Autor Tema: Zakon o policiji  (Pročitano 13909 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #60 poslato: 14, 01, 2018, 21:11:13 posle podne »
Iz stvarnog života, primer kako se efikasno vrši kontrola poštovanja pravila plovidbe.
Mesto Mađarska, granični prelaz Mohač. Brod na izlazu iz Mađarske, postupak granične kontrole.
Zapovednik broda dobija kaznu zbog podizanja talasa od pre desetak dana i uputstvo o pravnom leku i na koje načine i kad može da izvrši uplatu.
Kako dolazi do toga.
Prekršaj je snimnjen od strane ovlašćenog lica, pokrenut propisan postupak i gotovo.
Niko niti te zove, pali rotaciju, juri i troši gorivo i vreme.
Ukoliko stanuješ u Šengenskom prostoru, štiže na kuću adresu, a ko si rezident van Šengenskog prostora, čestitka te čeka u prvom kontaktu sa vlastima.
Prosto i jednostavno, za sve prekršaje, od bacanja smeća pa nadalje, i to jako lepo radi.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #61 poslato: 14, 01, 2018, 21:27:03 posle podne »
То што си навео у Мађарској је леп пример уређеног система. Код нас је то потпуно другачије,  и функционише како тако, а како то видимо и сами.  kuku    А предходни пост у вези с чланом 286. ЗКП и чл.10. Ограничење  слободе кретања, опет понављам никакве везе нема са овом темом.Ови чланови се односе на кривични поступак, а овде причамо о надлежностима полиције у вези са контролом лица на пловилима и самих пловила. Те надлежности полиција има пре свега на основу Закона о полицији, а и на основу других закона.   

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #62 poslato: 14, 01, 2018, 21:51:54 posle podne »
Vezu sa temom vidiš u prvoj rečenici Čl.98 zakona o policiji, deo koji se odnosi na druge propise, kojih ima jako puno. A definišu kad se primenuje sam Čl98
Sam početak je Ustav, pa Zakoni, pa tek onda pravilnici.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #63 poslato: 14, 01, 2018, 23:33:35 posle podne »
Po Ustavu nije, po Zakonima ne znam, pa pravilnicima verovatno.
Samo me interesuje koja budala predlaže i piše ovakve kretenske propise.

Ja kao pecaroš u pograničnoj zoni, imam obavezu da ZNAM kad ću ići na pecanje 24h unapred u da se prijavim nadležnoj stanici pogranične policije.
Trebalo bi u pismenoj formi ali eto .. tolerišu i telefonom pošto eto živim u Somboru, a pogranična policija je u Apatinu ili Bezdanu u zavisnosti od terena gde bih na pecanje.

Tu obavezu prijavljivanje NEMA NIJEDAN NAUTIČAR NEPECAROŠ, samo ako sam pecaroš i pecam iz čamca.
Ako tim istim čamcem idem u vožnju ili na kupanje nemam obavezu prijavljivanja.

Ako slučajno želim da se prijavim isti dan kad idem na pecanje onda u zavisnosti od nadležne osobe dobijem
čitaniju, kako ja ne mogu danas na pecanje nego tek sutra i kako sam u prekršaju.

Slično je i ona nova Uredba o TRAJNOJ zabrani pecanja na nekih 7-10 km Dunava, na kojoj se i dalje obavlje bez zabrane privredni ribolov.

Al nas ovde neko hebe u zdrav mozak...   tamburanje tamburanje tamburanje tamburanje

Inače.. plovilo pogranične policije se redovno krajem novembra ili poetkom decembra vadi iz vode do proleća,
voda ostaje nečuvana od lopova, strujaroša, migranata i sl...

Isti potez sa HR strane kontroliše SVAKODNEVNO 3-5 glisera hrvatske pogranične policije.
Najmanje jedno patrolno vozilo i vrlo često jedna marica zbog prihvata migranata.

A od nedavno imaju i visok procenat pokrivenosti obale video nadzorom za dan i noć 24/7, plus dronove!

https://www.youtube.com/watch?v=8RNDiVC2Gbk&feature=youtu.be&t=29s

Za nekih 10 godina na vodi imao sam 3 kontrole pogranične policije na vodi i bili su 100% OK.  ok

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #64 poslato: 15, 01, 2018, 00:03:13 pre podne »
Auuuu kad će više to proleće, pa da pobegnemo na reku, plovimo, pecamo, samo uživamo možda vidimo i neke  dodo
 Neka nas onda zaustavlja i rečna, i inspekcija plovidbe, i.... Samo da se plovi.  kgk

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #65 poslato: 15, 01, 2018, 05:43:30 pre podne »
Ево још само ово и нећу се више јављати по овој теми:
Vezu sa temom vidiš u prvoj rečenici Čl.98 zakona o policiji, deo koji se odnosi na druge propise, kojih ima jako puno. A definišu kad se primenuje sam Čl98
Sam početak je Ustav, pa Zakoni, pa tek onda pravilnici.

-Provera zastave, gonjenje, zaustavljanje, zadržavanje i sprovođenje plovila
Član 98
U obavljanju policijskih poslova na rekama i unutrašnjim vodama policijski službenik može, u skladu sa posebnim
propisima, da:
1) proveri zastavu plovila;
2) zaustavi plovilo;
3) pregleda isprave plovila i lica na plovilu;
4) pregleda plovilo;
5) goni plovilo;
6) zadrži plovilo;
7) sprovede plovilo nadležnom organu.
Gonjenje plovila iz stava 1. tačke 5) ovog člana može započeti ako se plovilo ne zaustavi nakon upućenog poziva
na zaustavljanje vidljivim svetlosnim, zvučnim ili znakovima međunarodnog signalnog kodeksa i sa udaljenosti
koja omogućava prijem poziva.
Ako se plovilo koje se goni ne zaustavi, policijski službenik dužan je da ga zaustavi manevrom ili upotrebom
drugog sredstva.-

Ти посебни прописи који се овде наводе се пре свега односе на следеће-
Дунав и Сава су међународе пловне реке и на њима поред домаћих прописа који регулишу пловидбу важе и међународни закони, и када су у питању пловила са страним заставама морају се поштовати пре свега међународни закони, осим у одређеним ситуацијама када домаћи прописи имају предност. Даље, Дунав и Сава у пограничним зонама имају посебан режим из безбедносних разлога и посебни прописи то регулишу, као. нпр. Закон о заштити државне границе, Закон о путним исправама..... Даље,у случају ратног и ванедног стања се примењују одредбе Закона о одбрани, и слично. Ето то су ти посебни прописи о којима причамо. Наравно примењују се и други у зависности од ситуације. Нпр. (не дај Боже) на чамцу се деси убиство и интервенише патрола речне полиције,тада примењују законска овлашћења из Закона о полицији која проистичу из Кривичног законика, Закона о кривичном поступку и сл.
Све у свему, када си у чамцу и наиђе патрола речне полиције и контролише документа, ради то по Закону и никаква твоја људска права нису прекршена. Уколико сматраш да интервенција није позакону, или да су прекорачили своја овлашћења, можеш поднети притужбу на њихов рад њиховом непосредном старешини или поднети пријаву Сектору унутрашње контроле МУП-а.
Не  бих више о овоме.  hi     

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Zakon o policiji
« Odgovor #66 poslato: 15, 01, 2018, 11:06:19 pre podne »
Bre bre, posle svog ovog studiranja i pisanija o policiji osećam se kao stručnjak za poznavanje zakona o istoj.
A na kraju, sve se svodi na: