Autor Tema: Какву рибу једемо?  (Pročitano 6713 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Какву рибу једемо?
« poslato: 14, 12, 2017, 16:10:39 posle podne »
Данас сам и ово нашао у Блицу: http://www.blic.rs/vesti/drustvo/ribe-iz-nasih-reka-pune-su-raznih-otrova-a-ono-sto-ne-znamo-to-je-da-su-cesto-i-na/bbjmmkh .

Прочитајте па размислите...

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #1 poslato: 14, 12, 2017, 21:24:25 posle podne »
Procitao i samo mogu da zakljucim da je ovaj novinar otkrio toplu vodu.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #2 poslato: 14, 12, 2017, 22:28:37 posle podne »
Ribe je sve manje, i to što je ima je eto zagadjeno, zatrovano i šta ne još. Da sam neko, zabranio bih svaku vrstu ribolova, i privredni i rekreativni-sportski, makar na 2 godine, možda i na duže. Valjda bi se tako riblji fond obnovio, a za to vreme ljubitelji ribolova da se udruže i da više povedu računa o ekologiji reka i jezera. Sve sami zagadjujemo iz tog smeća uzimamo hranu, nema nam spasa dok svaki gradjanin pojedinačno ne shvati da čuvajući prirodu, čuva sebe i svoje potomstvo.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #3 poslato: 15, 12, 2017, 09:58:48 pre podne »
Ne treba ukinuti rekreativni ribolov...
Treba ukinuti privredni ribolov na rekama!!! To sigurno!!!
I sto je najvaznije,fabrike za preradu otpadnih voda...to samo mi u Srbiji nemamo....sva kanalizacija ide direkto u reke eto je tuga
tako se odnosimo prema prirodi
Dunav je moje more.....

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #4 poslato: 15, 12, 2017, 12:39:45 posle podne »
Slazem se s ovim sto je Budens napisao, rekreativni ribolov je najmanji problem mada i tu ima mnogo onih koji ne postuju period zabrane ribolova odredjene vrste riba u periodu mresta, ne vracanje u vodu ribe ispod mere ali to je moguce sankcionisati pojacanom kontrolom ribocuvarskih sluzbi.
Resenje za obnavljanje ribljeg fonda jeste da se ukine privredni ribolov ali to onda povlaci pitanje sta raditi sa alasima koji imaju dozvolu i placaju za nju sve dazbine koje im je drzava odredila. Cinjenica je da i medju njima ima onih koji godinama krse vazece propise o ribarenju i da su tim postupcima sami sebi sekli granu na kojoj sede i sada smo svi tu gde smo. Ribe je sve manje, reke sve zagadjenije tako da ce za vrlo kratko vreme pes postati jedini trofej koji ce se hvatati u ovim nasim vodama. 

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #5 poslato: 15, 12, 2017, 13:00:31 posle podne »
Zna se kako se vrsi privredni ribolov...
zakupis vodu,poribis pa izlovljavas... ili kavezni uzgoj..
a ne platis 1000 evra i eksploatises do mile volje resurse u koji nisi dinar ulozio
a da ne pricam o tome sto ni jedan ribar ne postuje zabranu u mrestu vec naprotiv,tada masovno izlovljavaju sto se izloviti moze...

naravno da medju rekreativcima ima gomilu nesavesnih koji takodje u mrestu satiru sto se izloviti moze...
Zakon lepo kaze sta se moze loviti, koliko i kada...ali Zakon niko ne sprovodi...
pa tako imamo "majstore" koji nose po desetak i vise smudjeva i to ulovljenih u mrestu.. ma ne mora biti ni u mrestu... sta ce ti deset komada? pa ulovi dva-tri... treba i sutra da upecas nesto
Dunav je moje more.....

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 502
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #6 poslato: 15, 12, 2017, 15:58:19 posle podne »
Da ne skidam slike i postavljam pojedinacno, pogledajte link:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1559364244132969&set=a.1559363097466417.1073741859.100001782262734&type=3&theater&ifg=1

