Autor Tema: Kabe Nautica - Razvigor  (Pročitano 42151 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #90 poslato: 17, 12, 2019, 08:02:43 pre podne »
Ovo su ozbiljni propusti (nažalost), ako čamac koji nema ni godinu dana dobije osmozu...
Nažalost, izgleda da je pojava više proizvođača čamaca doprinela da počnu da se utrkuju cenom (ali ne i kvalitetom), a mora se nešto i zaraditi (naravno), pa se štedelo na kvalitetu materijala.

Nadam se da grešimo, i da ovo nije osmoza... I da će proizvođači ozbiljno pristupiti saniranju problema.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #91 poslato: 17, 12, 2019, 08:55:14 pre podne »
Kabe, zahvaljujem se za predivne reportaze sa vode, koje sam pratio a praticu ih i dalje  55555 114
Sto se tice ovih mehura, tu mogu biti samo dva razloga: ili je ostala vlaga u plastici ili je krenula osmoza... I jedno i drugo ne valja, posebno kada se radi o novom i skupo placenom plovilu..
Kao sto je calipso posavetovao, i ja ne bih stavljao prajmer i antialgin, bar neko vreme, da bi se lakse mogli prtiti procesi koji se desavaju na camcu. Ako se mehuri ponovo pojave, camc treba vratiti proizvodjacu i traziti vracanje para...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #92 poslato: 17, 12, 2019, 08:57:07 pre podne »
proizvodjaci ne prodaju camce po modelu, nego se naravno cena formira po KG. Sto je tezi, to je skuplji i naravno, ako nadju neki jeftin materijal, koristice ga kako bi mogli vise zaraditi. Proizvodjaca ima puno, bas bas puno za ovako malu zemlju, te je konkurencija LUDA!

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #93 poslato: 18, 12, 2019, 07:27:49 pre podne »
Ukoliko je osmoza, pravog saniranja ovde nema, da se ne lažemo   kuku . Meni je izuzetno žao što ovo pišem , posebno kada vidim koliko Kabe uživa u plovidbi i voli svoj čamac, ali upravo zbog toga treba da traži zamenu plovila za drugo novo korito ili da vrate novac nazad. Osmoza ili vlaga, šta god da se desilo je apsolutno nedopustivo na novom plovilu! Nema opravdanja ni kilogramima, ni materijalima, ni utrkivanjem sa cenom- to jednostavno ne može i ne sme da se desi. Pa ja imam Big foot kao pomocni camac 11 godina i non-stop je u vodi pa nema ni "o" od osmoze, a ne novo korito. Plovio sam kao  skiper na Fairline 42 koji je bio 1982 godiste i od prvog dana u čarteru i na moru (i to Jadranskom koje je među najslanijim morima) pa kada smo pregledali brod pri vađenju i servisu bio je kao nov. Kakva crna vlaga i osmoza za jednu sezonu!? Jbt iznervirao sam se  roll4 XKJHDGASED
Kabe molim te nam napiši šta kaže proizvođač-prodavac, šta misli da preduzme. Baš me živo zanima, jer od ovoga ne može imati lošiju reklamu!
Ps. Jos jednom, ukoliko se "sanira" ,ne dozvoli da ti proizvođač uradi na foru gratis ili da te nagovori na farbanje korita- nikako i NIKAKO šmirglanje korita, prajmer, antifaulin.
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #94 poslato: 18, 12, 2019, 07:57:43 pre podne »
Sve se slažem sa tobom.... A ako je takva situacija svuda (evo i Zoran se javio sa problemima na svom hunteru), onda je trenutno najbolje kupovati ili polovne proverene, ili aluminijum kod Saleta...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #95 poslato: 18, 12, 2019, 08:28:19 pre podne »
Ma iskreno, ne shvatam ljude koji kupuju plastiku pored alu materijala... ali ok.. o ukusima se ne raspravlja.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #96 poslato: 18, 12, 2019, 08:42:30 pre podne »
Apsolutno se slazem sa  calypso2... Zaista je velika sramota sta rade proizvodjaci plasticnih camaca.
Ja sam se sokirao kada je na plastikaneru starom 3 godine, koji je kod nas u marini, motor od 20 HP otkinuo zrcalo.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #97 poslato: 18, 12, 2019, 09:01:45 pre podne »
Neki lik-da mu ne spominjem ime, zna ga Zankiki, kome je Vlada pravio big foot, bas za njega, sto bi se reklo custom, pojacano zrcalo da moze veci motor, pojacana plastika, ma najbolji camac na dunavu itd, napukne mu zrcalo. I sta ce, zove Kiketa koji je radio tada kod Zmige Hunter, da to sredi, da pokrpi, krenuo ovaj da sece to a u plastici zalivena OSB ploca, verovali ili ne i to nesto tanko. Naravno, skroz trula itd.. Toliko...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #98 poslato: 18, 12, 2019, 09:16:08 pre podne »
И ја сам прочитао овај текст и погледао слике. Заиста ми је жао што се то десило Кабеу и ЗокијуНС. Рекао бих да се не ради о осмози. Осмоза после једне сезоне у оптицају мени је незамислива и могућа само уколико је рађено веома старим материјалом и под веома лошим условима. Пре бих рекао да се овде ради о непоштовању технологије. Мислим да је у току производње рађено на брзину, слој на слој, без да је потпуно истиснут ваздух из претходно нанетог слоја. Још ако је то рађено у простору у ком је било много влаге у ваздуху, ето могућег узрока оваквог проблема.

