Autor Tema: Sklopivo sidro  (Pročitano 19018 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Gandalf

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 29
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #30 poslato: 23, 12, 2009, 18:24:22 posle podne »
Sa ovakvom podvodnom strukturom punom svakaolikog otpada onda uz tu sajlu ide i neminovno bonsek . Gledao sam ljude u problemu zbog toga sto su koristili lanac (toboz jace je ) .Naleti oluja za cas a ti zaglavljenog sidra pa ni ovamo ni onamo . Hm .
Apsolutno tacno  :good: samo kanap , pomagao sam drugaru koji je koristio sajlu i rucni cekrk napravljen od zamajca za auto i onog zupcanika  sa anlasera ( bendiks valjda).Nije naletela oluja nego prilicno veliko drvo sa sve korenom i zemljom izmedju zila. To je toliko pritisnulo pramac da je propeler jedva dodirivao vodu. Pokusavali smo mojim camcem da okrenemo njegov da drvo dodje nizvodno ali su se grane zamrsile u sajlu tako da je to bilo bezuspesno, mala sekirica koju smo imali je vredela samo za ono iznad vode. Dok nije stigao bonsek nista nismo uradili. I jos sve se to desavalo u nekom polu limanu gde je pecao soma, da je bilo u matici bilo bi bas napeto. Ono jeste da je camac kabinas sest metarski ali verujem i da bi veci imao problema. A sidro koje je sve to tvrdoglavo izdrzalo je Danford tezine oko 15 kg iz domace radinosti koje je ostalo na dnu na nekih 13 metara dubine. Znaci samo kanap i par metara lanca do sidra.
Kažiprst! Najstariji merni instrument.Meri brzinu,temperaturu, vlažnost, dubinu, širinu,visinu,
zapreminu, struju, napon, otpor, tvrdoću, gustinu, viskoznost, pH vrednost...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #31 poslato: 23, 12, 2009, 18:36:35 posle podne »
Da, ovo da ti veliki panj ili potpoljeno stablo naleti na usidreni lanac ili sajlu je jedna od velikih opasnosti. Na mom plovilu imam odmah kod krme lepljivom trakom pricvrscen veliki noz - panic noz. Nijedna oprema nije skupa da se odbaci kada je plovilo u opsnosti. Jos veca opasnost je kada ste privezani bocno uz neko plivilo koje vas slepa. Ako pukne pramcani kanap, samo reakcija sa secom krmenog kanapa u desetak sekundi spasava vase plovilo od potapanja. Uvek sam protiv takve zajednicke voznje. Doziveo sam jednom, silom prilika, u takvoj voznji da pored nas prodje Bela ladja, talasi samo sto nam nisu pokidali bitve. Belu ladju jos i vidis izdaleka, ali isto tako su opasni i glesri koji ti projure na destak metara. 
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #32 poslato: 23, 12, 2009, 21:03:16 posle podne »
misho imao sam isti problem kada se vezem u tegalj... ali smo zadnjih par puta vezivali camce tako da "landaramo" jedno pola metra do metar .... jesu prolazili gliseri ali je udaranja camaca i nekontrolisanog ponasanja bilo dvostruko manje....




Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #33 poslato: 23, 12, 2009, 22:45:22 posle podne »
JESTE LI IKAD POMISLILI ZASTO NA ORGINAL VINTAMA IMA VARIJANTA LANAC, KANAP ILI LANAC-KANAP A NIKADA SAJLA????
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #34 poslato: 23, 12, 2009, 23:11:41 posle podne »
Evo jednog interesantnog linka za temu sidrenje, test 14 tipova sidra:

http://www.rocna.com/press/press_0612_wm_ym_testing.pdf

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #35 poslato: 25, 12, 2009, 07:27:12 pre podne »
Dule, hvala Vam što sa nama delite svoje iskustvo.

Ovakvi tekstovi su ono zbog čega sam ja (a verujem i mnogi od nas) na ovom forumu - iz njih se može naučiti mnogo od onoga što ne znamo, a što bi trebalo da znamo kako bismo mogli da uživamo i budemo bezbedni baveći se onim što volimo, a što je vezano za vodu i nautiku.