Radi se o reci Pek, nekada zlatonosnoj, na kojoj sam ja odrastao i iz koje smo kao deca pili vodu. Pek izvire u blizini Majdanpeka a u Dunav se uliva kod Velikog Gradista. Nekada je bio staniste bezbroj vrsta riba ali je pre 40 godina doziveo ekolosku katastrofu tako sto je doslo do pucanja brane flotacioog jezera rudnika bakra Majdanpek i sav sadrzaj se izlio u reku. Tada je potpuno unisten sav biljni i zivotinjski svet i bile su potrebne decenije da se delimicno oporavi. Dogadjaj je  samo delimicno medijski propracen jer je verovatno postojala direktiva da se puno ne "talasa". I danas se u dubljim slojevima tla na obalama mogu naci ostaci jalovine koja se tada izlila. Njen sadrzaj se nemoze ni zamisliti ali se svakako radi o ostacima teskih metala i sl.
Evo, ovih dana slika se ponavlja, doduse u blazem obimu ali ni malo beznacajnom s`obzirom da su fotografije napravljene na 100 km od Majdanpeka. Mozete zamisliti kakva je koncentracija na pocetku toka ove nekada prekrasne reke. Malo se delilo po FB, pisali se komentari i na tome se zavrsilo. Gde su drzavni organi ? Zassto primaju plate ? Ko im je naredio da se ne dize prasina ? Da li je zdravlje stanovnistva, biljni i zivotinjski svet na vodotoku nevazan u odnosu na profit neke firme koja se ponasa  stetocinski ? Nemam iluzije da ce se nesto preduzeti, pisacemo nas nekolicina na forumima i na FB i to je to.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #7 poslato: 15, 12, 2017, 18:46:50 posle podne »
Tuga jedna, nemamo mi neprijatelja, sami smo sebi najveći neprijatelji, sami ćemo se mi potrovati i jednom nestati.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #8 poslato: 15, 12, 2017, 19:15:38 posle podne »
У једном коментару написано је да је аутор текста открио топлу воду (или тако нешто).

Нажалост, мислим да смо сви свесни да су нам воде загађене и требало би да смо сви свесни да то не пролази без цене коју сви плаћамо на овај или онај начин.
Нисам проверавао али имам утисак да је мало вас погледало ону другу тему у којој сам поставио видео снимак који говори о стању наших река на југу Србије. Знам, треба одвојити више од 20 минута да би се филм погледао али ... требало би да га погледате сви.

На мене је тај филм оставио тежак, ружан утисак, јер та истина, саопштена у филму, једна је од најружнијих које говоре о нама и о томе какви смо.
Ко га је погледао, могао је да закључи у каквој земљи апсурда живимо.

Лесковац је једини град на југу Србије који има савремено постројење за пречишћавање отпадних вода, које је коштало више милиона евра али које не ради зато што је зарушен колектор!
Исто то имамо у Врбасу и Кули. Направљено модерно постројење али нису урађени сабирни канали и канализација и... Тражили Немци да им држава врати уложених 12,8 милиона евра (сад се нешто скоцкали па ови наши нешто почели да раде и на сабирном систему).

За разлику од канала ДТД за који се у Европи зна, ситуација на југу Србије мање је позната Европи, па су и мањи притисци на нашу власт, а и мање пара је одвојено за инвестиције у тој сфери.

Посебно је трагична прича да је власт издала низ дозвола за изгадње минихидроцентрала које подразумевају да инвеститори добију право да заробе потоке, спроведу их у цеви и на тај начин потпуно униште биолошко станиште великог броја врста, риба, животиња, птица и инсеката које су живеле око тих потока и речица.

Али о свим тим и таквим, ја бих то назвао: злочинима против природе и људи, мало се прича и у интересу нечијег капитала природу немилосрдно уништавамо. А то ће нам се једног дана обити о главе - свима.

Зато би свако од нас, где год може, требало да прича о тим и таквим стварима, стално и поново, да не дозволимо да се тишином покрије злочин у току.
Зато би требало да се заложимо за измене у нашем рибарству - у најскорије време требало би забранити, пре свега, привредни риболов који нико не контролише, где "привредници"
немилосрдно уништавају рибљи фонд. Требало би ограничити рекреативни риболов - ограничити сезону, ограничити количине, утврдити доње границе дужине риба - не сме се пецати риба која се није бар једном измрестила. Треба се залагати за увођење система "Упецај и пусти"...

Има много тога што би требало и што би могло. Али држава мора да обезбеди систем надзора, контроле и кажњавања преступника. Строго и скупо. Само тако, кроз више година приметили бисмо промене на боље. Од нас зависи...


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #9 poslato: 15, 12, 2017, 21:00:33 posle podne »
Не видим у чему је исправка - пре бих рекао допуна, јер ја нисам ни поменуо Сомбор, нити сам рекао да нигде више, сем у Лесковцу и Врбасу, не постоје пречистачи.

Мени је драго за Сомбор и волео бих када би свако насеље уз наше речне токове имало системе за пречишћавање, било директно у насељима, било преко сабирних система који би фекалне воде одводили до збирног пречистача.