Шта год да је, најпоштеније би било да произвођач врати паре и да људи купе нове чамце.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #99 poslato: 18, 12, 2019, 09:23:43 pre podne »
И ја сам прочитао овај текст и погледао слике. Заиста ми је жао што се то десило Кабеу и ЗокијуНС. Рекао бих да се не ради о осмози. Осмоза после једне сезоне у оптицају мени је незамислива и могућа само уколико је рађено веома старим материјалом и под веома лошим условима. Пре бих рекао да се овде ради о непоштовању технологије. Мислим да је у току производње рађено на брзину, слој на слој, без да је потпуно истиснут ваздух из претходно нанетог слоја. Још ако је то рађено у простору у ком је било много влаге у ваздуху, ето могућег узрока оваквог проблема.

Шта год да је, најпоштеније би било да произвођач врати паре и да људи купе нове чамце.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Tacno tako, ali sta je danas ovde posteno, tj koliko ima pravde?

Uglavnom se slazem sa svim sto je napisano, nakon jedne godine je sumanuto da se pojavi ovakav problem i da diskutujemo na temu osmoza ili nesto drugo.
Ocigledno je da radionice za izradu camaca vode bitku, a da ispastaju kupci. Valja izneti i ostala negativna iskustva, nema razloga da se tako nesto krije.
Za nauk svima i kao dobra smernica onima koji se dvoume izmedju plastike i aluminijuma.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #100 poslato: 18, 12, 2019, 10:07:24 pre podne »

Za nauk svima i kao dobra smernica onima koji se dvoume izmedju plastike i aluminijuma.

STG misljenja sam da su ljudi vec masovno poceli da kapiraju razliku... Jedan sam od "krivaca" da danas postoji Kempijeva radionica  u Ugrinovcima. Pre ne tako mnogo godina, Kempi je proizvodio i prodavao 10 camaca godisnje. U poslednjih par godina on proizvodi stotine camaca godisnje. To je dobar dokaz da su ljudi shvatili... A jos kada se tu dodaju Djena, Apatin, ... koji takodje proizvode alu camce, onda se lako moze isvesti zakljucak da se momentalno naj bolje prodaju alu camci...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #101 poslato: 18, 12, 2019, 10:25:34 pre podne »
Ko namerava da iduće godine vozi Kempijev nov čamac teško da će doći na red, mozda za 2021.god.
Njegov dobar rad i realne cene su mu natovarile na vrat mnogo kupaca, a dodatne i nove majstore nije lako naći (čim malo uvide kako to dobro ide, odlaze i otvaraju svoje radnje, jedan mu je skoro "pobegao").
Takodje Kempi je započeo i 2 nova, mnogo veća projekta, pa su mnogi rokovi razvučeni.
"Aqua lux" imam već 6 god, bela boja, nigde ništa nije popustilo.
Ovde nije osmoza već je siva boja loše naneta, a Stevan mi je delovao kao korektan majstor i trebalo bi da sanira problem.
Dobro uradjeni plastični čamci će trajati 20-30 god bez potrebe za bilo kakvom popravkom.
Oni koji se kunu u aluminijumske čamce prvo neka se malo bolje raspitaju o kvalietu aluminijuma koji se kod nas može kupiti, a Kempi kupuje ono što se najbolje što se ovde može naći i što nije neka EU klasa,
Šta ugradjuje njegova konkurencija koja pravi lošije kopije je tek pod znakom pitanja.
Aluminijum koji se ovde prodaje je pravljen od reciklažnog, otpadnog Al, a ne od originalne rude.
Posle nekoliko godina te kopije će pokazati svoje mane.
Još uvek kod nas nema Al čamaca starijih od 10-15 god da bi se pravila realna poredjenja.
 
