Autor Tema: Zakon o policiji  (Pročitano 13916 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #15 poslato: 11, 01, 2018, 18:47:12 posle podne »
Moj prijateljski savet svima je, manite se ispravljanja krive Drine. Kad vas zaustave, a to će verujem biti retko ili nikako, pokažite dokumenta odgovorite na postavljenja pitanja i uživajte na reci. Kao što Srsa kaže ima milion razloga zbog kojih možete biti zaustavljeni a da je policaajac, ako je imalo vispren, uvek u pravu.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #16 poslato: 11, 01, 2018, 19:03:35 posle podne »
Za 8 god plovidbe imao sam 3 susreta sa rečnom policijom:

-2010.g. pecam na bivšem brodu Antaresu8 na ušću Save u Dunav (imao sam samo 1.god iskustva na brodu na reci), prilazi rečna patrola, ne traži mi nikakva dokumenta ali mi skreće pažnju da se iza mojih leđa približava oluja i da se vratim u marinu. Bili su u pravu.

-2015.g. usidrio sam se na špicu Konjskog ostrva (Dunav kod ušća) u Linssenu sa USA zastavom, rečna patrola muško-ženska mi prilazi, pita da li sme da se popne na plovilo za čašu vode jer je bilo oko 35C tog dana. Ne traže mi nikakva dokumenta, kažu ozbiljan čovek, sigurno sve ima uredno (mada baš i nije bilo sve uredno)

-2016.g. Smederevska ada, decembar, ja sam jedini u dunavcu (i tada sam imao USA zastavu), pokušavam da nabacim kanape na panj koji jedva viri iz vode, prilazi rečna patrola propisno opremljeni sigurnosnim prslucima, pomažu mi oko privezivanja i pitaju da li ću tu ostati sam, malo je rizično, jak Dunav, zima, sam na pomalo klizavom brodu, naravno nisam stavio sigurnosni prsluk, pametnjaković.

Elem, verovatno to nije pravilo, ali stičem utisak da se većina rečnih policajaca ponaša kao kolege na vodi, bez imalo arogantnosti ili nadmenosti. Većina mahne kada prođe pored plovila. Nemam nikakvog razloga da ja budem nadmen ili da ne sarađujem, sve tako mnogo brže prođe.

Sa saobraćajnom drumskom policijom nemam baš lepa iskustva.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže steps

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: Adriatik
  • Marina: AJK
  • Veličina: 8.90
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #17 poslato: 11, 01, 2018, 19:04:44 posle podne »
Ovo je prava "zimska" tema, puno teorije, a praksa .....
Licno mi nikada nije smetalo kada me legitimisu na reci, ali je uvek bilo radnim danom i na Savi na potezu Usce- Sajam, tj. isped ili blizu  sedista Recne policije ... Jedino mi smeta sto ih u sezoni vikendom nema ni od korova, a tada je najvece divljanje.... verujem da bi za jedan vikend u junu ili avgustu imali "posla" vise nego za mesec dana...
Ziveli 114
Kad bi Dunav bio vreo, svak' bi riblje corbe jeo.- J.J.Zmaj

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #18 poslato: 11, 01, 2018, 19:27:39 posle podne »
Још само ово, чланови Устава које је Колибри навео:

Član 18

Ljudska i manjinska prava zajemčena Ustavom neposredno se primenjuju.
Ustavom se jemče, i kao takva, neposredno se primenjuju ljudska i manjinska prava zajemčena opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima. Zakonom se može propisati način ostvarivanja ovih prava samo ako je to Ustavom izričito predviđeno ili ako je to neophodno za ostvarenje pojedinog prava zbog njegove prirode, pri čemu zakon ni u kom slučaju ne sme da utiče na suštinu zajemčenog prava.
Odredbe o ljudskim i manjinskim pravima tumače se u korist unapređenja vrednosti demokratskog društva, saglasno važećim međunarodnim standardima ljudskih i manjinskih prava, kao i praksi međunarodnih institucija koje nadziru njihovo sprovođenje.   

Član 22

Svako ima pravo na sudsku zaštitu ako mu je povređeno ili uskraćeno neko ljudsko ili manjinsko pravo zajemčeno Ustavom, kao i pravo na uklanjanje posledica koje su povredom nastale.
Građani imaju pravo da se obrate međunarodnim institucijama radi zaštite svojih sloboda i prava zajemčenih Ustavom.

Član 39

Svako ima pravo da se slobodno kreće i nastanjuje u Republici Srbiji, da je napusti i da se u nju vrati.
Sloboda kretanja i nastanjivanja i pravo da se napusti Republika Srbija mogu se ograničiti zakonom, ako je to neophodno radi vođenja krivičnog postupka, zaštite javnog reda i mira, sprečavanja širenja zaraznih bolesti ili odbrane Republike Srbije.
Ulazak stranaca u Republiku Srbiju i boravak u njoj uređuje se zakonom. Stranac može biti proteran samo na osnovu odluke nadležnog organa, u zakonom predviđenom postupku i ako mu je obezbeđeno pravo žalbe i to samo tamo gde mu ne preti progon zbog njegove rase, pola, vere, nacionalne pripadnosti, državljanstva, pripadnosti određenoj društvenoj grupi, političkog mišljenja ili gde mu ne preti ozbiljno kršenje prava zajemčenih ovim ustavom.
Član 42
Zajemčena je zaštita podataka o ličnosti.
Prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti uređuju se zakonom.
Zabranjena je i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni, u skladu sa zakonom, osim za potrebe vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom.
Svako ima pravo da bude obavešten o prikupljenim podacima o svojoj ličnosti, u skladu sa zakonom, i pravo na sudsku zaštitu zbog njihove zloupotrebe.

Član 58
Jemči se mirno uživanje svojine i drugih imovinskih prava stečenih na osnovu zakona.
Pravo svojine može biti oduzeto ili ograničeno samo u javnom interesu utvrđenom na osnovu zakona, uz naknadu koja ne može biti niža od tržišne.
Zakonom se može ograničiti način korišćenja imovine.
Oduzimanje ili ograničenje imovine radi naplate poreza i drugih dažbina ili kazni, dozvoljeno je samo u skladu sa zakonom.

Član 97
Republika Srbija uređuje i obezbeđuje:
1. suverenost, nezavisnost, teritorijalnu celovitost i bezbednost Republike Srbije, njen međunarodni položaj i odnose sa drugim državama i međunarodnim organizacijama;
2. ostvarivanje i zaštitu sloboda i prava građana; ustavnost i zakonitost; postupak pred sudovima i drugim državnim organima; odgovornost i sankcije za povredu sloboda i prava građana utvrđenih Ustavom i za povredu zakona, drugih propisa i opštih akata; amnestije i pomilovanja za krivična dela;
3. teritorijalnu organizaciju Republike Srbije; sistem lokalne samouprave;
4. odbranu i bezbednost Republike Srbije i njenih građana; mere za slučaj vanrednog stanja;
5. sistem prelaska granice i kontrole prometa roba, usluga i putničkog saobraćaja preko granice; položaj stranaca i stranih pravnih lica;
6. jedinstveno tržište; pravni položaj privrednih subjekata; sistem obavljanja pojedinih privrednih i drugih delatnosti; robne rezerve; monetarni, bankarski, devizni i carinski sistem; ekonomske odnose sa inostranstvom; sistem kreditnih odnosa sa inostranstvom; poreski sistem;
7. svojinske i obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine;
8. sistem u oblasti radnih odnosa, zaštite na radu, zapošljavanja, socijalnog osiguranja i drugih oblika socijalne sigurnosti; druge ekonomske i socijalne odnose od opšteg interesa;
9. održivi razvoj; sistem zaštite i unapređenja životne sredine; zaštitu i unapređivanje biljnog i životinjskog sveta; proizvodnju, promet i prevoz oružja, otrovnih, zapaljivih, eksplozivnih, radioaktivnih i drugih opasnih materija;
10. sistem u oblastima zdravstva, socijalne zaštite, boračke i invalidske zaštite, brige o deci, obrazovanja, kulture i zaštite kulturnih dobara, sporta, javnog informisanja; sistem javnih službi;
11. kontrolu zakonitosti raspolaganja sredstvima pravnih lica; finansijsku reviziju javnih sredstava; prikupljanje statističkih i drugih podataka od opšteg interesa;
12. razvoj Republike Srbije, politiku i mere za podsticanje ravnomernog razvoja pojedinih delova Republike Srbije, uključujući i razvoj nedovoljno razvijenih područja; organizaciju i korišćenje prostora; naučno-tehnološki razvoj;
13. režim i bezbednost u svim vrstama saobraćaja;
14. praznike i odlikovanja Republike Srbije;
15. finansiranje ostvarivanja prava i dužnosti Republike Srbije, utvrđenih Ustavom i zakonom;
16. organizaciju, nadležnost i rad republičkih organa;
17. druge odnose od interesa za Republiku Srbiju, u skladu s Ustavom.