Ти системи за пречишћавање коштају много али ми никако да престанемо да у њима видимо трошак. Надам се да ће доћи време кад ће улагање у њих постати инвестиција за будућност.
Видели сте како су чисте воде и како су пуне рибе, у каналима и речицама које протичу кроз Немачка и Холандска села. Около цвеће, дрвеће, птице певају... Ко да не пожели да живи у таквом окружењу.

А нама стално причају како за тако нешто нема пара...

Па и нема, кад их мангупи потроше на друге ствари. Шта можемо? У таквој средини живимо. Покушавају да нас уназаде на сваки начин али не треба да се препустимо. Треба да наставимо да се залажемо да нам свима буде лепше.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #10 poslato: 15, 12, 2017, 21:14:04 posle podne »
У једном коментару написано је да је аутор текста открио топлу воду (или тако нешто).

Нажалост, мислим да смо сви свесни да су нам воде загађене и требало би да смо сви свесни да то не пролази без цене коју сви плаћамо на овај или онај начин.
Нисам проверавао али имам утисак да је мало вас погледало ону другу тему у којој сам поставио видео снимак који говори о стању наших река на југу Србије. Знам, треба одвојити више од 20 минута да би се филм погледао али ... требало би да га погледате сви.

На мене је тај филм оставио тежак, ружан утисак, јер та истина, саопштена у филму, једна је од најружнијих које говоре о нама и о томе какви смо.
Ко га је погледао, могао је да закључи у каквој земљи апсурда живимо.

Лесковац је једини град на југу Србије који има савремено постројење за пречишћавање отпадних вода, које је коштало више милиона евра али које не ради зато што је зарушен колектор!
Исто то имамо у Врбасу и Кули. Направљено модерно постројење али нису урађени сабирни канали и канализација и... Тражили Немци да им држава врати уложених 12,8 милиона евра (сад се нешто скоцкали па ови наши нешто почели да раде и на сабирном систему).

За разлику од канала ДТД за који се у Европи зна, ситуација на југу Србије мање је позната Европи, па су и мањи притисци на нашу власт, а и мање пара је одвојено за инвестиције у тој сфери.

Посебно је трагична прича да је власт издала низ дозвола за изгадње минихидроцентрала које подразумевају да инвеститори добију право да заробе потоке, спроведу их у цеви и на тај начин потпуно униште биолошко станиште великог броја врста, риба, животиња, птица и инсеката које су живеле око тих потока и речица.

Али о свим тим и таквим, ја бих то назвао: злочинима против природе и људи, мало се прича и у интересу нечијег капитала природу немилосрдно уништавамо. А то ће нам се једног дана обити о главе - свима.

Зато би свако од нас, где год може, требало да прича о тим и таквим стварима, стално и поново, да не дозволимо да се тишином покрије злочин у току.
Зато би требало да се заложимо за измене у нашем рибарству - у најскорије време требало би забранити, пре свега, привредни риболов који нико не контролише, где "привредници"
немилосрдно уништавају рибљи фонд. Требало би ограничити рекреативни риболов - ограничити сезону, ограничити количине, утврдити доње границе дужине риба - не сме се пецати риба која се није бар једном измрестила. Треба се залагати за увођење система "Упецај и пусти"...

Има много тога што би требало и што би могло. Али држава мора да обезбеди систем надзора, контроле и кажњавања преступника. Строго и скупо. Само тако, кроз више година приметили бисмо промене на боље. Од нас зависи...
Gosn Lazo ja sam napisao taj komentar. Ne znam Vas licno ali vas veoma postujem kroz teme i postove koje pisete i na nacin koji pisete tako da mi nije bila namera da Vas omalovazim u ovoj temi koju ste zapoceli. Jednostavno moj komentar je bio vise revolt i izraz nemoci na situaciju koja nas okruzuje.
Radim u firmi koja se bavi uvozom opreme za video nadzor i sigurnosne sisteme i 99% tih proizvoda potpada pod ekolosku taksu za koju firma placa ogromne iznose novca. Svi znamo gde zavrse te pare koje bi drzava trebala da koristi upravo za te stvari o kojima ovde pricamo. Placamo i taksu kod registracije za puteve pa su nam putevi gori od turskih kaldrma jer opet te ogromne pare zavrse negde drugde. mogao bih jos da nabrajam ali bi upravo to bilo ono sto sam rekao, izmisljanje tople vode. Velika vecina nas se trudi da kao pojedinci cuvamo prirodu oko nas, na vodi, na ulici, oko zgrade ali to je kap vode u moru, borba protiv vetrenjaca. Onaj ko ima moc da to uradi na pravi nacin i ima finansijskih sredstava je drzava i njena ministarstva koja su za to zaduzena. Iz prilozenog vidimo medjutim da su svi zakoni, takse, porezi vezani za ekologiju u stvari doneti samo da bi jos na neki nacin popunili svoje prazne kase i duboke dzepove.   
izvinjavam se eto ako ste moj komentar shvatili na neki drugi nacin nego sto mi je bila namera.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #11 poslato: 15, 12, 2017, 21:35:16 posle podne »
Звеки, нема ни најмањег разлога да се бринете да ли сам се нашао погођеним - ја уопште нисам то примио лично. Па, на крају, или пре свега, нисам ја аутор тог текста. Ја сам само указао на њега јер сам желео да још једном свима нама скренем пажњу на оно што радимо и што нам раде.
Дакле, немамо нас двојица никаквих проблема. Шта више, могу само да додам да се слажем са готово свим што сте написали у поруци. Изгледа да веома слично гледамо на ствари.