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #102 poslato: 18, 12, 2019, 12:10:18 posle podne »
Misho, postoje testovi materijala koje koristi Kempi. Neverovatno sta rade camcima i nista ne mrda. Sto se tice starijih camaca, naravno da postoje i camci stariji od 40 godina, kada su se nitovali itd jer nije bilo varenja tog materijala. I dan danas su ok a iance, taj aluminujum i ovaj koji se sada koristi je nebo i zemlja, ovo je sa legurom Mg3, pisao je Kempi o istegljivosti itd.. skoro pa kao celik. Sto se tice Al materijala, znamo da je kopanje neisplativo trenutno pored reciklaze, a reciklazom se ne gubi nista kod aluminijuma. Nije to plastika pa da..

Recimo lijem olovice, izlijem 3 i pretopim ih 1000 puta, na kraju kada ih zadnji put izlijem, nece one biti nista losije od onih prvih, ni po cvrstoci ni tezini.



A naravno da tokom proizvodnje alu materijala ne ide samo aluminijum, tu se mesaju i drugi materijala kako bi se dobila tabla koja zahteva XXX standarde.

Postoje i vojni camci od AL, svi su jos uvek TOP.
Moj camac kada je jedan covek video, krstio se i vikao to je tenk a ne camac.

Jedino ovde sto moze biti problem je nepostojeca anoda ili pogresna. Nebih da komentarisem ostale prozvodjace jer nisam imao njihove camce. Mogu samo da komentarisem rad mog camca gde vidim da ljudi otvore usta do poda kada vide njegov var i rad.
Sto se tice plastike, imam ja jednu u garazi, stoji 3 godine, Tajmen, 28 mi po redu napravljen. Posle AL, nikada ga vise nisam uzeo u obzir za koriscenje.

Aluminium: 94.2 to 97.4%
Chromium: 0.3% max
Copper: 0.1% max
Iron: 0.4% max
Magnesium: 2.6 to 3.6%
Manganese: 0.5% max
Silicon: 0.4% max
Titanium: 0.15% max
Zinc: 0.2% max
Residuals: 0.15% max


Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #103 poslato: 18, 12, 2019, 13:22:03 posle podne »
Oni koji se kunu u aluminijumske čamce prvo neka se malo bolje raspitaju o kvalietu aluminijuma koji se kod nas može kupiti, a Kempi kupuje ono što se najbolje što se ovde može naći i što nije neka EU klasa,
Šta ugradjuje njegova konkurencija koja pravi lošije kopije je tek pod znakom pitanja.
Aluminijum koji se ovde prodaje je pravljen od reciklažnog, otpadnog Al, a ne od originalne rude.

Miso,
Iz ovga sto si napisao, a ja boldovao, jasno je da se  da se ti metalsku industriju ili slabo ili u opste ne razumes, sto naravno  i nije obavezno. Ipak iznesene tvrdnje mogu mnogima pobrkati sliku o aluminijumu kao materijalu...
Cisto da bih drugima bilo jasno, a posto sam u metalskoj industriji i metalima do guse, objasnicu dve stvari:
1. Kempi aluminijumske table kupuje iskljucivo u fabrici Impol Seval, koja skoro 90% svoje proizvodnje izvozi u ES i ostatak sveta. Primenu proizvedene robe mozete pogledati na njihovom sajtu http://www.impol.rs/ pod kategorijom TRZISTA.
2.Reciklazni aluminijum i aluminijum dobijen iz rude  se ne razlikuju ni po jednom parametru !

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #104 poslato: 18, 12, 2019, 13:54:06 posle podne »
Kempi koristi ALMG 3 MN, a ne Almg 4mg kao sto se prave camci u EU.
Ako znas kolika je tu razlika onda da ne sirim pricu u ovoj temi gde je predmet plastika.
99% Al ovde se koristi iz reciklaze sa raznim primesama i necistocama, da je dobar pravili  camce  i u Eu  i u USA od njega .
Moze da bude ali ne mora da znaci.
Današnji dan je početak ostatka moga života....