Autor Tema: Срећна нам Нова година!  (Pročitano 13328 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #15 poslato: 13, 01, 2018, 11:11:34 pre podne »
Sve najbolje i više vremena na vodi tebi Čačak i svim ostalim ljudima dobre volje .

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #16 poslato: 13, 01, 2018, 20:53:40 posle podne »
Чудна је то ствар са тим календарима и нашим слављима.

Као студент, на овај датум, отприлике у ово време, већ бих са другарима био у некој кафани и већ би се увелико певале "наше" песме. Обавезно би ту био неко ко би нас упозоравао на долазак народне милиције, која се у то време старала о јавном реду и миру, а то што смо ми радили третирано је баш тако: назадни елементи ремете јавни ред и мир!

И док ми је то тада било занимљиво и изазов, слављење Нове године на данашњи дан већ годинама изазива код мене опречна мишљења.

У једном тренутку, прочитам поруку коју је написао Тангабраво и осмех ми се појави на лицу и пожелим да му узвратим честитком, а већ у следећем, питам се - докле ћемо ми тако?

Нема више оне народне милиције, нема више оног великог сина наших народа и народности, нема више оних који су по партијској линији бринули да ми "назадни" не реметимо јавни ред и мир. Већина њих који су још живи, и скоро сви њихови синови и ћерке, данас су најбројнији међу тима који прослављају српску (Србску) Нову годину вечерас. Па коме ми то и даље терамо инат?

Кад погледам, рођен сам 28. јула по грегоријанском календару.
По истом календару ми је 16. новембра крсна слава, Св. Ђурђиц.
На Светог Николу, 19. децембра, по истом том календару сам дипломирао...
Куд год погледам, све је везано за грегоријански календар.

А само тај један празник, ту "Србску" Нову годину, славимо по календару за који и деца већ знају да је превазиђен и нетачан.

Докле ћемо то радити? Докле ћемо себе одвајати од осталог света?
И докле ћемо се заклањати бригом о томе да се не покатоличимо ако се одрекнемо једног реликта из старих времена?
Докле ћемо занемаривати чињеницу да Срби нису само православци и да међу Србима има и католика и муслимана и будиста и... кога све не?

Кад ћемо схватити да је одавно већ дошло време када је требало да почнемо да размишљамо о томе како да се повежемо с народима око себе, а не да се стално одвајамо и дистанцирамо од њих?

И зашто је проблем прихватити нови, реформисани јулијански календар, јер тзв. Миланковићев календар (узгред, прорачуне је урадио професор математике, Максим Трпковић; Миланковић је решио проблем преступних година и тиме успоставио календар који ће бити тачан наредних 2.800 година), који ће се наредних неколико стотина година поклапати са важећим грегоријанским календаром?

Реформисани јулијански календар (Миланковићев) прихватиле су православне цркве Румуније, Бугарске и Грчке и гле чуда - ни Румуни, ни Бугари, ни Грци нису се покатоличили.
Само ми, народ који је изнедрио најсавршенији календар на свету, ми смо и даље паметни и Нову годину и Божић славимо по анахроном календару ког су се одрекле толике земље на свету.

Докле?
Шта је потребно па да, као народ, погледамо око себе и видимо да не морамо око себе да стављамо ограде?

Нека нам је срећна Нова година, по овом или оном календару, у нади да ћемо једног дана ипак прогледати и видети и где смо и ко смо и шта нам ваља чинити!

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #17 poslato: 13, 01, 2018, 22:25:13 posle podne »
Ili...
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #18 poslato: 13, 01, 2018, 23:12:32 posle podne »
Није то никакво контрирање , мада неко може то и тако да схвати . Ето ми у нашој кући нисмо никад славили нову годину али увек ћу памтити како смо једва чекали да сване јутро и дочекамо Божић . Тако Божићу претходи пост који треба осим једног малог подвига уздржања од хране , лоших дела и мисли треба да буде зачињен праштањем и покајањем и уздржањем од лудости ( у како кажу најлуђој ноћи ) .Није толико пресудан неки датум и календар ,него треба се сетити шта су славили наши дедови и шта је наше традиционално наслеђе . Што се тиче датума Обновљења храма Св. Георгија ( Ђурђиц )  3 . новембар и Св. Николе 6. децембар слава им и част ,заштитника оних који плове тако су датуми уписани у минејима и другим црквеним књигама и само по тим датумима се могу пронаћи службе тим светитељима .Такође се не дочекује ни српска нова година са шенлучењем и опијањем јер је ујутро литургија и служба Св. Василија па није ред да мамурни и неспремни идемо на литургију , ко иде а ко не иде може како хоће јер нам је свима дата слобода воље .Ја мислим браћо да не бива нова година пре Божића пошто се сутра слави Обрезање Господа Исуса Христа , па није могао бити обрезан па рођен .

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #19 poslato: 14, 01, 2018, 11:23:29 pre podne »
Чудна је то ствар са тим календарима и нашим слављима.

Као студент, на овај датум, отприлике у ово време, већ бих са другарима био у некој кафани и већ би се увелико певале "наше" песме. Обавезно би ту био неко ко би нас упозоравао на долазак народне милиције, која се у то време старала о јавном реду и миру, а то што смо ми радили третирано је баш тако: назадни елементи ремете јавни ред и мир!

И док ми је то тада било занимљиво и изазов, слављење Нове године на данашњи дан већ годинама изазива код мене опречна мишљења.

У једном тренутку, прочитам поруку коју је написао Тангабраво и осмех ми се појави на лицу и пожелим да му узвратим честитком, а већ у следећем, питам се - докле ћемо ми тако?

Нема више оне народне милиције, нема више оног великог сина наших народа и народности, нема више оних који су по партијској линији бринули да ми "назадни" не реметимо јавни ред и мир. Већина њих који су још живи, и скоро сви њихови синови и ћерке, данас су најбројнији међу тима који прослављају српску (Србску) Нову годину вечерас. Па коме ми то и даље терамо инат?

Кад погледам, рођен сам 28. јула по грегоријанском календару.
По истом календару ми је 16. новембра крсна слава, Св. Ђурђиц.
На Светог Николу, 19. децембра, по истом том календару сам дипломирао...
Куд год погледам, све је везано за грегоријански календар.

А само тај један празник, ту "Србску" Нову годину, славимо по календару за који и деца већ знају да је превазиђен и нетачан.

Докле ћемо то радити? Докле ћемо себе одвајати од осталог света?
И докле ћемо се заклањати бригом о томе да се не покатоличимо ако се одрекнемо једног реликта из старих времена?
Докле ћемо занемаривати чињеницу да Срби нису само православци и да међу Србима има и католика и муслимана и будиста и... кога све не?

Кад ћемо схватити да је одавно већ дошло време када је требало да почнемо да размишљамо о томе како да се повежемо с народима око себе, а не да се стално одвајамо и дистанцирамо од њих?

И зашто је проблем прихватити нови, реформисани јулијански календар, јер тзв. Миланковићев календар (узгред, прорачуне је урадио професор математике, Максим Трпковић; Миланковић је решио проблем преступних година и тиме успоставио календар који ће бити тачан наредних 2.800 година), који ће се наредних неколико стотина година поклапати са важећим грегоријанским календаром?

Реформисани јулијански календар (Миланковићев) прихватиле су православне цркве Румуније, Бугарске и Грчке и гле чуда - ни Румуни, ни Бугари, ни Грци нису се покатоличили.
Само ми, народ који је изнедрио најсавршенији календар на свету, ми смо и даље паметни и Нову годину и Божић славимо по анахроном календару ког су се одрекле толике земље на свету.

Докле?
Шта је потребно па да, као народ, погледамо око себе и видимо да не морамо око себе да стављамо ограде?