А та еколошка такса - добро је то замишљено али не дају мангупи.
Прво су растурили то министарство које је еколошку таксу увело. Затворили су Агенцију за хемикалије и угасили зелени фонд. После тога су гледали како да се домогну тих пара од еколошке таксе јер их је Динкић предухитрио и паре су се нашле у буџету али у сектору привреде и финансија. Онда је требало да прође пет година да поново отворе исти тај фонд (али сад под другим именом), да формирају коначно независно министарство за заштиту животне средине.

И не мислим да су се опаметили и схватили да је то потребно држави и народу. Не, уверен сам да то раде зато што је то једино министарство које ће дефинитивно добити неколико милијарди евра из европсих фондова. Део средстава већ добијамо, а остало ће тек уследити. И ишло би то много брже да ови наши не траже начина како да нешто од тих наменских средстава усмере за неке друге намене. Биће то борба тешка и дуга.

Радује ме само што ће екологија на крају победити. Природа постоји и траје дуже од наших политичара. Надам се да ћу доживети да видм да сам у праву.

И само да будемо јасни - нећемо ми те паре од Европе добити зато што нас воле и што желе да живимо лепше и здравије. Не, они су у својим стратегијама зацртали да Дунав мора бити проточан и довољно здрав да би они могли да га искористе као коридор који је у вези са системом Рајна-Мајна. Али који год да су њихови разлози, ми ћемо осетити резултате тих улагања.

Понекад, затворим очи и видим лепу чисту воду испод мог чамца, видим лепе, чисте обале, без кеса и флаша закачених за гране, видим како се риба праћака на све стране, слушам крект жаба и кликтање птица... видим људе како са децом и унучићима уживају на пешчаним обалама и пијуцкају сокиће на терасама ресторана на сплавовима...

Јао, немојте ме будити...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #12 poslato: 16, 12, 2017, 10:08:20 pre podne »
У прилог овоме о чему смо писали и ова информација:

Накнада за заштиту животне средине је парафискални намет који намећу локалне самоуправе. Ради се о накнади која је по својој природи порез. Новац од ове накнаде није директно намењен заштити животне средине, већ иде у буџет за опште потребе, као и сви порези.

Када би се паре трошиле за оно чему су намењене, па да нам не буде жао што плаћамо свашта. Овако, кроз разне порезе и таксе пунимо рупе у буџету који није довољан да покрије све расходе државе.
Знам, неко ће рећи да тако мора јер се из буџета финансирају и здравство и пензије и још много шта али то је само зато што је привреда уништена и не избацује довољно новостворене вредности за те потребе. А државни апарат је посебна прича. Јер и он је на том истом буџету а стално се увећава. Ево, читам, за реализацију ових измена и допуна закона о државној припадности пловила потребно је да држава планира још нешто више од четири милиона динара за четири нова службеника - самосталног саветника (шефа одељења) и још три саветника (извршиоца) који ће у периоду од две године обезбедити спровођење планираних измена.

И док они буду саветовали и спроводили измене, наше ће реке тећи све прљавије и рибе ће бити све мање...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Какву рибу једемо?
« Odgovor #13 poslato: 16, 12, 2017, 21:56:14 posle podne »
Možda ne mogu da nateram ljude da vole i čuvaju prirodu, ne mogu da nateram državu da povede više računa o ekologiji, ne mogu mnogo štošta, ali mogu makar stihom da se borim za lepšu i čistiju prirodu.