Autor Tema: Преглед чамаца у 2018. години  (Pročitano 57940 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #15 poslato: 07, 12, 2017, 13:55:19 posle podne »
А ја сам се сад вратио из капетаније и имам мало другачије објашњење:

Тачно је да ће се редовни прегледи чамаца вршити сваке треће године. У овом тренутку, у капетанијама се очекује објашњење у вези регистрације.

Пловидбене дозволе издаваће се с роком важења од три године. Не зна се тренутно да ли ће се и регистрација радити на сваке три године или сваке године. То овим Правилником није речено, а капетаније чекају објашњење.

Сви се надају да ће се и регистрација вршити једном у три године али то за сада људи у капетанијама не знају.
Уколико би се пловидбене издавале на три године и уколико би се регистрација обављала сваке треће године, поставља се питање плаћања пореза на поседовање и употребу пловила... и тд. што је у надлежности пореске управе, а капетаније су до сада биле дужне да приликом регистрације траже доказ о плаћеном порезу. Уколико би се пловидбена издавала на три године, капетаније не би могле да виде да ли је порез у међувремену плаћен или није. Због те нејасноће и још неких ствари, чека се детаљно објашњење и упутство за поступање.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #16 poslato: 07, 12, 2017, 14:04:24 posle podne »
Још нешто сам данас сазнао па ево да вам и то пренесем.

У правилнику је написано да ће капетаније до краја априла објавити распоред обављања прегледа чамаца.

Потврђено ми је да ће комисије послати у све марине календаре с означеним датумима кад ће комисија долазити да обави прегледе чамаца. Ово би могло свима нама да уштети много времена, живаца и пара јер ће чамци бити прегледани у води (или на приколици) али нико нам више неће тражити да их возимо испред зграде капетаније.

Потврда о изрвшеном прегледу може се добити 30 дана пре истека рока од три године и 30 дана по истеку тог рока. У тих 60 дана, требало би да свако нађе свој термин у календару који капетаније објаве и припреми чамац за преглед.



Што се тиче самоградње, и даље има много проблема зато што је закон којим је то регулисано усвојен 2013. године али до данас надлежна одељења нису усвојила пратеће документе и упутства. Практично, скоро је немогуће испоштовати закон.

Питао сам и у вези оних сертификата о саобразности. Речено ми је следеће:

Идеја законодавца је била да се производе чамци који ће бити технички усаглашени са стандардима и који ће бити безбедни. У том смислу, очекује се да фирме које производе чамце за тржиште, пријаве одређене моделе које производе и предвиђено је да за тај модел добију од надлежног органа сертификат да тај модел чамца који они производе, поштујући одређене стандарде у изради, задовољава техничке и безбедносне услове и може се пустити у промет.
За такве чамце неће постојати обавеза прегледа јер ће произвођач имати сертификат за тај модел.


Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #17 poslato: 07, 12, 2017, 14:42:48 posle podne »
...Што се тиче самоградње, и даље има много проблема зато што је закон којим је то регулисано усвојен 2013. године али до данас надлежна одељења нису усвојила пратеће документе и упутства. Практично, скоро је немогуће испоштовати закон...

Sve jasno, donese se zakon ali ga je nemoguće primeniti zbog...leva ruka ne govori sa desnom recimo.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #18 poslato: 07, 12, 2017, 14:51:57 posle podne »
Потврда о изрвшеном прегледу може се добити 30 дана пре истека рока од три године и 30 дана по истеку тог рока. У тих 60 дана, требало би да свако нађе свој термин у календару који капетаније објаве и припреми чамац за преглед.

Ovaj deo mi nije jasan... Šta ako mi je čamac van vode i ne koristim ga godinu dana... A potvrda se može dobiti 30 dana po isteku roku. Ako to prekoračim više nikad ne mogu dobiti potvrdu?!

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #19 poslato: 07, 12, 2017, 15:15:34 posle podne »
Do sada je bilo, ako omašiš registraciju za koju godinu, istu možeš da obaviš i kasnije ali uz plaćanje neke nadoknade koju svi zovemo kazna.
Ogroman broj plovila se "uspešno" ne registruje godinama, pre svega zbog poreza na luksuz (čuj, luksuz) pa ponekad vlasnici progutaju knedlu, plate tu naknadu i obave registraciju pa posle opet po starom.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #20 poslato: 07, 12, 2017, 15:25:24 posle podne »
Pa ko i auto, ako prekocis registeaciju za neko vreme, moras da menjas saobracajnu i tablice

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #21 poslato: 07, 12, 2017, 16:28:15 posle podne »
Ако прође више од 30 дана од истека важности пловидбене дозволе (то је важило и до сада), врши се брисање из регистра.

Кад се власник одлучи да га поново региструје, подноси захтев за први упис у уписник. То значи да ће морати да обави технички преглед и да приложи све оне документе које је потребно имати за први упис.

У пракси, ако је чамац већ био регистрован, мислим да би могло бити једноставније али то и не мора да буде тако, зависи ко и како тумачи закон. Видели сте како је то решено кад су у питању приколице - коме је истекла регистрација дуже од 30 дана, тај више није могао да је региструје иако је раније била уредно регистрована и постоји документација о томе.