Нека нам је срећна Нова година, по овом или оном календару, у нади да ћемо једног дана ипак прогледати и видети и где смо и ко смо и шта нам ваља чинити!
[/quote

Da nas je vise koji ovako misle buducnost bar nase dece ne bi bila u obilku mracnog tunela.

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #20 poslato: 31, 12, 2019, 09:43:22 pre podne »
Drage moje kolege,
zaplovite novom godinom.
Na Titaniku su svi mahom bili zdravi i bogati, tako da će nam sreće trebati najviše! Da...
Potom zdravlja!
Ne cenimo ga dovoljno dok ga imamo, pre nego što ga olako izgubimo!
One feničanske izmišljotine u novčaniku ne bi bilo loše imati, taman toliko, koliko svakome treba, a da ga ne promeni...
Da ga ne pokvari...Ali može malo i da pretekne!
Mirno more, Dunav, sigurnu luku...
Vetar u ledjima, sunce u oku i toliko važan osećaj lične slobode!
Jako sidro sa dugačkim lancem do pramca.
Da vas nešto za sigurnost vezuje i ne odnese matica.
Vina!
Svako neka odabere svoj božiji nektar!
Važno je, hoće bude sivo bez boja.
Dve čaše, dve knjige, osmeh...
Pogled dva oka u kome možete da se ogledate. Otkucaje nečijeg srca na dlanu...
Recite nekome da ga volite ili makar pomislite na to.
Plimu dobrote! Neka krene kao talas od vas!
Sve vam to želim i još mnogo toga...
Srećna vam Nova godina! 114

Marko Korica /Calypso

Ps. 2019 sve ti jeb.. kuku!
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #21 poslato: 31, 12, 2019, 09:48:41 pre podne »
2019... stri

Marko, tebi i svim ljudima koji prate forum, srećna nova nova godina, pa neka nam 2020. ispuni očekivanja  thumbup  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #22 poslato: 31, 12, 2019, 10:05:33 pre podne »
Svim kolegama sa foruma zelim Srecnu Novu 2020 godinu !!!
ZDRAVLJA, srece i mnogo plovidbe  114 114 114

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #23 poslato: 31, 12, 2019, 11:37:11 pre podne »
Sve najbolje u Novoj, zdravlja, sreće i puno kilometara pod kobilicom  kgk
Dunav je moje more.....

Van mreže HIBINI

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Djena ship, alu camac
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 5.60
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #24 poslato: 31, 12, 2019, 16:07:20 posle podne »
Svim kolegama sa foruma zelim srecnu NOVU 2o20 godinu.Puno zdravlja srece i radosti .ZIVELI 114 114 114

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #25 poslato: 31, 12, 2019, 20:32:51 posle podne »
Pridružujem se željama i čestitkama. Nek vas sve prati dobro zdravlje, sreća, i da se više srećemo na reci.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #26 poslato: 01, 01, 2020, 09:45:11 pre podne »
Срећна Нова и све наредне године. Пуно здравља и среће свим члановима форума и осталим људима добре воље.   114 114 114

Van mreže Sale Rea

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 210
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Pahulja
  • Brod tip: Narval 620 Cabin
  • Marina: AJK Beograd
  • Veličina: 6,20 m
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #27 poslato: 01, 01, 2020, 09:54:21 pre podne »
Srećna Nova Godina !!!  Sve najbolje !

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #28 poslato: 01, 01, 2020, 10:24:26 pre podne »
Pre svega zdravlja, a onda i vremena da provodimo na vodi... Način za to se uvek nadje ako se stvarno želi!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Срећна нам Нова година!
« Odgovor #29 poslato: 01, 01, 2020, 11:11:56 pre podne »
То што бих вам ја пожелео за Нову годину, вероватно се не би остварило.
Зато вам желим да вам се испуни бар нешто од оног што сами себи пожелите.
Срећно!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk