

Ne bih farbao žuto u belo jer se farba skida (skinula se crvena). Očekujem i da će plava da popusti kad ofarbam posle nekog vremena jer će početi da se ljušti, ali mala je površina pa može da se dofarba.

Sa Jugoplastika natpisom sam imao ideju da ga "zapunim" čačkalicom plavom pojom i time ga istaknem :)

Hvala puno na savetima i idejama, pokušaću pa javljam status :)

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #127 poslato: 04, 05, 2020, 08:30:54 pre podne »
Vec kada smo kod pranja, cime prati alge na vanbrodsom motoru? Nisam vadio camac, izgleda odvratno. Jel ima vec neko resenje. Noga je siva pa bas ruzno izgleda.
Mislio sam neki kercher pod pritiskom pa da probam..

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #128 poslato: 04, 05, 2020, 09:32:48 pre podne »
Колико је мени познато, једина успешна процедура уклањања алги и каменца је следећа:

Одмах по вађењу чамца из воде, добро опрати корито млазом воде под високим притиском (што већи притисак, то боље).

У следећем кораку иде прање корита сирћетом и водом помоћу крпе или сунђера (од свега, најбољи је плетени џак за кромпир и сличне производе). Шпакла (шпахтла) је део обавезног прибора.

Трећи корак је прање помоћу раствора соне киселине. Сунђером нанети раствор на корито, оставити десет, двадесет минута а онда опет: шпакла, компресор и тако неколико пута док не падне мрак - на очи.

На тај начин скинућете највећи део наслага с корита и то с бока.
Најчешће чамци стоје на ауто приколицама, а то значи на отприлике пола метра изнад тла, тако да је потребно да легнете да бисте очистили корито (ја још нисам видео никог ко то ради, тако код већине ова операција прања доведе до тога да се наслаге прилично добро уклоне с бокова али не и са корита.

Да би се опрало и корито, постоје два начина: или се чамац изврне на бок, један или други или чамац треба подићи са приколице на већу висину.

Да напоменем и ово: приликом прања сирћетом и раствором соне киселине, обавезно користите заштитне гумене рукавице!

Помаже, код мањих чамаца, у току сезоне, повремено насукавање чамца на песак и прање у води (колико рука дохвати).

Што се тиче прања самог мотора, мислим да је довољно да се добро истрља раствором сирћета. Мислим да не треба користити јаке абразиве.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 04, 05, 2020, 11:07:54 pre podne LSI »

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #129 poslato: 04, 05, 2020, 11:01:05 pre podne »
@LSI

koji je promer sirce i voda? Camac je alu, plan je da ga izvrnem lepo pa visoki pritisak.. ako vidim da se ne skida dobro, onda cu koristiti predloge koje ste naveli. hvala

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #130 poslato: 04, 05, 2020, 11:26:33 pre podne »
Сирће можете нанети и без разблажења, уколико су наслаге старе и осушене. У том случају, сирћем можете натопити крпу или сунђер и нанети директно на површину коју желите да очистите. Ако је чамац тек извађен и још је мокра површина коју треба очистити, може и сасвим мало сирћета (нпр. ракијска чаша и исто толико воде). Нанети сирће (чисто или разблажено) на површину и оставити неколико минута, а онда испрати млазом воде.

Е сад, све ово је испробано на чамцу од пластике.

Што се тиче алуминијума, мислим да би било боље да се распитате код произвођача - они најбоље познају материјал с којим раде и знају да ли би употреба сирћета или соне киселине могла довести до стварања некаквих флека по површини али колико ја знам, сирћетом се перу чесме и санитарије у домаћинствима без неке штете. Понекад се сирћету додаје и исцеђени сок од лимуна, који појачава дејство и боље скида старе наслаге.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #131 poslato: 23, 12, 2020, 07:02:14 pre podne »
Pozdrav svima...

Dugo nije pisano u ovoj temi, valja je malo razgibati, zaslužila je...

Tokom ove sezone je možda bilo nešto zanimljivo za nju, ali iskreno, nisam imao "resurs". Dinamika je bila jaka, korona takođe, ali nije me omela da napravim ozbiljnu satnicu na vodi. Vozilo se do skoro. Čamac tradicionalno 1. decembra izvađen iz vode u zimovnik. Na koritu nije bilo algi ni školjki. Obrisao jednu ruku krpom i vodom i to je bilo to... Nema nikakvih promena na koritu.

Statistiku oko utrošenih sati bacam kada dođem do tahografa, a benzina je potrošeno dve-tri kante  sajkaca sajkaca

Stoga, nastavljamo druženje nadalje i vidimo se za koji dan ponovo na vodi :)

Razvigozdrav!






Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #132 poslato: 23, 12, 2020, 07:46:13 pre podne »
Svaka čast, pa da uskoro otvorimo i novu sezonu.

Pre jedno 2 nedelje sam video parkiranog Razvigora u dvorištu marine. Ne moze da se ne vidi kad se ide ka špicu  jh

Kakva je ova godina, a s obzirom da tebi zima nije problem mogao si dočekati i januar sa čamcem  u vodi sajkaca

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #133 poslato: 23, 12, 2020, 08:28:19 pre podne »
Da, za koji dan ponovo na vodi :D

Razvija sam namestio da pozira ove godine, namešten je na vidikovac.

Ahahaah, šta ćeš kada sam toplokrvna zver :D Mi sa juga nismo baš "uračunljivi" po tom pitanju.

Kada je reč o plovidbi, bio bih ja i danas na vodi, ali nažalost imao sam sličan scenario kao neki nama dragi članovi foruma :( Nije me zaobišla opaka Korona... Jedva sam preskrcao, a i danas osećam posledice. Međutim, dobro se sve završilo na kraju čim kuckam ove lepe redove. Ostaje samo da se učuvamo i nadalje i revitalizujemo. Počeo sam da treniram, ide kilavo, ali biće!


Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #134 poslato: 15, 02, 2021, 18:57:57 posle podne »
Ovih dana obišao sam Razvigora i marinu. Uživa u čarima zime. Da li će ga visok vodostaj ovih dana "prevrnuti na leđa" ostaje nam da vidimo  rolleye

Komšija iz zimovnika je spreman za ronjenje...


how long between workouts