Autor Tema: .  (Pročitano 6982 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže .

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
.
« poslato: 16, 12, 2017, 14:08:34 posle podne »
.
« Poslednja izmena: 24, 12, 2018, 13:47:00 posle podne Zox »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #1 poslato: 16, 12, 2017, 18:05:52 posle podne »
Пратио сам ову тему од тренутка кад је објављена слика с таблом и на њој исписаном забраном. Знам да је било и протеста и састанака али нисам чуо да је уродило плодом.

Драго ми је ако је нађено неко решење прихватљиво за све заинтересоване.

А да је одлука апсурдна сама по себи, и више је него апсурдна - забрањен само спортски, рекреативни риболов! А привредни није! Свашта...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #2 poslato: 16, 12, 2017, 18:09:14 posle podne »
Ajde da se izborimo da se zabrani  privredni ribolov, makar na nekoliko godina. Verujem da bi se riblji fond malo obnovio.

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #3 poslato: 16, 12, 2017, 18:11:54 posle podne »
Ne zaboravi da postoje privredni ribari koji žive od toga

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #4 poslato: 16, 12, 2017, 18:26:33 posle podne »
Ne zaboravi da postoje privredni ribari koji žive od toga

То јесте осетљиво питање и заиста директно задире у нечије право на рад. Међутим, то је само део приче. Јер привредни риболов је само делић опште слике. Сегмент у ком држава опет није дала права решења на многа питања.

Привредним риболовцима дато је да, захваљујући томе што плате за дозволу и порез (који, како сам чуо, нема везе с њиховим уловом и оствареном зарадом) и немају баш никакве обавезе у погледу обнављања рибљег фонда. Напротив, за цену дозволе и плаћеног пореза, дато им је право да уништавају природни ресурс и директно уништавају екосистем.
Треба се замислити и поставити питање - да ли је штета коју они чине већа од штете која би била учињена њима кад би им био забрањен рад на рекама?

Зашто они не би имали обавезу да годишње произведу одређену количину рибље млађи различитих врста рибе? Зашто дозвле не би биле издате онима који уложе у рибњаке, у кавезе за узгајање, а не овако - тамани где стигнеш и колико можеш.

Пратим ову област у последње време и наслушао сам се прича о привредним рибарима који бацају мреже и остале алате тамо где им није дозвољено и кад им није дозвољено. И нико то не контролише. Нема санкција. Нажалост, нисам чуо другачије примере, о привредним риболовцима који су учинили нешто на обогаћивању рибљег фонда.

И зато је риба све мање.

И шта је одговор - забранити риболов рекреативцима! Да није тужно, било би смешно колико је апсурдно.

И саммо да додам - неће забрана рекреативним риболовцима погодити ни привредне риболовце, а још мање криволовце, струјароше, оне који бацају гасне бомбе, који грабуљају - они такве забране не читају и не виде. Раде под окриљем мрака (ваљда воле романтичне ноћи на реци) и ваљда зато и не виде такве табле.

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #5 poslato: 16, 12, 2017, 18:30:10 posle podne »
Po tom principu ajde da zabranimo
Građevinu i rad recimo stomatološkim ordinacijama na jedno pet godina
Uočeno je dosta nepravilnosti

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #6 poslato: 16, 12, 2017, 18:41:19 posle podne »
@yopatami, нису добри ти примери које сте дали.

Прво, постоји закон о грађевини - не спроводи се. "Пара врти где бургија неће" па на све стране видимо како се гради мимо закона. Не треба бољи пример од примера бившег председника државе и његових синова и њихових "викендица" у забрањеном појасу на обали Саве. И сам закон, кад је усвојен, усвојен је са одредбом да ће бити порушени сви бесправно подигнути објекти, сем викендица... Тачка, нема даље. Дакле, кад држава буде хтела да донесе закон који има смисла и кад се заузме да га спроведе, биће реда и у грађевини.

Што се тиче стоматолога, коме су они шта криви? Имају пријављене ординације, плаћају порез и пружају услуге онима који имају пара да их плате. Не знам да чине неку штету.

А привредни риболовци изловљавају рибу које више неће бити, а то је штета великосежних размера. Ето, зато сам рекао да примери нису добри.

Али слажем се, поновићу то, заиста неки људи од тога живе и треба видети како им обезбедити неку егзистенцију. Али како међу њима издвојити оне који би били вредни пажње друштва од оних који тамане рибу на све могуће начине не обазирући се на то што тиме чине штету читавом друштву? Велики је проблем што прво треба сви да схватимо да они заиста чине огромну штету, коју ће друштво касније тешко исправити.

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #7 poslato: 16, 12, 2017, 18:43:22 posle podne »
Karikiram jer mi je predlog bio solidno surov
Poznajem nekoliko ljudi koji žive od privrednog ribolova i hrane svoju decu i bla bla


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Забрана спортског риболова код Апатина
« Odgovor #8 poslato: 16, 12, 2017, 19:00:18 posle podne »
Увек је било и увек ће бити оних који у одређеним тренуцима буду жртве због злодела неких других. Сетимо се само приче о колатералној штети док су се смејали над жртвама, нашој побијеној деци пре осамнаест година - ја им то никад нећу заборавити - али да се вратим на ово о чему пишемо.

Већ неколико месеци пратим информације о криволову и о раду рибочуварских служби и још нисам наишао ни на један позитиван пример, али зато је било много оних лоших, због чега сам све озбиљније и све ближе да изградим у својој глави закључак да је привредни риболов велико зло (али првенствено због државе која не ради ништа на томе да спречи то што је лоше) и да га треба забранити.

Не знам тачно колико укупно има пријављених привредних риболоваца и колико би њих остало  без посла али и кад би сви остали без посла и пали на терет буџета, мислим да би штета по читаво друштво била мања од штете коју чине они који рибу уништавају.

Читао сам како су неке друге државе доносиле одлуке о забрани излова одређених врста риба или о тоталним забранама риболова на неким подручјима на одређени период. Па онда порибљавање и за пар година... поново се пеца, људи плаћају дозволе, рибарска газдинства послују позитивно, пецароши задовољни...

Ако могу други, што не би и ми пробали?