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #19 poslato: 11, 01, 2018, 20:30:40 posle podne »
Hvala za doprinos temi.
Pošto je ovo mentalno razgibavanje na interesantnu i komplikovanu temu. Svi iznosimo svoja lična viđenja i mišljenja koja ne moraju biti i tačna. Da neko prateći prepisku ne uđe u zabludu moram da naglasim prvo koje su nam obaveze prema policiji na reci.
Obaveza je da se postupa po naređenju sa policijskog čamca i izvrše naređenja policijskog službenika.
Pravo je da ukoliko smatramo da su postupili izvan svojih ovlašćenja, pokrenemo propisan postupak za zaštitu svojih prava.
Ko je služio vojsku, princip izvrši pa se žali.
Pošto imam utisak da me neki nisu najbolje razumeli, prvo ispunjavamo obavezu, čime stičemo pravo.
Mislim da me niste baš najbolje razumeli, ja iznosim osnove za ovaj deo posle izvrši, odnosno žali se

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #20 poslato: 11, 01, 2018, 21:53:03 posle podne »
Колибри, јасно је шта желиш рећи. Мени неће сметати (колико видим ни осталима у овој дискусији) ако ме заустави речна полиција и затражи исправе, а на њиховом чамцу не буде присутан инспектор пловидбе.  Предаћу документе, мало попричати, уколико је лето понудити их пићем и крај приче.
Naravno, nema razloga da bude drugacije.
Na sve receno dodacu i ovo - opremljen prslukom za spasavanje.
To je jedna od prvih stvari na spisku osnova za kaznjavanje.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #21 poslato: 12, 01, 2018, 00:28:20 pre podne »
To treba da ima svako bez obzira na policiju, kako za sebe tako i za goste.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #22 poslato: 12, 01, 2018, 07:56:33 pre podne »
Nisam dobro razumeo, trebao bih non stop da nosim prsluk, ili samo ako me zaustavi policija?

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #23 poslato: 12, 01, 2018, 08:01:14 pre podne »
Mislim da po pravilima svako čim stupi na plovilo treba da stavi prsluk. Prsluk nije samo ukras da policija vidi da ga imamo, već da nas u svakom trenutku može zaštititi od nepredvidjenih dogadjaja na plovilu. Kako bi bilo da glisiramo velikom brzinom, gost na čamcu nam ispadne u vodu bez prsluka, a ne zna da pliva, doK bi se vratili po njega, ode mast u propast. Ma verujem  da svi to znate, ali se malo ko pridržava, svima, tako i meni prsluci stoje negde u kabini, da ne smetaju  no125

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #24 poslato: 12, 01, 2018, 08:09:34 pre podne »
Nisam siguran da po zakonu čim stupiš na plovilo treba da staviš prsluk...
Ja imam 1 prsluk... Negde.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #25 poslato: 12, 01, 2018, 08:16:57 pre podne »
koliko sam ja upoznat broj prsluka u camcu mora odgovarati broju osoba na koliko je registrovan camac. Da se nosi stalno-ne mora, ko hoce moze.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #26 poslato: 12, 01, 2018, 08:38:43 pre podne »
Nikada nisam imao lose iskustvo sa policijom... ne nosim prsluk, nikada nisam nosio.. nisu me opominjali kada sam bio kontrolisan
imam ih 12 komada na koliko lica je plovilo i registrovano, sad da li su prsluci po standardu ili nisu to ne znam.... vecina su JAT-ovi samoduvajuci... verujem da nisu po standardu ali ih ipak imam
Dunav je moje more.....

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #27 poslato: 12, 01, 2018, 15:18:21 posle podne »
Moguce, nisam ih ni otpakovao... imam 4 vojna klasicna,pa su ovi tu cisto da zadovolje broj prsluka po broju osoba na koliko je registrovan camac
Dunav je moje more.....

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #28 poslato: 12, 01, 2018, 15:28:30 posle podne »
Suština priče je da ljudi ma koji su ispravni je potpuno sve jedno ko vrši nadzor i kontrolu. Problem je što zbog komplikovane procedure i lošeg stanja inspekcije plovidbe, oni koji ne postupaju po pravilima mogu vrlo lako da se provlače kroz sistem. Što opet nije u redu prema ljudima koji ispunjavaju svoje obaveze.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #29 poslato: 12, 01, 2018, 17:52:30 posle podne »
Suština priče je da ljudi ma koji su ispravni je potpuno sve jedno ko vrši nadzor i kontrolu. Problem je što zbog komplikovane procedure i lošeg stanja inspekcije plovidbe, oni koji ne postupaju po pravilima mogu vrlo lako da se provlače kroz sistem. Što opet nije u redu prema ljudima koji ispunjavaju svoje obaveze.
Da, ljude koji su ispravni uglavnom primoravaju da se pravdaju i obrazlazu, a tako bolje prolaze bahati i bezobrazni...
Ideja jeste biti uredan ili sto uredniji, ali malo nas jeste.
Pogledajmo samo primer sa prslucima za spasavanje.
Dovoljan razlog da vas neko kazni prilikom kontrole.