 :friends:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #36 poslato: 25, 12, 2009, 12:40:04 posle podne »
Šansa da panj naleti na čamac koji je usidren je manja nego da čamac naleti na panj :) . Kad se sidriš sidriš se van matice a tu ako nešto i pluta, pluta sporo. Nema jakog udarca i uglavnom se samo odbije od camca. Ako se i ne odbije čaklja rešava problem za pet minuta.

slazem se .. ali se desi i drugacije...

bilo smo recimo 20 30 metara od obale , izasli da popijemo kafu i doruckujemo .. lepse je na dunavu nego kod kuce ...

i dok smo sedeli culi smo neki maliudarac.. pretpostavili smo da je bure...  kada smo izasli imali smo sta i da vidimo... drvo senamestilo najgore moguce, krosnja ili koren su otisli sa leve strane broda a ostatak drveta sa desne strane broda... sidreni konopac je bio prenapregnut pa smo pomisljali na secenje istog.. jedva smo se odvezali ... evo i par slika...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #37 poslato: 25, 12, 2009, 15:56:49 posle podne »
ideja je bila da "navucemo brod jedno 5-10 metara uzvodno, cakljom uhvatimo kraj konopca ispred drveta a sa broda da odvezemo konopac pa da ga uhvatimo "preko drveta"uz pomoc caklje...  jednostavna operacija za koju nam je bilo potrebno oko 20 minuta i mnogooooo misica....

inace posle smo vezali sidro preko drveta za brod i pokusali da odguramo drvo levo ili desno .. posto to nije uspelo (drvo je bilo prilicno plovno) istrimovali smo motor i nagurali drvo ispod ladje....

znaci jako nezgodna situacija... sva sreca da nismo trebali da se pomeramo po hitnom postupku inace bi presekli konopac...  najgori deo je bio savladati dunav van matice gde je voda spora i vuci ladju i drvo  uspravno nekih 10 metara, drvo ima vecu ödraz na maticu nego ladja pa je otprilike izgledalo kao da vucemo 4-5 siru ladju ...

e sad zbog ovog dogadjaja se nikada nisam odlucio da stavim orepinu na sidro, razlog je prost da je ovo drvo sa granama-korenom proslo preko orepine iscupalo bi sidro samo tako... a gde bismo mi zavrsili ko zna....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #38 poslato: 25, 12, 2009, 16:14:23 posle podne »
ih da se odvezujemo a skuvana kafa... a posle ponovo sidri vezuj i slicno :)

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #39 poslato: 26, 12, 2009, 01:01:04 pre podne »
ja potrosim akumulator na alanseru za 2 minuta kada verglam ne znam koliko to moze da izdrzi , tada sam bio nepoverljiv povodom toga a i sada sam ...

ja sam cak razmiljao da pazarim ove wincheve za kola (navodno dizu 2000 kg) stavim tanku sajlu jedno 30 metara i da mi to bude winch....

na ovom linku je naprimer winch za navlacenje brodova dize 1600kg i ima 20 metara sajle...

http://www.supercheapauto.com.au/online-store/products/Ridge-Ryder-4WD-Recovery-Winch-20m-Wire-Cable-1600kg.aspx?pid=103434#details

cena nije strasna ali sa uvozom ima dodje do 350-400 evra... a opet treba menjati sajlu i kotur..




U onoj varijanti ručne izrade "vinča", anlaser nebi bio opterećen ni blizu kao što je kod auta, tako da bi vukao daleko manje struje... ali nije Bog zna kako pametno rešenje

a ovaj stroj sa slike se zove sajcung ( bar ga ja tako zovem  :) ), on u principu služi da vuče teret, a ne da podiže. Sajla samo prolazi kroz njega pa nema ograničene dužine, jedini ograničavajući faktor je brzina, u jednom zamahu povučeš otprilike 5 cm, pa dok namotaš 20 - 30 m bude vreme da se krene kući  :)
Kao što Dule reče, koristiti sajlu za sidro je rešenje malo gore nego očajno!
Pored navedenih mana treba dodati i mogućnost pucanja sajle. ili sečenje kada je napeta, e tu nevalja biti u blizini! Može sajla i skalp da skine  :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #40 poslato: 26, 12, 2009, 10:33:24 pre podne »
I to što kažeš :)
A posle drvo krivo :)

al' da sam bio sam bilo bi cupavo

@drug Igrutin
slazem se definitivno odustajem od sajle... lanac i konpac jedino....

Van mreže Gandalf

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 29
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #41 poslato: 26, 12, 2009, 22:29:26 posle podne »
Da, ovo da ti veliki panj ili potpoljeno stablo naleti na usidreni lanac ili sajlu je jedna od velikih opasnosti. Na mom plovilu imam odmah kod krme lepljivom trakom pricvrscen veliki noz - panic noz. Nijedna oprema nije skupa da se odbaci kada je plovilo u opsnosti. Jos veca opasnost je kada ste privezani bocno uz neko plivilo koje vas slepa. Ako pukne pramcani kanap, samo reakcija sa secom krmenog kanapa u desetak sekundi spasava vase plovilo od potapanja. Uvek sam protiv takve zajednicke voznje. Doziveo sam jednom, silom prilika, u takvoj voznji da pored nas prodje Bela ladja, talasi samo sto nam nisu pokidali bitve. Belu ladju jos i vidis izdaleka, ali isto tako su opasni i glesri koji ti projure na destak metara.

Šansa da panj naleti na čamac koji je usidren je manja nego da čamac naleti na panj :) . Kad se sidriš sidriš se van matice a tu ako nešto i pluta, pluta sporo. Nema jakog udarca i uglavnom se samo odbije od camca. Ako se i ne odbije čaklja rešava problem za pet minuta. Ovde na savi stalno dolaze panjevi i cela stabla ali to nikad ne pravi problem osim ako čovek ne dozvoli da se nakupi celo ostrvo. Nemojte praviti dramu od stvari koje su uobičajene na vodi.
Da je Gandalf zakačio panj i odvukao od čamca prijatelja sve bi rešili za minut. Problem uglavnom nastaje kad se ljudi uspaniče i naprave eto takvu, početničku grešku. Sledeći put konopac vežete za granu i lagano panj zanesete u maticu. Sve ostalo odradi reka sama. :) Nikako ne pokušavati čamac izgurati tako da bude uzvedno u odnosu na panj koji se zakači za sidreni konopac. To je nemoguća misija. Gurate i čamac i panj protiv struje i to bočno.. hmmm. Učitelj bi vam dao keca i to zaključno.
Panik nož je nepotrebna svar Mišo. Kad dodje do toga da pramčani konop pukne i čamac krene da se zanosi garantovano niko ne stigne da odseče krmeni konopac. Bitva se iščupa ili polomi pre nego što čamac ode pod vodu, nije valjda da bitva trpi veću silu od one potrebne da se čamac potopi :) . Ali ako se pravilno vežeš (Aka je to lepo opisao negde ovde) nema opasnosti. Što se talasa tiče... tu nema leka, zato treba izbegavati vezivanje u plovidbi osim kad se baš mora. A onda su veliki bokobrani jedino osiguranje od oštećenja.
Kao sto napisah bilo drvo a ne panj i to sa sve korenom cak i zelenim liscem.Voda ga negde podlokala i poslala put Dunava. Ovo Kepovo izgleda smesno malo u odnosu na njega. Kacenje samo drveta je pokusao covek koji je bio u prolazu,i probao da pomogne pre nego sto sam ja stigao, ali je vukao i drvo i camac dok je to sajla dozvolila i dalje ni makac samo potapanje krme. Caklja ona vojna je pomogla samo toliko da donekle podignemo drugi kraj drveta i tako vidimo koren sa sve zemljom.Ideja je bila da kada se otpusti par metara sajle koje je preostalo okrenem njegov pramac nizvodno  tako ga rasteretimo a mozda voda ostalo uradi sama.Ali nije islo. To je proteklo bez ikakvih sigurnosnih problema i pomoglo je samo toliko da koren ode nizvodnije od camca i tako rastereti krmu.Onda je dosla na red sekirica koja je vredela za grane do jedno pola metra ispod vode. I ja bih da sam stigao prvi pokusao da odvucem drvo uzvodno i u stranu ali to u ovoj situaciji jednostavno nije vredelo, a panike nije bilo mozda malo zebnje, priznacete da ipak malo strasno izgleda camac sa potopljenom krmom toliko da propeler jedva dodiruje vodu, samo ono peraje ispod je bilo u vodi. Samo kanap i lanac, nikad se nezna da li je Sveti Nikola na pauzi za marendu.
Kažiprst! Najstariji merni instrument.Meri brzinu,temperaturu, vlažnost, dubinu, širinu,visinu,
zapreminu, struju, napon, otpor, tvrdoću, gustinu, viskoznost, pH vrednost...

Van mreže sale.m79

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 926
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Gasa
  • Brod tip: Apic
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 10m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #42 poslato: 10, 03, 2011, 19:24:29 posle podne »
SAMO ZA KAPETANA   BRAMIGRAF DOO

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #43 poslato: 11, 03, 2011, 10:48:15 pre podne »
SAMO ZA KAPETANA   BRAMIGRAF DOO

sale gledao sam te wincheve ... dizu oko 1,5 metara u minuti .. sto ce reci 20 metara sto je recimo neki prosek u bacanju bi dizali 15 minuta ..... e da ga ne cekam 15 min da mi digne sidro :)

Van mreže dimivaka

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 63
Odg: Sklopivo sidro
« Odgovor #44 poslato: 27, 08, 2011, 13:50:21 posle podne »
Evo i ja kažem nešto.

Danford sidro se koristi za peskovito i muljno dno.
Mačak sidro se koristi za kamenito dno i za čamce koji su manje težine, a za velike čamce kao pomoćno sidro.

Za pravilno sklapanje sidra koristi se sledeće:
1. Sidro,
2. Vrtilica
3. Lanac minimum 1m
4. Kanap minimum 20m. (kada se sidri na vodi kanap ili lanac se baca minimum  3x dubina, što znači ako je 5m dubina baca se 15 metara kanapa ili lanca).

Ostavljam vam fajl u Adobe-u  pa pogledajte tabelu koje PLASTIMO preporučuje za sidrenje čamca.