Autor Tema: ВБК - поново  (Pročitano 4801 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
ВБК - поново
« poslato: 12, 01, 2018, 10:29:14 pre podne »
О Великом бачком каналу (ВБК) смо већ писали. Прича о овом каналу је ружна да ружнија тешко може бити.
И уопште, стање наше животне средине је толико лоше да је тешко наћи озбиљне речи којима се оно што сте дешава свакодневно може описати.

Најновији пример је прича о пронађеном отпаду у Обреновцу, закопаном у бурадима. Нисам до сада још успео да сазнам о којој врсти отпада се ради али у вестима се наводи само да је реч о опасном отпаду. Питам се, колико још има таквих буради, закопаних ко зна где?

И баш та прича о бурадима ових дана доведена је у везу са ситуацијом на ВБК.

Ових дана, у Врбасу кружи следећа прича:

"Ovih dana imamo u Vrbasu jednu pošalicu među nama. Trpajte u kanal, nemojte u buriće, hoće da hapse", navodi Ratko Đurđevac, predsednik Ekološkog pokreta Vrbas.
Prema procenama Hidrozavoda iz Novog Sada u kanalu se nalazi 370.000 kubnih metara mulja, od čega se 170.000 smatra opasnim otpadom.
"Ako to prevedemo u buriće, to znači da je oko 900.000 buradi od 200 litara ovde izručeno", kaže Đurđevac. 


И док нас у вестима уверавају како ће одговорни за закопавање буради бити кажњени, у ВБК и даље се свакодневно улива сав могући отпад, а посебно отпадне воде из "Витала" и за то нико никог не прозива и ником не прети ни затвор ни казна...




Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: ВБК - поново
« Odgovor #1 poslato: 13, 11, 2018, 17:21:21 posle podne »
Пре извесног времена, обрадовала нас је вест да почињу радови на обнови преводнице код Бездана, као и вест о почетку радова на измуљавању Великог Бачког Канала.

Али, изгледа као да ми у овој нашој земљи заиста не умемо ништа да урадимо, а да нешто друго не покваримо.

Погледајте на слике које следе, па ће вам бити јасно о чему говорим.

Да би очистили канал, извођачи радова су прво очистили обалу од дрвећа. Питам се да ли је неко консултовао екологе, да ли је неко макар помислио шта ће то будући туристи, наутичари, приликом пловидбе каналом моћи да виде на обалама? Зар заиста није могло бар нешто од тих стабала да се сачува, да остане мало хладовине, да остане нешто заклона за животиње и птице...?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: ВБК - поново
« Odgovor #2 poslato: 13, 11, 2018, 17:23:26 posle podne »
Слично је и на Јегричкој...

Мада, Јегричка је на већем делу изгубила дрворене и пре више од 20 година и то још није обновљено новим засадима што се и види на овој слици снимљеној ове године.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: ВБК - поново
« Odgovor #3 poslato: 13, 11, 2018, 19:21:13 posle podne »
Gde je ovo na Jegričkoj? Bio sam par puta ove godine a predzadnji put sam se zaglavio pa sam zvao kolege u pomoć..
Od mladosti sam pecao tamo i bilo je baš idila a onda je sve otišlo u honduras..

Na žalost to treba da izgleda ovako ali ja to neću dočekati..
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: ВБК - поново
« Odgovor #4 poslato: 13, 11, 2018, 19:56:36 posle podne »
Тако је на већем делу.
А ја памтим време када су са обе стране реке, дуж обале били дрвореди испод којих је била хладовина - рај!
Онда су, рекли би људи, преко ноћи посекли све оне тополе и јаблане и остало је корито које се годинама замуљивало и зарастало у трску...