Autor Tema: Lepa novotarija iz Holandije, uspesno 3D stampanje propelera od metalnih legura  (Pročitano 2908 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odstampan prvi propeler od legure nikla, aluminijuma i bronze i upesno testiran. Evo linka ka clanku:

http://gcaptain.com/worlds-first-3d-printed-ship-propeller-receives-class-approval/

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Lepa novotarija iz Holandije, uspesno 3D stampanje propelera od metalnih legura
« Odgovor #1 poslato: 02, 12, 2017, 21:09:22 posle podne »
Док сам читао овај тектс нешто раније вечерас, питао сам се где су границе могућности људског мозга? Ово је велик успех али та технологија има невероватне могућности. Недавно сам читао о томе да су помоћу ових штампача направили делове људског ткива који служе да "бандажирају" неке органе док се не опораве после операције, а онда се разграде и нестану. Помоћу њих су направили реплику главе недавно пронађеног диносауруса... Нисмо ни свесни шта све може та технологија.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Lepa novotarija iz Holandije, uspesno 3D stampanje propelera od metalnih legura
« Odgovor #2 poslato: 03, 12, 2017, 08:22:22 pre podne »
Pa sustina je u materijalima, za neke potrebe je ta tehnika dovoljno dobra, a za neke treba jos dosta razvoja. Zanimljivo je to za medicinu, nisam znao, a pada mi pamet odmah mrezica koja se stavlja prilikom opracije bruha/kile. Za modeliranje ukrasa, raznih kucista i za isprobavanje ispravnosti delova od vestackih materijala pre finalne izrade od zahtevanih materijala je za sada glavna namena te tehnike, ali bice lepo kada budemo mogli da odstampamo finalni element koji nam je potreban, kao sto je primer ovog propelera, bar ja sam se u ovom clanku sreo prvi put sa odstampanim elementom od metala.