Зато, савет свима: водите рачуна о важности пловидбене и продужите регистрацију благовремено!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #22 poslato: 07, 12, 2017, 17:27:05 posle podne »
До сада је, по правилу, било тако како је Зокс написао. Свака њихова новина коштала нас је све више и све нам је било компликованије да је испоштујемо, чак и кад смо хтели.

Међутим, ово сад с овим Правилником...

Боже, ја сам и остарио и нисам се опаметио! Па ево, ја опет и сад верујем - можда се из овог изроди нешто боље.

Шта мислите, зар не би било лепо да из ресорног министарства стигне тумачење у стилу: регистрација чамаца обавља се сваке треће године, уз обавезу власника чамаца да пријаве све проме у конструкцији чамаца ако до њих дође у међувремену?
Па онда, последица тога буде да платимо регистрацију једном, па после сваке треће године...

Па већ само то, било би знатно олакшање. Чак и ако пореска управа настави да захтева да сваке године плаћамо порез на "луксуз" сваке године.

Само да после не буде као на крају Микине песме: "Марш из мог сокака кад не умеш да сањаш; сад ћу да те поломим к'о лебац..."



Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #23 poslato: 07, 12, 2017, 17:28:42 posle podne »
Него, да ја вас нешто питам: Да нису то ови из власти сазнали да смо ми регистровали удружење па се уплашили да их не разбуцамо, па одлучили да ускладе неке ствари с Европом?

Van mreže iggi

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • www.mojaladja.com
    • Sofi
  • Brod tip: Fiberline g10
  • Veličina: 3,7 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #24 poslato: 07, 12, 2017, 17:41:24 posle podne »
Ne znam ljudi kako ce biti na delu, ali evo konkretno moj primer, kupio camac iz 1980. god, zadnji put registrovan 1998. god u Pancevu, kada sam otisao u Kapetaniju Beograd objasnili su mi ovako: Prvo mora vlasnik da ispise plovilo iz Kapetanije Pancevo ( ili ja sa ugovorom o prenosu (pre svega razgovor obavljen sa Pancevom mogu da ispisem plovilo bez vlasnika i bez ugovora)). Sledeci korak kod notara da se zakljuci ugovor o kupoprodaji, pa u amss na procenu, pa u poresko da se plati porez. Sa svim tim camac na prikolicu pa u kapetaniju na tehnicki, ili da cekam maj kada ce oni izlaziti na teren ( konkretno Obrenovac), kada izvrsim tehnicki onda u osiguravajucu kucu po polisu, pa u postu- banku da uplatim  registraciju, kako su izracunali oko 2000 rsd, zatim porez oko 4000 rsd, pa kod njih u kapetaniju ( Beograd), da mi izdaju plovidbenu dozvolu i to pod uslovom da nefali ni jedan papir. Kad sve to lepo zavrsim onda mogu na vodu, a posle svega verovatno ce mi se sve smuciti da cu camac lepo registrovan odvesti na sred Save potopiti ga i precicu u planinare.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #25 poslato: 07, 12, 2017, 18:39:51 posle podne »
Sama registarcija camca i ne kosta toliko, mene je ove godine izasla oko 2800 rsd ali sam zato porez platio 11500 rsd tako da ukidanje placanja registracije svake godine mi i nije neka olaksica ako ne ukinu i placanje poreza sto iskreno sumnjam da ce se desiti.
Bojim se da samo i registraciju ako ukinu ne podvuku taj namet pod nesto drugo sto obicno bude jos skuplje.

Van mreže vasa

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • No name
  • Brod tip: Rucna izrada
  • Marina: Kovin
  • Veličina: 12x2.8
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #26 poslato: 07, 12, 2017, 22:01:01 posle podne »
Samo da ne bude ovako:
Meni je registracija za čamac sa kabinom,porez,polisa...itd. oko 30.000rsd. pa to pomnoze puta tri godine,pa ispadne da trebam da platim 90.000 rsd unapred za tri god.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #27 poslato: 07, 12, 2017, 22:09:22 posle podne »
Има један цитат, не знам ко је то изговорио, али овако некако: Храбар човек умре једном у животу; кукавица умре сто пута на над.

Хало, људи, шта вам је, што се унапред плашите?
Сачекајмо, па ћемо видети шта су овог пута смислили.

А шта мислите ако то и није производ из њихове главе? Шта ако је то део усаглашавања с међународним прописима? Баш оно о чему смо ми хтели с њима да причамо, а због чега смо и регистровали удружење наутичара.

Хајде, дајте мало оптимизма. Ускоро ћеммо знати више. Плакаћемо сутра ако буде требало. А можда ћемо се и насмејати, ха?

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #28 poslato: 07, 12, 2017, 23:07:24 posle podne »
Ma opet dolazimo na ono kako će taj Pravilnik da se tumači, baš kao i pre. Pa zar nije lakše odmah, prilikom donošenja istog lepo sve jasno definisati nego sad čekamo tumačenje, šta je pisac hteo da kaže.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Преглед чамаца у 2018. години
« Odgovor #29 poslato: 07, 12, 2017, 23:25:15 posle podne »
Их, Љубо, као да не знамо с ким имамо посла...